Skocz do zawartości

Mi-2R czyli wspomnienia taty z wojska ;D (1:72 Mastercraft)


stroju

Rekomendowane odpowiedzi

Dajesz żywiczną podłogę ze ścianą?

 

Tak, chyba pozostanę przy żywicy (o blachach ani widu ani słychu.....)...

 

Zacząłem dłubać wnętrze - instrukcja: MASAKRA! Spodziewałem się czegoś więcej w zestawie za 50 zł... drążek sterowy przyklejałem chyba z 6 razy zanim go poprawnie zpozycjonowałem (powinni się uczyć od Eduarda...). Ale po bitwie wygląda całkiem nieźle, (fotele jeszcze nie przyklejone):

 

Mi-2016.jpg

Mi-2017.jpg

 

uffffffff..........

 

TO JEST ZA MAŁE NA MÓJ WZROK!!

c.d.n...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 126
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mam nadzieję, że to jeszcze nie wszystkie elementy kokpitu? Brakuje mi tu jeszcze dźwigni sterowania mocą i skokiem łopat. Jesteś pewien że w wersji wojskowej stosowano cywilne fotele ? Te z żywicy mają poduszkę umieszczaną w fotel gdy przewożono pasażerów (pilot wtedy nie może posiadać spadochronu), normalnie w tym miejscu stosowano znajdował się spadochron S-4 (jeśli mnie pamięć nie myli). Mimo, że jego zastosowanie jest mocno wątpliwe tzn jeśli da się z śmigłowca wyskoczyć ze spadochronem, to da się go posadzić bezpiecznie na ziemi, jeśli zaś nie da się wylądować korzystając z autorotacji, to skok przypomina zabawę z maszynką do mięsa i opaską na oczach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na WSK w Świdniku kumpel z aeroklubu pracował jako składacz. Moja pewność może się odnosić tylko do Mi-2 i Sokoła bo z tymi maszynami miałem kontakt. Co do sensu użycia w sytuacji awaryjnej rozmawiałem z pilotami i mieli takie same odczucia. Być może użycie spadochronów związane było z "oblotami" nowych maszyn. Tego nie pamiętam (trochę latek upłynęło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wątpliwości z fotelami, to na tym egzemplarzu nie używano spadochronów, widać to na fotkach obecnego stanu. Podczas służby ojca ta midwójka miała zainstalowany jeszcze drugi drążek sterowy (wykorzystywano go często do szkolenia pilotów w lotach bojowych), później go chyba zdemontowano bo teraz go niema. Co do konfiguracji reszty wnętrza to wyglądało to tak (też potwierdzone wspomnieniami i zdjęciami), na tej dużej kanapie siedział tata jak go zabierali na loty:

 

Mi-2018.jpg

Mi-2019.jpg

 

A co do tych dźwigni sterownia skokiem i mocą to niema ich w tym zestawie, dodłubię je sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że dałeś updejta bo juz miałem Cie pogonić

 

To nie do mnie kieruj te pretensje tylko do pewnego cholernego matematyka przez którego czekają mnie chyba ćwiczenia z mat1 trzeci rok pod rząd.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wstawiłem szybki w okienka, wycięte na wymiar z cienkiej pleksi, wklejone na super-glue a po wyschnięciu oczyszczone debonderem:

 

Mi-2020.jpg

 

Jakby ktoś nie wierzył że tam są szybki to jeszcze zdjęcie pod innym kątem :

 

Mi-2021.jpg

 

c.d.n....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, widzę, że ja ze swoimi oknami to mogę się schować.

Debonder zmywa mgiełkę z szybek Kurcze, nawet nie wiedziałem bo bym też przed klejeniem i malowaniem je wkleił Wtedy bym też u mnie przednią szybę inaczej rozwiązał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debonder zmywa mgiełkę z szybek Question

Oczywiście, nawet zaschnięte duże zabrudzenia, w końcu go kupiłem bo uznałem że jest kluczowy dla ładnego zainstalowania szybek, (niestety to nie tania-rzecz 27zł.... )....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem w końcu wnętrze na podstawowy i trochę detali, jako podstawowy użyłem kolor (o dość rozbudowanej nazwie) Model Master 2048 RAF AZURE BLU (ANA 609), (kupiony kiedyś do brytyjskiego kamuflażu pustynnego na Stuarcie) według zdjęć najbardziej pasował do koloru wnętrza tego śmigłowca (który był chyba bardziej niebieski od niektórych które zauważyłem na fotkach innych egzemplarzy):

 

Mi-2022.jpg

Mi-2023.jpg

(flesz zniekształcił trochę kolory)

 

Nie wiem tylko co zrobić z podłogą.... tata twierdzi że była w kolorze reszty wnętrza.... a obecnie ta podłoga jest jakaś ciemnobrązowa, nie za bardzo wiem co z tym zrobić, zostawić niebieską czy zrobić brązową....? Montowano tam jakieś gumoleum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stroju- to zależy z jakiego okresu użytkowania midwójki będzie twój modelik. Jeśli powiedzmy z terażniejszego okresu to zrobiłbym brązowa gdyż z tego co wiem to w czasie remontu była tak przemalowywana. Na podłodze nic nie było tylko farba.

