Skocz do zawartości

Opel Blitz 4x2 mit Flak 38 - MAC/Roden 1/72


Panzer4

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ dostałem zgodę na start z modelem już rozpakowanym, biorę udział w konkursie z tym oto pojazdem:

 

viewtopic.php?t=13610&highlight=

 

Tak to się koledzy w DAK bawili i przerabiali swoje sportowe wózki na lansiarskie cabrio. Tylko na "zimny łokieć" sobie nie pojeżdżą

 

Wszystko w ramkach, tylko wyjęte z folii do zdjęć. Stan prac na dzisiaj: zero SZukam jeszcze materiałów na temat delikwenta, bo patrząc na wypraski to trochę przeróbek i doróbek będzie konieczne.

 

Ciągle się waham, czy nie zrobić kit-basha z Rodenem, ale nie jestem przekonany co do tego, bo mam też inny pomysł na zwykłego Blitza.

 

Model wykonam w malowaniu pudełkowym, czyli bez szału.

 

Pozdrawiam,

Radek

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Fajnie, plus za DAK

Jestem bardzo ciekaw jak się będzie sklejał, nie miałem styczności jeszcze z modelami tej firmy, a wersja tego Blitza bardzo przypadła mi do gustu (czyt. już szukam ile on kosztuje). Życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

I kibicuję oczywiście! A widzę tu poważny temat Nie wiem jakimi modelami się zajmujesz, nie mam bardzo czasu na obserwacje na forum, ale lepszym pomysłem byłoby zrobienie tego w skali 1:35... choć mnie tym modelem podkusiłeś

 

Ale skoro rozpoczynasz go w 1:72, to zacznę od tego, że te MAC'i słabe są, podwozie jest po prostu lipa nie z tej ziemi, chyba ten Roden byłby lepszym pomysłem, a działko mógłbyś z tego zapożyczyć.

 

Jeśli Afryka to spróbuj zrobić 4x4 napęd, w zestawie mimo bardzo ładnego rysynku pojazdu 4x4 masz napęd 4x2.

 

Co do źródeł na temat tego właśnie pojazdu jest tyle co o opadach śniegu w 1612 roku, więc Ja osobiście widziałem tylko jedną "nietknętą fotoszopami" fotkę takiego pojazdu, miał kabrio, ale drzwi blaszane, typu standardowego. Czyli bawili się "flexem". Nie rozpoznałem wtedy godła, ale możliwe, że był to Batalion Von Der Heydte, na pewno coś z obrony AA z Dywizji Ramcke'go

 

Pozdrawiam

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Ja kleję tylko 1/72. Wiem, że Roden bije wszystkie inne Blitze w tej skali na głowę i ciągle walczę ze sobą, żeby go kupić. Niestety z tego co wiem to też jest 4x2 :/ Szczerze mówiąc dopiero się wgryzam w temat i nawet nie wiem jakie były różnice między oboma wersjami.

 

MAC podaje dwa malowania: 617 Flakabtailung i obrona lotnicza JG27. Pierwsze to Libia, drugie Tunezja. Muszę sprawdzić ich przynależność. Zdjęć niestety nie znalazłem żadnych :(

 

Dzięki za zainteresowanie. Mam nadzieję ruszyć z pracami jak tylko wszystko połapię i upewnię się co do kilku kwestii - głównie tego 4x4.

 

Pozdrawiam,

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem zdjęcia konkretnie tego pojazdu. Żadnego. Przeczesałem net w prawo i lewo. Ale dalej próbuję. Natomiast kwestia sensowności takiej przeróbki jest moim zdaniem niepodważalna - buda poważnie ogranicza możliwość strzału do przodu "na wprost", a także użycia jako niszczyciela Jabo. Są zdjęcia opancerzonych Mercedesów 4500A i Steyrów (kabina). Może ten wariant "cabrio" to forma przejściowa - po wywaleniu standardowej budy, a przed montażem kabiny opancerzonej.

 

Podjąłem decyzję o zakupie Rodena. Będzie kit bash plus koła z CMK i lufa RB Model. Jak dostanę wszystko w swoje łapy to zamieszczę regulaminowy in-box całości.

 

Bardzo proszę wszystkich speców od Blitzów o pomoc w przeróbce 4x2 na 4x4. Z góry dziękuję już za wszystkie wskazówki, pomysły i porady.

 

Pozdrawiam,

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na początek potwierdzenie, że model MAC, którego in-box jest w linku w pierwszym poście, jest w stanie nienaruszonym. Na pudełku widać jeszcze koła CMK.

