Skocz do zawartości

MiG-15bis Fagot - HobbyBoss 1/72


Halsey

Rekomendowane odpowiedzi

Powrót do samolotów po latach...

Model w zasadzie zrobiony do przetestowania metalizerów Alclad. Tutaj farbki pozyskane przy pomocy pilex7'a któremu bardzo dziękuję - jak również za masę rad jak je stosowac. Na samolocie jest położona Alclad Chrome 107 - co niezbyt może odpowiada realiom, ponieważ radzieckie samoloty nie swieciły się tak bardzo. Zazwyczaj pokrywane były srebrną farbą. Testy wykazały jednak kilka popełnionych przeze mnie błędów: mianowicie metalier powinno się kłasc na idealnie gładką farbę podkładową z połyskiem - najlepiej firmową. I tak zrobiłem, jednak spód samolotu z uwagi na błędne poprowadzenie aerografu wyszedł zmatowiały, a to dało efekt, gdzie chrom na podkładzie zachował się praktycznie jak piaskowy Humbrol 11. No niefajnie, tak czy inaczej - model HobbyBoss'a to kilka w zasadzie częsci, ale jakosc wykonania wyprasek i ogólnie spasowanie niezłe. Dużo ołowiu trzeba było dac w nos, by na równej powierzchni stał na kołach. Na metalizer poszedł sidolux, kalki i znów lakier. Model nie ustrzegł się też delikatnego washa zrobionego wamodem i artystyczną mieszaninką farb. Akurat chyba tylko z washa i zrobionej, a już pod owiewką niewidocznej tablicy przyrządów w kabinie - a szkoda. Kolejny MiG-15 będzie zatem w wersji polskiej, ale już z zastosowaniem innego metalizera - srebrzącego, miast dawac efekt polerki (co było domeną raczej amerykanów). Alclady zostawię do innych rzeczy (i do takich polerowanych maszyn jak F-86).

Minusy modelu - cienkie spasowanie obu połówek kadłuba - na co było trzeba szpachli, a szlifowanie przyniosło zniwelowanie linii podziału, co trzeba było odtworzyc oraz ubogia kabina - tutaj dorobiłem deskę rozdzielczą oraz złe spasowanie hamulców aerodynamicznych przy ich złożeniu. Z plusów to niezłe wykonanie bez jakis nadlewek, ładne linie podziału oraz dobre kalkomanie.

Wyszło jak wyszło, ogólnie trochę błędów za które mam nadzieję nie zjecie mnie aż tak bardzo, ale cos się nauczyłem przy pracy z tymi metalizerami.

Zatem zdjęcia:

mig1.jpg

mig2.jpg

mig3.jpg

mig4.jpg

mig5.jpg

mig6.jpg

mig7.jpg

mig8.jpg

mig9.jpg

 

I dwa zdjęcia stylizowane na lata 50-te:

mig10.jpg

mig11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przypomina model samolotu montowany na drucie do stylizowanej popielniczki (kiedyś byly takie modne)

To nie jest zlośliwość tylko taka pierwsza myśl jaka mi przyszla do glowy

Może należaloby przetestowac tą farbkę na jakimś F-100 lub Mustangu.

A Miga to bym jeszcze trochę wycieniowal i byloby OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przypomina model samolotu montowany na drucie do stylizowanej popielniczki (kiedyś byly takie modne)

To nie jest zlośliwość tylko taka pierwsza myśl jaka mi przyszla do glowy

Może należaloby przetestowac tą farbkę na jakimś F-100 lub Mustangu.

A Miga to bym jeszcze trochę wycieniowal i byloby OK

 

Przez to chromowe błyszczenie, wolę już go na ten drucik dac do popielniczki, niż cos jeszcze przy nim robic. Ten model jest przykładem sybirskiej bazy lotniczej z jedną czynną piętnastką i kilkoma setkami personelu naziemnego ze szmatkami polerskimi. Ale i tak mogło byc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przypomina model samolotu montowany na drucie do stylizowanej popielniczki (kiedyś byly takie modne)

To nie jest zlośliwość tylko taka pierwsza myśl jaka mi przyszla do glowy

Może należaloby przetestowac tą farbkę na jakimś F-100 lub Mustangu.

