Skocz do zawartości

INDIAN 1916 - budowa od podstaw - 1:9


D.Beck

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 260
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Posiadam kilkadziesią fotek tego modelu Indiana. W temacie umieściłem tylko 4. Najpierw robię odręczne szkice na podstawie fotek. Potem skaluję i ponownie szkicuję, ale już w skali. W tym przypadku 1/9. Następnym etapem będzie wykończenie całej ramy i zawieszenia. Na końcu silnik. Kupę roboty przede mną!

 

Robisz to z mosiądzu (kawałeczki miedzi tez tam widać...), na lut twardy czy miękki?

 

 

 

Miękki + kwas + mała kolba, albo lutownica - czasami mini-palnik gazowy.

 

Dariusz Beck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toczenie to najszybsza i najlepsza metoda wykonywania felg kół.

 

No kurcze jak się ma taką tokarkę to można zrobić model w 1:1

 

 

 

Od lat wykonuję modele od podstaw. Tak więc muszę mieć narzędia do pracy. Pudełka sklejam sporadycznie, ale sklejam - bez tokarki.

 

 

Pozdrawiam - Dariusz Beck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

IMG_2975.JPG

 

Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Tak więc skończyłem swoją relację mniej więcej na takim etapie. Mniej więcej bo poprawiłem przedni widelec i skończyłem zawieszenie - przednie i tylnie.

 

 

IMG_2968.JPG

 

Kolej na przedni wachlarz. Wykonałem go z miedzianej blachy, polutowałem do kupy. Dla zainteresowanych blaszka ma grubość 0,25 mm.

 

 

IMG_2970.JPG

IMG_2974.JPG

 

Błotnik jest dwu-częściowy. Ta mniejsza część jest zamontowana niezależnie. Jak widać jest trochę mały!

 

 

 

IMG_2983.JPG

 

Ta mała skrzynka (rodzaj schowka) będzie zamontowana na zbiorniku paliwa. Skleciłem go z plastiku.

 

 

IMG_2989.JPG

 

 

Błotnik trzeba przyszpachlować. Jak zapewne zauważyliście wzdłuż łuku błotnika przyklejony jest drucik. Ma on za zadanie nadanie odpowiedniego kształtu błotnika.

 

IMG_2992.JPG

 

Zbiornik paliwa na sucho osadzony w ramie.

 

 

IMG_2994.JPG

IMG_2996.JPG

IMG_2997.JPG

IMG_2998.JPG

IMG_2999.JPG

 

Tak mój Indian prezentuje się na dzień dzisiejszy. Zaczyna nabierać rumieńców.

Macie pytania? Walcie śmiało. Odpowiem w miarę możliwości.

 

 

Pozdrawiam - Dariusz Beck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości pytam: będziesz robił styranego frontowca czy odpicujesz go, tak jak ten na zdjęciach w Twoim pierwszym poście?

 

Mogę zrobić styranego frontowca, ale po co jak mam muzealny egzemplarz w kilkudziesięciu fotkach! Jak posiadasz zdjęcia w polskich armijnych barwach to mi podeślij.

 

 

Pozdrawiam - Dariusz Beck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_3002.JPG

IMG_3007.JPG

IMG_3009.JPG

IMG_3013.JPG

 

 

Witam po dłuższym czasie! Natłok prac związanych z pracą zawodową, spowodował spowolnienie prac przy modelu. Jak widać na zdjęciach wykonałem wachlarze i w ten oto sposób cała rama jest gotowa do położenia podkładówki (3-4 KROTNIE). Potem będę mógł prysnąć całość czerwienią, a jeszcze pużniej lakierem. Pod koniec stycznia przyspieszę z pracami i nadrobię stracony czas.

 

 

 

 

Pozdrawiam - Dariusz Beck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak rower ... nie powiem... Podoba mnie się .

 

 

Może na tym etapie, ale jeszcze miesiąc i napiszesz mi, że wygląda, jak motor! A tak poważnie widzę, że jesteś z mojego ulubionego miasta. Wrocław jest za...bisty - mam tam rodzinę!

 

Pozdrawiam - Dariusz Beck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji.Wiem że to brzmi to jak reklama-kiedy byłem małym chłopcem uczęszczałem na modelarnię w Grudziądzu-był tam taki instruktor-Eugeniusz Sobczyk-on robił modele samolotów tylko od podstaw!!! P-11,Karaś,Łoś,Wilga,itd-i to wszystko od podstaw!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja tego wątku wcześniej nie widziałem...

W końcu mogę być świadkiem procesu twórczego, sam od kilku lat zastanawiam się nad motorem żużlowym, ale kilka kwestii jest dla mnie zagadką, może uda mi się coś podpatrzeć:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja tego wątku wcześniej nie widziałem...

W końcu mogę być świadkiem procesu twórczego, sam od kilku lat zastanawiam się nad motorem żużlowym, ale kilka kwestii jest dla mnie zagadką, może uda mi się coś podpatrzeć:p

 

 

Timi nad czym się zastanawiasz?! Masz dokumentacje, to do roboty! Jaki masz problem? Masz głowę i dwie ręce. Nie wiesz jak? - pomogę.

 

 

 

Dariusz Beck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasu brak, na razie uczelnia daje się we znaki tak że nawet z pudła nie mogę nic skończyć.

Drugą sprawą jest to że chciałbym nauczyć się trawić (choć to podobno nie trudne), nauczyłem się już lutować więc ramę zrobię.

Problemem którego aktualnie nie potrafi rozwiązać to są koła, a najbardziej opony z bierznikiem:/

Co do pomocy, na bank się zgłoszę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

IMG_3014.JPG

 

Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Rozpocząłem więc prace nad silnikiem. Te dwa blaszane elementy, to uchwyty mocujące silnik do ramy motocykla, te konkretne elementy będą trzymać silnik z tyłu.

 

 

IMG_3017.JPG

IMG_3018.JPG

 

Miedziany korpus silnika.

 

 

IMG_3020.JPG

IMG_3021.JPG

 

 

Wykonałem jeden z dwóch cylindrów. Jest to oczywiście faza wstępna. Jeszcze sporo pracy przede mną, aby cylinder wyglądał jak należy.

 

 

IMG_3022.JPG

 

Tak ma to wyglądać w przyszłości po złożeniu.

 

 

IMG_3023.JPG

 

 

Model, jak widać rodzi się wyjątkowo powoli, ale zaczyna wyłaniać się z mgły.

 

 

Pozdrawiam wszystkich - Dariusz Beck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_3025.JPG

 

 

Jak już wspomniałem w poprzednim poście zacząłem budowę silnika. i tak to wygląda na dzień dzisiejszy.

 

IMG_3026.JPG

IMG_3027.JPG

 

 

Tak wygląda osłona łańcuchów.

 

 

IMG_3028.JPG

IMG_3029.JPG

IMG_3030.JPG

IMG_3031.JPG

IMG_3033.JPG

IMG_3034.JPG

IMG_3035.JPG

IMG_3036.JPG

 

 

 

Pozdrawiam - Dariusz Beck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak tokarki robią cuda hehe. Fajne rzeczy na nich można porobić, ja np dorabiałem części do noża automatycznego. Wkońcu 4 lata technikum mechanicznego się przydały w tym 3 lata przy tokarkach(od starych radzieckich po przez numeryczne).

 

Przy jakich obrotach robiłeś ten cylinder? No i kiedy będziemy mogli się doczekać pomalowanej ramy ;) .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.