Skocz do zawartości

Kalkomania (wszystko o Kalkomanii itp...)


Majek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 386
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Super Moderator

Witam.

1. papierem matuję bazę

W jakim celu matujesz bazę i jaką gradacją papieru? Czy daje to lepszy efekt po nałożeniu połysku? Po zmatowieniu polerujesz ją, czy nakładasz bezbarwny na zmatowioną bazę?

Ja nakładam na nie zmatowioną bazę, ale jak jest lepszy efekt to może zacznę matować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
1. papierem matuję bazę

W jakim celu matujesz bazę i jaką gradacją papieru? Czy daje to lepszy efekt po nałożeniu połysku? Po zmatowieniu polerujesz ją, czy nakładasz bezbarwny na zmatowioną bazę?

Ja nakładam na nie zmatowioną bazę, ale jak jest lepszy efekt to może zacznę matować.

To tak samo jak z podkładem, szlifuje się po to aby była równa powierzchnia (usuwanie paprochów), a jednocześnie aby była lepsza przyczepność dla klearu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Ale przy odklejaniu maskowania po malowaniu czarnych półmatowych elementów stało się właśnie to czego się bałem tj. oderwała mi się jedna kalkomania :((((( [...]

 

Czekaj czekaj... nie rozumiem... jeżeli pokryłeś kalkę bezbarwnym to nie miała prawa odejść z taśmą. Chyba, że położyłeś kalki i wziąłeś się za maskowanie...

 

Ja zawsze kładę kalki na 1-2 warstwy delikatnie zeszlifowanego claru tzn. 2000, potem 2500 i pasta Fine od Tamiya ale naprawdę delikatnie, bo materiału do zbierania jest mało. Potem jak kalki wyschną to usuwam wszelkie plamy po kleju z kalek i wodzie i kładę 5-6 warstw claru. Potem lecę 2000, 2500 i cały zestaw past. Potem jeżeli jest coś do malowania to maskuję i jadę z czarnym/srebrnym/jakmiśtamkolorem. Jeżeli zrobisz tak, to niema opcji, że Ci coś odejdzie z taśmą. Chyba, że użyjesz szarej do pakowania...

 

Pozdrawiam

 

Mors

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie odeszło, przy czym akurat nie miałem 5 czy 6 warstw clearu na kalkach tylko 3. Coś musiało pójść nie tak tylko nie wiem co (no a taśma to oczywiście Tamiya - innej nie używam). Może klej kalek za słaby (choć kalki pierwsza liga - Cartograf) a może to coś innego ;)

 

Odeszły stosunkowo małe elementy, dużym nic się nie stało.

Model to Ferrari F40 Competizione Tamiyi - nie ma opcji, żeby go dobrze zrobić bez maskowania taśmą na kalkach (no chyba, że kalki położy się już po całym malowaniu - tak jak robiłem kiedyś ale efekt taki sobie) - inaczej nie da się pomalować czarnego półmatowego paska wokół nadwozia czy też czarnego spojlera z przodu.

 

Tak czy inaczej muszę z tym uważać.

Polski dystrybutor załatwia "spare parts" do Tamiyi ale trwa to 2 miesiące. Wysłałem pytanie do hlj.com bo tam też się tym zajmują - na razie nie mam odpowiedzi. Może ktoś zna inne miejsce gdzie można to załatwić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Możesz spróbować namoczyć w wodzie - może odejdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ja robię to tak:

1. papierem matuję bazę

2. kładę jedną/dwie warstwy lakieru

3. szlifuję paierem i poleruję

 

cześć Andrzej. No i tu moje pytanko - polerujesz pastami i naklejasz kalkę na tłustą powierzchnię czy polerujesz b.drobnym papierem?

 

4. naklejam kalkomanie i czekam aż wyschną

5. psikam kolejne warstwy clearu

 

dwie, trzy, pięć?

6. matuję i poleruję

 

mam stresa z pojechaniem papierem na kalki, no ale skoro mówicie że nie ma o co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię to tak:

1. papierem matuję bazę

2. kładę jedną/dwie warstwy lakieru

3. szlifuję paierem i poleruję

 

cześć Andrzej. No i tu moje pytanko - polerujesz pastami i naklejasz kalkę na tłustą powierzchnię czy polerujesz b.drobnym papierem?

