Skocz do zawartości

Scania R500 V8 - relacja z budowy


Serek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie po obejżeniu waszych pięknych a nawet arcydzieł trucków postanowiłem i ja wziąć się za modelarstwo. Jestem tutaj nowy przy o kazji witam wszystkich. Postanowiłem skleić scanie r500. Najtrudniej było zdobyć narzędzia ( aerograf 140 zł + kompresor 200 zł ) ale jakoś namówiłem ojca i jest ok . Tak więc zapraszam na moją pierwszą relację z budowy tego modelu. Z góry przepraszam za zdjęcia (wiem że są małe i słabiej jakości, ale jak kupie pożądny aparat to aż wam szczeny opadną ) albowiem nie posiadam cyfrówki zdjęcia zostały zrobione dzisiaj w nocy przy miernym świtle lampki telefonem (SE k700i ) . Zaczynamy !

 

 

1. Ramę już w całości wykonałem, sorka że nie ma wcześniejszych zdjęć ale dopiero teraz znalazłem to forum, zdjęcie złożonej ramy (cała) niżej

 

bok

532128c95ea000d2.jpg

z tyłu

3f146e53fe537ef2.jpg

bok

af708fc4ccc6e10a.jpg

i z góry

31eacc87c0828b57.jpg

 

Następna kabina w środku, ogólnie poszło ładnie została ślicznie pomalowana humbrolką matem, i tapicerka wygląda jak żywa. Udało mi się również wykonać mapę europy ( zdjęcie niżej ).

 

141706dd0037dff6.jpg

 

fa16922d21aff6dd.jpg

Obiecana mapka wyszła mi troszkę rozmazana ponieważ nie źle ją pomniejszyłem, a wy jak robicie takie mapki gazetki itp. że są takie małe i ładne po pomniejszeniu. Jakim robicie to programem i czy drukujecie zwykłą drukarką? Odpiszcie

695031629679b065.jpg

0a3305e5e356ffd5.jpg

 

No to by było narazie na tyle albowiem nie pomalowałem jeszcze kabiny będe ją malował dopiero we wtorek, środę oczywiście dodam zdjęcia zaraz po malowaniu . A tym czasem mam kilka pytań.

 

1. Jak robicie takie małe proporczyki?

2. Jakim programem pomniejszacie mapki gazetki itp. ?

3. Z czego są zarobione takie małe kubeczki oraz butelki niby z wo(ó)dą ?

4. Jak zrobić przewody do podłączenia naczepy?

5. Co myślicie o zwykłym lakierze bezbarwnym samochodowym do polakierowania tego modelu? ( niby na opkowaniu jest napisane, że nadaje się do różnych plastików).

 

Z góry dzięki za odpowiedzi. Proszę też o jakieś rady oraz ciekawe pomysły dotyczące trucków.

 

P.S

Nie zapominajcie że to mój pierwszy model trucka , więc prosze tam za bardzo nie wyklinać że coś tam spartoliłem czy coś innego (chodziaż według mnie wszystko jest w jak najlepszym pożądku )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Model ciekawy, lecz fotki słabej jakości no ale cóż trudno sie mówi. Ogółem model zapowiada sie ciekawie ;).

 

A teraz pytanie:

1. Proponuję poszukać ww googlach takowe proporczuki, zmiejszyć i wydrukować, jeśli chcesz miec frędzle, to zrob dwie takie małe karteczni, w nie wsadz nitki przyklej i dotnij niteczni, masz gotowy prporczyk ;).

2. Sam niewiem .

3. Zazwyczaj są to odlewy, ale mozesz kupić małe rureczki, przecinasz je na wysokośc kubka dzielać na 24/25 [zależy jaka skala modelu] wycinasz odpowiedni kawalem, wycinasz ze styrenu maly krążecz, czyli dno kubka i gotowe, a butelk podobnie możesz zrobić, lecz tą górną cześć możesz zrobić z poxiliny, czyli wyrzeźbić ksztalt.

4. Zwykły cienki, przewód [szukaj w sklepach ele., lub w piwnicy], osobiście polecam zdjąc osłonkę/izolację i wtedy użyć zależy jakie potrzebujesz "weże"/kable.

