Skocz do zawartości

Mitsubishi A6M2b Zero 1:72 Airfix


Archangelraphael

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Postanowiłem założyć mój pierwszy warsztat na tej stronie. Mam nadzieje że pomożenie mi rozwiać moje wątpliwości jeśli się takie pojawią. Model Zero postanowiłem wykonać prosto z pudła z wyjątkiem dodatku pasów pilota z zestawu Eduarda.  Model będzie przedstawiał Zero z 7 grudnia 1941 roku Pilotowany przez Lieutenant"a Saburo Shido z lotniskowca Akagi. W tym modelu mam zamiar spróbować zrobić Wash i ślady okopceń z rur wydechowych i działek.  Model będzie częścią małej kolekcji pt. "Atak na Pearl Harbour". W jego skład będą wchodzić właśnie Zero, D3A1 Val który już zamieszczałem na forum, B5N2 Kate, P-36 A oraz P40B Warhawk.

 

Poniżej zdjęcia z wstępnego wycinania i przygotowania elementów kokpitu do malowania:2.thumb.jpg.f4e38bc54b591db0c74c830e495c0f70.jpg3.thumb.jpg.e3af319e5e6db885b43244c519f5a721.jpg4.thumb.jpg.17d2dae6f319b43ba894ccadf04353e7.jpg5.thumb.jpg.6340a01f36eec7f970aac9e559b6afbb.jpg6.thumb.jpg.c8df9d0a48fd321fbf47964f35c2082c.jpg

 

 

I tu zaczynają się pytania. Instrukcja Airfixa podaje że elementy kokpitu powinienem pomalować Humbrolem nr 90.

7.thumb.jpg.d930457b8d6548cd17c4f422241db4bc.jpg

 

Z mojego przelicznika wynika że jest to farba Mr Colour C26

8.thumb.jpg.bebdebe1178e20983bb6ed710922f757.jpg

 

Czy pomalowanie kokpitu Zero w tym modelu, który przedstawia samolot z ataku na Pearl Harbour, jest poprawne? Gdy przeglądałem instrukcje na inboxach w sklepie internetowym to w modelu
Zera od Hasegawy kolor kokpitu dla Zero podany był Mr Color C126:

1.thumb.jpg.d8fa6ce2e138459ec7367ead0d771f14.jpg

 

Który z tych kolorów Jest poprawny? A jeśli jest to jakiś inny kolor to jaki?

 

Druga sprawa to kwestia pomalowania poszycia modelu. Airfix podaje kolor Humbrol 90 czyli Mr Color C26. Czy mogę użyć tego koloru na pomalowanie poszycia modelu czy będzie to błąd i powinienem użyć jakiegoś innego koloru? Z tego co oglądałem Mr. Color oferuje kolor szary specjalnie przeznaczony do malowania samolotów marynarki: Mr.Hobby C035 IJN Gray (Mitsubishi) - (Semi Gloss). Czy będzie on lepszy od C26. Z tego co wiem to C26 nazywa się Duck Egg Green i chyba dobry jest raczej na spodnie powierzchnie myśliwców brytyjskich z II WŚ. Ale jeśli mogę nim pomalować Zero to byłoby fajnie.

 

Trzecie pytanie. W instrukcji nie podano koloru wnęk i wewnętrznych powierzchni pokryw podwozia. Z informacji które znalazłem wynika że będzie to kolor Mr. Color C57. Czy dla tego konkretnego modelu będzie to dobry kolor czy wczesne Zero miały inaczej malowane wnęki?

10.thumb.jpg.c4810cf261e102aed53db9d7e234132d.jpg

 

I ostatnie pytanie. Czy przedstawiony przeze mnie zestaw pasów może zostać użyty do waloryzacji tego modelu:11.thumb.jpg.631b69926bac55fca38069b699fc954a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AK 3G ma cały dedykowany zestaw farb.

Wnętrze do Mitsubishi Interior Green.

Warto też pomyśleć o zastąpieniu blaszką Yahu zestawowej "tablicy" zegarów, która jest poprostu jakaś pomyłką.

Z pasów za lepsze uważam te z Yahu.

Kolor wnęk Aotake może mieć dwa odcienie niebieski i zielony metalik. Link do artykułu:

http://www.aviationofjapan.com/2010/02/aotake-part-one.html?m=1

 

Kolorystykę podaną przez Airfixa radzę pominąć.

Do oszklenia maski Eduarda to rzecz niezbędna.

Ja na zewnętrzne poszycie wybrałem

AK11891 IJN J3 Hai-Iro.

Edytowane przez Sjmport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji. Ja już kokpit i połówki kadłuba mam złożone w całość.

Kokpit wzbogaciłem blaszkami z Yahu - jeśli mam wybór między Eduardem, a Yahu zawsze wybieram te drugie. Klasa sama w sobie.

Wszystko pasuje do siebie w zasadzie idealnie póki co nie użyłem szpachli.

