Skocz do zawartości

Okręty podwodne p.705 Alfa


Jędrek

Rekomendowane odpowiedzi

Jędrek

No to jeszcze cos takiego znalezione w Morza Statki i Okrety 1/99. Moze sie przyda ? Na dolnej fotce opis kto zrobil ten model itd. To chyba ten sam gosc z fotek okonka

 

Widac dobrze tez ksztalt platow malych srub - chyba bardziej realny niz ten na planach - "mniej kawitujacy". Stozek glownej sruby ma (chyba bo slabo widac) inny ksztalt - bez tych brzechw co w realu

 

3f274cdee0216561.jpg

 

cf2c0b70cd6f3ed9.jpg

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

dzięki Panowie, moje zapytanie do Grzegorza było zainspirowane fotką, którą przypomniał Okonek, być może na filmie kamera przesunęła się troszkę w prawo i jest ujęcie śruby całkowicie od tyłu

 

PKD4GA.. śruba na modelu pokazanym w MSiO różni się także kształtem łopat interesujący w tym przypadku jest opis zdjęcia... "modele wykonane na podstawie planów stoczniowych", fotka z filmu pokazuje inny kształt pióra śruby, możliwe więc iż były różne rozwiązania (skoro przedłużano ster to być może próbowano także różnych śrub)

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jędrek

Mozemy sobie spekulowac Mozliwe ze jest tak jak piszesz - ciekawe czy wymieniono sruby ? Bylo troche czasu, a i w latach 80-tych w ZSRR skokowo podniosly sie mozliwosci wykonania nowych/lepszych srub dzieki sprowadzeniu z Japonii nowych obrabiarek numerycznych 3D. Wyprodukowanie takiej sruby trwalo jednak podobno baaaardzo dlugo. Moze modelarz dostal plany z "falszywymi srubami" - bo to zazwyczaj dosc pilnowany szczegol op jest. Zastanawia mnie tez malowanie tego modelu - inne niz u okonka

 

Grzegorz

jedna LIRA miała poważną awarię (K-316???...)...Zderzenie, z innym okrętem
- znalazlem tez cos o K-373 - 22 czerwca 1984 na powierzchni kolizja w zlych warunkach z K-140. Alfa miala uszkodzone m.in. poszycie kadluba lekkiego.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nt awarii Alf to mam takie wzmianki (skopiowane kiedyś z sieci):

 

"8 Sierpień 1982- na atomowym okręcie podwodnym klasy Alfa K-123 podczas patrolu na morzu Barentsa dochodzi do rozszczelnienia predków reaktora chłodzonych ciekłym metalem. na skutek awarii reaktor zostaje wymieniony a okręt wycofany ze służby na okres 8 lat."

i w angielskiej wersji:

"1982 URSS K-123 Alfa Barents Sea nuclear power sd ?"

 

a co do śrub... cóż, będę starał się zrobić coś takiego jak na zdjęciu, które zapodał Grzegorz

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze taka mała refleksja.. okrętów było zaledwie kilka (7) ale budowanych w dwóch różnych stoczniach, czy różnice (śruby, stery) mogą wynikać nie tylko z modyfikacji w trakcie remontów czy służby ale i różnic produkcyjnych w dwóch stoczniach? (przy tak małej serii okrętów mało prawdopodobne, a jednak... sporo jak widać z tego wątku z Alfami eksperymentowano)

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jędrek

czy różnice (śruby, stery) mogą wynikać nie tylko z modyfikacji w trakcie remontów czy służby ale i różnic produkcyjnych w dwóch stoczniach?
- mysle ze taka ewentualnosc nalezy wykluczyc. Stocznie jako takie raczej nie wykonywaly srub - to zbyt skomplikowane zadanie. Mysle ze istnialo/istnialy biura zajmujace sie tylko i wylacznie projektowaniem i wykonywaniem tego typu elementow dla op. Stocznie dostawaly gotowy element. Nie wiem gdzie i kiedy to czytalem - ale cos mi po mozgownicy lata ze produkcja takiej sruby dla nowoczesnego op to ponad 6-miesiecy trwa. Musze poszperac w internecie - moze bedzie cos na temat czasu wycinania przez zachodnich producentow.

 

I jeszcze cos - zobacz ze na fotce od Grzegorza tez nie widac jak wyglada pioro sruby. Zapakowana jest w jakies ochraniacze - sztuka jest tak pokazac zeby nikt nie zobaczyl, ale wszyscy mysleli ze widzieli.

