Skocz do zawartości

FAIREY SWORDFISH Mk. 1 1:48 TAMIYA


GEM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przyjmijcie i mnie dziadka w konkursowe szranki.

 

Wprawdzie nie jestem wędkarzem ale postanowiłem że tej zimy zmierzę się z miecznikiem.

Dzisiaj wreszcie się doczekałem na przesyłkę.

SWORDFISH Mk1. TAMIYA SKALA 1:48 CLEAR EDITION

 

10833637.png

 

W dość pokaźnym pudle otrzymujemy zestaw 11 ramek z wypraskami , dwa arkusze kalek,- jedna dla wersji clear . i dość obfitą instrukcję montażu.

 

31038178.png

58611676.png

66106730.png

13484136.png

72064265.png

47214392.png

36694170.png

78173248.png

24707877.png

75225692.png

85478616.png

24628451.png

81537999.png

Jeśli przed zakupem ktoś nie był zdecydowany na to w jakiej wersji będzie wykonywał model to ma kilka problemów do rozwiązania.

Clear czy standard?

Skrzydła złożone czy otwarte?

Z figurkami pilotów czy bez?

W jakiej wersji malowania? - mamy trzy wersje- podane w instrukcji.

Ja jeszcze tych problemów nie rozwiązałem.

Muszę jeszcze dodać że zamierzam dokupić zestaw blaszek EDUARD ,i jak uda mi się ściągnąć to dedykowaną do modelu blaszkę TAMIYI z naciągami, ciekawe dlaczego Japońcy od razu jej nie dorzucili do zestawu?

Myślę że mogę liczyć na podpowiedzi bardziej doświadczonych kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Prace rozpoczęte. Na początek poszły kratownice, i wyposażenie wnętrza kabiny, po lekkim oczyszczeniu nadlewek przyszedł czas na pierwsze malowanie.

23845868.png

38007710.png

 

stanowisko pilota przed pomalowaniem skleiłem

 

77287504.png

 

postanowiłem że jedną stronę kadłuba zostawię częściowo przejrzystą ale żeby nie było za surowo to kratownicę kadłuba pomalowałem.

 

61674678.png

 

a tak wyglądają obie połówki po pomalowaniu i zdjęciu masek

 

12525454.png

 

Jest to moja pierwsza przygoda z modelem TAMIYI, i muszę przyznać że jakość wyprasek jest niesamowita.

Mam jedno pytanie do kolegów bardziej doświadczonych w lotnictwie RAFu.

Producent podaje jako kolory kamuflażu Gray Violet i Dark Green (RAF)

chyba coś pokręcili, czy kamuflaż RAFu to nie Dark Green, Ocean Grey i Sky S, dodam że zamierzam pomalować model w kamuflażu z ataku na Bismarka. Wiem że jest w tym malowaniu wiele modeli, ale ja nie mogę się oprzeć kolorowi Sky, a w tym malowaniu jest go bardzo dużo. I jeszcze jedno pytanie. Gdzieś przeczytałem że w malowaniu samolotów dwupłatowych RAF stosował na dolnych skrzydłach kolor Light Green. Cz ktoś się z tym spotkał?

Czy MM Dark Green 2060 i Ocean Grey 2057 będą dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace postępują krótkimi skokami na z góry upatrzone pozycje. Jestem na przyczółku walki z kokpitem i wnętrzem. Pomalowałem do końca stanowisko pilota, no i resztę kratownicy. Spróbowałem wykonać z oryginalnego zestawu tablicę zegarów, jestem z niej zadowolony i chyba nie będę kupował blaszek jak wyszło oceńcie sami.

87536324.png

a tak wyszły pozostałe elementy

47451718.png

19219837.png

29541719.png

a tak wygląda kratownica po sklejeniu w całość

92640391.png

Dla sprawdzenia zrobiłem pierwszą przymiarkę bohaterskich Angielskich pilotów do ich nowej maszyny

65493973.png

zrobiłem również przymiarkę kratownicy do połówki kadłuba

28503138.png

83768328.png

A następnie przyłożyłem drugą tą przejrzytą i tak to wyszło

16750005.png

98583201.png

Muszę przyznać że jestem bardzo mile zaskoczony dokładnością spasowania części w tym zestawie.

Bardzo dziękuję koledze Arturowi za całą masę zdjęć. prędzej czy później się przydadzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Kokpit wygląda bardzo fajnie Zazdroszczę bezstresowego spasowania elementów

 

Tablica przyrządów świetna!

 

Mam pytanie, czy będziesz robił jakieś ślady eksploatacyjne czy model powstaje w wersji czystej?

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam pytanie, czy będziesz robił jakieś ślady eksploatacyjne czy model powstaje w wersji czystej?

 

 

 

Tak mam zamiar robić ślady eksploatacyjne ale z umiaram ,żeby nie przesadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie pamięc nie myli to górne powierzchnie - kamo Extra Dark Sea Grey oraz Dark Slate Grey a dół Sky typ S.

hmmm. to by były dwa odcienie szarości, napewno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zeskanowane próbki przedmiotowych kolorów.

Z tego co mi się udało ustalić górna trójka kolorów była używana głownie przez RAF a dolna głównie przez FAA (Fleet Air Arm część Royal Navy).

