Skocz do zawartości

Focke-Wulf Fw 190 D-9 W.Nr.500618 1/72


_iceboy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym zamieścić relację z "Mimetall Konin/Warschau Werke" . Zamierzam zrobić replikę Fowke Wulfa Fw 190 D-9 W.Nr. 500618 - Schwarz 10 (Black 10) z 2./JG 26 który został poddany w ręce aliantów 5 maja 1945 roku na lotnisku we Flensburgu.

190DUS2.jpg

Jest to samolot fabryki Mimetall Erfurt Werke przez co potrzeba uwzględnić kilka kombinacji. Dzięki informacji od Kuby dowiedziałem się że samoloty z tej fabryki miały najprawdopodobniej drewniane pokrywy zbiorników paliwa (szpachlowanie spodu płata) oraz na osłonie MG 131 posiadała wypukłości ( ja na to mówię przysłowiowo bąbelki :P ) . Model zamierzam wykonać z otwartymi maskami silnika, otwartymi przedziałami uzbrojenia oraz wychylonymi klapami w pozycji do lądowania. Całość buduję z płatowca Hasegawy, do tego dojdzie kilka rzeczy Tamiji (o zgrozo! nigdy nie podejrzewałem że tak zacna firma może tak popsuć tak piękny samolot - wlot do sprężarki, łopaty śmigła VS 111 czy kołpak śmigła to jest po prostu masakra...). Do tego zestaw airesa oraz blaszka parta + oczywiście do tego jakiś wkład własny. Kalkomanie EagleCals EC#21 Yellow Tailed D-9s. Niestety w Koninie mam ograniczony warsztat więc muszę pracować jak niemieccy poddostawcy produkujący poszczególne komponenty ;o). Aktualnie czekam na nitowadło abym mógł coś zrobić z płatowcem. Wyciąłem wszystkie stery oraz pocieniłem wszelkie różne miejsca. Dopasowałem wielki kloc żywicy który jest zarazem przegrodą ogniową, podstawą wiatrochronu oraz kawałkiem wnęki podwozia. Póki co zabawa skalpelem, szpachlą, papierem ściernym i igłą.

p1100497fl1.jpg

p1100498ux7.jpg

p1100499cq5.jpg

p1100500yz9.jpg

 

 

Dokumentacja którą się wspomagam to :

- Focke-Wulf Fw 190D camouflage & markings Part. I & Part II - JaPo

- Focke-Wulf Fw 190 D Dora - Modelers Eye

- Yellow 10 The story of the ultra-rare Fw 190 D-13 - EagleFiles EF#2 (zdjęcia czarnej 10)

- The Focke-Wulf Fw 190 Dora Volume on - Eagle

- Focke-Wulf Fw 190 D & Ta 152 - JaPo (stare, czeskie ale jakże przynajmniej mi pomocne !, rozwikłało wiele mych wątpliwości dzięki fajnym rysunkom)

 

No i przejdźmy to ulubionego zagadnienia związanego z Dorami... czyli malowanie . Po przewertowaniu moich materiałów oraz moim (upierdliwym pytaniom ) zadanym Jakubowi Plewce doszedłem do pewnych planów co i jak będzie pomalowane :

*piasta koła - czarna

*golenie - RLM 02

*pokrywy goleni od środka - RLM 02

*wnęka podwozia - metal

*pokrywy silnika od spodu - metal

*klapy - metal

*łopaty śmigła - RLM 70

*kołpak śmigła - czarny

*kokpit - RLM 66

*przegroda ogniowa oraz podstawa MG 131 - aluminium

*podstawa wiatrochronu - RLM 66 (na podstawie kolorowych zdjęć zrobionych przez amerykanów na W.Nr601088 "<1 + ~")

 

Kamuflaż wg. "Focke - Wulf Fw 190D camouflage & markings Part II" str. 271 -

* górne powierzchnie skrzydeł oraz stateczników poziomych - RLM 76, RLM 81

* spód skrzydła wg. schematu fabrycznego W3 MME - 1/3 skrzydła RLM 81, kolor naturalnego metalu, lotki RLM 76

* kadłub - blue-green ("RLM 84"), RLM 81, RLM 83

 

p1100501ux3.jpg

 

Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieję że coś sensownego z tego wyjdzie

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w fabryce tylko małe postępy prac przy sercu Fw 190 D - Jumo 213A. Zacząłem również prawą osłonę silnika - czyli mix airesa oraz hasegawy.

 

p1100503zz9.jpg

 

Na razie tyle, oczywiście postęp cały czas następuje ;o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nocna "zmiana" w Werku, lekkie zmęczenie, do tego drżenie rąk nie sprzyja tempu prac. Na razie zacząłem zabawę z silnikiem i całym przedziałem silnikowym. To dopiero początek... Ale nie mogłem się opanować żeby poskładać to wszystko na maskol .

p1100505rj2.jpg

p1100504rg2.jpg

 

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zdobyłem w końcu plany oraz nowe materiały - Focke-Wulf Fw 190D & Ta 152 - Modelart. Pierwsze próby nitowania. Oczywiście szpachlówka i poprawki ale podoba mi się to. Gorzej gdy patrzę na plany z nitowaniem skrzydeł....

