Skocz do zawartości

First to fight - dwa samochody pancerne Wz.34 1:72


pmroczko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Postanowiłem poprzeć pomysł sprzedaży w Empiku modeli do sklejania i kupiłem dwa (różne) samochody Wz.34. Skleiłem je prosto z pudełka i pomalowałem aerografem, w ramach ćwiczenia. Oto jak się przedstawiają:

 

wz34_01.jpg

 

wz34_02.jpg

 

wz34_03.jpg

 

wz34_04.jpg

 

wz34_05.jpg

 

Mam nadzieję, że się spodobały, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki :-) Właśnie tak - chciałem dostać rozprysk i płynne przejścia kolorów.

 

Dziękuję za komentarz, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Christophorus21 - no dziękuje bardzo! Nie lubię tego karabinu maszynowego, wolę działko (Puteaux - co za nazwa!), dlatego zrobiłem dwa z działkiem.

 

Andrzej_LK - Bardzo dziękuję za komentarz, co za szczerość! Czy mógłbyś uszczegółowić swoje uwagi?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. słabo dobrane kolory. malując w skali 1:72 dobrze jest wybrać jaśniejsze odcienie - wymaga tego efekt skali, mniejszy model powinien byc jaśniejszy. 2. istotą polskiego kamuflażu były pasy barw, czego nie udało się pokazać na modelu. 3. z rzeczy technicznych to takie sztuczki jak rozwiercenie lufy lub waloryzacja reflektora - pracy niewiele a można uzyskać znaczący efekt. 4. no i brakuje takich elementów wykończenia modelu jak wash czy przykurzenie pastelami lub pigmentami. wzorki z tej kolekcji mogą być bardzo wdzięcznymi modelami jesli przyłożyć się do nich malarsko. jak tylko zmeczę swojego to pokażę, żebyś mógł skomentować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej_LK - nie będę krył, że te modele robiłem raczej na szybko. Mimo tego chciałbym się odnieść do Twoich uwag:

 

1. Trochę trudno tu dyskutować o odcieniach kolorów, kiedy do dyspozycji mamy praktycznie tylko wspomnienia weteranów i czarno białe foty. Ale jestem ciekaw, jak Twój model będzie wyglądał w jaśniejszych kolorach.

 

2. Pasy - ja twierdzę, że pasy są. Zresztą wzorowałem się na instrukcji modelu jeżeli chodzi o rozkład plam. Tu znowu jest problem, że zdjęć jest mało i niewiele na nich widać - w połączeniu z pewną dowolnością w nakładaniu kolorów trudno być pewnym jak dokładnie takie malowanie wyglądało.

 

3. Z reflektorami się zgodzę, że nie wyszło to najlepiej - czasem takie malowanie jak moje się lepiej sprawdza. Co do rozwiercana lufy to nie jestem taki pewien - otwór powinien mieć dość dokładnie 0,5mm, co zostawia ściankę 0,1mm - nie jestem przekonany, że w tym plastiku by to wyszło. Oczywiście są sposoby, zęby to zrobić, ale w tym modelu nie byłem gotów na taki nakład pracy.

 

4.Wash akurat jest, tylko delikatny - zobacz sobie drzwi chłodnicy albo szczeliny obserwacyjne. Zrobiłem też przetarcie suchym pędzlem. Można by ten model oczywiście jeszcze bardziej ubrudzić, ale moja koncepcja artystyczna była inna.

 

To dziękuje Ci za Twój komentarz, czekam na zdjęcia twojej pracy - życzę powodzenia i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipstein - jeśli chodzi o wash, to patrz poprzedni post. Myślę, że zdjęcie dość dobrze oddaje te kolory które są w realu - i osobiście nie odnoszę wrażenia, ze są zbyt ciemne. Inna sprawa, że tak naprawdę nie wiem, jakie powinny być. Ma ktoś może jakiś materiał dowodowy do tego?

 

Dziękuję za komentarz, pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.martola.com.pl/pl2681/produkty52569/polish_army_39_camouflage_set_3x22ml_

 

nie twierdzę,ze są idealne ( choć jak dla mnie są) ale masz odniesienie do konkretnego biuletynu czy jak to nazwać,z roku 1936.

 

ps jak dla mnie również modele są za ciemne zaś kamo za mocno zlewa się ze sobą.

zdjecia z epoki nie są znowu takie mało wyraźne....

 

wyszły bardzo efektowne modele ale ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dają radę ale kilka warstw trzeba kłaść i odczekać przed kolejnymi warstwami,sama farba jest nieco gumowata ,jakby silikonowa.Farba przy mieszaniu wydaje się odpowiednia konsystencją zaś podczas malowania okazuje się być transparentna.Trudno to nieco opisać.

Farby do której link wrzuciłem można też w Martoli kupić osobno,można sobie wypróbować...

 

Swojego TK-3 RPM`u malowałem aerografem jedynie bazową piaskową reszta kolorów pędzlem bo wielkość pojazdów, moim zdaniem, nie pozwala na poprawne użycie taniego aerografu jaki posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr_P - bardzo dziękuję za komentarz! Ten kto znalazł ten wzornik to trafił jak w dziesiątkę w totka! Mimo wszystko nie wydaje mi się, żebym z kolorami zrobił jakiś poważny błąd. Pozwolę sobie porównać dwie foty:

 

mar%5B105002%5D_okl1.jpg

wz34_05.jpg

 

Oczywiście nie mówię, że mój model jest kolorystycznie 100% poprawny, nie będę też prezentował teorii, która by wyjaśniała dlaczego kolory mogły być trochę ciemniejsze. W przypadku tych wozów chciałem pokazać plamy o rozmytych krawędziach, tak jak to przeczytałem gdzieś w internecie. OK, mój tani "tipsiarski" aerograf też doszedł tu do granic swoich możliwości i rozprysk jest trochę duży - moim droższym Paasche zrobiłbym to lepiej.

 

Trochę dziwne, ze w tej, jakże interesującej dyskusji nie pojawiły się jeszcze żadne foty oryginałów. Może ja zacznę:

 

wz34_2big.jpg

 

Kto mi powie jak się plamy kolorów rozkładają tutaj?

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Też tak sobie pomyślałem, że może piaskowego trochę za mało dałem - ale bałem się, że za mało zielonego z kolei zostanie. Cóż, następne będą lepsze - jeżeli jeszcze kiedyś będę coś robił z Września.

 

Tak, byłem kiedyś na tej stronce, jest bardzo dobra.

 

Dziękuje za komentarz i pozdrawiam

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.