Skocz do zawartości

EA-6A Intruder Revell 1:48


p_bladek

Rekomendowane odpowiedzi

A przyglądajmy sie

 

Model został zamaskowany celem pokrycia danych elementów na biało.

 

PB290001.jpg

 

Następnie zdiołem czesc masek z dzioba i przemaskowałem na malowanie elementu na czarno tuz przed wiatrochronem.

 

PB290002.jpg

 

Kolejnym etapem było przemaskowanie dzioba tak aby pomalowac kolorem Tan osłone radaru

 

PB290003.jpg

 

Nastepny etap to przemaskowywanie skrzydeł aby namalowac na nich pasy zgodnie z dokumentacja jaką posiadam.

 

PB290004.jpg

 

Po zdięciu maskowania powiem szczerze że efekt mnie powalił Jestem bardzo ale to bardzo zadowolony z efektu prac.

 

 

PB290005.jpg

 

PB290006.jpg

 

Czekam aż wszystko podosycha i wiedzie na niego sidolux i brudzenie.

 

Pozdrawiam.

Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wszystko pięknie, ale:

- wydaje mi się, że tylne usterzenie poziome powinno mieć biały kolor,

- za dużo zamaskowałeś na skrzydłach - klapy i lotki powinny być białe o jedną linię podziałową więcej,

- uparcie będę twierdził, że linia przejścia koloru białego i szarego powinna być łagodna, ale przy tej skali może być,

- osłona radaru powinna mieć bardziej wyraźny "dziobek". Na modelu jest źle zaznaczona linia podziału. Patrząc od boku na Twój model "dziobek" w kolorze "tan" ma prawie prostą krawędź, a powinno być wyraźnie widoczne załamanie linii.

ATL_A-6_15.jpg

PB290005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1 - Tylnie usterzenie poziome powinno być w kolorze całosci i ciemnoszary pas;

 

ad2 - faktycznie musze przyznac racje, powinno mi sie udać poprawić;

 

ad3 - nie polecałbym malowania tego na odkurz

 

ad4 - jest wyraźne załamanie linii tyle że model jest przekrzywiony na lewe skrzydło na zdieciu stąd złudzenie prawie prostej linii.

 

Idę poprawiać ad2

 

Pozdrawiam Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To co pokazałeś to stara wersja a-6 intruder a nie EA-6

 

grumman_intruder.gif

 

drugi od góry to EA-6, pierwszy a-6 a ostatni prowler przeznaczony do walki elektronicznej

 

I jak dla mnie linia podziału dzioba jest prawidłowa.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1 - Tylnie usterzenie poziome powinno być w kolorze całosci i ciemnoszary pas;

A ja się będę upierał przy białym. Malowanie samolotów to nie jest jakieś "widzi mi się" malarza. Są dokumenty dokładnie określające co i jak powinno być pomalowane. Dlatego w ciemno wiadomo, że górne powierzchnie to szary - Light Gull Grey FS 26440 (może być FS 16440), dół i wszystkie powierzchnie sterowe biały- White FS 27875. Zauważ, że na biało pomalowałeś klapy i lotki na skrzydłach i ster kierunku, dlatego konsekwentnie powinno się pomalować całe usterzenie poziome. Chodniki na skrzydłach i usterzeniu poziomym ciemny szary - Dark gull grey FS 36231. Osłony radarów beżowe - Tan FS 30219. Wewnętrzne powierzchnie hamulców aerodynamicznych, klap szczelinowych, wewnętrzne powierzchnie slotów, krawędzie klap podwozia - czerwony. Znając te zasady można z dużą dozą prawdopodobieństwa malować rzeczy bez potwierdzenia w dokumentacji zdjęciowej.

 

ad3 - nie polecałbym malowania tego na odkurz Confused

A słyszałeś o maskowaniu Blue-Tack'iem. To taka plastelina, którą zwijasz w wałeczki i tymi wałeczkami zaznaczasz linię przejścia kolorów. Resztę maskujesz już standardowo. Wałeczek na krawędzi kolorów spowoduje, że strumień z aerografu da ładne przejście na granicy kolorów. Od wielkości wałka zależy jak bardzo rozmyte będzie to przejście.

 

ad4 - jest wyraźne załamanie linii tyle że model jest przekrzywiony na lewe skrzydło na zdieciu stąd złudzenie prawie prostej linii.

