Skocz do zawartości

Kalkomania (wszystko o Kalkomanii itp...)


Majek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 386
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tak tak najlepiej biurowym

 

No a tak na poważnie, to proponowałbym ją nieco zmoczyć letnią wodą, potem mocno przygniatać szmatką przez kilka minut i gdy już nieco się ułoży to przesmarować płynem Microscale SOL bądź Gunze Mr. Softer. W zależności od tego jakiej firmy to kalka, efekt takiego działania może być róźny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję dzisiaj będę w sklepie to może go zakupię. Choć mój budżet na ten miesiąc się niestety powoli wyczerpuje, nie wiem czy będę mógł sobie na ten płyn pozwolić.

 

A kalka jest z modelu Revell'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revell ma całkiem niezłe jakościowo kalki,z którymi nie miałem dotąd problemu, choć nie zawsze są one poprawne kolorystycznie i merytorycznie. Nie powinno być z nimi problemu. O jaki model i jaką dokładnie kalkę chodzi ?

 

Nie ukrywam, że płyn jest już pewną inwestycją, ale za to bardzo opłacalną, jeśli trochę już z nim popracujemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Wydaje się łatwy modelik ale... ja bym jednak nie brał dwupłata na początek. Moja dziewczyna się o tym dobitnie przekonała...

W każdym razie próbuj takim sposobem jaki Ci podałem, a jeśli to nie zadziała, to będziemy kombinować inaczej.

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jest praktycznie skończony, ale rzeczywiście dwupłat to nie był najlepszy pomysł na pierwszy model. Dobrze że nie wziąłem Fokkera dr.1 :P

 

Wyszedł mi paskudnie, do tego źle nałożyłem farbę, zrobiły mi się zacieki i masa kurzu na mim już leży... teraz próbuję się poprawić przy następnym modelu a na tym będę eksperymentować

 

(chciałem dodać zdjęcie tej paskudnej kalki ale dostaję komunikat "can't open numfile: No such file or directory")

 

Edit: bardzo dziękuję za pomoc, kupiłem płyn do kalkomanii i podziałało. niestety dałem tego chyba trochę za dużo i się zaciek zrobił. Ale najlepiej się ponoć uczyć na błędach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Witam. Jestem laikiem i chciałem zapytać, czy istnieje możliwość zaprojektowania własnej nalepki na model samolotu i go gdzieś wydrukować?

 

Potrzebuję zrobić model Concordea na urodziny dziewczyny i chciałem na bokach samolotu wykleić napis w stylu "wszystkiego najlepszego z okazji 22. urodzin" lub coś w ten deseń. Myślałem o farbkach, ale nie mam takiego talentu, a w photoshopie pomącić jakiś projekt nalepki nie jest trudno

 

jak już masz pisać życzenia to nie pisz kobiecie ile lat skończyła :P kalki możesz sobie jak już słusznie zauważyłeś zaprojektować w PhotoShopie albo Corelu, a papier do drukowania kalkomanii znajdziesz w sklepach internetowych, a jeszcze jak dobrze poszukasz to znajdziesz na forum przynajmniej kilka wzmianek o samodzielnym robieniu kalkomanii - szukać szukać i jeszcze raz szukać ! pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ułatwienia dodam, że papier do samodzielnego drukowania kalkomanii przy pomocy drukarki atramentowej występuje często pod hasłem "inkjet waterslide decal paper". Są dwie wersje - clear i white. Można oczywiście kupić także i taką czystą kalkomanię do drukarek laserowych. Nietrudno jest znaleźć takie coś na e-bayu. Ja dla przykładu zakupiłem tu http://www.bare-metal.com/ - jest tam też instrukcja co i jak krok po kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Ja mam pytanko co do sola i seta jak one działają jak je nakładać itp. Mam samego sola czy on wystarczy na dobre nałożenie kalki na model o nierównej powierzchni ? Proszę o pomoc bo jeśli chodzi o to to jestem kompletnie zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób drukujących sobie kalkomanie samodzielnie. Mianowicie chodzi mi o białe numery (lub napisy, w sumie nieważne). Zastanawiałem się jak je wykonac samodzielnie. Są białe czyste arkusze, ale w sumie, jakby nad tym pomyśleć, to robota z tym iście benedyktyńska, bo trzeba by na nim drukować cienko zarys wzoru a później wycinać po linii.

 

Jakieś pomysły czy sugestie?

 

edit. i może w sumie, nie bardzo o kalkomaniach, ale temat pokrewny. Są dostępne arkusze masek? Nie znalazłem na forum żadnego know-how na ten temat a w sumie była by to alternatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Koledzy odświeżam temacik.

Mianowicie czy ktoś z Was może podzielić się informacjami na temat drukarki drukującej między innymi kolory metaliczne oraz biały (jeśli się nie mylę, to chodzi o CMYK), która nie byłaby modelem profesjonalnym, typowym dla agencji poligraficznych i drukarni i którą z uwagi na typowo domowe wykorzystanie możnaby zakupić za rozsądne pieniądze. Na początku tematu pojawił się model OKi-7000 oraz Printiva 500, 600 oraz 700. Czy macie może jakieś sugestje dotyczące tego typu drukarek?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam

Jak zrobić kalkomanie do takiego modelu jak na zdjęciu?Jak je zaprojektować i gdzie wydrukować?

 

http://imageshack.us/photo/my-images/163/altatrans.jpg/

 

Dzięki

Ponieważ malowanie tego DAF-a składa się z napisów, a nie zdjęć, więc najlepiej przygotować je w programie do grafiki wektorowej np. CorelDraw lub Adobe Ilustrator. Najlepiej byłoby też mieć zdjęcia auta robione pod katem prostym, a nie z ukosa.

Potem już sprawa prosta. Importujesz zdjecie do programu, dopasowujesz wymiary według modelu i rysujesz napisy i gwiazdki. Po przerysowaniu zdjecie wykasowujesz.

Mając przygotowana grafikę, kupujesz kolorową drukarkę, a następnie papier do kalkomanii (gatunek zależy od tego czy masz drukarkę laserową czy atramentową.

Po wydrukowaniu dobrze jest zabezpieczyć kalkę np. poprzez tryśnięcie sidoluxem.

Teraz wycinasz, moczysz i naklejasz. W sumie kilka godzin pracy.

Jeden problem, tą metodą nie uzyskasz białego koloru.

Więc masz trzy wyjścia:

1. Kupić drukarkę profesjonalną, gdzie można wkładać dowolne atramenty

2. Kupić biały, a nie bezbarwny papier do kalki i zadrukować niebieskie tło naokoło napisów - problem, że ten niebieski bedzie trudno dopasować barwą do niebieskiego lakieru.

3. Zanieść przygotowany plik i arkusz kalki do zakładu zajmującego się sitodrukiem i poproscić o wydrukowanie (koszt ok. 30-50 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz dobre zdjęcia i podasz mi wymiary modelu to mogę Ci narysować.

Zdjęcia lepiej robić z dalszej odległości na maksymalnym Zoom-ie (ale tak by były ostre), chodzi o to by były mniejsze błędy wynikające z perspektywy tzn. zawsze jest tak, że to co jest na środku kadru jest powiększone, a to co w rogach zmniejszone. Im odległość większa, tym te różnice są mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.