A Miga to bym jeszcze trochę wycieniowal i byloby OK

 

Przez to chromowe błyszczenie, wolę już go na ten drucik dac do popielniczki, niż cos jeszcze przy nim robic. Ten model jest przykładem sybirskiej bazy lotniczej z jedną czynną piętnastką i kilkoma setkami personelu naziemnego ze szmatkami polerskimi. Ale i tak mogło byc ;)

Myślę że nawet jak by pluton "kacapów" polerowalo przez 24 h Miga to i tak przy ich wątpliwej jakości aluminium nie doprowadzili by go do takiego stanu no chyba żeby pokryli caly samolot zwierciadlami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patyk - chodzi o metalizery do polerki? W takim razie mam je, ostatnio takim ciągnąłem po kadłubie A5M4 i Ki-84. Są bardziej jakby zmatowione, ale nie ma tej ziarnistosci jak przy H11 - którego dosc mocno nie trawię. Tak czy inaczej, merytorycznie Limy będą poprawne

 

HybertK - wlot to może byc złudzenie optyczne, akurat tutaj nie ma symetrii i tak jest poprawnie (symetria jest tylko w tym wypadku podziału wlotu na boczne kanały i tutaj nie było bata, musiało byc symetrycznie). A co do linii podziału - są może za grube, jednak w tej skali widziałem lepsze "perełki" i tutaj wydaje mi się to jeszcze w miarę stonowane.

 

Przy takich gabarytowo kontrukcjach i ogólnie II wojna oraz lata 50-te (tu biorę pod uwagę głównie rurki MiGa-15, 17 i 19 oraz F-86 i F-84) będę przeskakiwał na skalę 1:48 - jest w tym względzie dokładniejsza (linie podziału, wyposażenie kabin itp.). Nad nowoczesnymi zastanawiam się, to jest kwestia tego ile żona wygospodaruje mi obecnie miejsca na modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy raz malowany Alcladami to wyszedł extra

Myślę, że to był egzemplarz do bicia rekordów szybkości i dlatego taki wypolerowany. Fajnie przy takim malowaniu wyszły szczegóły podwozia.

 

Patyk - sprawdziłem przed chwilą i paleta Alclada obejmuje następujące kolory metaliczne:

ALC101 - Aluminium

ALC102 - Duraluminium

ALC103 - Dark Aluminium

ALC104 - Pale Burnt Metal

ALC105 - Polished Aluminium

ALC106 - White Aluminium

ALC107 - Chrome

ALC108 - Pale Gold

ALC110 - Copper

ALC111 - Magnesium

ALC112 - Steel

ALC113 - Jet Exhaust

ALC114 - Chrome for Lexan

ALC115 - Stainless Steel

ALC116 - Semi Matt Aluminium

ALC117 - Dull Aluminium

ALC118 - Gold Titanium

ALC119 - Airframe Aluminium

 

Jedynymi kolorami, które dają efekt lusterka są: ALC105 - Polished Aluminium, ALC107 - Chrome i ALC115 - Stainless Steel, i dlatego wydaje mi się, że jednak nie ma tu dedykowanego koloru do migów, a „polished aluminium” oznacza po prostu wypolerowane aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pilex7- dzięki za info. Na pewno zakupię kilka alcladów na próbę i zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Drogie te farbki ale trudno. Są do kupienia na jadarhobby. Raz miałem kontakt z metalizerem aluminium modelmastera - po pryśnięciu MiG-17 tym wynalazkiem mogłem go przekazać żonie jako lusterko. I do tego nie mógł wyschnąć przez 3 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi własnie pilex7 umożliwił spróbowanie i użycie tych metalizerów. Bezwzględnie moim zdaniem najlepsze dostępne na rynku. Chcesz chrom, masz chrom (107), chcesz inną wersję metalicznej powierzchni, wybierasz inny, ale efekt zawsze jest znakomity. Warunkiem i zaleceniem jest zastosowanie dedykowanego podkładu Alclada. Chciałem więc chrom na MiGu, to się kurcze doigrałem, teraz to trudno go nawet sfotografowac, tak się błyszczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem więc chrom na MiGu, to się kurcze doigrałem, teraz to trudno go nawet sfotografowac, tak się błyszczy ;)

Przynajmniej w nocy masz jasno w pokoju

 

Nie namawiam do malowania matem, ale ciekawi mnie czy ktoś próbował malować taką powierzchnię jakimś matowym lakierem i co z tego wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem więc chrom na MiGu, to się kurcze doigrałem, teraz to trudno go nawet sfotografowac, tak się błyszczy ;)

Przynajmniej w nocy masz jasno w pokoju

 

Nie namawiam do malowania matem, ale ciekawi mnie czy ktoś próbował malować taką powierzchnię jakimś matowym lakierem i co z tego wyszło.

 

To jest ciekawy temat do przerobienia. Farba dosc ciekawie zachowuje się od razu po nałożeniu aerografem - widac jakby wrzała przez chwilę, potem tworzy się jednolita piękna powierzchnia. Pytanie jak zachowa się na macie, uzyska strukturę wygaszonego przykładowo aluminium? Oby nie dostała tzw. gęsiej skórki czy inaczej mówiąc piaskowej faktury. Trzeba by spróbowac na jakims kawałku tworzywa i zbadac działanie. Matowy podkład przykładowo zwykła emalia humbrola nr 33 (czarny mat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.