Jest za mało wyraźne. Zobacz na rysunek, który wkleiłem. Przedłużenie linii pionowej osłony radaru powinno dochodzić do zakrzywienia sondy do tankowania. Linia załamania powinna kończyć się na wysokości końca sondy do tankowania. Obejrzałem sobie model i wiem, że sugerowałeś się liniami z modelu Revella, ale są one błędne. Jak to poprawisz to model nabierze agresywności, a teraz wygląda to trochę jak "dziób papugi". Gwarantuje, że będziesz zadowolony.

 

Pozwolę sobie jeszcze na jedną radę. Nie ma co się obawiać malowania białym kolorem na czarny "pre-szajding". Gwarantuje, że dobra farba (Tamyia, Gunze) ładnie pokryje czarny cień, a efekt cieniowania będzie ładnie widoczny. Podejrzewam, że teraz spód samolotu jest pozbawiony tego efektu. Dodatkowo złamałeś zasadę "najpierw jasne kolory, potem coraz ciemniejsze". Teraz Ci się udało, ale następnym razem warto o niej pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być nie tyle biały, co miejsce prześwietlone na zdjęciu, widać, że robione w mocnym słońcu. Więc trudno na jego podstawie cokolwiek wywnioskować.

 

Po mocnym kontrastowaniu i zmniejszeniu światła:

EA6Ahome2.jpg

Jeśli dobrze wnioskuję to walka trwa o kolor usterzenia poziomego, popatrzcie na ogon samolotu, widzę szary, jeśli dobrze interpretujemy zdjęcie i zmniejszenie naświetlenia.

Swoją drogą zdjęcie ma małą wartość dokumentalną, jest błędnie wywołane i zeskanowane, może jest więcej zdjęć tej maszyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jest więcej zdjęć tej maszyny?

Oczywiście

1977a6vmaq2.jpg

Ciekawa sprawa z tą EA-szóstką. Przeglądam zdjęcia i wszystkie książki jakie mam i jest bardzo mało zdjęć z widokiem z góry na ten samolot.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolego Maxek popatrz na mój rysunek i po nim uważam że revell zrobił nos jak najbardziej prawidłowy.

 

A teraz kolejny zonk dla upartych. Albo ja jestem dalton albo w tych maszynach usterzenie poziome jest szare. To że w internecie i materiałach w wiekrzosci jest białe nie oznacza że maszyny nie miały szarego.

 

85838348_OVPd8yZv_Navy089.jpg

 

A_6_Intruder.jpg

 

a6_05.jpg

 

1081451.jpg

 

kolejny osłona radaru nie zawsze jest w kolorze TAN

 

Popatrz najpierw na malowania jakie wkleiłeś, a wkleiłeś MARINES potem poszukaj zdieć a następnie poproszę o uwagi, dziękuję natomiast za rady z tack it, napewno wypróbuję i za wyłowienie 1 babola z malowaniem. Pozdrawiam.

Przemek.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przedostatnim niekoniecznie jest szare, na pozostałych bezwzględnie jest szare Smile

Tu się z Tobą nie zgodzę

Na przedostatnim bezwzględnie jest szare - inny schemat malowania. Na ostatnim nie osądzę - w/g mnie to taki sam odcień jaki jest na spodniej części skrzydeł. Inna sprawa, że jest to zdjęcie z muzeum i samolot pewnie nie ma oryginalnej powłoki lakierniczej.

Pierwsze i drugie - nie osądzę, widać prostokątny pas (biały/aluminiowy?) w miejscu mocowania skrzydła, potem pewnie szary chodnik i ... równie dobrze może być białe jak i szare.

 

ooo i kolejny zonk przewodnika szanownego kolegi osłona radaru nie zawsze jest w kolorze TAN hmm i co tu zrobic Confused

Kolory osłon radaru występują białe, "tan" i czarne.

 

 

Odnoszę wrażenie, że odnosisz wrażenie, że się czepiam. A ja chcę tylko rozwikłać zagadkę, co by wzbogacić swoją i Twoją wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że odnosisz wrażenie, że się czepiam

 

Sorry Maxek ale takie odniosłem wrażenie.

 

Po reszcie moich warsztatów powinieneś wiedzieć że biore sobie do serca rady i babole od ręki poprawiam, natomiast tutaj jestem tak uparty poniewaz wiem że było kilka wersji malowań a oprócz tego ta wersja intruderów była cześciowo w rezerwie. Stąd tak mała ilosć zdięć tego modelu.

