Skocz do zawartości

Kalkomania (wszystko o Kalkomanii itp...)


Majek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak zrobić kalkomanie do takiego modelu jak na zdjęciu?Jak je zaprojektować i gdzie wydrukować?

 

http://imageshack.us/photo/my-images/163/altatrans.jpg/

 

Dzięki

Ponieważ malowanie tego DAF-a składa się z napisów, a nie zdjęć, więc najlepiej przygotować je w programie do grafiki wektorowej np. CorelDraw lub Adobe Ilustrator. Najlepiej byłoby też mieć zdjęcia auta robione pod katem prostym, a nie z ukosa.

Potem już sprawa prosta. Importujesz zdjecie do programu, dopasowujesz wymiary według modelu i rysujesz napisy i gwiazdki. Po przerysowaniu zdjecie wykasowujesz.

Mając przygotowana grafikę, kupujesz kolorową drukarkę, a następnie papier do kalkomanii (gatunek zależy od tego czy masz drukarkę laserową czy atramentową.

Po wydrukowaniu dobrze jest zabezpieczyć kalkę np. poprzez tryśnięcie sidoluxem.

Teraz wycinasz, moczysz i naklejasz. W sumie kilka godzin pracy.

Jeden problem, tą metodą nie uzyskasz białego koloru.

Więc masz trzy wyjścia:

1. Kupić drukarkę profesjonalną, gdzie można wkładać dowolne atramenty

2. Kupić biały, a nie bezbarwny papier do kalki i zadrukować niebieskie tło naokoło napisów - problem, że ten niebieski bedzie trudno dopasować barwą do niebieskiego lakieru.

3. Zanieść przygotowany plik i arkusz kalki do zakładu zajmującego się sitodrukiem i poproscić o wydrukowanie (koszt ok. 30-50 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 390
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jak zrobisz dobre zdjęcia i podasz mi wymiary modelu to mogę Ci narysować.

Zdjęcia lepiej robić z dalszej odległości na maksymalnym Zoom-ie (ale tak by były ostre), chodzi o to by były mniejsze błędy wynikające z perspektywy tzn. zawsze jest tak, że to co jest na środku kadru jest powiększone, a to co w rogach zmniejszone. Im odległość większa, tym te różnice są mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam złom modelarski. F-4 Phantoma z Hasegawy. Znalazłem go w szafie i postanowiłem odrestaurować.

Kalki w zestawie mają już troszkę i pożółkły.. Da się coś z nimi zrobić żeby wyglądały normalnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaką drukarkę najlepiej kupić aby drukować kalkomanie?

Odpowiem Ci trochę teoretycznie (ale fachowo). Teoretycznie, bo nie mam drukarki atramentowej i nie wiem, czy nie mają przy kalkomaniach wad o których nie wiem, ale siedzę w grafice dosyć długo i uważam, że lepsza będzie atramentówka.

Popularne tanie kolorowe drukarki laserowe mają rozdzielczość 600 dpi, czyli 600 punktów na cal. Aby uzyskać różne odcienie kolorów drukarki drukują tzw. rastrami. Z drukarki 600 dpi uzyskać możemy raster o gęstości ok. 60-80 lpi czyli linii na cal. Oznacza to, że pojedyńcza kropka ma ok. 0,3 mm i dobre oko bez trudu dostrzeże (nawet bez lupy), że obraz składa się z kropek.

Natomiast nawet najtańsze atramentówki mają rozdzielczość co najmniej 1200 dpi, więc punkt jest o połowę mniejszy. Poza tym atramentówki mają najczęściej wbudowany raster pseudostochastyczny który jest jeszcze bardziej drobnoziarnisty więc i efekt lepszy.

Drobna uwaga: jeśli producent podaje różną rozdzielczość w różnych kierunkach np. 1200 x 4800 dpi, to tak naprawdę jest to drukarka 1200 dpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten papier do kalkomanii jest dobry?

 

http://allegro.pl/papier-do-kalkomanii- ... 74998.html

 

http://allegro.pl/papier-do-kalkomanii- ... 75062.html

 

Dzięki i pozdrawiam!

Nie wiem czy ktoś Ci odpowie na Twoje pytanie, ponieważ prawie żaden ze sprzedawców nie pisze jaki to właściwie jest papier. Ani producenta, ani czy nie jest przeleżały. Myślę, że jak nie wypróbujesz to nie będziesz wiedział. (Plus dla nich, że w ogóle rozróżniają to, że są cztery rodzaje papieru).

Jeśli już się zdecydujesz to dobrze kupić obydwa rodzaje. Na przeźroczystym drukujesz te nadruki które nie mają białego koloru. Na białym musisz wycinać przy samym nadruku, gdyż zgodnie z nazwą tło jest białe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Czy ktoś używał kalkomanii od Black Liona?? I miał z nimi podobny problem - schodzą mi przy najmniejszym tknięciu opuszkami palców-zaznaczam że, są dobrze podeschnięte,kładzione na sido.Mam obawy ze mazanie po nich sido - jako zabezpieczenie - da ten sam objaw - zejdą pod pędzlem.

Jakiś pomysł??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, zapomniałem.

No to może bezbarwny lakier samochodowy?

Tylko, że mam obawy o reakcję. Jak psikałem nim jeden ze swoich bolidów, to zaczęło mi rozpuszczać biały spray, czerwonego Humbrola, a czarny MM prawie całkiem zszedł, ale po wyschnięciu nie było po tym śladu, tyle tylko, że czarny do poprawki. Obawiam się, czy nie zeżre kalek.

Albo zdejmij delikatnie te kalki i przyklej je na mokry jeszcze bezbarwny. Ja tak sobie poradziłem z kalkami Academy.

Innych pomysłów nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, zapomniałem.

No to może bezbarwny lakier samochodowy?

Tylko, że mam obawy o reakcję. Jak psikałem nim jeden ze swoich bolidów, to zaczęło mi rozpuszczać biały spray, czerwonego Humbrola, a czarny MM prawie całkiem zszedł, ale po wyschnięciu nie było po tym śladu, tyle tylko, że czarny do poprawki.

 

 

Użyłeś za pewne lakieru olejnego ,ja używałem akrylowy z Motipa i nic nie rusza ani kalek ani farby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.