Skocz do zawartości

Diorama - "Odwrót" 1:35


Boozy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dawno już chciałem spróbować swych sił w jakiejś podstawce/dioramce oraz poćwiczyć figurki. Od razu na wstępie mówie, że projekt ten może się nie udać i zostanie zamknięty

Przejdę do koncepcji. Dioramka ma przedstawiać atakujących polskich żołnierzy na niemieckie pozycje. Właściwie to na dioramce będą sie znajdować same figurki (być może jakiś motor/działo).

Na razie będe pracował nad terenem i samym podłożem także mój in -box wygląda tak:

ramka.jpg

Zwykła ramka w formacie A4.

 

Dwie koncepcje:

1.

koncepcja1.jpg

 

2.

koncepcja2.jpg

 

3. Może macie jakieś inne?

 

Skłaniam się do opcji numer 2.

 

Aktualnie jestem w fazie testów podłoża tzn. błota i innych brudów.

Figurki są już w drodze i zaraz po ich dostarczeniu dam in-boxa.

Zastanawiam się czy jako Niemców nie kupić tego:

montecassiono.jpg

Ten leżący i z lewej byliby idealni pod względem ułożenia. Mundury dostałyby oczywiście inne kolory - pod wrzesień 39'.

 

Wszelkie zdjęcia i uwagi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 157
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Od razu na wstępie mówie, że projekt ten może się nie udać i zostanie zamknięty

A tam gadasz głupoty, uda się, uda i oglądam z zaciekawieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz taki zestaw DML, gdzie trzech Niemców bierze do niewoli polskiego żołnierza, scena z września. Ci Falschirmjaegern raczej się nie nadają, raczej na pewno. Szkoda czasu na przeróbki jeśli mamy na rynku zatrzęsienie figurkami Niemców, możesz też poszukać coś z żywicy - zwykle są ukazani w ciekawszych pozach. A tak ogólnie, na taką diorkę, to chyba chcesz za dużo żołnierzy. Nie żebym Cię krytykował, ale oni będą zbyt blisko siebie, troszkę nienaturalnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić też okop i do niego powsadzać z 4 polaków, a 3 niemców po drugiej stronie ścieżki i 2 na ścieżce którzy ich atakują a w rowie rozwalona tankietka i kilka trupów, to by się wszystko zmieściło

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz taki zestaw DML, gdzie trzech Niemców bierze do niewoli polskiego żołnierza, scena z września.

Tak, tylko wtedy musze przerobić pozycje tych figurek, a to wiąże się z zakupem kilku zestawów.

 

A tak ogólnie, na taką diorkę, to chyba chcesz za dużo żołnierzy.

Dlatego jeden z Niemców będzie zabity, a drugi w ostatnim akcie rozpaczy próbował ucieczki Do tego 3 nacierających Polaków.

 

Można zrobić też okop i do niego powsadzać z 4 polaków, a 3 niemców po drugiej stronie ścieżki i 2 na ścieżce którzy ich atakują a w rowie rozwalona tankietka i kilka trupów, to by się wszystko zmieściło

To już jednak byłoby za dużo

 

Nawet po zmianie kolorów mundurów i hełmów oraz ekwipunku nie da rady z tych "szkopów" nic zrobić?

 

Jedyne co kupiłem to te figurki z M Model:

figurki1.jpg

 

Czyli stoje w miejscu na samym początku.

Może jakieś inne propozycje figurek? Szczególnie Niemców z 39' (najlepiej w biegu albo "na leżąco").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą ok.

Którzy? Obydwa pudła? Czy te o których pisze Jakub?

 

To teraz wiem, skąd te pytania

Na kimś muszę sie wzorować.

 

Tak ogólnie to trzeba próbować czegoś nowego.

PS. Co to sie dodawało do błotnej papki aby nie pękała jak wyschnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którzy? Obydwa pudła? Czy te o których pisze Jakub?

Te co zaproponowałem merytorycznie tak, tyle że nie wiem jak są wykonane - jakiej jakości, bo nie widziałem wyprasek.

Te które Ty zaproponowałeś, konkretnie ci z rusznicą to tak. Grenadierów radzę Ci odpuścić, nie ze względu na poprawność merytoryczną ale na niepewną jakość wykonania - osobiście miałem złe wspomnienia z MB. Ale podkreślam, tylko radzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wygląda to troche śmiesznie, ale wole to poddać waszej ocenie z uwagi na to, że moge to jeszcze teraz obrabiać. Wybrałem wariant 2. Wzorowałem się na Rafale.

podloze1.jpg

 

Kolor podłoża (bez korzeni itp.). Użyłem do niego - błoto/ziemia, gips bidowlany, wikol, pigmenty. To oczywiście test. Pomimo zastosowania wikola troszke spękało. Nie uderzałem w to pędzlem tylko tak zostawilem.

pod2.jpg

pod3.jpg

 

PS. Kto dziś skleja - skleja cały rok ;)

Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wiele dioramek to ja w zyciu nie zrobiłem, i w sumie jestem na tym samym etapie nauki co Ty, niemniej w te szpary powstałe między pianka wpierw bym powtykał czegokolwiek.

 

Peknięcia mogły powstać od:

zbyt dużo gipsu w mieszance

wspomnianych dziur, gdzie sie mieszanka zapadła.

 

 

Ja, do nastepnej (jeśli w ogóle mi coś znów strzeli do głowy) użyję zamiast gipsu, cementu budowlanego.

Szybciej tężeje, przez co nie ma czasu na spekania itp.

 

 

Szkoda, że nie ma złotego środka w postaci:

kubeczek tego, kilka kropel tamtego

 

Wyeliminowałoby to właśnie te nieprzyjemne spękania.

 

pozdrawiam i powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nałożyłem błoto na pianke. Zdjęcia dam jutro jak to przeschnie. Nawet jeśli powstaną te pęknięcia (oczywiście będe się podczas schnięcia temu przyglądał) to i tak będzie to dobra rzecz na włożenie tam trawy itp.

Pozatym jest to, jak już Rafał napisał w swoim wątku, podstawa do dalszych prac.

 

życzę powodzenia z dioramą

Dzięki. Przyda sie.

Szkoda, że nie ma złotego środka w postaci:

kubeczek tego, kilka kropel tamtego

Wielka szkoda. Na to raczej sposobu nikt nie znajdzie.

Rafale, dzięki za podpowiedzi/odpowiedzi na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błotko schnie już jakieś 10h... za dużo wody. Zobaczymy co z tego wyjdzie. I tak na to pójdzie jeszcze chemia.

 

pod4.jpg

 

Teraz to wygląda na ciemny brąz, ale po wyschnięciu będzie to raczej takie szaro-czarne. Zaczyna pękać, ale zostawie to tak i między pęknięcia da się trawke.

Niestety jakoś nie moge zrobić lepszej fotki. Nie wiem jak to dobrze ustawić aby pokazać ukształtowanie terenu tzn. na jakiej wysokości aparat i pod jakim kątem do podstawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie ma złotego środka w postaci:

kubeczek tego, kilka kropel tamtego

 

Ależ jest - zwykły gotowy klej do płytek z 15 zł 1 kg - tak się zastanawiam - po co się babradziecie w te gipsy - balagan na pół domu, pęka to, chłonie chemię modelarską. Klej można sobie zmieszać z piaskiem, kamykami, korzeniami i wszystko gra - za 5 godzin suche i gotowe do dalszej obróbki. Estetyczne pudełko i gotowy na każdą potrzebę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.