 

Przepraszam jeśli w swojej wypowiedzi byłem niemiły . Osłony radarów maja także kolory pokrewne spowodowane blaknięciem farby, a także sa wogóle nie malowane, tzn sa w kolorze kadłuba.

 

Pozdrawiam.

Przemek.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halsey - jest jeszcze większe zdjęcie w wikipedi pod hasłem EA-6B

 

Człowiek cały czas się uczy... parę godzin temu byłem przekonany, że są stateczniki były malowane tylko całe na biało (może dlatego, że tak latały Intrudery w Namie).

 

Czyli zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia, gdy chcemy zbudować konkrety samolot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, i dziekuje za konstruktywną rozmowę. Troche sie już wyjasniło. Stateczniki zostają tak jak były. Nos jak dla mnie jest ok, ale jeśli rzeczywiście jest tak jak mówi Maxek choć niekoniecznie bo w modelu revella jest inne nachylenie sondy do tankowania, aczkolwiek na tym etapie prac nie jestem w stanie przetrasowac zapięć i lini podziału nosa, a malowanie nosa niezgodnie z liniami bedzie wyglądało koszmarnie. Lotki poprawione. I tak:

 

Na obecna chwile podomalowywałem paski na haku, dysze wylotowe silnika i krawędź klap kół, a wyglądają tak:

 

PB300002.jpg

 

PB300003.jpg

 

następnie model dostał 3 warstwy sidoluxu i ćwieci sie jak psu cohones

 

PB300004.jpg

 

PB300005.jpg

 

 

Nastepnym etapem bedą linie podziału i ślady eksploatacyjne

 

Pozdrawiam.

Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wypukłe linie jest dość ciekawy sposób - przejechanie krawędzi pastelą lub kredką, zapuszczanie tam washa płynnego nie da dobrego efektu, natomiast we wnękach nawet bardzo wskazany. Z liniami wypukłymi wiele tak aż nie zdziałasz, będzie to delikatne i stonowane - ale nawet dobrze, bo akurat współczesne samoloty nie charakteryzują się takim zabombaniem schodzącej farby z kilogramem smaru między łączeniami blach itp. Podoba mi się to, co zrobiłeś na osłonie radaru, przed wlotem powietrza, no i może jeszcze mocniej rozrzedzoną farbą do washa zaakcentuj schody do kabiny (mocniej rozrzedzona, by po wyschnięciu nie było mocnego kontrastu z białym).

Podsumowując - podoba mi się efekt jaki uzyskałeś, biorąc pod uwagę ten ważny niuans budowy modelu, jakim są wypukłe linie podziału.

Efekt który uzyskałeś jest zbliżony do tego, jak wyglądają pokładowe konie robocze US NAVY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Halsey. Właśnie zakończyłem dwudniowy bój z brudzeniem modelu. Całość pokryłem sido, a oto efekty.

 

PC010001.jpg

 

PC010002.jpg

 

PC010003.jpg

 

PC010004.jpg

 

PC010007.jpg

 

PC010009.jpg

 

PC010010.jpg

 

i kokpit.

 

PC010011.jpg

 

PC010012.jpg

 

Co o tym sadzicie. Pewnie niewiele juz sie uda zmienić ale sugestie mile widziane.

 

Pozdrawiam.

Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wszystkich.

Kolejna aktualizacja. Na model wjechały kaleczki ułożone za pomocą Set i Sola i powiem szczerze że ładnie siadły mimo że model jest z roku 88

Jedyny problem to pożółkły klej który trzeba było przy kazdej kalce wyskubac, mozolna robota ale dało radę.

Model prezentuje sie tak:

 

PC030001.jpg

 

PC030002.jpg

 

PC030003.jpg

 

PC030004.jpg

 

PC030005.jpg

 

Wkrótce lakier bezbarwny i prace nad kołami. Pozdrawiam.

Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanko, poniewaz chciałbym model dorealnić troche, nabyłem kobiecy cień do powiek w udcieniu szry mat i eksperymentalnie użyłem go na swoim drugim modelu który wykonałem po powrocie do hobby. Efekt wyszedł tak i powiem szczerze że mi sie podoba

 

PC030001-1.jpg

 

I teraz pytanie, czym utrwalić ten cień do powiek ?? czy sido go nie spłucze ew inny lakier bezparwny do modeli ?.

 

Pozdrawiam. Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.