Zauważyłem też różnice w nr farb. U mnie w instrukcji do wnętrza jest 226. Ja zasadniczo niemal nigdy nie korzystam z propozycji Airfixa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Figurki nie zamierzałem montować. Dzięki za polecane farby rozejrzę się szczególnie za tą do pomalowania poszycia bo na tej mi najbardziej zależało. Poszukam też tej tablicy ale pasów użyję tych które kupiłem bo szkoda mi ich wyrzucać. Nie wiem czy kupię maski początkowo chciałem samodzielnie maskować owiewkę ale chyba macie rację i poszukam masek. W związku z tym że będę musiał poczynić pewne poszukiwania i zakupy nowe relacje pojawią się dopiero w przyszłym miesiącu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Archangelraphael napisał:

Figurki nie zamierzałem montować. Dzięki za polecane farby rozejrzę się szczególnie za tą do pomalowania poszycia bo na tej mi najbardziej zależało. Poszukam też tej tablicy ale pasów użyję tych które kupiłem bo szkoda mi ich wyrzucać. Nie wiem czy kupię maski początkowo chciałem samodzielnie maskować owiewkę ale chyba macie rację i poszukam masek. W związku z tym że będę musiał poczynić pewne poszukiwania i zakupy nowe relacje pojawią się dopiero w przyszłym miesiącu.

Figurant jest mówiąc wprost beznadziejny.

Blaszkę i maski oraz farby są na mojehobby.pl

Polecam jeszcze AK11895 IJN Q1 Anti-glare Blue-black.

Z pasami spoko rozumiem - warto tylko sobie porównać jaka jest różnica jakościowa.

Za tablicę przyrządów i pasy od Yahu wychodzi 20 złotych.

EDIT:

Szklarnia dobrze pasuje do kadłuba.

Jak będziesz wycinał silnik zwłaszcza przód pamiętaj o delikatności! Mnie prawie odłamał się jeden z cylindrów.

Edytowane przez Sjmport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Tablicę i kolor interior green od Mr. Color. W przyszłym miesiącu zamówię Farbę AK11891 IJN J3 Hai-Iro, maski do owiewki  i rozcieńczalnik do farby AK. Tylko coś mi nie pasuje odcień tego interior green do koloru tablicy przyrządów od Yaho. Bardziej mi odpowiada kolor Mr. Color C126 do tej tablicy.

17172_0-auto_downl.jpg

485_rd.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użyłem AK 3G Mitsubishi Interior Green i w zasadzie kolor blaszki pasował należycie.

 

Edytowane przez Sjmport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokupiłem AK-Interactive AK 11896 IJN M3 (M) Mitsubishi Interior Green. niestety na całą teczkę AK3 mnie teraz nie stać. Dzięki Zaruk za dobry artykuł jak wrócę z pracy to dokładnie przeczytam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Archangelraphael napisał:

Dokupiłem AK-Interactive AK 11896 IJN M3 (M) Mitsubishi Interior Green. niestety na całą teczkę AK3 mnie teraz nie stać. Dzięki Zaruk za dobry artykuł jak wrócę z pracy to dokładnie przeczytam.

 

Będzie Pan zadowolony. Ja paletę AK 3G budowałem kilka m-cy.

Niemal całkowicie odszedłem od Hataki.

 

Edytowane przez Sjmport
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, zaruk napisał:

Bardzo interesujący artykuł.

To pokazuje jak wiele jest interpretacji koloru nie tylko poszycia, ale i samego Aotake.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba i Tablica Przyrządów przyszły.

20240429_085431.thumb.jpg.b744d5f7f00268ff81acd1c58e18966a.jpg20240429_085440.thumb.jpg.2c183352ae26f3cf2ea80b98093faa99.jpg

 

Po bliższym  przyjrzeniu się tablicy i farbie okazuje się że kolor jest zbieżny. Po prostu na stronie wyświetlany przez monitor wydawał się inny od tablicy. Na razie nałożyłem 1 warstwę lekko rozcieńczonego Interior Greena na elementy kokpitu.:

20240429_093703.thumb.jpg.9503757fa1376c21da9b874c0a73e94d.jpg

 

 

15.thumb.jpg.2711bddb98533cb8defe4b2f417566d2.jpg

 

Będę musiał jeszcze położyć 2 warstwę aby zapewnić lepsze krycie farby.  Następnie odwrócę detale i złapię ze część niepomalowaną i domaluję braki. Na razie tyle ale myślę że w ten weekend Majowy uda mi się trochę więcej zrobić ze względu na to że dostałem cały tydzień urlopu. Następnym moim wyborem odnośnie zakupów będą maski oraz farba AK11891 IJN J3 Hai-Iro oraz MRP-427 IJNAF J3 Hai Iro Ash Gray na lotki i powierzchnie sterowe.  Na wnęki podwozia użyję Mr Color C57.  Dziękuję za pomoc z doborem farb użytkownikowi Sjmport oraz za ciekawy artykuł o wykonywaniu modelu Zera od użytkownika Zaruk. Dzięki Baas ArK że kibicujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od podstaw,  gunzowski C126 średnio pasuje do kokpitu zero , ale od biedy może być.

