Skocz do zawartości

PZL P.11c Mirage Hobby 1:48


Erolek

Rekomendowane odpowiedzi

PZL P.11c w malowaniu 113 dywizjonu brygady pościgowej, Warszawa, 2 września 1939. Samolot ppor. Hieronima Dudwała - jednego z najskuteczniejszych pilotów polskich kampanii wrześniowej. Samolot po prowizorycznych naprawach spowodowanych pojedynkiem z Me-110.

 

Tutaj zdjęcia oryginału (skany z książki B.Belcarz, T. Kopański "PZL P.11c")

 

p11_5.jpg

 

dudwal.jpg

 

Wątek warsztatowy TUTAJ

 

A tutaj zdjęcia modelu:

 

G1.jpg

G2.jpg

G3.jpg

G4.jpg

G5.jpg

G6.jpg

G7.jpg

 

To było moje pierwsze podejście do skali 1:48 i chybaa zostanę przy niej na dłużej. Model spasowany znośnie, zbudowany prawie prosto z pudła, bez fajerwerków jako relaks po Lancasterze.

 

Dziękuję wszystkim za merytoryczną pomoc w warsztacie.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawie przedstawiony model.

Mam tylko taką uwagę, czy w takim stanie w jakim ty przedstawiłeś model , powinny być rozciągnięte linki anteny?

Bardzo fajnie że zrobiłeś ten tajemniczy element na owiewce za kabiną pilota. Szkoda że nie pokusiłeś się o odtworzenie tych odarć na śmigle.

Generalnie model bardzo mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje! Ladny i oryginalny model dzieki fajnie odtworzonemu uszkodzeniu na grzebiecie.

 

Napis "P11" na statecznikiu pionowym powinien byc czarny. Szachownica na skrzydlach jest zbyt mocno przymalowana, wystarczy popatrzec na zdjecie, gdzie jedno z bialych pol jest wyraznie widoczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komentarze.

 

Po pierwsze - wiem, że trochę przesadziłem z zamalowaniem szachownic. Się mi rozpędziło trochę...

 

Co do linek anteny. Nie wiem, czy powinny być, czy nie. Przed wypadkiem na pewno je miał, po rozbebeszeniu samolotu przez Niemców - już nie.

 

Jeśli chodzi o napis P11 - też sugerowałem, że powinien być czarny, ale ile źródeł, tyle wersji (dodatkowo temat poruszany w warsztacie). Ostatecznie zmieniłem na czarny tylko numer seryjny, a napis P11 wykorzystałem z zestawu kalkomanii.

 

A jeśli chodzi o śmigło - to rozdarć nie robiłem celowo, ponieważ zostały zrobione dopiero przez Niemców przy rozbebeszaniu samolotu. Była na ten temat dyskusja w wątku warsztatowym.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o napis P11 - też sugerowałem, że powinien być czarny, ale ile źródeł, tyle wersji (dodatkowo temat poruszany w warsztacie). Ostatecznie zmieniłem na czarny tylko numer seryjny, a napis P11 wykorzystałem z zestawu kalkomanii.

Erolek, zrodla zrodlami, ale wystarczy popatrzec na zdjecie, ktore rozstrzyga te kwestie. To pierwsze szczegolnie. Coz mozna wywnioskowac?

 

1) Kolor numeru seryjnego i napis P11 ma taka sama barwe! Oczywiscie, trudno rozstrzgnac jaki to konkretny kolor, bo to zdjecie czarno-biale, ale...

2) Kolor czerwony w formie monochromatycznej jest widoczny na szachownicy i tego akurat mozemy byc pewni. A napisy sa ciemniejsze!

 

Dodajac do siebie oba te spostrzezenia i wiedzac z literatury o tym, ze numery seryjne i oznaczenia producenta byly stosowane zarowno czerwone jak i czarne, chyba nie ma watpliwosci jakie powinny byc na tym konkretnym egzemplarzu?

 

Sorki za byc moze przydlugawy wywod, ale modelarze czesto poswiecaja mnostwo czasu i pracy dla wykonania zestawu, wkladaja w to ekstra zestawy fototrawione, zywice itp itd, a braknie czasu na spokojna i rzeczowa analize dostepnych materialow, na czym ewidentnie cierpi efekt koncowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem czemu tak wyszlo na zdjeciach, ale lata na grzbiecie jest wypukla. Zrobilem najpierw przetloczenie w folii aluminiowej, a pozniej wypelnilem to zywica, zeby mi sie nie znieksztalcilo w dalszej obrobce, wiec jest jak byc powinno.

 

Pozdrawiam

Eryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie przekonuje Twoje podejście do odwzorowywania rzeczywistych sytuacji na modelu. Zarówno tu jak i w C-47 widać dobrą i szczegółową obserwację popartą fachowym wykonaniem. Przyjemnie sie to wszystko ogląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam

 

P.11 Hirka Dudwała już od dawna chodzi mi po głowie, z racji z tego, że pochodził z mojego rodzinnego miasta. Do tego dochodzą jego wrześniowe wyczyny i dość ciekawa maszyna.

Twoja P.11 bardzo mi się podoba,jest wykonany schludnie i poprawnie, jednakże jest kilka spraw,które nie dają mi spokoju. wciąż

Po pierwsze kwestia czy godło dywizjonu było na błękitnym czy też białym tle. Napis P.11 moim zdaniem powinien być czarny.Szachownice powinny być tylko przygaszone, a nie zamalowane. Cały samolot zważywszy na swój udział w kampanii, powinien być chyba trochę bardziej zużyty.Wystarczy spojrzeć na fotkę z niemieckimi "turystami". Tymczasem śmigło wygląda jakby dopiero co zeszło z produkcji.

Co do linek, to również nie mogę powiedzieć, czy miał je po wypadku, ale wiem, że można było zrobić je nieco subtelniej przy pomocy rozgrzanej nad świecą i rozciągniętej wypraski (polecam wypraski Eduarda). Linka z pończochy jest dość seksownym rozwiązaniem, ale chyba minimalnie za grubym.

 

Koniec końców, cieszę się, że wybrałeś tę właśnie Jedenastkę

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.