Skocz do zawartości

Albatros C.III, Special Hobby, 1/48


Wachmistrz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i przedstawiam wymęczonego przez wiele miesięcy Albatrosa C.III.

Samolot ten był tzw. koniem roboczym kajzerowskiego lotnictwa, służył jako maszyna frontowa, rozpoznawcza i bombowa. Zaprojektowany w 1915 r. jako rozwinięcie udanej konstrukcji Albatros C.I, był produkowany w ponad 5 tys. egzemplarzy, zarówno w wersji bojowej, jak i szkolnej (od 1917 r.). W czasie odzyskiwania niepodległości przez Polskę nasze oddziały przejmujące poniemieckie lotniska na ziemiach polskich (m.in. w Warszawie i Poznaniu) przejęły również kilkadziesiąt egz. tego samolotu. Był on używany w szkołach lotniczych, jak również krótko w działaniach przeciw bolszewikom w 1920 r. Samolot jako przestarzały, został wycofany z frontu tak szybko, jak to było możliwe.

Model przedstawia przypuszczalny wygląd egzemplarza znajdującego się na wyposażeniu Stacji Lotniczej Poznań Ławica w 1919 r. Jest to raczej interpretacja niż odtworzenie konkretnego samolotu. W tym miejscu chcę podziękować kolegom, którzy wspomogli mnie materiałami historycznymi (wątek w PWM: http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=3&t=28381).

 

Model Special Hobby oceniam jako bardzo trudny, choć to może być wynik mojego niedoświadczenia. Praca nad nim to była prawdziwa "rzeźnia". Części wymagały solidnego piłowania, ich łączenie nie było technologicznie dopracowane i wymagało wymyślania rozwiązań na bieżąco. Wiele części plastikowych zastąpiłem metalowymi i drewnianymi. Tym bardziej się zdziwiłem, że po dość chamskim i siłowym montażu podwozia, samolot stanął na kołach równo, bez żadnych przechyłów.

Malowanie jak zwykle: pędzelkiem, powierzchnie płatów oraz szachownice na nich - sprayami. Numer ewidencyjny - pierwsza w życiu samodzielnie wykonana kalkomania

 

fb99070c4faa6d8e.jpg

 

3dcff24e8cb94798.jpg

 

f3215e70070f795e.jpg

 

72ce227406ce9ed8.jpg

 

bcc07503d994cd91.jpg

 

1736c7c508cd90a6.jpg

 

05672667f35599ec.jpg

 

93b71c5c6121ac83.jpg

 

Edytowane przez Wachmistrz
zdjęcia
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmęczony...gratuluje!!

Widzę, że moje domniemania co do spasowania w przypadku SH potwierdzaję się (przynajmniej w szmaciakach).. kończę Phoenixa i też nie mało napociłem się z montażem górnego płata. Tu za długo, tam za krótko, tu przypiłuj, tam uciekło i pot leci z czoła..

Co do Twojego wykonania, to jest bardzo ciekawe. Subtelne wykończenia, ale widać zmęczenie materiału wysługą w powietrzu.

Sklejka prima! Poszycie również.

Słaby punkt wg mnie: słoje na wiatraku, chyba powinno być ich nieco więcej.

Szprychy są zestawowe? Fajnie wyglądają!

Podsumowując: bardzo mi się podoba:)

 

pozdrawiam,

K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jesteście bardzo uprzejmi. Jak wspomniałem, namęczyłem sie z tym modelem ogromnie i widzę jego niedoskonałości (tzn. mojej pracy). SH nie rozpieszcza, ale to daje też okazję do inwencji.

Krosto: szprychy są z blaszki Parta. SH jednak sprytnie odlało opony i wypełnienia osobno, więc roboty z tym nie było dużo. Co do śmigła, to ja wykonuję wszystkie według jednego schematu, maskując taśmą jaśniejszy kolor i nakładając pędzelkiem ciemniejszy. Po prostu więcej pasków mi się na śmigle nie mieści

Wojciech: to ciekawe, bo to malowanie też jest oparte na schemacie z modelu Pancerki

Banny: brak aero to raczej mój wybór na teraz, chociaż widzę, że możliwości powoli się tu wyczerpują. Więc może w końcu sprawię sobie to aero, ale to już w Polsce, do której wracam za kilka miesięcy

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.