Skocz do zawartości

Diorama Carentan France 1944


revicess

Rekomendowane odpowiedzi

Witam postanowiłem zrobić dioramke do mojego jeszcze nieskończonego shermana w skali 1/35. Diorama ma przedstawiać ruiny normandzkiego domku.

Materiał z jakiego zacząłem tworzyć to płyta regipsowa

01ba19aa85a99d7agen.jpg

 

e74689e5dfb92be8gen.jpg

 

0b7804d36deeabc2gen.jpg

 

Mam do was pytanko czy uważacie że to jest dobrze zwymiarowane ?? Koleszka na zdjęciu do pomocy oceniania wymiarów

Pzdr Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie znam się na budownictwie w tamtych rejonach i do tego w okresie ww II, ale według naszych współczesnych standardów drzwi są za szerokie i troszkę przy niskie. Standardowy otwór drzwiowy zewnętrzny to mniej lub więcej coś takiego: 210/220 cm wysokości, 100 cm szerokości. Okna natomiast to już można spotkać naprawdę w różnej konfiguracji. Podobnie jest z odległością od parapetu do poziomu gruntu. Jutro po pracy jak będzie czas spróbuje popatrzeć na jakieś zdjęcia czy też materiały o domkach normandzkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przeglądałem sporo zdjęć z Francji, a zwłaszcza z Normandii. Budownictwo tamtego regionu jak i wydarzenia z okresu wojny jakie miały tam miejsce, powodują że często robi się właśnie dioramy z tamtych terenów. Wniosek do jakiego doszedłem był taki, że otwory na drzwi mogą być różne z tym, że raczej węższe niż szersze, a otwory okienne to to już totalna wolna amerykanka. Oczywiście muszą pasować wielkością i kształtem do bryły całego budynku. Sam zrobiłem dwie dioramki francuskie i raczej wymiary przyjmowałem na oko. Dioramy jako całość jeszcze nie skończone ale budynki już tak.

 

Żeby nie być gołosłowny poniżej pokazałem zdjęcia, gdyby coś Ciebie zainteresowało to napisz, wygrzebię je i przemierzę otwory.

 

Ta była w całości robiona z płyty G-K. Dodam jeszcze, że płyta okazała się nie najlepszym materiałem. Trzeba uważać gdyż jest bardzo krucha i w czasie obróbki lubi pękać.

79454235.jpg

 

Tutaj zastosowałem inne materiały. Niestety nie dysponuję lepszym zdjęciem, pojazd zasłania dolna część budynku ale okna i drzwi są widoczne.

62365222.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz Kompanię Braci. Tam jeden odcinek to właśnie był zatytułowany Carentan. To pewnie si-fi, ale może coś da się wykorzystać.

 

dobry pomysł, a że sc-fi to się nie zgodzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim bonhart interesowały by mnie wymiary twojej pierwszej dioramki a co do filmu to właśnie od niego zaczął się pomysł z tą dioramą

Takie domki są jeszcze na mapie w grze COD2 Carentan France ale w grze to jakoś ciężko się w to wpatrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zgodnie z obietnicą przesyłam poniżej kilka fotek. Najpierw fotki budynków z samego Carentanu. Praktycznie całe centrum miasteczka jest złożone ze starych budynków pamiętających walki 101szej DPD. Na jednym ze zdjęć widać pomnik, przy którym bohaterowie "Kompanii Braci" odpoczywali po walce o miasteczko:

 

800do.jpg

dsc09014h.jpg

dsc09023v.jpg

dsc09030b.jpg

dsc09032d.jpg

dsc09039x.jpg

 

Miasteczko Bayeux, gdzie pozostało mnóstwo ciekawych budynków, a na ich elewacji widać pozostałości klasycznych malowanych szyldów reklam, które nie wszędzie (na szczęście) zostały wyparte przez Billboardy.

 

dsc08118dj.jpg

dsc08152m.jpg

dsc08161l.jpg

 

Miasteczko Ouistreham (przy plaży Sword) i miejscowość Benouville, w której znajduje się słynny Most Pegasus (szerszej publice znany dzięki grze "Call of Duty", a także książce i filmowi "Najdłuższy dzień").

 

dsc07938v.jpg

dsc07448yx.jpg

 

Mam nadzieję, że materiały się przydadzą.

 

Życzę powodzenia i trzymam kciuku za ostateczny efekt

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz Kompanię Braci. Tam jeden odcinek to właśnie był zatytułowany Carentan. To pewnie si-fi, ale może coś da się wykorzystać.

