Skocz do zawartości

tk-r-tk 1/72 eso+rpm+armo


MCzarnowicz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Ostatnio zdecydowałem się ruszyć z dawna wymarzony projekt dotyczący Września '39.

 

Po Dziadku mam w sobie jakąś kolejarska pasję i już jakiś czas temu owładnęła mnie myśl zrobienia drezyny tk-r-tk.

 

Dla niewtajemniczonych opowiem w dwóch zdankach co to takiego:

 

Nasze wojsko wpadło na pomysł stworzenia dla pociągó pancernych małych pododdziałów rozpoznawczych. Miały w ich skład wchodzić drezyny pancerne i wzwiązku z czym zakupiliśmy troszkę tatr(drezynek, nie gór). Zrodził sie też inny pomysł a mianowicie taki że taka mała drezynka nie pojedzie nigdzie dalej bo nie ma kół więc czemu by nie skonstruować specjalnego podwozia dla czołgów aby to one mogły stanowić wsparcie pociągu. W związku z tym opracowano autotransporty kolejowe dla czołgów tk i renault FT-17. W skład jednego zestawu wchodziły dwie tankietki ustawione plecami do siebie i jeden czołg po środku. W związku z tym taki skład nazwano tk-r-tk.

 

Nie ma na naszym rynku zestawu tk-r-tk w żadnej ze skali. Jaddar sprzedaje wykonane przez amro autotransporty z tym że można nabyć tk z tankietką tks wykonana przez eso (ja tą opcję wybrałem) oraz prowadnicę do ft-17. O model tego czołgu należy postarać się samemu. Ja wybrałem (o zgrozo) model rpmu.

 

 

Na razie startuje. Obiecałem sobie żednych gruntownych zmian, choć niektóre już poczyniłem.

 

Przymiarka TKSa do prowadnicy i torów (część rzeczy sklejona na sucho blutackiem)

 

PICT4589.jpg

 

Zbliżenia na calkiem ładny i nieźle zrobiony model tksa (śmię twierdzić że jakościowo lepszy od rpmu)

 

PICT4595.jpg

 

PICT4600.jpg

 

Podrzeźbiłem tylko wizjery i zejścia blach oraz dodałem poprawioną górną płytę. Dodam jeszcze w jednym miejscy siatkę i koniec

 

 

Początki walki z ft-17 też nie będzie głębokiej rewalorki

 

PICT4606.jpg

 

PICT4609.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki jest jeszcze czas, to jak mogę podpowiedzieć i doradzić, to proponuję, chociaż trochę pod szlifować właz do renówki, jest strasznie gruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale konkretnie o który właz ci chodzi?

Hmm, no głównie o wieże, ale ten dla kierowcy też bym pod szlifował, czyli oba.

 

Ps. Jaki kamuflaż zastosujesz ??

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zespole drezyn tk-r-tk jedna z tankietek powinna być wyposażona w radiostację.

Czy planujesz wykonać właśnie taką tankietkę w swojej drezynie?

Czy dysponujesz jakimkolwiek zdjęciem tks-a wyposażonego w radiostację?

Pytam bo mam zamiar wykonać zespół drezyn tk-r-tk tylko, że w skali 1/35 (z zestawów 5 Star Model).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki jest jeszcze czas, to jak mogę podpowiedzieć i doradzić, to proponuję, chociaż trochę pod szlifować właz do renówki, jest strasznie gruby.

 

Skala - byki walisz sromotne ! Póki piszemy prze "Ó".

Włazy były zamykane na zewnątrz i były dość grube, nie ma co przesadzać z tym szlifem.

Ft17_parola_4.jpg

ft17col.jpg

źródła:

www.geocities.com/pibwl/ft17col.jpg

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Ft17_parola_4.jpg

 

Marcinie, pomysł o tyle szalony co ciekawy i unikatowy. Trzymam kciuki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi tylko materijw na to pozwolą to planujesz. Wiem że pojazdy z radiostacjami miały zmienione rozłożenie sprzętu z tylu np koło zapasowe znajdowało się po lewej stronie na błotoniku natomiast antena mocowana była do prawej burty. Muszę przeglądnąć w domu materiały ale napewn w militariach i faktach 33 są dwa zdjęci pojazdów z radiostacjami z tym że jeden to jak pamiętam tk.

