Skocz do zawartości

Gdynia 1938


Gość widd

Rekomendowane odpowiedzi

Postanawiając odpocząć od projektu 7TP i FT-17 (czuję się zmęczony pojazdami) wróciłem na chwilę do korzeni, czyli do figurek. Ten projekt to odpoczynek.

 

Wpadł mi do głowy ostatnio temat zupełnie zapomniany w polskiej historii wojskowości.

 

 

nurek_1.jpg

 

Trochę historii:

 

Rok 1921. W Polsce rozpoczęto pierwszy kurs nurkowy. Rocznie do 1939 roku kursy nurkowe kończyło zaedwie 6-8 osób. Bazą oddziału nurków Marynarki Wojennej był ORP Nurek, zbudowany w latach 1935/36. Na pokładzie ORP "Nurek" znajdował się sprzęt nurkowy firmy Siebe Gorman, w jaki wtedy wyposażona była Polska Marynarka Wojenna. Wiemy, że były to: pompy nurkowe 2-cylindrowe; skafandry nurkowe 12 - bolcowe; hełmy nurkowe 12 bolcowe; telefon oraz oświetlacze. Prawdopodobnie również komora dekompresyjna.

 

1 września 1939 był tragiczną datą dla polskiego nurkowania. W Porcie Wojennym na Oksywiu, podczas jednego z pierwszych niemieckich nalotów na Polskę, zniszczony został ORP "Nurek" ,a wraz z okrętem zginął jego dowódca chor. mat. Wincenty Tomasiewicz oraz 16 nurków i marynarzy. Oznaczało to praktycznie całkowite zniszczenie polskiego nurkowania, aż do II połowy lat 40tych.

 

Diorama.

Dioramka, a może winietka będzie małą budowlą, zlokalizowaną na owalnej ramce. W planie mam, aby był na niej kawałek nabrzeża Gdynii, aparat tlenowy z obsługą na nabrzeżu i schodzący do wody nurek Marynarki Wojennej. Myślę, czy nie zrobię tego w formie wieży, aby przedmiot na dnie był widoczny. Myślę o działku ppanc, który podczas załadunku na statek spadł z nabrzeża albo o skrzyni z rozsypanymi karabinami.Planuje ok. 5 figurek i sprzęt.

 

Może aby nie robić wysokiego nabrzeża zrobię moment wyciągania sprzętu z wody.

 

Nurek polskiej Marynarki Wojennej.

14_nurek%201935%20OK.jpg

 

Oto zbudowany nurek MW z masy greenstuff. Wciąż się uczę tą masę obrabiać. Nie ma noża nurkowego oraz węża tlenowego. Hełm 12-bolcowy Siebe-Gorman.Na plecach i na piersi obciążniki ołowiane, brytyjskie. Przepasany liną. Nie ze wszystkiego jestem zadowolony, ale ogólnie czuję się na plus

 

DSC00757.jpg

 

DSC00758.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkursowy projekt zdechł. Powstanie w mniejszej wersji. Nie podobały mi się efekty pracy. Powstanie z tego coś mniejszego (pianino, tańcząca para, stolik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę...jest i tajny projekt Przyłączam się do twierdzenia, że jest on za to zbyt tajny nas tronie Znalazłem go tylko przez przypadek

 

Myślę, że jeśli już coś rozsypanego na dnie, to lepsza byłaby broń, chociaż Bofors też wyglądałby ciekawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wszyscy olewają dział różne, a jak wstawie go do działu pojazdy to i tak wróci do różnych

 

Przydałby się dział dioramy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram. Zastanawiam się gdzie wstawić warsztat z budowy mojej dioramy. W dziale pojazdy? Co prawda będzie na niej czołg(1 lub 2) i samochód pancerny. Ale nie mam pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka jest taka, że jak zaczynasz od budowy czołgu, to wrzuć w pojazdy, a potem warsztat sam przejdzie w dioramę Tak jak 7TP - tam została mi podstawka i 4 figurki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazdy są już gotowe Mam wątpliwości jeszcze co do trzeciego. Dlatego chyba jednak dam tutaj, gdzie jak widzę jest większość dioram na warsztacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej fotce z Biskupina nurek ma "napompowany" kombinezon. Nie znam się na tym absolutnie, ale sądząc z faktu że przewód doprowadzający powietrze zamocowany jest na piersiach myślę, że właśnie cały kombinezon był napełniany powietrzem. Miało by to znaczenie gdybyś chciał ukazać nurka w "akcji" (pod wodą lub w tracie za lub wynurzania) - ale powtarzam - jestem laikiem

Tak czy siak sama figurka mi się podoba a i temat ciekawy. Można prosić jeszcze inne ujęcia ?

 

EDIT

Obejrzałem jeszcze raz pierwsze fotki. Mój błąd. Powietrze doprowadzone jest do hełmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie był cały. Wąż idzie przez piersiowy obciążnik, do którego jest przypięty sznurkiem, potem idzie pod lewą pachą, a następnie do hełmu od tyłu.Mało osób wie, że wraz z weżem tlenowym szedł kabel telefoniczny, a w każdym hełmie był telefon.

 

Obecnie mam do oglądnięcia film "Siła i honor", w celu nabrania pomysłów

 

menofhonor.jpg

Na zdjęciu Pan Cuba Gooding Junior zakłada hełm...Schrader Mark V, pochodzący z roku 1912 i używany do....1984, kiedy wprowadzono model z szybkami pleksi. U nas nie był używany, gdyż na stanie MW był jedynie sprzęt brytyjski - hełmy dwóch typów oraz francuski jednego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała wzmianka. Ładne zdjęcie, które znalazłem w NACu, w związku z poszukiwaniem materiałów.

 

Samolot Lokheed Electra wyładowywany z M/S Piłsudski w 1936. Samolot dla PLL LOT.

http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-G-4123-2.jpg

 

 

No i nieznane przeze mnie zdjęcia nurków w Gdynii, podczas akcji wyciągania czegoś z basenów portowych.

 

1934 - ratowanie drobnicowca s/s Cieszyn

http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-G-5016-6.jpg

 

 

1934 - poszukiwanie ofiar wypadku autobusu

http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_1-G-3957-9.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.