Skocz do zawartości

[inbox] SZD-30A (Pirat A) i SZD-30C (Pirat C) ; Art of Trans ; 1/72


Kon_Bar

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak na takich zlotach startują szybowce. Ale gdyby były holowane za  Wilgą i / lub Jakiem-12, to mam również prośbę o zdjęcia pasów.

No i jak do tej pory nikt nie obfotografował wyciągarki i ściągarki. Ewentualnie wyposażenia "kwadratu" (jeżeli jeszcze funkcjonuje ta nazwa).

🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Wojtek59 napisał:

Ale gdyby były holowane za  Wilgą i / lub Jakiem-12,

Z tego co pamiętam to w Pile strzelają się za samochodem. Być może coś przyleci do holowania, ale na 100% swojej holówki nie mają bo ichny Jak-12M SP-AAP po sprzedaży obecnie przebywa w Bielsko Białej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Wojtek59 napisał:

Nie wiem jak na takich zlotach startują szybowce. Ale gdyby były holowane za  Wilgą i / lub Jakiem-12, to mam również prośbę o zdjęcia pasów.

W dzisiejszych czasach ciężko o Wilgę czy Jak-a. Jest ich mało, mają krótkie resursy silników i potworne zużycie paliwa. Teraz do holowania to najczęściej jakieś lighty w rodzaju Euro Foxa. Ale uwaga! Do Piły być może zawita Wilga. Wtedy na pewno obfotografuję. Poza tym będzie wyciągarka i znowu, być może UL Aeroprakt jako holówka. Ale główną atrakcją ma być autohol, czyli samochód w roli wyciągarki.

 

17 minut temu, Wojtek59 napisał:

No i jak do tej pory nikt nie obfotografował wyciągarki i ściągarki.

Ściągarek już nie ma. Linę od wyciągarki do miejsca startu ("kwadratu") ciągnie się jakimś rozklekotanym (zwykle) pojazdem. Nie wiem, czy jest sens obfotografowywać wyciągarkę. Stare, klasyczne polskie wyciągarki TUR już dawno wymarły. W Pile jest czeski Hercules. Jak będzie ciekawie wyglądał, to też zrobię zdjęcia.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO - zawsze warto, bo z upływem czasu te rzeczy znikną. A tak pozostanie mały ślad.

Pojazdy lotniskowe w aeroklubach to też ciekawy i nieco zapomniany rozdział. Czasami mają interesujące malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
W dniu 1.07.2024 o 17:43, Grzes napisał:

Marku :piwo: super robota!

Ja bym prosił dodatkowo o fotki zbliżeń na dwie rzeczy:

- zapięcia pasów

- zegary tablicy

Ja mam takie.

gszd30_8.jpg.deedadd36c44b5993a13f188f767510d.jpg

i dla Pirata C

IMG_20240629_133517a.jpg.1420b429cd52a265d3d314b960f783df.thumb.jpg.56626f5bb6b490796f728d1eb22feb77.jpg

 

Edytowane przez Wojtek59
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poprawione.

Brak znaków skrzydłowych.😅

 

image.thumb.png.59d3ff9eae49e54ed896a9ba4c5c21f7.png

Nawiasem mówiąc, czy wiadomo coś więcej na temat tego liternictwa w nazwie. Bo znalazłem tylko zdjęcia dwóch szybowców z tym malowaniem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wojtek59 napisał:

czy wiadomo coś więcej na temat tego liternictwa w nazwie

W Puchaczu była taka sama czcionka, ale fabrycznie Pirat C miał chyba nazwę stylizowaną jak w Piracie A :hmmm: Kaleczki rewelka :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, India napisał:

To raczej zwykły Pirat. C miał tablicę na kolumnie. Przyrządy typowe.

Na zdjęciach od Wojtka59 są tablice z  Pirata i Pirata C. Standardowe zestawy przyrządów ale niestety nie ma w nich ani jednego zegara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Artek82 napisał:

W Puchaczu była taka sama czcionka, ale fabrycznie Pirat C miał chyba nazwę stylizowaną jak w Piracie A :hmmm: Kaleczki rewelka :piwo:

Mam jeszcze dwa wzory:

image.png.fc0a02c6b2dc11e7d2804e2c466e078c.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dot. Zdjęć tablic.

Otworzyło mi się tylko zdjęcie tej pierwszej. Dlatego wpisałem, że to zwykły Pirat.

Teraz  otwierają mi się oba zdjęcia .

Sorry za wpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, India napisał:

Dot. Zdjęć tablic.

Otworzyło mi się tylko zdjęcie tej pierwszej. Dlatego wpisałem, że to zwykły Pirat.

Teraz  otwierają mi się oba zdjęcia .

Sorry za wpis.

Ależ nie ma za co. W momencie gdy wklejałem drugie zdjęcie, wyświetlił mi się komunikat o Twoim komentarzu. Tak, wiec wyprzedziłeś mnie o, dosłownie, kilka sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Trochę się robi mało inboxowo w tym wątku, także zdjęcia, które ostatnio zrobiłem dałem do Walkaround.    link:  SZD-30C Pirat C

Mam nadzieję, że się przyda. Informacyjnie znaki rejestracyjne SP-3161 są tylko na dolnej powierzchni lewego skrzydła i mają szerokość 224cm.

W sumie to się przyznam, że też rozważam kupno tego modelu w 1/72 i jeżeli ktoś by wykonał kalkomanie do niego to byłbym zainteresowany.

Edytowane przez MAREK74
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobione ze zdjęć MAREK74:

image.thumb.png.a54687a7a662f08ce7a722f8c1774dd0.png

Czy Wy też macie wrażenie, że na kadłubie druga jedynka jest trochę odsadzona do tyłu (zdjęcie z lewej burty) ?

Jak wygląda prawa burta.

Kalki na skrzydłach przeskalowałem wprost  z kadłubowych, ale nie podoba mi się 'S' i '3'.

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wojtek59 napisał:

Czy Wy też macie wrażenie, że na kadłubie druga jedynka jest trochę odsadzona do tyłu (zdjęcie z lewej burty) ?

Wojtku, wydaje mi się, że jest to złudzenie spowodowane kształtem cyfr. 

Bo z tego co patrzę, to odległości miedzy znakami są wszędzie jednakowe - ok. 6cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Moje oczy już nie takie młode.

I czcionka na skrzydle trochę się różni od tej na kadłubie. 

Rejestracja na skrzydło - w trakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek59, fajnie, że Ci się chciało pochylić nad tymi kalkami. Następnym razem jeszcze obejrzę numer 11 po drugiej stronie statecznika, ale najwcześniej, to pod koniec miesiąca. Jakoś nie zakładałem, że mogą tam być jakieś tajemnice...

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się nie śpieszy. Zanim dostanę mojego Pirata to zejdzie jeszcze z miesiąc.

Szczerze mówiąc, też nie spodziewam się różnic między burtami. Ale warto sprawdzić.

No i przekreślona literka A za kabiną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.