 

IMG_MM_RN.jpg

 

Oznaczenia i nazwy MM:

 

2060 RAF Dark Green

2057 RAF Ocean Gray

2058 RAF Medium Sea Gray

 

2056 RAF Dark Slate Gray

2059 RAF Dark Sea Gray

2049 RAF Sky “Type S”

 

Wg książki "Modelarska kolorystyka" dwupłatowce FAA były malowane następująco:

góra

FS34096 - Dark Slate Gray

FS36118 - Extra Dark Sea Gray

dół

FS34159 - Light Slate Gray

FS36173 - Dark Sea Gray

Czyli takie coś: http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=34096+36118+34159+36173

a spód - Sky Type "S"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy Pilex 7 i hanadam kawał dobrej roboty. utwierdzacie mnie w moich poszukiwaniach

 

Dzięki bardzo za podpowiedź.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wg książki "Modelarska kolorystyka" dwupłatowce FAA były malowane następująco:

góra

FS34096 - Dark Slate Gray

FS36118 - Extra Dark Sea Gray

dół

FS34159 - Light Slate Gray

FS36173 - Dark Sea Gray

Czyli takie coś: http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=34096+36118+34159+36173

a spód - Sky Type "S"

Z tego co sięgam pamiecią swojego Miecznika malowałem według tego wzoru co podał pilex7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając różne źródła internetowe natrafiłem na informację, że nie zawsze dolne i górne płaty miały różnicowane odcienie, czasami oba były malowane tylko Extra Dark Sea Grey i Dark Slate Grey. Potwierdza sie to w schematach malowania proponowanych przez Revella, i tak Mk I (May 1941, Bismark) ma malowanie w czterech kolorach, ale już Mk III (December 1944) ma tylko dwa: EDSG i DSG.

Domalowałem jeszcze kolory które zaleca Revell, oraz jeszcze jeden zestaw MM

 

IMG_MM_RN3.jpg

 

A - 50%79+78 (mieszanka 50% farbki 79 i 50% farbki 78)

B - 67

C - 79

D - 70%67+48

gdzie 79 - greyish blue, 78 - tank grey, 67 - greenish grey, 48 - sea green

Mam pewne wątpliwości do koloru "D" wg Revella, który moim zdaniem powinień być nieco jaśniejszy.

 

Ewentualnie można użyć zestawu MM:

 

1723 Gunship Gray FS36118

2027 Dark Green (B-52) FS34096

2035 Air Mobility Command Gray FS36173

1793 SAC Bomber Green FS34159

 

Wygląda na to, że malowanie proponowane prze Tamiye jest w pewnym sensie do przyjęcia bo AS-9 jest podobny do Dark Green a AS-4 do Extra Dark Sea Grey. Tamiya po prostu założyła do Dark Green o prawie to samo co Dark Slate Grey.

 

GEM - czy możesz napisać jaką wersję bedziesz kleił?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam koledzy waszą chęć pomocy.

Model będzie malowany w wersji z ataku na Bismarcka.

Czyli w grę wchodzą cztery kolory. Całe popołudnie szukam po wzornikach farb żeby dobrać odpowiednie, i moim zdaniem

FS 34 096 to mogłaby być MM 2056

FS 36 118 mnie najbardziej pasuje Humbrol 123 lub MM 1723

FS 34 159 tutaj żadnego odpowiednika nie mogę dopasować, pasowałoby coś pomiędzy Humbrol 78 a Humbrol 120

FS 36 173 niby powinien to być MM 2059, ale według tych wzorników, które podałeś w linku to mnie bardziej pasowałby MM 2058.

Im dłużej szukam tym bardziej głupieję

Różne firmy dla tej samej numeracji FS mają całkiem inne odcienie. I czym tu się kierować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłużej szukam tym bardziej głupieję

Różne firmy dla tej samej numeracji FS mają całkiem inne odcienie.

Chyba każdy to ma, a ja na pewno

Nie tylko FS'y podlegają tej regule, poniżej przykład RLM80, Lifecolor, Pactra, Gunze i Vallejo , BTW: ten ciemny pasek to właśnie Extra Dark Sea Grey

 

DSCF3655.jpg

 

Myślę, że ważniejsze nie są same kolory, ale jak one współgrają ze sobą, i tym należy się kierować (inaczej człowiek "zgłupnie")

 

Kolory FS o które pytasz zostały już wytłuszczone w poprzednim poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ewentualnie można użyć zestawu MM:

 

1723 Gunship Gray FS36118

2027 Dark Green (B-52) FS34096

2035 Air Mobility Command Gray FS36173

1793 SAC Bomber Green FS34159

 

Nie wiem dleczego ale początkowo nie wyświetlił mi się ten fragment twojego postu. i dopiero jak napisałem mój poprzedni zauważyłem że ty już o tym pisałeś. Jestem pod wrażeniem twojego profesjonalizmu. Jestem w kłopocie, bo teraz nie wypada spaprać tego modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno się nie odzywałem, ale to nie znaczy że nic się nie dzieje. Dotarła wreszcie zamówiona blaszka TAMIYA z naciągami.

60436607.png

a w czasie oczekiwania zabrałem się za przygotowanie elementów silnika.

Z cieńkiego drucika zrobiłem imitacje przewodów.

87128969.png

no a potem wszystkie elementy silnika pomalowałem.

30405115.png

złożyłem również skrzydła i pomalowałem je podkładem

70248736.png

Pomału zbliżam się do momentu połączenia połówek kadłuba. Ale chciałbym zrobić wewnątrz linki biegnące od wolanta do stateczników, i nigdzie nie mogę poszukać zdjęć lub rysunków jak one były umiejscowione, czy biegły wzdłuż boków kadłuba, czy może dołem pod kratownicą ?. Czy ktoś z kolegów może mi w tym pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomału zbliżam się do momentu połączenia połówek kadłuba. Ale chciałbym zrobić wewnątrz linki biegnące od wolanta do stateczników, i nigdzie nie mogę poszukać zdjęć lub rysunków jak one były umiejscowione, czy biegły wzdłuż boków kadłuba, czy może dołem pod kratownicą ?. Czy ktoś z kolegów może mi w tym pomóc?

Poszukam, gdzies powinienem miec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.