Skocz do zawartości

TKS RPM 1/35 "super set"


szlachcik1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 158
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

To ja wtrące swoje trzy grosze...

 

Tankietka wyraźnie odróżnia się od czołgu. Przede wszystkim jest pojazdem gąsienicowym, lekkim, przeznaczonym do zwiadu lub wsparcia piechoty. Brak wieży nie jest tu wyróżnikiem, co ciekawe. Jako tankietkę klasyfikuje się dziś niemiecki Weisel AWC, choć wieżę ma

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Wiesel120mm.jpg

 

W czasie II wojny wszystkie japońskie tankietki posiadały wieżę, a nie były klasyfikowane jako czołgi.

 

Tak więc aby okreslić czy coś jest tankietką, czy czołgiem bierzemy pod uwagę gabaryty, funkcje i zdrowy rozsądek. Do tego dodam masę, która jest rozstrzygająca moim zdaniem.

 

Koncepcja tankietki, która zawędrowała do Polski wzięła się bezpośrednio z doświadczeń I wojny. Brytyjczycy wymyślili sobie, że zmotoryzują każdego żołnierza i zrobią sobię armię w 100% pancernych jednostek bojowych. Tak powstała Cadren - Lloyd Mark VI sprzedana do wielu krajów. Mało kto wie, że jej twórca miał okazję wizytować Polskę i przejechał się naszym TK-3. W konkluzji stwierdził, że sam stworzył wielkie g... . Miał rację, bo Polacy wycisnęli z tej maszyny co się konstrukcyjnie dało. W Europie była to chyba najlepsza konstrukcja tankietki, a na świecie chyba na drugim miejscu, po tankietkach japońskich.

 

Co do "czołgu dla ubogich" - zakup tankietki w Anglii wynikał z dwóch powodów. Po pierwsze Polska nie miała doświadczenia w budowie czołgów, ani zakładów, które byłby przygotowane na coś takiego (wiem, że parę było, ale znajdźcie ekipę, która nie zmarnuje kasy przez lata projektując czołg). Po drugie trudno było w rzeczywistości o dobry czołg. W momencie zakupu tankietki brytyjskiej w 1929 roku, Polska od 7 lat szukała dobrego czołgu, który byłby czymś innym niż FT-17.

 

Czy Panzer I to czołg? Porównajmy podstawowe dane.

Załoga:

TKS - 2

Panzer I - 2

 

Uzbrojenie:

TKS - 1 k.m.

Panzer I - 2 k.m. w wieży

 

Masa:

TKS - 2,6 t

Panzer I - 5,4 t

(japońskie tankietki ważyły od 3,4 t do 4,7 t. Współczesna tankietka Weisel waży 2,75 tony)

 

Pancerz:

TKS - 3-8 mm

Panzer I - 6-13 mm

 

Moim zdaniem, aby zakwalifikować coś jako tankietkę, czy czołg patrzmy na masę. Myślę, że to kryterium 2 członków załogi oraz masy maksymalnie do 4-5 ton jest obiektywne. Panzer I jest więc czołgiem, ale tylko formalnie. Funkcjonalnie nie był niczym innym niż wyrośniętą tankietką. Dla porówniania 7TP z dwoma wieżami to już 9,9 tony.

 

 

A co do TKS jako ciągnika - ciągnik musi mieć silnik i hak. Wspomnę tylko, że gdy we wrześniu używano 7TP jako ciągników do wyciągania innych 7TP z rowów, nagminnym było przecieranie gumowych elementów w kółkach. To, że niemcy użyli go jako ciągnika, nie znaczy, że mógł za niego robić.

 

 

Jendrass, ckm wz.30, a amunicją ppanc przebijał pancerz do 8 mm A to znaczy, że 7TP dw oraz Vickersy dw nie były całkowicie bezbronne wobec wroga...

Co do pozostałych czołgów niemieckich, według wspomnień uderzenie granatu z polskiej haubicy 100 mm na 15 m od Panzer I i II powodowało oddzielenie nadwozia od wanny.

 

Co do TKS z 20 mm nkm, to uważam, że duży wpływ na przegraną we wrześniu miało kilku miesięczne opóźnienie w produkcji luf do nkmów przez jedną z firm (nie pamiętam teraz którą). Zamiast 100 przezbrojono więc 12 sztuk. A te 100 sztuk pojazdów niskich, małych, zwinnych, szybkich o broni ppanc jak takie żądło mogłoby nieźle zamieszać Z pamięci jedna tankietka z 20 mm nkm w pewnym starciu (chyba jedyna zachowana relacja załogi tego pojazdu) zniszczyła chyba 3 sztuki Panzer 35 naraz, stojąć w...krzakach, bo nie mogli się zorientować skąd do nich walą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lufy - Zakłady Stowarzyszenia Mechaników Polskich w Ameryce, Pruszków. Reszta nkm Zieleniewski S.A. w Sanoku, nie pamietam kto amunicję robił ale też nie szło. Jeśli dobrze pamiętam, to relacja o której mówi Widd i ja to to samo. Opisanana m.in w książce "Anatomia boju" opisującą walki m.in pod Mokrą. Z relacji wynikało, że załogi dostały bardzo małe zapasy amunicji (20 sztuk na dzień?). Pamiętam też relację, kiedy załoga TKS ostrzelała. ktrótką sernią ośmio kołowy transporter opancerzony:

 

"Do oddaniu serii, w po chwili na pancerzu bocznym zobaczyłem trzy błyski-obłoki trafień pocisków. Pojazd znieruchomiał" Jakoś tak to szło, serce rośmie co ?