5. Ludzie stosują różne lakiery tamiya, revell itd lecz ja osobiście uzywam motip - spray samochodowy lub innej firmy spray'e.

 

Tak ogółem tożyczę powodzenia ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra dzięki za odpowiedzi, ale jak zrobić te wężyki żeby były takie sprężyniaste? . Oraz jak ktoś wie jakim programem można pomniejszać ładnie takie mapki itp. niech napisze.

 

P.S

flipper ja też mam zamiar kupić lakier bezbarwny motip. Jka on Ci się sprawdza nie pęka , nie matowieje, żółknie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde wciągnęło mnie to modelarstwo przy na stępnych moich modelach będę obijał fotele jakimś cienkim materiałem oraz zrobie coś na podłogę.

 

A tak mam zamiar pomalować grill. kolrek na zewnątzr będzie oryginalny ale te paseczki w środku będą na żółto < patrz niżej >

 

b51c5a82c751121c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model się nieżle prezentuje do czego muglbym sie doczepić do do śladów łączeń na zbiorniku. Ale jeśli to twój pierwszy model to można wybaczyć taki błędzik.

 

Odp 1 Proporczyki niektóre sa zestawów kalkomani a niektóre wykonane własnorecznie lub w programie graficznym.

Odp 2 Ja mapki bądz gazety skanuje naskanerze w postaci takiej jaka jest czyli wymiary rzeczywiste a potem w programie do Grafiki zmniejszam wymiar dzieląc go przez 24/25. Program którym to wykonuje to albo Vinfar Wier albo Corel 11.

Odp 4 Przewody łączace ciągnik z naczepą możesz dostać w akcerosiach 720 Producent Italeri. Ale jeśli niechcesz kupywać niego dla kabelków i złaczy to możesz to samemu wykonać. Wystarczy drucik telefoniczny lub jakiś inny owinąć wokuł jakiegoś cienkiego okrgągłego przewodu i gotowe. Na koniec zrobić wtyczki.

Odp 5 Ja kiedyś stosowałem technike lakierunku z puszki.

W tej chwili lakieruje tylko Aerografem. jesli to jest lakier bezbarwny z puszki to możesz go śmiało stosować na model. Nic się niestanie. Na końcu możesz go przepolerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody możesz pozyskać z wiązki kabla telefoncznego lub sieciowego/komputerowego. Ja osobiście nawijam go bardzo ciasno na grubą igłę szewską, po ściągnięciu z igły lekko rozciągasz go tak aby przypominał kształtem sprężynę.

Mapy i proporczyki pomniejszam w programie Photo Plus.

Lakier samochodowy jaknajbardziej nadaje sie do modeli, sam taki używam z domieszką utwardzacza.

Ps.

Oczywiście będę śledził relacje z budowy modelu, życzę powodzonka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam bardzo dzisiaj idę kupić ten lakier, wodny papier ścierny ( aerograf stary zaczął pluć farbą :/ zamówiłem nowy ) i zabieram się do oczyszczania a we wtroek jak przyjdzie nowy aero i farbki to zabieram się do malowania kabiny. A tym czasem idę ściągnąć tego Photo Plus'a ( oraz wygrzebać jakieś kabelki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno pytanko czym i jak polerować takie modelel żeby nie uszkodzi kalki? Bo ja mam zamiar robić tak: 1 warstwa farby, 2 warstwa farby, kalkomania, lakier bezbarwny ( czy będzie to dobże? ) no i na końcu niby ta polerka nie wiem właśnie jak i czym. pomóżcie acha dzięki za te powodzenia dam rade jakoś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia ( marnej jakości :( )

 

3 gazetki rozłożone a nich wszystkie części malowane aerografem ( starym )

 

c840aa60d41327d7.jpg

 

przód ( dół )

67b33beb6f6f2635.jpg

 

36c564fa674ee8a3.jpg

 

Drzwi, tam gdzie jest zaklejone taśmą jest na czarno ( ach pięknie to wyjdzie )

 

5b569b9d46bd9667.jpg

 

i dach będe go musiał chyba jeszcze raz pomalować bo nie błyszczy jak inne części i jest trochę chropowaty, ale to już nowym aerografem jak dobrze pójdzie to będe miał go już jutro

 

df4a96f98ae04477.jpg

 

