Skocz do zawartości

TKS RPM 1/35 "super set"


szlachcik1

Rekomendowane odpowiedzi

Specjalnie na konkurs wybrałem tankietkę, czekam tylko jeszcze na wnętrze, które mam nadzieje przyjdzie lada dzień i figurkę dowódcy, mały in-box, zestaw daje nam do wyboru zrobienia jednej z pięciu wersji:

 

a7e9524896b6a57dm.jpg

 

ładne odlewy jak na RPM, gąski do wyboru, gumiaki lub plastik, brak w kilku miejscach nitów ale to nie problem. Ogólnie z wykonania jestem zadowolony, zobaczymy jak ze sklejalnością

 

400e0c7f9ab75c27m.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

zdjęcia już ok, prześledziłem internet i znalazłem pewne informacje co do malowania mianowicie:

W latach 1932-1936 używany był na polskich czołgach i samochodach pancernych starszy wzór kamuflażu, potocznie nazywany w Polsce "kamuflażem japońskim". Według najnowszej literatury, bazującej na płytach muzealnych, składał się z dużych nieregularnych łat w trzech kolorach: żółtym, oliwkowozielonym i szaroniebieskim, rozdzielonych cienkimi czarnymi liniami szerokości ok. 1,5 cm (w starszych publikacjach podawano kolory: jasny żółtopiaskowy, ciemozielony i ciemnobrązowy, przy czym najjaśniejszy miał być żółtopiaskowy). Obowiązywał początkowo jeden wzór rozkładu plam, osobny dla TK-3 i TKS, ale z biegiem czasu schematy na poszczególnych czołgach zaczęły się rożnić od siebie. Wnętrze było w kolorze szaroniebieskim, a kamuflaż stosowano także na wewnętrznych powierzchniach włazów i pokryw. Przed wprowadzeniem tego kamuflażu, pięć TK-3 pierwszej "żelaznej" serii było pomalowanych eksperymentalnie w łaty białe i czarne, pięć w kolorze szaroniebieskim i pięć w łaty żółte i zielone.

 

Od 1936 wszystkie polskie pojazdy wojskowe były malowane w standardowy trójkolorowy kamuflaż złożony z nieregularnych wydłużonych plam koloru szaropiaskowego i ciemnobrązowego (sepii) natryskiwanych na podłoże w bazowym kolorze oliwkowozielonym. Plamy były natryskiwane z łagodnymi przejściami, miały głównie przebieg poziomy. Granice plam są często trudne do zauważenia na zdjeciach czarno-białych. Często miały zbliżony kształt do prostokątnych, tworząc miejscami wzór szachownicy, zwłaszcza na późnych pojazdach. Nie było standardowego wzoru przebiegu plam, aczkolwiek stosowane wzory były podobne do siebie. Wnętrze było w kolorze piaskowym, łącznie z włazami. Prawie wszystkie tankietki otrzymały nowy kamuflaż przed wybuchem wojny, jedynie niektóre z tankietek używanych jako drezyny pancerne w pociągach pancernych i zapewne niektóre pojazdy ćwiczebne pozostały we wrześniu 1939 w kamuflażu "japońskim".

 

A tu moje pytanie do ekspertów, do 1936 wnętrze faktycznie było w kolorze szaroniebieskim, a kamuflaż stosowano także na wewnętrznych powierzchniach włazów i pokryw? A drugie pytanie czy po 1936 wnętrze było naprawdę malowane na piaskowy? Bo spotkałem się z informacjami że na ciemny zielony wiec już zgłupiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu moje pytanie do ekspertów, do 1936 wnętrze faktycznie było w kolorze szaroniebieskim, a kamuflaż stosowano także na wewnętrznych powierzchniach włazów i pokryw? A drugie pytanie czy po 1936 wnętrze było naprawdę malowane na piaskowy? Bo spotkałem się z informacjami że na ciemny zielony wiec już zgłupiałem

 

Żaden szaroniebieski za to szaropiaskowy do wnętrza (po 1936, a w praktyce w 1938) jak najbardziej. Kamuflaż potencjalnie widocznych elementów wnętrza (również w wypadku C7P) to najprawdopodobniej bazowa zieleń, na którą nakładano kolor brązowy i szaropiaskowy.

Ciemno zielony był bazowym kolorem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, z nieba mi spadłeś normalnie. Czyli na wewnętrznych częściach włazów był tylko kolor normalnego podkładu zielonego, bez nałożonych na niego dwóch pozostałych barw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze jak mówiłem będzie też z RPMu (wiec nie ma co się nastawiać pozytywnie) ale myślę że przez te włazy i tak za wiele widać nie będzie a jak wiadomo modelu tego nie robię tylko na ten konkurs tylko też na wiele innych wiec najważniejsze by były krzesła i inne pierdoły, znalazłem już kilkadziesiąt zdjęć i planów TKS wiec myślę że jestem jako tako przygotowany do poprawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wna jak wiadomo modelu tego nie robię tylko na ten konkurs tylko też na wiele innych

Na jakie ?

znalazłem już kilkadziesiąt zdjęć i planów TKS wiec myślę że jestem jako tako przygotowany do poprawek

Tak, a gdzie jest taka ilość planów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakie ?