Zawsze mówiłem, że dobre bo polskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie że ten opis sytuacji z TKS w krzakach niszczącego 3 niemieckie czołgi jest w legendarej serii "Tygrysów"

heheh no akcja "boga" niemieckiej broni pancernej spod Villers-Bocage też jest wszędzie, więc dobrze że i o naszych wyczynach pamiętali niektórzy A skala dysproporcji trochę inne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potyczka, a raczej zasadzka o której wspomina widd opisana jest w monografii "Karaluchy przeciw Panzerom" Janusza Magnuskiego. Jest tam także opisany bój o Sieraków kiedy to TKS z 20mm wyeliminował 7 pojazdów, oraz zastosowanie z powodu własnej amunicji 20mm zdobycznej niemieckiej.

 

1214679526_obl.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn ?

W poprzednim poście napisałeś:

A skala dysproporcji trochę inne:)

Jak mniemam chodziło Ci o to, że wiele źródeł opisuje potyczkę Niemieckiego asa, a mało które polskie zmagania. Na co ja odpisałem:

Bo i dokonania także niewspółmierne... :>

 

Ale jak widzę to chyba się nie zrozumieliśmy

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Kuba, nie miej kompleksów, to ja jestem tym ograniczonym ;) Grunt, że wiemy co i jak. Szkoda, że Discovery z takim zapałem jak o Wittmanie nie nakręci programu o takiej załodze TKS z nkm, a dużo mieliśmy im podobnych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie, dzięki za nabicie dodatkowych 1000 wyświetleń i 3 nowych stron ale niestety większość wypowiedzi nie na temat... Pogadaliśmy sobie trochę, po uczyliśmy się co nie co i starczy, niedługo ostatnie zdjęcia i finito... Temat w warsztacie idzie w zapomnienie. Przy okazji mam pytanie już na temat, rączka od łopaty była drewniana z normalnym kolorem czy malowana wraz z kamo pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to ty się wysiliłeś i napisałeś, nie kazałem akurat tobie... Z wielką łaską odpisujesz na pytania, a sam zaśmiecasz temat paplaniną nie na temat... Też mógłbyś się wysilić i wyszukać odpowiednie działy do gadania... Najgorsze jest to że prowadzisz kilka projektów na warsztacie i jak ktoś chętny chce zobaczyć postępy to grzebie 8 stron zanim wyszuka jednego zdjęcia bo ty musisz się posprzeczać ze skalą i innymi, według mnie żal... Jak pytam się o coś pisząc do ciebie prywatną wiadomość to odpisujesz normalnie ale jak już zadam pytania na forum to zgrywasz cwaniaka... Ile ty masz lat chłopie? Ja mam 17 i jestem bardziej rozgarnięty od ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to ty się wysiliłeś i napisałeś, nie kazałem akurat tobie... Z wielką łaską odpisujesz na pytania, a sam zaśmiecasz temat paplaniną nie na temat... Też mógłbyś się wysilić i wyszukać odpowiednie działy do gadania... Najgorsze jest to że prowadzisz kilka projektów na warsztacie i jak ktoś chętny chce zobaczyć postępy to grzebie 8 stron zanim wyszuka jednego zdjęcia bo ty musisz się posprzeczać ze skalą i innymi, według mnie żal...

 

Po pierwsze nie masz mi nic do "kazania" Panie Szlachcik1 ehehe

 

Odpisuje z łaskawością, bo zamiast poszukać zadajesz banalne pytania. Znalezienie odpowiedzi nawet na tym forum zajęłoby Ci mniej niż 10 minut, ale lepiej pytać i niech inni szukają.

 

Dla Ciebie zrobię wyjątek i nie będę się wdawał w zbędny dyskurs. Powiem krótko, skala ma swoje wpadki ale przynajmniej działa i rozwija się robiąc model za modelem, a Ty nie możesz zmęczyć jednej tankietki. Czy się z nim zgadzam czy nie np w kwestii granatnika w TKS to już inna sprawa.

 

A swoje wątki będę prowadził jak chcę, może jak kiedyś zrobisz słabiutko udokumentowany pojazd do podstaw to zrozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Ty nie możesz zmęczyć jednej tankietki.

