Skocz do zawartości

[WRZESIEŃ '39] PZL 37B Łoś, 1:48 Mirage + Part


Roobert

Rekomendowane odpowiedzi

LosF2.jpg

Jaśko nareszcie jesteś. Dotarła paczka z ostatnim modelem jaki chce skleić w ramach projektu.

Łoś Miraża dobrze znany, jakość średnia a jak spasowany to się okaże.

Na początku szybki in-box:

DSC00683.jpg

DSC00684.jpg

DSC00685.jpg

DSC00686.jpg

DSC00687.jpg

Poniższe ramki występują podwójnie.

DSC00688.jpg

DSC00689.jpg

Dokupiłem tez blachy Parta do waloryzacji wnętrza. Na zewnątrz bedę starał się samemu dorabiać różne elementy.

DSC00690.jpg

DSC00691.jpg

Tak sobie czytałem książkę o Łosiu Pana J. B. Cynka i mam pewną wątpliwość. Jest tam napisane, że Łosie miały niebieskie szyby w górnej części osłony kabiny pilota. A ja znalazłem tylko na kilku zdjęciach w książce takie coś. Pozostałe miały "normalne" szyby. Była jakaś zależność? Będę robił egzemplarz o kodzie 701 N, a w książce jest jedno zdjęcie z rozbitymi owiewkami po nalocie na hangar . Ma ktoś info jak ma być?

Od jutra mam zamiar ruszyć z budową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

A więc prace ruszyły. Na pierwszy ogień poszło stanowisko pilota i ten wypustek z przodu. Po usunięciu zbędnych elementów musiałem załatać dziurę od dołu bo przednia ścianka jest cofnięta i widać było wgłębienie od spodu tej konsoli. Załatałem kawałkiem plastiku i zaszpachlowałem. To samo pod tym ustrojstwem z dźwigniami. Polepiłem poszczególne elementy z blaszki i zamontowałem gdzie trzeba. Dorobiłem przewód od wolantu wg. zdjęć zamieszczonych w książce J. B. Cynka.

DSC00692.jpg

DSC00694.jpg

DSC00695.jpg

DSC00696.jpg

DSC00697.jpg

Zastanawiam się także nad kolorem wnętrza. Na kolorowych fotkach jest ciemny jakby khaki, a na czarno-białych z wnętrza niby aluminium.

los1.jpg

los2.jpg

źródło: google

Porównajcie kolory na pokrywach komory bombowej i nosowej części kadłuba. Pokrywy wyraźnie się świecą a wnętrze nie mimo tego, że jest dobrze oświetlone przez oszklony nos.

Może wyważam otwarte drzwi bo ktoś to gdzieś wyjaśnił ale nie mam żadnej monografii oprócz wspomnianej książki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe teorie głoszą, że te zdjęcia ze srebrnymi wnętrzami zostały zrobione na prototypowych maszynach.

Seryjne miały już inny kolor (khaki?) Co wynika z części zdjęć (ciemne wnętrza).

 

Poszukam coś na ten temat w supermonografii Łosia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap to wyposażenie kadłuba. Powklejałem blaszkowe elementy ale nie ruszałem jeszcze radiostacji i innych pudełkowych części gdzie są wskaźniki czy zegary. Wkleję je po pomalowaniu całości. Oprócz tego będzie wyposażenie plastikowe i trochę przewodów. Ale ciąg dalszy jutro.

DSC00698.jpg

DSC00699.jpg

DSC00700.jpg

DSC00701.jpg

DSC00702.jpg

Gdzieniegdzie będzie trzeba podziałać debonderem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówkę. Nawet przeczuwałem, że to może być szary , tylko jak mam rozumieć "średnio-szary"? Wychodzi na to, że mam sporą dowolność w doborze koloru ale raczej uderzę w ciemniejsze odcienie. Przejrzę farby i pomyślę zhm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio- to mój komentarz. Kolor jest zdecydowanie ciemniejszy niż Humbrol 64 (popularna farba jasnoszara) i na zdjęciach zdecydowanie kontrastuje ze srebrnymi obiciami.

Po powrocie z wyjazdu mogę w sobotę wstawić kolorową planszę wnętrza z Monografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czekając na planszę malowania wnętrza Łosia od Jarka zająłem się obróbką innych elementów samolotu. Pomalowałem różne drobiazgi i wziąłem się za ogon. Firmowy był źle wykonany bo wychylała się także końcówka kadłuba. Widać o co mi chodzi na fotkach in-boxa. Wyciąłem stożek ze sterów i przykleiłem gdzie trzeba. Potem poszło sporo szpachli na łatanie dziur i teraz się elegancko prezentuje

DSC00706.jpg

DSC00707.jpg

A tutaj fotka ponabijanych elementów czekających na malowanie.

DSC00709.jpg

Robię tak samo jak w przypadku Karasia i P.11, czyli sklejam segmentami, które na końcu złożę do kupy. Usprawnia to pracę bo jak jedne elementy schną to zajmuję się obróbką innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rysunku tablicy i wnętrza z monografii, szary wygląda na dosyć ciemny, na pewno nie jakiś "Black Gray", ale jest ciemny. Akurat malowałem wnętrze Iła-2 kolorem Humbrol 31 i wydaje się, że wnętrze Łosia w monografii jest jeszcze ciemniejsze (i oczywiście bez zielonkawego odcienia jakie ma H31).