 

8 Sierpień 1982- na atomowym okręcie podwodnym klasy Alfa K-123 podczas patrolu na morzu Barentsa dochodzi do rozszczelnienia predków reaktora chłodzonych ciekłym metalem. na skutek awarii reaktor zostaje wymieniony a okręt wycofany ze służby na okres 8 lat."
- nie 8 kwietnia 1982 ? Wyciek chlodziwa z pierwszego obiegu reaktora i skazenie calej jednostki (pierwszy obieg chlodzi reaktor, drugi napedza turbine i nie jest w wiekszosci typow reaktorow radioaktywny). 16 kwietnia 1982 przesunieta do rezerwy. 6 pazdziernika 1983 rozpoczeto remont okretu.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z różnicami konstrukcyjnymi to była taka luźna myśl, choć tak na chłopski rozum skoro kombinowano ze sterem mogli i ze śrubą?

 

hmm... na stronie bellony o awarii K-123 jest taki tekst (data podana również na sierpień):

K-123

"On August 8, 1982, while on duty in the Barents Sea, there was a release of liquid metal coolant from the reactor of the Project 705 - Alfa class submarine K-123. The accident was caused by a leak in the steam generator. Approximately two tons of metal alloy leaked into the reactor compartment, irreparably damaging the reactor such that it had to be replaced.[590] It took nine years to repair the submarine."

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sasiednim watku Jedrek pokazal rakietowego Novembera - to ja tu dam 705B - czyli Alfe w roli boomera Zwana tez projektem 687 - rozne nazwy poniewaz przechodzilo biedactwo z biura do biura (wszyscy wiedzieli ze to sie nie uda - ale nikt nie chial powiedziec tego glosno?)

 

ab556283c61eb2fc.jpg

 

hmm... na stronie bellony o awarii K-123 jest taki tekst (data podana również na sierpień)
- tia to juz norma w temacie radzieckich op - co zrodlo to inna data

 

z różnicami konstrukcyjnymi to była taka luźna myśl, choć tak na chłopski rozum skoro kombinowano ze sterem mogli i ze śrubą?
- tu jest pelna zgoda. Myslalem ze chodzi Ci o fakt:
różnic produkcyjnych w dwóch stoczniach?

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja tu dam 705B - czyli Alfe w roli boomera

 

wygląda na to, że "leciutko" ta rakietowa wersja miała się różnić od zwykłej Alfy... poza nadbudowanym kadłubem całkiem inny kiosk, inne stery, praktycznie inny okręt nic dziwnego, że nazywali go nowym projektem

 

tia to juz norma w temacie radzieckich op - co zrodlo to inna data

 

wczoraj z kolei trafiłem na kwietniową

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jak w pozostałych postach pozostały mi z książki "Апальков Ю.В. Корабли ВМФ СССР: Справочник: В 4 тт: Т. 1 Подводные лодки" rysunki Alfy

 

705.jpg

705K.jpg

705cut.jpg

 

i przekrój

Alfa_cutm.jpg

 

pozdrawiam, Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz maluje sobie Alfe

 

bardzo fajnie Ci wychodzi

 

Jakiego koloru powinna byc oplywka sonaru w dziobie okrętu ? Jakis odcien czerwieni czy zloto-zoltawa ?

 

w pierwszym odruchu odpowiedziałbym, że srebrna lub w kolorze aluminium ale na modelu, którego zdjęcia pokazał Okonek (a wykonanym wg planów stoczniowych) jest to jakiś taki cielisty kolorek

 

a przy okazji zdjątko ze strony Bellony ze smutnym końcem Alfy (pierwsza z lewej, słabo widoczna) czyli w trakcie utylizacji

SaydabayAlfaHotelCharlieEchoII.jpg

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jędrek

bardzo fajnie Ci wychodzi
dzieki Robie co moge.

 

qrczaki no... wiedzialem ze gdzies te fotki okonka widzialem - tylko ze teraz ciezko mi je odszukac W jakims dziwnym watku sa chyba - mozesz wytknac mi je palcem ? Z gory dzieki.

 

a przy okazji zdjątko ze strony Bellony ze smutnym końcem Alfy (pierwsza z lewej, słabo widoczna)
Chlopie jak Ty ja tam wypatrzyles

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PKD4GA

wiedzialem ze gdzies te fotki okonka widzialem - tylko ze teraz ciezko mi je odszukac

 

oops.. Okonek nie pokazywał wszystkich fotek, tylko sam ogon okrętu, modele znajdziesz pod poniższym linkiem

http://tok.severodvinsk.ru/submoda.htm

 

Chlopie jak Ty ja tam wypatrzyles?

 

po opisie fotki

 

pozdrawiam, Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jędrek

O widzisz - wlasciwie - O widze !!!

Tylko czy ten cielisto-paskudny kolorek to czasem nie jest kolor tworzywa z ktorego zrobiono model ? Chyba zrobie wedlug fotek z watku o Novemberze - tam bylo zdjecie jakiejs oplywki. I qrcze jescze jedno - granica kolorow czarny/czerwony jest w innym miejscu

 

4db063f2dfee92b9.jpg

 

Pozdr.