 

IMG_3341.jpg

 

A teraz model Rodena:

 

IMG_3345.jpg

 

IMG_3354.jpg

 

IMG_3352.jpg

 

IMG_3359.jpg

 

IMG_3361.jpg

 

IMG_3360.jpg

 

Ze spraw bardziej merytorycznych:

 

1. Na Axis Forum znalazłem wątek o Oplach z flakami. Znalazła się też tam informacja o tym, że flak 30 i flak 38 były montowane zarówno na pojazdach 4x4 jak i 4x2. Nadal brak zdjęć to potwierdzających.

 

2. Taka oto fotka znalazła się w necie. Czy jest to Blitz 4x4?

 

flak1.jpg

 

3. Inne fotki z Afryki - Blitz 4x4 z 38-emką i flakvirlingiem. Z budą niestety.

 

1210293208.jpg

 

0306opelflak.jpg

 

Poszukiwania Graala trwają...

 

EDIT: Właśnie się zorientowałem, że fotka z pkt.2 i druga z pkt.3 to ten sam pojazd więc kwestia wersji się wyjaśniła. Pozostaje teraz znaleźć potwierdzenie wersji 4x2 z flakiem, albo przerabiać Blitza na 4x4.

 

EDIT2: Roden ma w zapowiedziach na 2009 Blitza 4x4. Ktoś wie, czy wyjdzie do końca roku? Bo jak rozbiorę tego, a mi się pojawi tez 4x4 to mnie szlag trafi na miejscu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Kurka flaczek! Tak sobie dłubię tego flaka z olejem...

 

Model: to co MAC zapakował w pudełko to po pierwsze ma mało z Flak 38 wspólnego, a po drugie ma mało wspólnego ze słowem "spasowanie". Generalnie to wydaje mi się, że w tym modelu są skopane proporcje całego działa. Pomimo, że oryginalnego, beżowego plastiku wydaje się być dużo użyłem mniej niż 10 części z zestawu i więcej nie będzie raczej (może jedna). To co wykorzystałem to dwa boki działka, podstawa, część samego działka (mocno pocięta), dwa pokrętła, podstawa celownika i trzy magazynki.

 

Doróbki: lufa z RB Models, osłona działka z blaszki zestawowej, wewnętrzne cięgła, mechanizm składania fotela, celownik, urządzenia nastawcze, podnóżek i część cięgien pedału spustowego, oporopowrotnik z igły, część działka i jego mocowanie do łoża.

 

Kolejne działania: skończyć fotel i celownik, osłony, pedał spustu i siatkę łapiącą łuski, podstawa całego działka.

 

P1010008.jpg

 

P1010005.jpg

 

P1010003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Bardzo ładnie Ci to wyszło - tak na szybko - czy na ostatnim zdjęciu lufa nieco nie ucieka do dołu?

 

Drugie pytanko: Z jakiego zestawu RB jest ta lufa? (podasz numerek?)

Bo jest przyjemnie grubsza niż abera do np flakvierlinga... Ale to jej wychodzi na plus...

 

Ta podstawka pod magazynki miała takie krzyżakowe wytłoczenia - weź oddech i przy następnym posiedzeniu dorób

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta podstawka pod magazynki miała takie krzyżakowe wytłoczenia

 

... oraz inne proporcje, jeśli mię pamięć nie myli. "Półka" była płytsza, a boczne ścianki wysokie na tyle, że 3 magazynki położone na płasko akurat pasowały. W przedniej części łoża chyba Ci brakuje jakiegoś detalu (zamiast tej "skrzynki" z polistyrenu). Ogólnie rzecz biorąc zakres przeróbek jest imponujący jak na tak małą skalę .

 

oporopowrotnik z igły

 

Nie jestem pewien, czy to jest oporopowrotnik. Na końcu tego elementu (z tył) była wajcha od "zaciągu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy na ostatnim zdjęciu lufa nieco nie ucieka do dołu?

 

Hmmm... na zdjęciu "z profilu" wygląda, że wszystko jest w porządku. Być może aparat zniekształcił nieco obraz???

 

Z jakiego zestawu RB jest ta lufa? (podasz numerek?)

 

To zestaw do "Wirbelwinda" nr 72B14

 

Ta podstawka pod magazynki miała takie krzyżakowe wytłoczenia - weź oddech i przy następnym posiedzeniu dorób

 

Wiem, mój błąd - z pośpiechu zapomniałem o tym. Niemniej teraz magazynki są przyklejone do blaszki a ich bok do ściany działka. Naprawdę nie chce mi się tego szarpać, a nie mam debondera, żeby to rozpuścić.