 

dobry pomysł, a że sc-fi to się nie zgodzę

 

Napisałem tak bo nie jestem w stanie potwierdzić czy film był kręcony w oryginalnych miejscach. A nie chciałem oberwać za niewiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miasteczko Carentan zostało odtworzone przez ekipę w Anglii. W serialu 506 pps wchodzi do miasteczka od nieco innej strony niż to było w rzeczywistości. Wejście "serialowe" z kawiarnią widać na drugiej od góry zapodanej przeze mnie fotce.

Z prawdziwych miejscówek w serialu widać m.in.

 

1. Arkady gdzie serialowy Winters dostał rykoszetem w nogę, a serialowy Strayer "upewniał się" czy przejście jest bezpieczne

2. Pomnik obok Arkad gdzie chłopaki podczas odpoczynku po walce pałaszowali swoje i niemieckie racje żywnościowe ("ten ser śmierdzi").

3. Rejon przemysłowy, gdzie serialowy Lipton został ranny w pobliże delikatnej części ciała.

 

To tyle "wiedzy".

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Widze ze wziales sie za mocny projekt.Sa dwa sposoby zrobienia kostki brukowej-mozna wykonac formy i odlewac sobie potrzebna ilosc lub ryc w rygipsie.Ten drugi sposob jest lepszy jesli chcesz kostke kladziona lukami.A okna,no coz,skalpele roznej masci.Aha i trzeba usunac papier z tej strony z ktorej chcesz ryc.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim bonhart interesowały by mnie wymiary twojej pierwszej dioramki

 

Podaję wymiary w centymetrach:

podstawa - 13x17,5

wysokość budynku od chodnika do rynny - 16

otwór okienny - 2,6x4

otwór na drzwi - 3x6 przy czym samo skrzydło ma ok 1,8x4,6

 

Ja zanim zacząłem dłubać w płycie to najpierw sobie rozrysowałem na papierze milimetrowym. Stracisz trochę czasu ale za to później możesz szybko sprawdzić wymiary. Można tez figurkę położyć i od razu widać jak proporcje pasują.

Co do wycinania w płycie to ja to robiłem dremelem z frezem do wycinania ale nie polecam tego sposobu. Robiłem to z ręki otwory wyszły większe i bardzo koślawe, dodatkowo po wycięciu drzwi, płyta pękła. Wydaje mi się, że najlepszym sposobem jest piłka włoskowa.

Jeżeli chodzi o bruk to jest kilka sposobów. Było już powiedziane o odlewaniu i rzeźbieniu. Tego pierwszego nie próbowałem, wydaje mi się że mocno pracochłonne jest, natomiast rzeźbiłem właśnie przy pierwszej dioramce. Metoda szybka ale nie idealna. Przy drugiej użyłem depron, można też styrodur jeżeli ktoś posiada. Wg mnie druga metoda o niebo lepsza, bardziej pracochłonna ale efekt rewelacyjny.

 

Taki efekt uzyskałem

nor6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz Kompanię Braci. Tam jeden odcinek to właśnie był zatytułowany Carentan. To pewnie si-fi, ale może coś da się wykorzystać.

 

dobry pomysł, a że sc-fi to się nie zgodzę

 

Napisałem tak bo nie jestem w stanie potwierdzić czy film był kręcony w oryginalnych miejscach. A nie chciałem oberwać za niewiedzę.

 

a ja nie chciałem nikogo karcić, oj nie! Luzik bazylms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Siemka mam takie pytanie z czego robicie tą ramke do dioramy ja kupiłem takie cienkie listeweczki i wbiłem w to gwożdzika i mi pękło. Nie mam pomysłu z czego to mogę to zrobić

 

Hej, ja sklejam wikolem, jak mi kiepsko wyjdą rogi to przyklejam takie narożniki które to przykrywają, można też wykorzystać gotową ramę/ramkę od obrazku, jeśli masz w odpowiednim rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

witam chciałem dziś popracować nad dioramka a dokładnie chce zrobić ruiny jakiegoś budynku i tak sie zastanawiam czy robić z plyty regipsowej i dracyc cegiełki jak kostke czy uzyc cienkiego styropianu co bylo by wygodne w wycinaniu otworow na okna ale jak na styropianie zrobic najlepiej te normandzkie szare cegły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba styropian byłby lepszy, a cegiełki możesz zrobić pokrywając to jakąś masą i je w pewnym sęsie narysować.

Co do płyty to fakturę masz gotową tylko cegiełki wydłubać. Okna można zrobić nawiercając ją w kształcie kwadratu i wybijając otwór, ale płyta nie może być zbyt gruba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.