Skocz do zawartości

Francja 1940 Char B.1 bis i Renault FT.17 skala 1/76


Kuglaty

Rekomendowane odpowiedzi

Głównymi bohaterami tej dioramy są Char B.1 bis i Renault FT.17 Revell w skali 1/76.

Akcja rozgrywa się w połowie 1940 roku na terenie Francji. Przedstawia przemarsz i przejazd francuskich sił zbrojnych, przez zniszczone miasteczko. Zestaw w całości malowany pędzlami i farbami Pactra. Zapraszam do oglądania i komentowania.

Tutaj znajdziemy warsztat:

http://www.dioramy.fora.pl/dioramy-warsztat,22/char-b-1-bis-renault-ft-17-1-76-revel-ukonczone,2576.html

 

Tutaj krótki filmik

 

Char Bis

 

img2486ez.jpg

img2487x.jpg

img2489k.jpg

img2490t.jpg

img2491.jpg

img2492y.jpg

 

Renault FT-17

img2493.jpg

img2495.jpg

img2496s.jpg

img2520s.jpg

 

img2480s.jpg

img2482x.jpg

img2483o.jpg

img2484rm.jpg

 

img2475.jpg

img2476.jpg

img2477p.jpg

img2479.jpg

img2506c.jpg

img2508e.jpg

img2512k.jpg

img2513g.jpg

img2514r.jpg

img2515d.jpg

Jako, że nie miałem pod ręką zapałek – zdjęcie porównawcze z zapalniczką ;)

img2505j.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjemnie wyszło, kupa roboty z tymi drobiazgami i dioramka fajna. Zdjęcie z zapalniczką daje dopiero skalę porównawcza jakie to drobinki. Super - gratuluję.

 

Jest rzecz która od razu rzuciała mi się w oczy. Kalkomanie nałożone po wszytski procesach postarzających pojazdy rażą nasyceniem i czystośą barw - zwłaszcza trójkolorowa kokarda. Może warto je odrobine przyasić?

 

Powodzenia przy następnych projektach w mikroskali!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merytorycznie to leży ta dioramka całkowicie...

 

Warsztatowo widać mnóstwo niedoróbek i baboli czysto technicznych. Widzę, że moda na błocenie "po pachy" utrzymuje się nadal niestety. Szkoda bo modele wiele na tym tracą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B.1 Bis były na wyposażeniu PSZnZ?

Z tego co mi wiadomo obydwa czolgi były na wyposażeniu armii polskiej. Były produkowane we Francji i tam ich było najwięcej, więc istynieje prawdopodobieństwo, że Polaków wyposażono w ten sprzęt.

 

Gerd

Jest rzecz która od razu rzuciała mi się w oczy. Kalkomanie nałożone po wszytski procesach postarzających pojazdy rażą nasyceniem i czystośą barw - zwłaszcza trójkolorowa kokarda. Może warto je odrobine przyasić?

Nie chciałem zapaprać całego pojazdu jednak faktycznie trzeba będzie pobrudzić nieco te kalki.

 

Panzer4

Merytorycznie to leży ta dioramka całkowicie...

 

Warsztatowo widać mnóstwo niedoróbek i baboli czysto technicznych. Widzę, że moda na błocenie "po pachy" utrzymuje się nadal niestety. Szkoda bo modele wiele na tym tracą...

Możesz wskazać te błędy? Sama krytyka bez uzasadnienia swej wypowiedzi to trochę za mało...

Gdzie Ty widzisz błocenie po same pachy? Trochę zabrudzone boki pojazdów i gąsienice. Dziwne wydawałoby się gdyby wcale nie były brudne - zwłaszcza po przejechaniu przez tak zasyfioną drogę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi wiadomo (...) były
istynieje prawdopodobieństwo

jakoś mało przekonująca argumentacja na temat wyposażenia PSZnZ w B.1 Bis - może warto poszukać informacji zanim coś się napisze :]

 

Możesz wskazać te błędy? Sama krytyka bez uzasadnienia swej wypowiedzi to trochę za mało...

 

- dioramą raczej nie jest plastikowa podstawka po której można sobie "jeździć" czołgami - może przyjmij jedną koncepcję i ją utrwal :]

- po przejechaniu po takiej drodze czołgi byłyby dużo czystsze

- łączenia płyt na modelach warto by poszpachlować

- układ jezdny obu maszyn jest zwichrowany

- zainwestuj w lakier matowy, bo błyszczy się wiele elementów (tynk na ścianach, cegły, okopcenia luf)

+ przyjemnie ci wyszły figurynki i zieleń na podstawce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok niech będzie podstawka jak wolisz ;) Co do lakieru matowego owszem posiadam go i używam. Tylko niektóre elementy pomalowałem lakierem błyszczącym, dla uzyskania efektu mokrej sciany, drogi etc... Odnośnie gąsienic - no cóż gumowe były... poza tym podczas sesji zdjęciowej przy bisie popuścił klej :( dopiero zauważyłem to na zdjęciach. A no i najważniejsze pisałem z tego co wiem tzn. że doczytałem na temat wyposażenia wojska polskiego. Bisy walczyły jeszcze w 1940 roku natomiast FT-17 były już jedynie maszynkami szkoleniowymi. Jednak zważając na to, iż nie jest to scena batalistyczna. Można na to przymknąć oko.

Dzieki za rady, na pewno przy kolejnych modelach będę starał się unikać błędów popełnionych obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bisy walczyły jeszcze w 1940 roku

 

W małej ilości, z tego co wiem polskie jednostki ie posiadały tych pojazdów.

