Skocz do zawartości

Mig-21 UM 1:72 Intech


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zrobić sobie kolekcje "żelazek" w 1:72. Mig-21bis z głową orła z 1 DLMW już powstał, teraz padło na szparkę w wersji UM produkcji Intechu.

 

p0.jpg

 

Pudełko prezentuje się nieźle, środek tragicznie (przepak jakiegoś wschodniego wyrobu - wypraski Miga-21 z Condora przy tym to Tamiya i Hase w jednym ). W zasadzie wykorzystać można tylko kadłub i skrzydła. Poddane zresztą sporym korektom.

 

W kadłubie na pierwszy ogień poszły wypukłe linie podziału (w sumie plus, że wypukłe - łatwiej się szlifowało). Następnie wnęki podwozia głównego zastąpione zostały żywicznymi produkcji Pavli.

p1.jpg

p2.jpg

 

W dalszej kolejności do wymiany będzie płetwa podkadłubowa (w oryginale jest na dwóch połówkach kadłuba - więc po sklejeniu byłaby pancerna), podkadłubowy hamulec aerodynamiczny (w modelu jest tylko jakaś wypukłość tylko zaznaczona), klapy przeciwpompażowe, oraz należy przeryć linie podziałowe.

 

Podobnie rzecz ma się ze skrzydłami - też wypukłe linie, które już zostały zeszlifowane i przetrasowane na nowo:

p6.jpg

 

Kabina praktycznie w zestawie nie istnieje, wykorzystałem jednak oryginalną wannę i nieco zmodyfikowane wręgi kabinowe (w pudełku są dwie jednakowe, podczas gdy w rzeczywistości pierwsza wręga jest inna).

p3.jpg

 

Do kabiny trafią żywiczne fotele Pavli (KM-1)

p5.jpg

 

Samolot będzie oczywiście w tygrysim malowaniu:

800px-MiG-21.UM.9292.Radom.AirShow.2002.jpg

 

Podwieszenie w postaci jednego zbiornika podkadłubowego (przygarnięty z zestawu Miga-21 Mastercraftu, bo ten z pudełka przypomina wszystko, tylko nie to co trzeba) oraz dwóch ćwiczebnych rakiet R-13 (przeróbka z rakiet bojowych).

p4.jpg

 

cdn

 

PS.

 

Podziękowania dla kolegi Irka za plany do rycia linii

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotele wyglądają tak po wyjęciu z opakowania i pomalowania na szaro. Niestety czeka je trochę obróbki, ale i tak wyglądają o niebo lepiej niż te z zestawu. Więc jednak trochę nad nimi popracuje i zamontuje je w szparce.

 

Prace trwają, linie przeryte, wygląda to tak:

p7.jpg

 

Do trasowania linii użyłem nożyka produkcji Trumetera - muszę powiedzieć jedno - narzędzie rewelacyjne

 

Swoją drogą to jeśli ktoś ma ochotę na szparkę "dwudziestki jedynki" w 1:72 to polecam wyrób Condora. Nie jest to może rewelacja ale wykonanie o niebo lepsze niż produkt Intechu. Ja już Kondora mam zamówionego na kolejną tygrysią szparkę - tym razem taką:

 

MiG219349_1.jpg

 

A Condor poza tym ma ceny całkiem, całkiem

 

http://www.model-mania.pl/p/pl/cr72003/condor+72003+mig-21um.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace choć ostatnio z różnych przyczyn zwolniły trwają...

Fotele poprawione, myślę że teraz wyglądają już lepiej

 

p8.jpg

p9.jpg

 

Przy okazji - ktoś kto opracowywał ten model, chyba się trochę pomylił - występują w nim elementy nie spotykane przy wersji UM - działko GSz-23, deflektory pod klapkami antypompażowymi. No ale to chyba taki urok tego modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz już jakiś plan co do dyszy wylotowej i komory dopalacza? Czy zostawisz ( oby nie ) czarny otwór z tyłu? Ja też prędzej czy póżniej będę musiał zaatakować jakiegoś UM. Kolor wnętrza kabiny jakiś blady, proponuje MM 2135 interior blue\green

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor wnętrza kabiny jakiś blady, proponuje MM 2135 interior blue\green

Pozdr

 

To jest właśnie tym kolorem pomalowane - zdjęcia niestety nie za dobre, więc fałszują rzeczywisty wygląd.

 

Niestety nie mam planów dyszy, jedyne co mam to zdjęcia. Np. tu są fajne zdjęcia uma

http://www.trylit.isp.pl/mig21um/index2.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do zrobienia dyszy wykorzystałem:

obudowę długopisu o odpowiedniej średnicy, folię alu do owijania kwiatów (odpowiednio gruba - łatwo z niej zrobić blachę falistą), z tej blaszki powstały również elementy dopalacza (na zdjęciu - nie skończony). Do całości brakuje pierścienia zamykającego elementy ruchome dyszy. Elementy fototrawione pochodzą z zestawu Eduarda ale można je zastąpić wyrobem własnym. Całość w 1/72.

Obraz038.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zainspirowany przez kolegów poświęciłem na zrobienie silnika do UMa

 

Najpierw znalazłem sobie taki żywiczny silnik:

 

p10.jpg

 

Jest fajny, ma dodatki z blaszki, tylko ma jedną, dość poważną wadę - jest w skali 1:48

Zmieścić go do swojego uma nie dam rady, ale postanowiłem wykorzystać jako wzorzec do produkcji silnika w skali 1:72.

 

Wzorem Piotrka wykorzystałem części długopisu, ale samą dyszę zrobiłem ze znalezionej blaszki (nie pamiętam od czego ona była, ale pasuje idealnie).

p11.jpg

 

Dalej wykorzystałem część z modelu Mastercraftu, a dysze dopalaczy zrobione zostały z blaszki (też pudełeczko "Rzeczy dziwne, co zostały po skończonych i nie modelach").

p12.jpg

 

A tak wstępnie wyglądają efekty prac:

 

p13.jpg

 

p14.jpg

 

p15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super, to niedługo będziemy mogli polatać obaj szparkami "9292"

 

Wojtku, jeśli korzystasz z kalkomanii Ardpolu to załączony do nich rozkład pasków tygrysich ma sporo błędów. Wzoruj się na fotkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Grzesiek za informacje. Na kalki czekam, bo mi mój sklep sprowadza je już niemożebnie długo... a model za chwilę będę malował, więc i tak chciałem go według zdjęć malować.

 

Tak, przy okazji - nie masz jakiegoś fajnego zdjęcia z góry tej szparki?

 

Pozdrawiam

sokol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, z góry dziękuje

Na pewno będzie pomocne

 

Prace trwają ...

 

Oryginalne anteny zostały usunięte i zastąpione blaszkami (z zapasów). Poprawiony został również odbiornik ciśnień powietrznych - w oryginale był za gruby i nie miał wszystkich elementów.

 

p16.jpg

 

p17.jpg

 

p18.jpg

 

Podwozie przednie w zestawie wygląda tak:

p19.jpg

 

W związku z tym goleń zrobiłem od nowa. Koła podwozia głównego i koło przednie to produkt Pavli (żywica).

 

p20.jpg

 

p21.jpg

 

No i jeszcze fajny link, jaki znalazłem w sieci. Dotyczy to co prawda wersji jednomiejscowej, ale można sobie nieźle pooglądać kabinę (sterowanie myszką):

 

 

http://album.reality.hu/OLD/panos/repnap/mig21/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.