 Kolor wnęk jest taki sam jak reszta samolotu. Proponuję mieszaninę C60 +C336  może byc w stosunku 50-50%.  bedzie bardzo przybliżony do FS16350.

 Możesz wymieszać 2 słoiczki  bo przyda Ci się ta farba na KATE I VAL.  

Najważniejsze zainwestuj w sprzęt , aerograf i sprężarka ułatwi całą zabawę w modelarstwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam zaszło małe nieporozumienie. Do kokpitu użyłem koloru AK 11896 IJN M3 (M) Mitsubishi interior green. Nie używałem tego od gunze. Jeśli chodzi o wnęki podwozia to rzeczywiście jak się jeszcze raz przyjrzałem zdjęciom tego Zero z artykułu który zapodał Zaruk mają kolor poszycia. Myślałem że wnęki mają być w kolorze Aotake. Dziękuję za to trafne spostrzeżenie.  Do malowania wnęk i poszycia najpierw spróbuję na modelu próbnym tego koloru z palety AK który polecił mi Sjmport ale również wypróbuję twojej mieszanki Marek K. Wydaje mi się że już jej używałem do Val'a (którego już zrobiłem i do którego jest galeria na forum). Z tego co pamiętam to jak zmieszałem dwie farby od gunze do malowania Val'a to mi się kaszowata powierzchnia robiła. Nie wiem czemu.  A aerograf i kompresor mam tylko nie chciałem go brudzić do malowania drobnicy. Ale przy malowaniu całego samolotu na pewno będę aerografu używał. Skoro i tak w tych Zerach z 1941 wnęki podwozia były malowane tym samym kolorem co poszycie to po co modelarze używają Aotake? Czy chodzi o to że ten kolor który był podkładem widać było po łuszczeniu się koloru właściwego wnęk i ten efekt próbują odtwarzać modelarze czy po prostu pewne wersje Zer miały tylko Aotake nakładany we wnękach od pewnych partii produkcyjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, jachud3 napisał:

Zera były produkowane w zakładach Mitsubishi, ale też Nakajimy - różnice wytwórcze w materiałach i ich wykończeniu.

Jest dokładnie jak napisał.  Jakbyś robił A6M2  z Nakajima to wnęki aotake.  Nie rozumiem też podejścia przy malowaniu. Czy to taki duży problem przeczyścić aero ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mycie aero to nie jest jakiś strasznie wielki problem dla mnie. Po prostu każdy modelarz ma swoje nawyki i przyzwyczajenia no i ja mam tak że drobnicę zazwyczaj maluję z pędzla. Postaram się więcej malować aerkiem.

Edytowane przez Archangelraphael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2024 o 15:47, Archangelraphael napisał:

Poniżej zdjęcia z wstępnego wycinania i przygotowania elementów kokpitu do malowania:5.thumb.jpg.6340a01f36eec7f970aac9e559b6afbb.jpg

 

 

Wiem że przynudzam, ale trochę dopieś ten ponury taboret, choćby rozwiercając te smutne zagłębienia na fotelu i pocień krawędzie. Będzie wyglądał full profi, prawie jak żywiczniak za grube mamone. 

SBS48006.jpg

 

Edytowane przez socjo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestię odnośnie foteli Socjo1 ale model mam zamiar wykonać według założenia prosto z pudła. Jedyne waloryzacje jakie zrobię to tablica przyrządów i pasy na fotelu ale dzięki za zwrócenie na to uwagi. W następnym modelu Zera albo kupię fotel żywiczny albo sam zmodyfikuję fotel zestawowy. Poza tym obawiam się że gdybym sam modyfikował fotel to więcej bym popsuł niż polepszył.  Obróciłem w łapkach detale i pomalowałem resztę powierzchni ale niestety okazało się że zapomniałem zaszpachlować śladów po wypychaczach na tylnej płycie i podłodze. Będę musiał zmyć farbę i to poprawić. Niestety kto nie ma w głowie ten ma w nogach. Przepraszam za ten brak profesjonalizmu. Będę się starał nie odwalać takich numerów w dalszym toku budowy modelu. Zamówiłem też farby do zewnętrznych powierzchni AKI-11895 17ml AK 11895 IJN Q1 Anti-Glare Blue-Black, AKI-11891 17ml AK 11891 IJN J3 Hai-iro (Grey), MRP-427 30ml MRP-427 IJNAF J3 Hai iro (Ash Gray) (WWII IJAAF/IJNAF) oraz maski eduarda do owiewki.

20.thumb.jpg.e47431534b5bde49928831732f2d06e4.jpg19.thumb.jpg.e06023737a127a92aba3d5ed2756218c.jpg18.thumb.jpg.9e31c95e9cff73270a34e169d9c0fd0a.jpg17.thumb.jpg.0cf0dc8568da63fd7700aab7c8918daa.jpg16.thumb.jpg.9c602ac2cbe78690059c82898d58f1d6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych śladów tam gdzie jest mocowany fotel i tak nie widać po złożeniu w całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.