Jędrek nasz rację z tymi włazami natomiast co do szaleństwa to myślę że PZInż bije mnie na głowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to do mnie:) ale linki do zestawu 5 stara w 1/35

http://www.jadarhobby.pl/star-models-35014-drezyna-pancerna-p-6712.html

http://www.jadarhobby.pl/star-models-35013-drezyna-pancerna-p-6711.html

 

Czy mam zdjęcia, nie wiem. Sprawdzę, ale chyba nie.

To jest ta, tylko gdzie ta radiostacja ? Ta puszka z tyłu ?

http://derela.republika.pl/tk_dr5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kwitów na TKS z radiostacją nie mam, ale mam zdjęcie TK3 z radiostacją. Jak wrócę do domu (czytaj wieczorem) spróbuję poszukać. Jak znajdę to wkleję skana.

Jendrass 1. To prawdopodobnie zasobniki na akumulatory do radiostacji. Były 2, po jednym na każdym z błotników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane zdjęcia TK-3 z radiostacją:

 

- ze złożonym masztem antenowym

ccae81437ac199b3med.jpg

 

- z rozłożonym masztem

5414eb788f7ea1camed.jpg

 

Fotki pochodzą z Model Fana nr 8/99.

 

Jak widać, tankietki TK-3 z radiostacją zewnętrznie mocno różniły się od swojej podstawowej wersji. Nie widziałem zdjęć wnętrza i nie wiem jak upchnęli radiostację w tak małym pojeździe.

 

Ciągle natomiast poszukuję zdjęć TKS-a z radiostacją stąd moje pytanie powyżej.

Jak nic nie znajdę to dokupię dwa modele TK-3 i zabuduję je zamiast TKS-ów, a posiadane TKS-y wykorzystam w innym projekcie. Ale to mój wybór i nic Ci nie chcę sugerować.

 

A tak na marginesie to gratuluję Ci wyboru tematu i czekam niecierpliwie na postępy prac

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upchnąć do karalucha radiostację na naprawdę byla sztuka.

 

 

Przeglądnąłem w domku fotki drezyn i tksów jakie mam i nasuwa mi się kilka rzeczy.

 

Tak w ogóle to proponuję spisać tu nasz przemyślenia co do wyglądu tksa z radiem a może posłuży to do zrobienia jakiś rysunków czy rekonstrukcji oczywiście jeśli znajda się jakieś dowody. Jednymi słowy, chłopy zbierzmy się i coś wymyślmy.

 

Coś co mi się nasuwa to to że po pierwsze TKS musiał mieć akumulatory z tyłu a antenę mnie więcej tak samo jak tk lub możliwe, że jedna skrzynka była z przodu:

 

Na niektórych pojazdach widać niewiadomo-co przed mocowaniem na stojak do ostrzału AA o owalnym kształcie.

 

00002.jpg

 

 

0001.jpg

 

Gdzieniegdzie daje się poznać również jakiś sześcienny kształt na przednim błotniku

 

Na części zdjęć widoczne jest również zmienione położenie koła zapasowego.

 

 

00003.jpg

 

pocig_pancerny_nr_12_io001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem troszkę w zdjatkach i znalazłem dobre zdjęcie, które ukazuje jak myślę jedną ze skrzynek na akumulatory.

 

naforum001.jpg

 

 

Projekt się powoli toczy do przodu. Renóweczka praktycznie złożona, czeka mnie teraz szpachlowanie i poprawianie niedoskonałości modelu, których troszkę jest.

Tak jak mówiłem nie chciałem robić pełnej rewalorki, poprzestałem tylko na drobnych zmianach.

Pozostało np wyszlifowanie i wyprofilowanie wieży, sprzęt saperski, mocowanie skrzynki której nie będzie itp...

 

PICT4618.jpg

 

PICT4615.jpg

 

PICT4612.jpg

 

Rafale, zapraszam do pierwszego rzędu

 

bnk_one dzięki za linka. Szkoda, że chłopaki w gruncie rzeczy malo tam ustalili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala człowiek po przeczytaniu kilku twoich postów serio może kwestionować twoja umiejętność czytania ze zrozumieniem. A może jak w temacie o 10TP Jarka nie czytałeś podpisów pod obrazkami?

 

Model idzie właśnie do poprawek i szpachlowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.