Oto trzy fotki pokazujące różnie malowaną podłoge:

Mi-2 0216 a105788a865d86bem.jpg

Mi-2 Ch 53508e61839985d53d0em.jpg

Mi-2 lotnictwa czeskiego d4f2b75878094ec4m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stroju- to zależy z jakiego okresu użytkowania midwójki będzie twój modelik.

 

Ja robię z czasu służby w 1981-1982, ale chyba to pierwsze będzie co mi podałeś będzie bardzo dobre, pasujące do wspomnień.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na koniec dnia pobawiłem się z przednimi dolnymi okienkami, są to części pochodzące z zestawu po odpowiednich przeróbkach, czyli: pocienieniu (były strasznie grube) papierami ściernymi na sucho, potem na mokro, następnie trochę pocierania o spodnie (naprawdę pomaga ), później polerka filcowa miniszlifierką z pastą do..... zębów (bez kitu) i na koniec trochę pomalowanie Sidoluksem bo było trochę matowe, wklejone na cyjanoakryl w żelu i odczyszczone debonderem.... ufffff.:

 

Mi-2024.jpg

 

W rzeczywistości są bardziej przejrzyste niż na zdjęciu....

 

c.d.n....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na przyszłość stroju. Po polerowaniu pastą do zębów ( ja też to stosuje)

umyj element pod bierzącą letnia wodą i wypoleruj na sucho filcem lub flanelą( ta jest chyba najlepsza). W myciu zejdzie osad po paście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoga bywała często "poprawiana" z pędzla na kolor jaki był pod ręką, więc proponuje oprzeć się na wspomnieniach. W czasie eksploatacji farba wycierała się od butów czy podczas otwierania pokryw inspekcyjnych. Podczas remontów generalnych (bo z takimi miałem styczność na WSK) skorupa śmigłowca rozbierana była do goła, farba usuwana za pomocą ługów, całość zaś malowana na tej samej lakierni gdzie malowano nówki sztuki. Dlatego sądzę, że malowanie remontowanego egzemplarza nie powinno się różnić od nowego. Ten brąz na podłodze kojarzy mi się z jakąś farba antypoślizgową...

Nie jestem pewien czy ten brąz, użyty do kanapy na zbiorniku paliwa jest ok. Bardziej jakiś kolor brezentu mi po głowie hula ale pewności nie mam.

Szybki po polerowaniu dobrze jest wykąpać w sidoluxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po polerowaniu pastą do zębów umyj element pod bierzącą letnia wodą i wypoleruj na sucho filcem lub flanelą

Tak zrobiłem, tylko do polerownia na koniec użyłem nie flaneli ale dresów , Na innych zdjęciach będzie wyglądać na pewno lepiej, bo na tych co zrobiłem przez te odbicia światła wyglądają matowo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś trochę podmalowałem trochę detali, nałożyłem sidoluks na podłogi, i zdjąłem taśmę ze szkiełek okien kadłubie:

 

Mi-2026.jpg

Mi-2025.jpg

Mi-2027.jpg

 

c.d.n...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

dziś trochę poszalałem z washem ale niestety nie wszystko poszło najlepiej, warstwa Sidoluksu okazała się za cienka i nie za bardzo dało się zetrzeć nadmiar washa bez uszkodzenia warstwy farby niebieskiej (wyszedł mój brak doświadczenia z malowaniem olejnymi bo zawsze maluję akrylami, tego Model Mastera użyłem z braku jakiegoś akrylowego odpowiednika), jednak udało mi się uratować sytuację.

Widać od razu rękę miłośnika pancerki i "samolociarzom" może się wydać zbyt wybrudzony (a raczej na pewno się wyda ), ale zanim rzucicie na mnie klątwę i chwycicie za widły i cepy, pomyślicie że to nie będzie wyglądać tak źle, duże kontrasty nie będą tak razić w zamkniętym ciemnym kadłubie..., poza tym taki jest już mój "indywidualny styl":

 

Mi-2028.jpg

Mi-2029.jpg

Mi-2031.jpg

 

pamiętajcie że to mój lotniczy debiut ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brawo, jak dla mnie dobra robota

widzę że warto było odgrzebywać fotki, jakby co to pisz na PW, pogrzebie się jeszcze (choć wnętrza lepszego na fotkach raczej już nie znajdę )

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że warto było odgrzebywać fotki, jakby co to pisz na PW, pogrzebie się jeszcze (choć wnętrza lepszego na fotkach raczej już nie znajdę Crying or Very sad )

 

Już fotek wnętrza nie potrzebuję, jakby może jeszcze coś zewnętrznego..., dzięki Twoim zdjęciom budowa bardzo się ułatwiła

 

Tak nieśmiało zapytam : jakieś wario, żyroskop itp. to będzie? Bo jakowoś łysawo to wygląda ....

 

Tak właściwie to gdzie się znajdują te urządzenia? (może to głupie pytanie ale to Ty jesteś mechanikiem śmigłowcowym... )

PS kiedy pracowałeś w WSK? (ojciec też tam pracował, jakoś tak około 1981-1984)

 

Jeszcze zrobiłem panel wskaźników, )"szkiełka" z zegarów zapuszczone błyszczącym lakierem) i zamontowałem go na miejsce, zrobiłem także nowe wloty powietrza do silników (wytoczone na wiertarce ramki z wyprasek) itp. wklejane wszystko na cyjanoakryl w żelu, jutro podziałam tam debonderem dla oszlifowania:

 

Mi-2035.jpg

Mi-2038.jpg

Mi-2036.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.