Jak jakieś będą w nowym roku to się wybiorę np. do Oleśnicy na XXIX konkurs albo Światowid we Wrocławiu zobaczy się jeszcze co i jak

Tak, a gdzie jest taka ilość planów ?

U mnie w dokumentach, a co Ty taki ciekawski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawski bo dokumentacja polskich wozów jest bardzo skromna. Nawet spopularyzowane ostatnio TKS, TK-3 i 7TP które są pieczołowicie odrestaurowywane to dopiero czubek góry lodowej.

Skoro masz jakieś dokumenty, plany, zdjęcia i są Twoją własnością to bądź tak miły i się podziel. Nie jeden modelarz będzie Ci wdzięczny.

A może pracujesz w CAWie ?

Tylko skoro masz tyle dokumentów, zgaduję, że unikalnych to dlaczego chcesz robić tankietkę z pudła ? Mają takie papiery w ręku można przecież, zrobić tankietkową perełkę...

W każdym razie oglądam z zaparciem, znaczy z zapartym tchem ;) TKS to niesamowita maszyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko skoro masz tyle dokumentów, zgaduję, że unikalnych to dlaczego chcesz robić tankietkę z pudła

 

A kto mówi że unikalne, wystarczyły 3 godziny przy kompie i coś się znalazło, nie mówię że te informacje są super, wręcz przeciwnie ale to zawsze coś

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w dokumentach

 

aaa czyli to żadne Twoje tajne dokumenty, tylko to co wyszabrowałeś z Internetu. Taką zrobiłeś wokół tego tajemnice, że już myślałem, że nagle jakaś oryginalna instrukcja wypłynie do TKS.

 

dawaj z tym modelem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna tajemnica, chcesz to masz pewną stronkę, mi się podoba:

klik

 

Dżiiiii ale dlugasny link, az Twoj mod musial zadzialac. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo proszę Ty to jesteś dopiero ekspert, to powiesz mi czy wszystkie koła TKS miały gumowe bandaże, czy tylko dolne a może tylko górne, byłbym wdzięczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie pomalowane kółka, później dojdzie odrobina błota i kurzu:

d4069a635645bf74m.jpg

PS. Dziękuje za pomoc z powyższym wielkim linkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie pomalowane kółka, później dojdzie odrobina błota i kurzu

 

Malowanie (kolorystyka) taka nie bardzo. Zieleń za żywa/jasna, brąz musi być bardziej w cegłę. Malowanie wózków hmmmm uznajmy, że to fanaberia załogi ;)

Tu masz odpowiedź na swoje wcześniejsze pytanie:

koatk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pal licho z tym brązem, ale faktycznie ta zieleń jakaś nie tego, nigdy nie malowałem pojazdów w polskich barwach wiec zielony brałem na oko, podwozia już nie ruszam i tak dojdzie błoto to kolor zmieni ale muszę kupić inny na pancerz, taki bardziej oliwkowo szarawy nie? I jednak te czarne bandaże na kółkach podtrzymujących gąsienice zamaluje na ten zielony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pal licho z tym brązem, ale faktycznie ta zieleń jakaś nie tego, nigdy nie malowałem pojazdów w polskich barwach wiec zielony brałem na oko, podwozia już nie ruszam i tak dojdzie błoto to kolor zmieni ale muszę kupić inny na pancerz, taki bardziej oliwkowo szarawy nie? I jednak te czarne bandaże na kółkach podtrzymujących gąsienice zamaluje na ten zielony

 

Sam nie jesteś, ja mam kilkanaście polskich wozów i wszystkie są pomalowane "źle". Może uda się skrzyknąć ekipę "PSP" i coś wspólnie ustalić.

Magnuski pisał, o kolorze bazowym, szaro-piaskowy. Sam musisz do końca zdefiniować. Podglądnij TKS-D Jarkk`a on chyba był najbliższy ideały spośród nas wszystkich.

viewtopic.php?t=10801&start=15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje małe SF :P

ee547719b40b9efbm.jpg

a tak na serio to część podwozia potraktowałem suchymi pastelami i myślę że ide w dobrym kierunku. Model robiony z pudła wiec nie będę się bawił z wielkimi przeróbkami, co do wnętrza to jeszcze ni ma listonosza wiec najwyżej zrobie pustkę a wnętrze jak już dotrze to po łącze w przyszłości z inną tankietką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.