Skocz do zawartości

PWS - 16 bis (RPM 1/72)


Ipkinss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Nr "5" na start!

 

g08td7.jpg

 

 

Oto mój model konkursowy (tym razem się wyrobiłem!) A jest nim PWS-16 bis nr "5" (nr seryjny 59-27.) z 1 CWL w Dęblinie z 1937 roku.

Model powstał z wyprasek RPM oraz blaszki Part'a dedykowanej do tego zestawu. Sklejalność określiłbym mianem mizernej ale klejąc polskie maszyny można do tego przywyknąć i w sumie to nie narzekam na jakieś ogromne trudności (bywało gorzej!)

 

Z efektu końcowego jestem zadowolony Myślę, że udało mi się zmienić RPM-owskiego PWS-26 na PWS-16bis co wymagało kilku przeróbek. Model wzbogacił mnie o kilka nowych doświadczeń. Po raz pierwszy skleiłem dwupłata i wykonałem naciągi Stworzyłem także pierwszą w swej karierze podstawkę

 

Szerzej o wszelkich przeróbkach i kłopotach można poczytać w wątku warsztatowym --> viewtopic.php?t=11056&start=0

 

Odkąd tylko zacząłem myśleć nad sklejeniem tego modelu widziałem go oczyma wyobraźni na kawałku trawiastego terenu gdzieś niedaleko pola wzlotów. Maszyna przez cały upalny, letni dzień lata i szkoli młodych pilotów w Dęblinie. Być może wyszkoli się na nim któryś z przyszłych asów lotnictwa polskiego?

W bagażniku tymczasowo czeka spadochron dla następnego lotnika. W pobliżu samolotu stoją rozkładane taborety dla kierujących ćwiczeniami oraz tablice z numerami poszczególnych samolotów wskazujące, który ma się teraz szykować do startu... Aktualnie trwa przerwa w lataniu i PWS odpoczywa przed kolejnym lotem...

 

No dobra koniec snucia wyobrażeń Czy osiągnąłem choć po części taki efekt ocenicie sami

 

Oto galeria:

 

g02xq8.jpg

g03cn2.jpg

g04ue1.jpg

g05xx9.jpg

g10qr1.jpg

g11tv4.jpg

g18xa6.jpg

g23hb7.jpg

g24dk1.jpg

g01dp4.jpg

g05xx9.jpg

g06fd4.jpg

g10qr1.jpg

g11tv4.jpg

g12qu9.jpg

g14kr0.jpg

g15os8.jpg

g17zp2.jpg

g13rv6.jpg

g19el5.jpg

g20tq7.jpg

g21tq7.jpg

g16hi4.jpg

 

g22qo7.jpg

Zdjęcie da zobrazowania rozmiarów modelu

 

Zapraszam do komentowania, krytykowania i oceniania!

 

PS. Model podlega ocenie.

 

Pozdrawiam Ipkinss

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest miodny! Zrobiłeś z modelu, na którego większość modelarzy by nawet nie spojrzała, zacną miniaturkę w tej maleńkiej skali Wielki plus za "polskość tematu", podstawka też jest świetna - widać pomysł połączony ze świetnym wykonaniem - robi wrażenie, szczególnie te sprzęty dodatkowe - dużo pracy to pewnie nie kosztowało, a jest to wg mnie baaaaardzo miły akcent

Obawiałem się, że nie ukończysz tego projektu, ale widać, że dla chcącego nic trudnego moje gratulacje!

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Dzięki wszystkim za miłe słowa! Fajnie, że model się podoba

 

A co do kalki na sterze to niestety wiem o tym ale musiałem użyć w tym wypadku kalki z zestawu RPM i stąd jej ogromna grubość...podobnie było kiedyś z RWD-8. Trzeba będzie zacząć drukować sobie kalki..

 

Pozdrawiam i zapraszam do dalszych komentarzy

 

Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miodny samolocik, gratuluję zakończenia modelu konkursowego.

Mini zastrzeżenie mam do podstawki, kilka kieliszków płukanki "zabiłoby" zielony natrysk, w którym brak trawki.

