Skocz do zawartości

Wakacje pod Bałtykiem - U-Boot Typ IIB U20 Revell 1/144


xmald

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 4 - Okręty i statki

Specjalna 1 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

Specjalna 2 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Czołem! Pomimo tego, że normalnie zajmuje się szmatopłatami raczej niż okrętami, postanowiłem zabawić się modelem U-boota.

Jako temat wybrałem sobie U20 1 U- Flottille, z bazy w Kilonii 1940 roku. Nie planuję żadnych dodatków poza tym, co uda mi się wyskrobać. Czasu mało... co wyjdzie zobaczymy ;)

Jeżeli chodzi o powiązanie z tematem konkursu - latem wielu z nas spędza wakacje nad Bałtykiem - załoga U20 mogła je spędzać pod nim ;)...

U%20Boot%20Type%20II%201_zpsbytf2tu8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Bardzo sympatryczny model ICM-u przepakowany przez Revella, mam nadzieję że dali swoje kalki, bo te oryginalne rozpadały się od spojrzenia. Jeżeli Ci sie chce to możesz sobie wygrzebać moją relację i galerię, może Ci się przyda. Nie pamiętam żeby czyhały na Ciebie w tym modelu jakieś miny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowna Gało -informuję, że twój warsztat jest dla mnie cały czas inspiracją - bardzo mi się twój batyskaf podoba.

Czy ktoś z was dysponuje w formie elektronicznej jakąś dokumentacją dla typu IIB bo trochę bym chciał podorabiać a moja biblioteczka w tym temacie więcej niż skromna. Wielce będę wdzięczny za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, nawierciłem otwory przelewowe i zastanawiam się czy czymś to od tyłu podkleić, bo połączeniu połówek kadłuba widać przez nie na wylot. Uprzejmie proszę o radę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wypchać starymi czarnymi pończochami żony/dziewczyny, ja tak robiłem w VII-ce. Zdaje egzamin, tylko przypadkiem dobrych nie weź bo to może skutkować konfliktem termonuklearnym na nieprzewidywalną skalę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pończochami niezły patent! Swoją drogą można by chyba już napisać małą pracę na temat "Pończochy w życiu modelarzy - mity, fakty teorie oczami pozytywistów i romantyków"...

Zrobiłem zgodnie z radą Foresta... prawie bo radę przeczytałem już po fakcie i zamiast czegoś czarnego użyłem białego hipsu. Teraz będę to musiał pomalować.

Jak widać na załączonym niżej widoczku całość skleiłem do kupy (przy pomocy kleju na szczęście), poszlifowałem. Teraz psiknę surfacerem i zobaczymy co jeszcze jest do dorobienia.

PS. Jak ktoś ma VIIC z Revella na zbyciu w 144 to chętnie odkupię!

U%20Boot%20Type%20II%202_zpsdjqcqb4l.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psia mać czemu nie przypomniałeś mi o tych papierach, jestem w domu już 3 dni Przepraszam dziś Ci wyślę. Te otwory przy pokładzie na dziobie to proponowałbym zalepić i wywiercić jeszcze raz, chyba udało Ci sie je wywiercić nawet krzywiej niż ja to zrobiłem Teraz dopierio zauważyłem że Rrevell dał to wypasione malowanie z krokodylem, kiedy robiłem mojego kontemplowałem nawet zrobienie swojej kalki .... Chyba będę musiał sobie tą podłodkę zrobić jeszcze raz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako prawdziwy dżentelmen nie chciałem być natarczywy

W międzyczasie zakupiłem sobie książkę Borowiaka o Typie II i VII, bo coś czuję, że zacznę stosować starą rzymską maksymę - "żeby życie miało smaczek - raz U-boocik raz szmaciaczek".

 

Te otwory przy pokładzie na dziobie to proponowałbym zalepić i wywiercić jeszcze raz, chyba udało Ci sie je wywiercić nawet krzywiej niż ja to zrobiłem

Zgadzam się w pełni - wywierciłem je dość dramatycznie i dlatego wczoraj w nocy zaszpachlowałem, zrobiłem sobie z kawałka puszki po złocistym napoju szablon i nawierciłem jeszcze raz - powinno być lepiej. Dam później zdjęcia, bo mam najazd teściów;)

Dla tego malowania z krokodylem zdecydowałem się na model Revella zamiast oryginalnego ICM, który był tańszy ;)

Wiadomo coś czy ICM ma w planie wydać w końcu model Typu IX w 144?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem, spore toto 81 Mb, mam nadzieję że przejdzie. O tej IX-ce słyszałem, miało sie to pokazać jakoś przynajmniej rok temu, więc chyba nie ma co sobie robić nadziei, przynajmniej na razie

 

A'propos Twojej nowej zasady, to myślisz że dlaczego od czasu do czasu lepię sobie szmaciaka???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki wielkie za materiały!