 

Nie odpuszczę tej relacji. Mam tego Łosia w domu ze wszystkimi blachami (nie zauważyłem u Ciebie blaszek do usterzenia?). Kiedyś już go kleiłem, doszedłem do etapu zamknięcia kadłuba, przyklejenie skrzydeł, pomalowałem Pactra Polish Khaki - i .... zaczął sie remont mieszkania. Model poszedł do kartonu z innymi rzeczami. Pech chciał, że karton z modelem położony został na wierzchu innych kartonów. Malarz zrobił sobie odpoczynek, siadł na niego i model nie nadawał się do dalszych prac. Całkowicie połamany kadłub i skrzydła, jak po inwazji jakiejś Godzilli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rysunku tablicy i wnętrza z monografii, szary wygląda na dosyć ciemny, na pewno nie jakiś "Black Gray", ale jest ciemny. Akurat malowałem wnętrze Iła-2 kolorem Humbrol 31 i wydaje się, że wnętrze Łosia w monografii jest jeszcze ciemniejsze (i oczywiście bez zielonkawego odcienia jakie ma H31).

Mam u siebie Humbrola 27 i kolorek ModelMaster 1723. Oba są do siebie zbliżone i dość ciemne.

 

Mam tego Łosia w domu ze wszystkimi blachami (nie zauważyłem u Ciebie blaszek do usterzenia?).

Blaszki do usterzenia? Chyba mówisz o zestawie "zewnętrznym" Parta. Ja mam tylko do waloryzacji wnętrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz Twego zestawu blach (S48-046) mam jeszcze dwa inne. Jeden poświęcony usterzeniu (S48 - 045) i poświęcony detalom zewnętrznym (S48-047). W tym drugim są, między innymi detale podwozia głównego, kół, chłodnica oraz obramowanie do dodatkowego okna.

 

H27 wygląda na za jasny do wnętrza, raczej wygląda na kolor, którym można by pomalować dolne powierzchnie skrzydeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H27 wygląda na za jasny do wnętrza, raczej wygląda na kolor, którym można by pomalować dolne powierzchnie skrzydeł.

 

Chyba nie jest taki jasny, H128 to kolor którym malowałem spód Karasia i P.11.

Dwa zdjęcia z różnym oświetleniem.

DSC00710.jpg

DSC00711.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się kłócił. Ty masz farbki przed sobą a ja opierałem się na wzorniku kolorów Humbrola i swojej farbce H31 ( w dziale test jest wnetrze Iła pomalowane tą farbką - sprawdzałem coś innego poza fotosikiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Roobert Siadam w pierwszym rzędzie i mam pytanko. Skąd wziąłeś blaszki? Nigdzie nie mogę ich znaleźć, na martoli zamówiłem, ale się okazało, że nie mają i czekam już ponad 2 tygodnie aż Part wyprodukuje nowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Roobert Siadam w pierwszym rzędzie i mam pytanko. Skąd wziąłeś blaszki? Nigdzie nie mogę ich znaleźć, na martoli zamówiłem, ale się okazało, że nie mają i czekam już ponad 2 tygodnie aż Part wyprodukuje nowe...

Kupowałem wszystko w Martoli. Czekałem na wysyłkę ze 2 tygodnie ale wszystko doszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na razie kleje i maluje drobiazgi do wnętrza oraz kilka elementów zewnętrznych. Dziś zająłem się silnikami i statecznikami. Jeszcze muszę w nich trochę poszpachlować ale konstrukcja już gotowa. Do tej pory nie napotkałem na większe przeszkody przy klejeniu, trzeba dopasowywać i przycinać elementy ale nie sprawia to problemu.

DSC00712.jpg

DSC00713.jpg

DSC00715.jpg

DSC00716.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ogon schnie poszpachlowany trochę a w międzyczasie robiłem inne elementy samolotu. Oto efekt 2 dni klejenia. Pomalowane wyposażenie kadłuba, sklejone koła, kołpaki, na srebrno machnięta jedna strona śmigieł i same silniki prawie gotowe. Pomalowałem wnętrza skrzydeł i skleiłem bomby, jeszcze trzeba je oszlifować i dokleić pozostałe brzechwy. Zwiększyłem szerokość opon bo bardziej przypominały rowerowe. Na zdjęciach oryginału widać, że są bardziej baloniaste.

Wnętrze pomalowałem pierwszą warstwą H 27.

DSC00718.jpg

DSC00719.jpg

DSC00720.jpg

DSC00721.jpg

DSC00722.jpg

DSC00723.jpg

DSC00724.jpg

DSC00725.jpg

Trochę detali pomalowanych jest w ramkach, np.: magazynki i przegrody luku bombowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

prace posunęły się do przodu. Wnętrze zrobione, oczywiście teraz trzeba powklejać różne drobiazgi do kadłuba i można połówki składać. Zmieniłem też popychacze jak Jarek poradził. Śmigła i kołpaki jeszcze nie wklejone do samych silników, zrobię to na końcu.

DSC00774.jpg

DSC00776.jpg

DSC00777.jpg

DSC00778.jpg

DSC00779.jpg

DSC00780.jpg

DSC00781.jpg

DSC00782.jpg

Zrobiłem blaszkowy celownik na podstawie fotek z internetu, ten plastikowy to źle wyglądał.

DSC00783.jpg

DSC00785.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.