 

p1100518xw7.jpg

 

Niestety w Werku w Koninie pozostaje mi zrobić jeszcze całe nitowanie oraz żaluzje chłodnicy. Reszta materiałów, farby, dmuchawa została w Warschau Werke ;o)

 

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam. Coby nie było że projekt umarł śmiercią naturalną! O nie nie nie oczywiście tylko ja i moja kompatybilna pamięć ... (karta SD do aparatu została w Koninie). Prace przeniosły się do Flugwerku Warschau ;o) . Wstępnie pomalowałem kokpit.Teraz będzie weathering. Zrobiłem nitowanie na całym płatowcu, zostały tylko osłony silnika. Zmieniłem wlot do sprężarki oraz tak od razu sobie machnąłem śmigło farbą . Muszę wytrasować jedną linię podziałową i skalpelem poprawić wyloty łusek od MG 131. Dojechała też nowa dokumentacja. Co do Modelamanii, plany są jak zwykle zmiksowane D-9 + D-13... ale nitowanie mają za to , jest tam troszkę ciekawych zdjęć i troszkę bardzo interesujących mnie rysunków z Handbucha których wcześniej nie mogłem nigdzie znaleźć. Profile... no cóż po JaPo nic nie będzie takie samo . Jeszcze niedługo przybędzie ModelArt ;o) .

 

p1100522.jpg

p1100524.jpg

p1100525.jpg

p1100526.jpg

p1100530.jpg

p1100531.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj skoro świt rozpocząłem prace w werku. Niebo szare,przykryte warstwą chmur - można nie spodziewać się niespodziewanych alianckich nalotów... Prace ruszyły od 8.00. Zrobiłem tablice przyrządów oraz celownik Revi 16b. Zamontowałem w limuzynę zagłówek z płytą pancerną. Kilka zdjęć z procesu twórczego tablicy. Szybki zrobione za pomocą bardzo fajnego specyfiku Micro Kristal Klear - jak dla mnie to zwykły wikol ale może i nie. Na zdjęciach nie wygląda to rewelacyjnie, ale po prostu nie umiem robić zdjęć detalom.

 

p1100536.jpg

p1100538.jpg

p1100539.jpg

p1100540.jpg

 

a to moja dokumentacja w Warszawie:

dokumentacja.jpg

do tego w Koninie mam jeszcze :

- Focke-Wulf Fw 190D Camouflage&Markings part I

- Kagero vol. IV - Fw 190D

- Aj press - Fw 190D & Ta 152

- Eagle Editions Dora Book

 

 

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypróbowałem Xtracolory. Farby mroczne, prosto z czeluści szatana, po dodaniu nitro smród jak jasna cholera, pył który zabija, oczy które łzawią, płuca które się duszą - ale nie znam drugiej farby która tak kryje...

p1100543.jpg

p1100546.jpg

p1100547.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przez weekend była mała przerwa w Werku... spowodowana wyjazdem do tej ładnej blondynki ... Ale żeby nie było że praca nie przesuwa się na przód. Dostałem żywiczny odlew wlotu powietrza na górną maskę oraz klapki chłodnicy - BARDZO BARDZO DZIĘKUJĘ MarCo za odlewy. Poprawiłem jeszcze troszeczkę wlot powietrza do sprężarki. W międzyczasie kończę okablowanie kokpitu po czym zrobię delikatny wash - dziś wieczór można się spodziewać zdjęć gotowego kokpitu.

 

p1100552.jpg

p1100554.jpg

 

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Skończyłem kokpit. Myślę że nie jest źle, teraz czas na wsadzenie to w kadłub i zamknięcie szkłem - jak to zwykle bywa nie wiele będzie widać. Drążek jest w pozycji oddanej gdyż chcę zrobić opuszczone stery wysokości. Następny krok to golenie podwozia głównego oraz połączenie płatowca. Wash to oczywiście patyna Vallejo.

 

p1100557.jpg

p1100556.jpg

p1100555.jpg

p1100560.jpg

 

Dałem również wash na osłony goleni... na gołe Xtracolor uważam wyszło bardzo fajnie.

 

p1100561.jpg

 

Znalazłem również jeszcze jedno zdjęcie mojej maszyny. Ciekawa sprawa z W.nr'em na śmigle, ale został on dopisany przez amerykanów niestety...

 

p1100548.jpg

 

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem kokpit. Myślę że nie jest źle

O ile w rzeczywistości był taki "kolorowy" to faktycznie, jest nie tylko nieźle, ale świetnie! Osłony goleni też wyglądają apetycznie Tak trzymaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kolorowy"

 

Wszystko wzięte z dostępnej mi dokumentacji- Aerodetail, HT model special, Modelerseye + do tego znajomość własna w ramach zainteresowania Focke Wulfem Wszystkie przyrządy miały jakaś ramkę czarną albo brązową, a wskaźniki temperaturowe czerwone, paliwowe żółte a powietrze niebieskie . Cieszę się że się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie. W końcu Warschau Werk postanowił schować kokpit co by się nie kurzył ;o) . Teraz czeka mnie obróbka kadłuba do końca - kilka nitów, poprawienie linii na grzbiecie,wklejenie firewalla oraz troszkę zabawy z surfacerem... Ale w końcu zacząłem widzieć kawałek samolotu

 

 

p1100570.jpg

p1100571.jpg

p1100572.jpg

 

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.