Wzorując się na robocie kolegi Szydercza Gała stuningowałem trochę kiosk. Wymieniłem relingi - te zestawowe są dość grubaśne, dodałem osłonę radionamiernika,tubę i elementy konstrukcyjne. Dokleiłem też górną część oprofilowania kiosku. Na zdjęciach widziałem tam takie przetłoczenia. Poprawiłem również otwory - idealnie nie jest ale krzywo też prosto...

U%20Boot%20Type%20II%204_zpsbws1ozad.jpg

U%20Boot%20Type%20II%203_zpsanyabtpo.jpg

U%20Boot%20Type%20II%205_zps9oedyhbf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda znajomo Wiesz że nigdy nie zwróciłem uwagi na tą "poręcz" wokół górnej krawędzi kiosku??? Chyba będę musiał kupić sobie jeszcze ze dwie dwójki na zapas Jedną czarnomorską z fajowskim 3 kolorowym kioskem, a drugą do przeróbki na Vesikko..... tylko kiedy ja to wszystko zrobię ?? Walcz walcz, miło popatrzeć jak ktoś poprawia moje błędy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę musiał kupić sobie jeszcze ze dwie dwójki na zapas Jedną czarnomorską z fajowskim 3 kolorowym kioskem, a drugą do przeróbki na Vesikko..... tylko kiedy ja to wszystko zrobię ??

Generalnie to kupiłem sobie jeszcze jedną dwójkę tylko wersję 1943 - ogródek zimowy dodaje jej uroku, oprócz tego upolowałem wymarzony VIIC niestety napoczęty, XXI no i jeszcze mam w planie dokupić XXIII

Tymczasem podłubałem działko - dodałem trochę szpargałów żeby nie było takie łyse. Podrasowałem (mam nadzieję) radionamiernik i podstawę działka. Dorabianie detali do skali 48 jest jednak odrobinę mniej bolesne ;) Zdjęcia są jednak bezlitosne, a gołym okiem nawet mi się podobało :(

U%20Boot%20Type%20II%207_zpsio7wdywd.jpg

U%20Boot%20Type%20II%206_zpszf9nqjqs.jpg

U%20Boot%20Type%20II%208_zpswugva98g.jpg

U%20Boot%20Type%20II%209_zpsnnvcihez.jpg

U%20Boot%20Type%20II%2010_zps0bluonwg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie!

Trochę podziałałem. Dorobiłem relingi - przy tych obok działa padło zdecydowanie dużo zdecydowanie nieładnych słów. I tak po obejrzeniu fotek muszę podziałać debonderem. Zauważyłem na zdjęciach jeszcze barierki do wchodzenia na kiosk i zawiasy na tych bocznych drzwiczkach ?;) Dorobiłem też te zawory? na balastach. Teraz muszę to wszystko wypolerować, pousuwać różne babole debonderem i psikam podkład. Kiosk na focie jest tylko położony na sucho.

U%20Boot%20Type%20II%2011_zpsrqnhcwnk.jpg

U%20Boot%20Type%20II%2012_zps8hr2nnr0.jpg

Untitled-3_zps0qqbubl7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danke!

Zanim zabrałem się za malunki poczytałem sobie co nieco o malowaniu U-Bootów. Znalazłem między innymi dość ciekawe opracowanie tematu przez D. Martindale, które rozjaśniło mi ten dość enigmatyczny temat: http://amp.rokket.biz/docs/u-boat_colours_with_photos_5.pdf

Na podkład Tamki zapodałem preszejding:

U%20Boot%20Type%20II%2013_zps56csfk5d.jpg

Do malowania użyłem XF 63 - poniżej linii wodnej, XF 20 - powyżej linii wodnej i wszelkie szpargały na pokładzie, XF 24 jako bazę koloru pokładu. Kiosk pomalowałem Revellem 374.

Mam przy okazji pytanie czy kajaki IIB miały pokład metalowy, czy już pokryty deskami?

Przy okazji malowania pourywałem sobie trochę relingów ale za moment wrócą na miejsce ;)

U%20Boot%20Type%20II%2014_zpsfnrfxwxr.jpg

Teraz nałożę kalki i zacznę właściwą zabawę z brudzeniem, obiciami i paskudzeniem tej łódki...

Darz bór!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Dzisiaj zająłem się malowaniem pokładu. Wyczytałem, że wczesne IIB i IIA miały metalowy pokład, natomiast późniejsze już metalowo-drewniany. Próbowałem washem i suchym pędzlem uzyskać efekt lekkich przetarć na deskach. Podobno często drewno kryto substancją konserwującą, a metal malowano na podobny kolor. Cóż nie jest może idealnie, a na zdjęciach przy sztucznym oświetleniu efekt jest słabo widoczny, ale ja jestem umiarkowanie zadowolony.

U%20Boot%20Type%20II%2015_zpswlkra301.jpg

U%20Boot%20Type%20II%2016_zpsxh2dmro9.jpg

Kajak dostał też kalki. Teraz czeka mnie biedrona i dalsze syfienie.

U%20Boot%20Type%20II%2017_zpsglbq8rer.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.