Pawel

 

P.S. Kiedy zrobisz fotki Twojej Alfy ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I qrcze jescze jedno - granica kolorow czarny/czerwony jest w innym miejscu

tak w sumie nie mam przekonania do tej czerwieni, owszem są fotki z doku podczas oddawania różnych okrętów (np. Gepard i sam tak pomalowalem Akule i K-19), ale potem jakoś na fotkach tej czerwieni nie widac ( wątek z Oscarem i Akulą)

 

Kiedy zrobisz fotki Twojej Alfy ?

problem z brakiem cyfrówki.. uzależniony jestem od znajomych, choć nad moją Alfą cały czas wisi widmo kosza...

 

pozdrawiam, Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jędrek

tak w sumie nie mam przekonania do tej czerwieni
ja tez tak srednio jestem przekonany, ale:

- ten czerwony "gleboko siedzi", bialy pasek wzdluz kadluba to linia wodna - wiec zeby zobaczyc ten karmazyn to Alfa musi sie awaryjnie wynurzyc. Oplywka sonaru jest zaraz pod tym pasem a ja kolorowego zdjecia zeby byla widoczna choc w kawaleczku - nie widzialem.

- czerwony ladnie wyglada na modelach, rysunkach itp

 

nad moją Alfą cały czas wisi widmo kosza

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniżej trzy chyba mało znane fotki, pochodzą z okolicznościowego przewodnika po okrętach wybudowanych w stoczni 402 w Siewierdwińsku

S1.jpg

 

705K w trzech odsłonach:

705K_1.jpg

705K_2.jpg705K_3.jpg

 

coś mi nie pasowało w tych fotkach i dwie ostatnie przerzuciłem w poziomie, od razu lepiej

705K_2a.jpg705K_3a.jpg

 

a na koniec jeszcze fotka, jedna z moich ulubionych została opublikowana zarówno w Tajfunie jak i na stronie Morskiej Kolekcji

705 i 705K 6 dywizji PŁ SF Zapadnaja Lica, marzec 1991:

705i705K.jpg

 

pozdrawiam, Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadla mi w lapki ksiazeczka wydana przez Conway Martime Press w 2002r. - "The World's Worst Warships" gdzie niestety jeden rozdzil poswiecony jest Alfie...

Oczywiscie wymieniono tu wady 705/705K ktore sa chyba ogolnie znane i nie ma potrzeby tego wyliczac - bo i w ksiazce odkrywczego nic sie nie znalazlo.

 

Z ciekawostek:

W 1973 roku Ustinow stwierdzil ze projekt nie jest udany i nie ma mozliwosci usuniecia wad konstrukcyjnych. Ostanie amerykanskie badania sugeruja ze czesc jednostek projektu 705/705K miala kadluby wykonane ze zwyklej stali wysokiej wytrzymalosci - amerykancy badali to co zostalo po utylizacji Alf ?

 

Z zalet projektu wyliczono:

- pierwsza w ZSRR probe integracji systemow na jednym centralnym stanowisku.

- torpedy wystrzeliwane z aparatow hydraulicznie - co dawalo mozliowsc ataku z dowolnej glebokosci.

- pieczolowice dobrany ksztalt kadluba

- kapsula ratunkowa

i panike na poczatku lat 70-tych na zachodzie po namierzeniu radzieckich op zdolnych do poruszania sie z prekoscia ponad 40 wezlow .

 

Zachodnie torpedy dostaly szybko nowe programy poszukiwania i ataku uwzgledniajace szybkie cele o duzej manewrowosci. Nowa generacja torped (wystrzeliwanych z op) osiagala juz predkosc ponad 50 wezlow i mogla schodzic na duze glebokosci.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Alfa prawie juz ukonczona

 

69ddbecd8e4ea115m.jpg

 

Prosze o komentarze, co zmienic i poprawic...

 

Mam watpliwosci co do wygladu elementu zaznaczonego na tym obrazku.

06f7e15d9d57c7f2.jpg

Moze macie jakas fotke lub dokladny schemacik zlozonej owiewki mostka czy jak to sie nazywa ?

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty, kurde, wiesz co... A ja myslalem, ze mam pojecie o Photoshopie...

 

Acha... I bym byl zapomnial... Ta antena, co wyglada jak trzepaczka do jajek (sorry za okreslenie, nie stawiajcie mnie na szafot, ja sie na tym nie znam), to na zdjeciu w poscie Jedrka wyglada hmm... delikatniej. W sensie, ze z cienszego drucika zrobiona... Ponadto, pomiedzy masztem a sama antena jest taki jakby pierscien, czy talerz. Na Twoim rysunku maszt przechodzi bezposrednio w antene i to przejscie jest troche nienaturalne. Ten pierscien, mysle, rozwiaze sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.