 

W przedniej części łoża chyba Ci brakuje jakiegoś detalu (zamiast tej "skrzynki" z polistyrenu).

 

Skrzynka była jak najbardziej i oczywiście będą kolejne detale w tym miejscu - podpora lufy do transportu i jakieś inne duperele, których zastosowania nie znam

 

Dzieki za komentarze, pozdrawiam i WESOŁYCH ŚWIĄT WSZYSTKIM!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Wśród oparów leków na ropne zapalenie gardła

 

 

Uuu to dużo zdrowia koledze życzę.

 

A model- jak zwykle profesjonalna robota i tyle!

 

Detale wyglądają wyśmienicie.

Czekam na więcej.

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wybrzuszenie osłony strzelca (przez nity wyciskane w polistyrenie 0,25 mm) nieco razi... no i brak nitów na jej wew. powierzchni (tam, gdzie teraz są wgłębienia od wyciskania nitów zew.). Jak na tą skalę, skobel usztywniający rozłożoną osłonę strzelca i "uszko" od jego mocowania powinny być o połowę cieńsze (to w oryginale był stosunkowo "delikatny" pręt). Jedyny detal, którego brak mi się teraz rzuca w oczy, to "ucha" przetyczek (bo w tej skali już raczej łańcuszków nie zrobisz ) mocujących górne, zdejmowalne, elementy łoża.

 

Przyjemnie się flaczka ogląda , "temirowa" szkoła Panie (komplement ).

 

P.S. Zaszpachluj linie gięcia tej małej, blaszkowej osłony na lufie. Ona była gładka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wybrzuszenie osłony strzelca (przez nity wyciskane w polistyrenie 0,25 mm) nieco razi... no i brak nitów na jej wew. powierzchni (tam, gdzie teraz są wgłębienia od wyciskania nitów zew.).

 

No ale nie miałem innego pomysłu na tak małe nity w tej skali niestety już...

 

 

Jak na tą skalę, skobel usztywniający rozłożoną osłonę strzelca i "uszko" od jego mocowania powinny być o połowę cieńsze (to w oryginale był stosunkowo "delikatny" pręt).

 

Wiem, ale niestety nie dysponuję niczym cieńszym. Rozciągnięta ramka za cholerę nie chciała przybrać formy końcowej.

 

 

Jedyny detal, którego brak mi się teraz rzuca w oczy, to "ucha" przetyczek (bo w tej skali już raczej łańcuszków nie zrobisz Mr. Green) mocujących górne, zdejmowalne, elementy łoża.

 

I ich nie będzie. Poddałem się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aś Waść poszalał z temi detalami... Ładnie to to wygląda a domyślam się też ile eneri kosztowało.

 

Co do dziurek po wyciskaniu nitów, może od tyłu włożyć kawałek wyciągniętej ramki i zakropić lakierem? Humbrolowy matowy się nienajgorzej sprawdza jako klej do takich detali. Można też nitro, ale ten biały plastik będzie raczej zbyt delikatny ( jeśli to ten z allegro to on strasznie topliwy jest że tak powiem ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Można też nitro, ale ten biały plastik będzie raczej zbyt delikatny ( jeśli to ten z allegro to on strasznie topliwy jest że tak powiem ).

 

Ten plastik to aberowski jest, a pomimo tego topi się nawet jak za dużo dostał revellowskiej Contacty.

 

IMG_4283.jpg

 

IMG_4280.jpg

 

IMG_4277.jpg

 

Pomimo dwóch prób zrobienia osłon (najpierw z blaszki, a potem z polistyrenu) skończyło się na drastycznym pocienieniu oryginalnych części i ich zdetalowaniu.

 

Flak skończony w 99,9%. Teraz przyszła pora na pakę. Poharatałem deski igłą lekarską, żeby zaimprowizować fakturę drewna. Po zabiegach malarskich fajnie to wygląda. Polecam ten patent. Oczywiście z wierzchu będą lekko przeszlifowane jeszcze.

 

Zasadnicze pytanie się nasuwa: czy Flak na pace w tej pozycji stoi dobrze, czy nie? Bo ze zdjęcia to ja nie widzę niestety dobrze. Chodzi o stronę w którą odwrócona jest sama laweta, a nie lufa oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo... Dzięki bardzo! Tego się nie dogrzebałem, a wszystko jak na tacy. Właśnie się zastanawiałem jak Flaka przygwoździć do podłogi paki, żeby wyglądało to realistycznie, a tutaj okazuje się, że mnie czeka znacznie więcej roboty niż przypuszczałem. Podobają mi się te sanki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.