 

Lepiej patrz na swoje nieskończone modele, i na te którymi chwaliłeś się nie tak dawno bo rok temu na innych forach... mam chociaż nadzieje że przez ten rok też zrobiłeś postępy jak skala bo wykonanie jest bardziej niż słabe

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej patrz na swoje nieskończone modele, i na te którymi chwaliłeś się nie tak dawno bo rok temu na innych forach... mam chociaż nadzieje że przez ten rok też zrobiłeś postępy jak skala bo wykonanie jest bardziej niż słabe

 

Wiesz, budowa od podstaw trochę trwa - ja 7TP buduje już z 6 miesięcy. Kanonierkę KR Zawzięta budowałem rok. Akurat Jendrass buduje modele bez kompletu dokumentacji i wymaga to pracy historycznej. Wmontowanie czegoś wymaga czasem długich poszukiwań. Trochę pokory, bo poskładałeś z pudełka model, do tego źle (jarzmo nkmu) i mówisz że czyjś model od podstaw jest słabo wykonany.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i mówisz że czyjś model od podstaw jest słabo wykonany

 

Jak byś wiedział o czym mówię to byś nie pisał bzdur... Mówię o modelach jendrassa również wykonanych prosto z pudła... Jak mogę pisać o jego modelach wykonanych od podstaw skoro jeszcze ani jednego nie skończył, pomyśl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, Tomeczku ...

viewtopic.php?t=8688&postdays=0&postorder=asc&start=15 jeśli chcesz więcej to zapraszam do Poznania. Podpowiem Ci, że to pierwszy model jaki robiłem od podstaw, nie miałem nawet wtedy polistyrenu.

Bardzo chcesz, żebym usiadł nad Twoim modelem z monografią TKS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę szlachcik1, myślę. Mniej agresji chłopie, weź głęboki oddech i nie spinaj się tak i trochę więcej szacunku...

 

O ile pamietam, Jendrass nie jechał cię za błędy w modelu, a jedynie zwrócił uwagę po drodze. A ty się tu uruchamiasz, jakby conajmniej siekierą porąbał Ci garaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor, jeden ukończony

 

Bardzo chcesz, żebym usiadł nad Twoim modelem z monografią TKS ?

A czy ja ci zabraniam ekpercie?

trochę więcej szacunku...

Powiedz to swojemu koledze

 

Powtarzam:

Nie mam ochoty tracić czasu na użeranie się z tobą... koniec dyskusji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor, jeden ukończony

Zanim zaczniesz klepać kolejne totalne dyrdymały to na prawdę wpadnij kiedyś do mnie.

 

A czy ja ci zabraniam ekpercie?

 

Zdecydowanie przeceniasz moje możliwości Tomku.

Noo proszę Ty to jesteś dopiero ekspert, to powiesz mi czy wszystkie koła TKS miały gumowe bandaże, czy tylko dolne a może tylko górne, byłbym wdzięczny?

Na to pytanie dostałeś konkretną odpowiedź, wspartą zdjęciem oryginału.

Dzięki, z nieba mi spadłeś normalnie. Czyli na wewnętrznych częściach włazów był tylko kolor normalnego podkładu zielonego, bez nałożonych na niego dwóch pozostałych barw?

Moje spadanie z nieba to przesada lub niepotwierdzona plotka.

Rzecz jasna to Twoje wypowiedzi z tego wątku na mój temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pamiętam, odpowiedziałeś na moje pytanie wiec grzecznie podziękowałem. Byłem wdzięczny. Ale na ostatnie moje pytanie odpisałeś z łachą, powiedz mi czemu na pw jak prosiłem cie o pomoc nie napisałeś "jak byś się postarał i wysilił oczka to byś znalazł kilka fot" tylko znów normalnie mi doradziłeś bez dogryzania... Widać można... A dla twojej wiadomości, mimo iż piszę tu posta z pytaniem dodatkowo w tym samym czasie sam szukam zdjęć w necie, bo akurat może ktoś mi szybciej odpisze nim sam znajdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mi się wydawało, że w modelarstwie cenne jest nie tylko samo sklejanie modelu, ale też samodzielne dążenie do poznania jego historii, zgromadzenie pewnego zbioru danych, zdjęć, takiego małego archiwum. Albo jestem staromodny albo żyję od lat w obłudzie.

Na prawdę Tomek wpadnij kiedyś na kielicha do Poznania, myślę, że będziesz zaskoczony i niektóre Twoje słowa Ci staną w gardle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra okey może Ty zbierasz dokumentację, może interesujesz się sprzętem polskim, ja sklejam co mi wpadnie w ręce w większości raczej wszystko prosto z pudła. I to znaczy że na cały temat związany z modelem nie mogę zadać 3 głupich pytań i uzyskać na każde normalnej odpowiedzi? Rozumiem jak bym zadawał pytania non stop, co stronę to wtedy mogło by być wkurzające... Ale 3 pytania na 1 cały temat? Tak ciężko grzecznie odpisać?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.