Skocz do zawartości

Hotchkiss H-35 (wczesny) RPM 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ofiarą kolejnej edycji zabawy pt."Zróbmy sobie czołg" padnie tytułowy zestaw RPMu:

 

th_100_4983.jpg

 

A oto z czym ma się do czynienia po otwarciu pudełka:

 

Ramki z dosyć dużą ilością części jak na tak niewielki model - niecałe 6cm. długości :

 

th_100_4979.jpg

 

...oraz naklejki które umożliwiają wykonanie pojazdu w jednym z pięciu oznakowań pojazdów francuskich w dwóch wariantach kolorystycznych plamiastego kamuflażu:

 

th_100_4982.jpg

 

Parę subiektywnych spostrzeżeń na temat zestawu:

Producent tym razem nie wciska ewidentnego bubla jakim były gładkie gąsienice w przypadku modelu Renault'a R-35 Dużo uwagi poświęcono odwzorowaniu detali wewnętrznych pojazdu min. jest możliwość wykonania otwartych włazów , jest makieta silnika, przekładnie, zamek działka itp.. Niestety wymiary modelu sprawiają że detale te są praktycznie niwidoczne po sklejeniu . Dodatkowo w omawianej wersji modelu płyta nad silnikiem jest wykonana jako jeden element co nie daje możliwości pokazania jego wnętrza bez "chirurgicznej ingerencji" . Kolejną kichą jest zamieszczenie w insrukcji możliwości budowy wersji z tylnią płozą: dla której jednak nie przewidzianio żadnego malowania ani oznakowania

Dalsze uwagi i spostrzeżenia postaram się uwzględnić w miarę postępu prac.

 

Model wpadł mi w ręce na giełdzie w trakcie wystawy w Bytomiu za 30 pln. Z założenia miał być zrobiony "relaksacyjnie" czyli zwyczajnie spudlony .

Radośnie więc przystąpiłem do zabawy jeszcze w dniu zakupu:dance:

Pierwszym niemiłym zaskoczeniem był plastik - niezmiernie kruchy . Od razu odpadły kolki mocujące podwozie . Potem stwierdziłem że kichą jest koło napinające zaprojektowane jako gładkie podczas gdy akurat w tej wersji powinno mieć otwory ulgowe i "żebra" oraz zbyt wysoko wypadająca rura wydechowa gdy skorzysta się bez przeróbki z orginalnego łącznika- drobiazgi ale jednak . Po za tym model składa się bez problemów:

 

th_100_5008_filtered.jpg

th_100_5010_filtered.jpg

th_100_5013_filtered.jpg

th_100_5017_filtered.jpg

 

Jak widać wstępnie zaryzykowałem otwarty właz i dodałem parę dupereli dla urozmaicenia.

 

Następnie klasyka: surfejsr Gunze 1000:

 

th_100_5037_filtered.jpg

th_100_5039_filtered.jpg

th_100_5041_filtered.jpg

th_100_5044_filtered.jpg

 

A teraz kolej na to co najlepsze w czołgach francuskich - placki kamuflażu

 

Cdn.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

ten łańcuszek to selfmade czy tez jakiś nabyty?

 

Produkt RB Model, najdrobniejszy - cena ca.3,50pln za opakowanie (1mb).

 

szybko to idzie koledze.

 

Bo też nie ma i przy czym się urobić: sam model skleja się - bez przeróbek rzecz jasna - w parę godzin.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Kolejna odsłona dramatu

Jak wspomniałem do wyboru są dwa warianty kamuflażu: "ciemny" - ciemny brąz+ciemna zieleń lub "jasny" - oliwkowo-zielony+jasna ochra, choć pojazd z nr.26 (w instrukcji to schemat nr.2) w realu na pewno nosił kamuflaż trójbarwny.

Z zaproponowanych malowań wybrałem "okładkowe" czyli "jasne".

Orginał:

 

th_1.jpg

 

Na fotce niewiele widać poza oznaczeniem jednostki - więc rozmieszczenie plam na modelu to kompilacja instrukcji, okładki i fantazji własnej

 

Udało mi się wymęczyć placki, całość pokryć sidoluxem i nałożyć kalkomanie:

 

th_100_5045_filtered.jpg

th_100_5046_filtered.jpg

th_100_5047_filtered.jpg

th_100_5048_filtered.jpg

th_100_5049_filtered.jpg

th_100_5051_filtered.jpg

 

Instrukcja podaje kolorystykę tylko dla Humbroli: H142 czyli "Field Drab" (jeśli dobrze kojarzę to farba od lat jż nieprodukowana ) oraz H63 czyli "Sand". Model pomalowałem Pactrą A69 "Polish Khaki II" i Vallejo MC 119 "Green Ochre" - uznałem je za wystarczająco odpowiednie.

To było moje pierwsze doświadczenie z kalkomaniami RPMu - są delikatne i łatwo je uszkodzić, ponadto trzeba je długo odmaczać, na płyny zmiękczające reagują mocno więc trzeba zachować ostrożność.

 

Teraz kolej na łosz itp..

 

Cdn.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

czy kolega robił obwódki?

 

Cienkopisem.

 

wygląda na bardzo szybki projekt.

 

Dokładnie - mało części, nieźle spasowany - malowanie zajmuje więcej czasu niż jego sklejenie tak więc idealny jako "fast building"

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie Ci idzie Marcinie, chociaż powiem Ci, że żałuję, że nie zaprzęgłeś do pracy swoich jubilerskich dłoni i nie zwaloryzowałeś go tak jak Ty to potrafisz. Ale tak, czy siak czekam z niecierpliwością na finał. Zawsze mnie cieszy gdy wracasz do drugowojennej pancerki

 

PS

Lifecolor ma farbki do francuskiej pancerki gdybyś chciał w przyszłości coś działać w tym temacie jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

nie zwaloryzowałeś go tak jak Ty to potrafisz

 

Czuję się skrępowany...

No coś tam jednak pogrzebałem - zmieniłem niemal wszystkie styliska ( to w łopacie to jakiś żart chyba był ), wycior (?) i zrobiłem nową korbę - będzie dodana potem - a po za tym to nie za bardzo jest co tu powydziwiać

 

Lifecolor ma farbki do francuskiej pancerki

 

Tak wiem, ale nie przywiązuję nadmiernej wagi do odcieni - zadowalam się ogólnym podobieństwem; potem i tak na wszystko przychodzi łosz, syf itp. i kolorki lubią się wtedy zmienić

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

tylko nazwa producenta an przedniej krawedzi wanny jakas nieczytelna

 

Dokładnie pierwsza połowa - bardzo słaba ale jest (tak się pocieszam ). No coż, przymaskuje się błotem

 

Trzeba bylo sie spytac - mam kilka z blaszki

Nie przyszło mi to do głowy a szkoda , może jeszcze będzie okazja

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych pojazdach faktury odlewu bym nie robil.

Francuzi mieli "troche" kulturalniejsze odlewy niz ruskie

To było w formie żartu z tą fakturą ale

ja wiem oceńcie sami...

 

96d96b2b232274e4.jpg

6fbae9b78955fc4c.jpg

6657680ff453e325.jpg

cfc8c65c011c0b4f.jpg

IMGP3410.jpg

IMGP3412.jpg

IMGP3413.jpg

IMGP3414.jpg

IMGP3419.jpg

IMGP3420.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było w formie żartu z tą fakturą ale

ja wiem oceńcie sami...

Chodziło mi nie o to czy jest sens robić fakturę w 72 bo oczywiście nie ma to sensu tylko czy to francuski odlew był "kulturalniejszy" od rosyjskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.