 

4. naklejam kalkomanie i czekam aż wyschną

5. psikam kolejne warstwy clearu

 

dwie, trzy, pięć?

6. matuję i poleruję

 

mam stresa z pojechaniem papierem na kalki, no ale skoro mówicie że nie ma o co...

Cześć Maciek, po polerce odtłuszczam model w wodzie z płynem do naczyń, dopiero wtedy kładę kalkomanie.

Nie masz co się bać papieru, tylko należy pamiętać aby szlifowanko robić delikatnie, tak aby nie przetrzeć klearu do kalek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej muszę z tym uważać.

Polski dystrybutor załatwia "spare parts" do Tamiyi ale trwa to 2 miesiące. Wysłałem pytanie do hlj.com bo tam też się tym zajmują - na razie nie mam odpowiedzi. Może ktoś zna inne miejsce gdzie można to załatwić ?

 

Ostatecznie odezwali się z HLJ'u, czekałem łącznie ok, 1,5 miesiąca (z czego prawie miesiąc szła paczka z Japonii), kosztowało razem 25 zł ale mam nowy arkusz kalkomanii...

 

Pozdr,

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

up bardzo fajna pomoc dzięki :/ patrzyłem na temacie wszystko kalkomanii

 

jeszcze raz proszę, lecz chodzi i o to po podstawy czy klaki trzeba wyciąć czy tylko odczepić bo nie wiem jak za to się zabrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCIONd - istnieją takie znaki na prawo i w dół od literek na klawiaturze, nazywają się znakami interpunkcyjnymi. Większość ludzi na forum ich używa, ot, taki psikus. Na pewno znacznie łatwiej będzie się czytało Twoje posty. Duża litera na początku zdania też jest mile widziana

 

Żeby nie było, że tylko ganię: kalkomanie się wycina, moczysz je potem w letniej wodzie, czekasz, aż film zacznie się 'ślizgać' po powierzchni papieru a następnie nakładasz ten film na docelowe miejsce. Powinieneś mieć to wszystko opisane po angielsku w instrukcji.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCIONd -

 

Żeby nie było, że tylko ganię: kalkomanie się wycina, moczysz je potem w letniej wodzie, czekasz, aż film zacznie się 'ślizgać' po powierzchni papieru a następnie nakładasz ten film na docelowe miejsce. Powinieneś mieć to wszystko opisane po angielsku w instrukcji.

 

pzdr.

 

Brawo dla ciebie, dokładnie o to mi chodziło.

 

A co do tych znaków, wkurzyłem się na pana kruko95

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator

Czy kalki na waszych modelach, po potraktowaniu ich płynami, oglądane "pod światło", też się tak odznaczają jak u mnie ? Widać u was pod lakierem obszar kalki?

 

Testuję nakładanie i sam już nie wiem, do jakiego efektu mam dążyć...

 

Poniższe zdjęcia pokazują efekt rożnych doświadczeń z rodzajem lakieru (gloss, matt, sido), kalka bez płynu (Mr.Mark Softer), płyn pod kalką, płyn pod i na kalkę...

 

th_kalki1.jpg th_kalki3.jpg th_kalki4.jpg

 

I generalnie w każdym przypadku obszar zajmowany przez kalkę jest widoczny Czyżby tak miało być, a kalka zniknie dopiero po ewentualnych washach?

 

Jak sobie z tym radzicie ci, którzy lepicie modele na "wysoki połysk"?

 

Jeśli możecie, zapodajcie tutaj zbliżenia waszych efektów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Pomalować lakierem ze dwa razy, przeszlifować i nic nie będzie widać Możesz zajrzeć do mojej galerii Spitfire'a
Ciekawa koncepcja - będę musiał wypróbować. Jednak wolałbym, aby ten kłopotliwy efekt w ogóle się nie pojawiał zamiast go później niwelować...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

 

Parę lat temu sklejałem taki wahadłowiec:

 

http://mojehobby.pl/szczegoly.php?grupa_p=1&przedm=366146&kateg=102316

 

I wtedy jeszcze tak dobrze nie sklejałem nie mówiąc o kalkomanii! A teraz już co nieco o niej wiem i chciałbym poprawić model tylko potrzebował bym ten arkusz kalkomanii (na modelu się pozrywała na kawałki :( ). I mam pytanie czy jest gdzieś możliwość zamówić taki sam arkusz kalkomanii, może nawet u samego producenta Revell?

 

HELP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.