 

natomiast FT-17 były już jedynie maszynkami szkoleniowymi

 

Były niby szkoleniowe ale to w nie i renault R-35 wyposażono polskie jednostki. Jednak Ft 17 znalazły zastosowanie podczas II WŚ w armii włoskiej, niemieckiej, rumuńskiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wskazać te błędy? Sama krytyka bez uzasadnienia swej wypowiedzi to trochę za mało...

Gdzie Ty widzisz błocenie po same pachy? Trochę zabrudzone boki pojazdów i gąsienice. Dziwne wydawałoby się gdyby wcale nie były brudne - zwłaszcza po przejechaniu przez tak zasyfioną drogę...

 

Chary nie były na wyposażeniu wojsk polskich we Francji w 1940 roku. Co więcej pojazd, który przedstawiłeś należał do francuskiej jednostki, o ile pamiętam to do 15 BCC. Błotniki są bardzo słabo odwzorowane, ale ich typ nie zgadza się chyba z typem wydechu (wersja). FAZZY_BEZ_HUMORU wskazał błędy techniczne już. O siebie dorzucę jeszcze krzywe kalki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie - może macie panowie jakieś propozycje jak przemianować tę dioramkę? Pojazdy pomalowałem tak jak zaleca producent czyli Francja 1940. Najprościej byłoby chyba przemalować mundury figurek i zrobić z nich Francuzów zwłaszcza, że kolorystycznie nie odbiegały zbytnio od mundurów polskiej piechoty.

Panzer 4 Ty chyba na siłę próbujesz wyszukać jakieś błędy - krzywe kalki?!? W którym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panzer 4 Tak bardzo ufasz zdjęciom z jednej galerii? Numer 257 nie był namalowany z tyłu pojazdu lecz po jego bokach i z przodu, tak więc... Poza tym znalazłem nieco więcej zdjęć tego pojazdu i na każdym jest inna koncepcja nakładania kalek np. tutaj:

http://www.missing-lynx.com/gallery/axis/charb1bis35cb_1.html

http://www.armor.se/images/panzers/img_9302.jpg

http://www.2iemeguerre.com/blindes/images/bourrasque3.JPG

http://i61.servimg.com/u/f61/11/61/41/83/charb101.jpg

 

Pewnie zaraz napisze ktoś, że rozkład kamo jest nieprawidłowy

Tak to niestety bywa...

Zmieniłem koncepcję dioramy. Jako, że Polacy i Francuzi mieli prawie jednakowe umundurowanie, będzie to przemarsz Francuzów przez zniszczone miasteczko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie weź się ogarnij trochę. Wkleiłeś kilka zdjęć MODELI, które w większości nie są prawidłowe. Gdybyś zadał sobie trud porównania tablicy kolorowej (a gdzie ja zdjęcia Ci wkleiłem???), którą wrzuciłem to byś zobaczył, że układ na wieży jest taki jak na zdjęciu, który jest jedynym wyznacznikiem rzeczywistego układu oznaczeń. Tak więc na lewej stronie wieży masz serce i tylko serce - bez napisu, a na prawej masz zły układ, bo patrząc od tyłu pojazdu najpierw jest serce, a następnie napis i flaga mała pod nim. Nie wyskakuj mi z numerem 257 bo zdaje się, że mówimy o wieży więc nie odwracaj kota ogonem.

 

http://i61.servimg.com/u/f61/11/61/41/83/charb127.jpg

 

I wybacz, ale serce na wieży jest namalowane na oryginale PROSTO, a Ty przykleiłeś kalkę KRZYWO. Ponaklejałeś je zanim sprawdziłeś, jak było naprawdę więc nie dorabiaj teraz ideologii do swojego babola.

 

Dla mnie EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuglaty - nie masz racji a się kłucisz, lepiej posłuchałbyś bardziej doświadczonych kolegów

Masz oczywiście prawo wykonać model tak jak ci się podoba bo jest twój jednak zamieszczając go na forum do publicznej dyskusji i krytyki nie dziw się, że znawcy tematu wytykają ci błędy i niedoróbki zwłaszcza, że mają racje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuglaty - nie masz racji a się kłucisz, lepiej posłuchałbyś bardziej doświadczonych kolegów

Masz oczywiście prawo wykonać model tak jak ci się podoba bo jest twój jednak zamieszczając go na forum do publicznej dyskusji i krytyki nie dziw się, że znawcy tematu wytykają ci błędy i niedoróbki zwłaszcza, że mają racje

Ale ja się z nikim nie kłócę staram się tylko wytłumaczyć. Dla mnie stanowi ogromną różnicę "krzywo" a "odwrotnie" nałożone kalki. Poza tym skoro popełniłem babol to z winy producenta Tutaj też kalki są odwrotnie...

http://www.mojehobby.pl/show_file.php?src=http%3A%2F%2Fwww.mojehobby.pl%2Fzdjecia%2F3%2F0%2F6%2F1278_2_rev03220_4.jpg

http://www.onthewaymodels.com/reviews/Trumpeter/graphics/AlMagnus_Trumpeter_Char_B1bis_07263_inst_pg07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Kuglaty- nie będę komentował modelu, malowania, wykonania, etc... Chce dać ci poradę, która umili sklejanie i zaoszczędzi nerwów przy czytaniu komentarzy. Przed sklejeniem zbierz dokumentację zdjęciową danego pojazdu (nie ufaj instrukcji, ani rysunkom- ludzie często się mylą ;) )

 

Od siebie dorzucę (z mojej prywatnej kolekcji) zdjęcie czołgu który stał się tematem dyskusji:

 

iyehbk.jpg

 

Fotka z poniższego linku przedstawia "inny" czołg, zatem nie ma wpływu na dyskusję (da się dostrzec, że ostatnie dwie liter nie zgadzają się z "oryginałem":

 

http://i61.servimg.com/u/f61/11/61/41/83/charb127.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.