 

gratuluje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atrakcyjnie wygląda. Tylko czemu zrobiony tak pancerniacko? Czemu jakieś pigmenty a'la pancerz?Gdzie na płótnie się coś takiego robiło? Przed wojną dbano o samoloty i zamolowywano wszystko co się dało,odrapania itd. Przednia część pierścienia Townenda wygląda tak, jakby maszyna pędziła z podwójną prędkością dźwięku. kopcenia, ubabrania od błota-to było nie do pomyślenia w wojsku. Można subtelnie zaznaczyć pewne ślady zużycia, ale Kolega zrobił samolot stojący 30 lat w muzeum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Miło mi słyszeć, że się podoba. Dziękuję za opinie Zarówno te dobre jak i złe.

 

Rafale! Szkoda, że nie powiedziałeś o tym w wątku warsztatowym Czy możesz powiedzieć jaśniej o co chodzi? Jak wspominałem to moja pierwsza podstawka i jeszcze nie znam wielu "myków"

 

Kolego brabazon taki mam styl klejenia i podobają mi się takie modele Niemniej jednak będę bronił swojej interpretacji. W kwestii poszycia i okopceń znalazłem kilka zdjęć gdzie widać zróżnicowanie kolorystyczne i przybrudzenia na płótnie.

brud04ve4.jpg

brud01zk8.jpg

Na tej fotce widać to chyba najlepiej ale pochodzi z okresu przejęcia lotniska przez niemców więc pewnie nie broni mnie do końca. Jednakże sądzę, że całodniowe latanie mogło podobnie pobrudzić samolot. Nie neguję utrzymywania czystości samolotów przed wojną ale mój PWS przedstawia samolot w trakcie ćwiczeń. Wątpię by pucowano maszyny od razu po lądowaniu... Będzie umyty dopiero wieczorem.

 

brud03wr6.jpg

Tutaj z kolei widać PWS-a już po wojnie na wystawie gdzie zapewne także byłby wyczyszczony a mimo to widać zacieki i różnice barw.

 

brud02ka8.jpg

A jeśli chodzi o okopcenia to jak widać bywało gorzej!

Zdjęcia pochodzą z publikacji B.Belcarza i T.J. Kopańskiego Polskie Skrzydła 7 PWS 14/16/16bis/26/PWS 18 (Avro 621) Wydawnictwo Stratus 2008

 

W kwestii pierścienia Townenda nie znajdę nic na swoją obronę. I muszę przyznać, że przesadziłem. Nie pomyślałem, że ten samolot wcale szybko nie latał i tu zgadzam się z Twoimi zarzutami Przyzwyczajenia z szybszych maszyn.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny model.

I do tego nasz rodzimy. Bardzo mi się podobuje.

Naprawdę gratuluję doskonałej roboty.

Zmotywoałeś mnie do dalszej pracy nad moimi modelami konkursowymi i zakańczaniem sesji. Dzięki.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale! Szkoda, że nie powiedziałeś o tym w wątku warsztatowym

Fakt, mogłem wspomnieć - jednak gro ludzi dokańcza prace tuż przed sesją - a dopóki cos nie jest finalne nie ma co "pouczać" ;)

 

Chodzi o glebę pod trawką, zapuszczanie tam z pedzla ziemistych washy zniwelowałoby zieloność ziemi, na której nie ma trawki.

Przykładowo, pod krzesełkiem płasciutko i tam możnaby dać "ziemi z kieliszka"

 

Ot,takie fanaberie.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za pozytywne opinie

 

Chodzi o glebę pod trawką, zapuszczanie tam z pedzla ziemistych washy zniwelowałoby zieloność ziemi, na której nie ma trawki.

Przykładowo, pod krzesełkiem płasciutko i tam możnaby dać "ziemi z kieliszka"

 

Dzięki za wyjaśnienia. Nie mam zbyt wielu doświadczeń z "terenami" ale będę pamiętał o tym spostrzeżeniu przy budowie kolejnej podstawki

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.