No i to by bylo narazie na tyle jutro będzie troszkę fotek po złożeniu kabiny. a później zostanie tylko dół trucka kalki i lakier i koniec przyjemności

 

P.S

nie za bardzo wiem czy można tak zrobić: po pomalowaniu kabiny -> kalki, -> a później na to lakier bezbarwny w aerozolu, tak to może być? Pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z fotek nie do końca mogę sie dopatrzeć, jak bardzo błyszczący ma być na koniec lakier. Jeśli baaardzo, to po dodatkowym polerowaniu, powinieneś położyć kalkomanie bez większych kłopotów z ich srebrzeniem. Jeżeli uda Ci sie to ładnie, to nie wiem, czy warto jeszcze raz lakierować model?

Chyba, że będzie on stał bez ochronnej gablotki, będzie łapał kurz i co jakiś czas zostanie poddany czynności odkurzania (polecam do tego delikatne pędzelki do makijażu), wtedy przyda się ochronić model warstwą lakieru, spokojnie możesz położyć go na kalkomanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zrobie tak jak pisałem farba kalki i bezbarwny lakier. Mode będzie stał za szybką na takiej oto półce (zdjęcie niżej) . Te modele za płką to jakieś tam moje początkowe nie wypały Mam zamiar je wyrzucić albo jakoś tanio sprzedać poza tymi ciężarówkami ( 1:43 heller) Jeśli jest ktoś zainteresowany niech pisze na gg lub maila .

 

ee7a7b41bdc897f1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak zachecam do polozenia lakieru NA kalki. Przede wszystkim zabezpieczy on kalkomanie przed odlazeniam. Bo wiedz, ze czasami, po jakims czasie (zazwyczaj dlugim, ale zawsze), kalki maja tendencje do pekania i odpadania...

 

Jeszcze cos odnosnie zdjec. Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze zdjecia z komorki moga wyjsc calkiem przyzwoicie. Jest tylko jeden warunek. DUUUUUZO swiatla. Najlepiej w poludnie w sloncu, o ile jest taka mozliwosc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że lakier na kalkomaniach ma swój urok, ale jeżeli korzysta się z unikatowych lakierów samochodowych, to taki dodatkowy lakier może zniszczyć ich unikalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche siępowygimnastykowałem z tym grillem dużo było oklejania taśmą papierową i wycinania jej później ogólnie wyszło ładnie na żywo jest ładniejsze niż na tych moich pożal się Boże zdjęciach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i trochę

siępowygimnastykowałem z tym grillem
ale wygląda to przyzwoicie. Teraz niestety musisz jeszcze troche pędzelkiem poretuszować.

 

Tak przy okazji: czy to kwestia fotografii, czy lakier maski jest trochę matowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, roboty troche z tym miales... Zauwazylem, ze w dolnej czesci grilla, na poprzeczce pomiedzy dwoma pierwszymi od dolu szczelinami, po lewej stronie (patrzac na zdjeciu) jakis taki schodek jest. Z kolei po prawej stronie na tej samej poprzeczce jakies takie dziwne koleczko. Cos tam ma jeszcze byc?

 

 

 

I tak przy okazji... Staraj sie nie pisac dwoch takich postow jeden pod drugim. Staraj sie pisac wszystko za jednym zamachem. A jak cos zapomniesz napisac, zawsze mozesz swojego posta edytowac i dopisac to, czego zapomniales... To taka techniczna sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie że po pędzelku mogą zostać smugi. Niewiem czy nie lepiej byłoby w dolnym elemencie zakleić taśmą żółte wnęki i prysnąć reszte na niebiesko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji: czy to kwestia fotografii, czy lakier maski jest trochę matowy?

 

Tak to jest nie stety tylko wina fotografi, a jeżeli chodzi o ten prostokącik po lewej dolnej stronie i kółeczko małe po prawej dolnej stronie to tam idą kalki i jest właśnie takie coś zrobione na kalki takie wzniesienia dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serek !!!!!

Pogadaj z Koleżanką lub Kolegą co mają cyfre aby zrobic pare poprawnych fotografi tak ładnego modelu, narazie moim skromnym zdaniem i popartym wpisem Kolegów z Forum to się trzeba POSTARAĆ .... :-)

 

Pozdr Marcus

Kucze nie widać mat czy połysk ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.