Skocz do zawartości

Mużyłowice Narodowe 15/16 09 1939.


Dexter

Rekomendowane odpowiedzi

1:

5003b8b8e039713dm.jpg

 

2:

67f3088b1db65ad1m.jpg

 

3:

9415ad035e6ad757m.jpg

 

4:

b1ef7383ec519e65m.jpg

 

5:

cc2b5a9439146f7cm.jpg

 

6:

10c8e5692a0a879cm.jpg

 

7:

973ac05f9cb55cc4m.jpg

 

8:

d8c9b91c71bfb96em.jpg

 

9:

289fdf6d73e2c1c1m.jpg

 

10:

b5beb01794974b98m.jpg

 

11:

528470d0d1601db1m.jpg

 

12:

a535c646618bbf06m.jpg

 

13:

791424bf58b6bf74m.jpg

 

14:

f4fdc60d83ef8f57m.jpg

 

15:

2aa2d697bcc8998cm.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będę pierwszy

Praca świetna, ma swój klimat. Technicznie wszystko na najwyższym poziomie, niewatpliwego uroku całości dodają zwierzęta domowe i wóz drabiniasty. Rozumiem, że figurki to przeróbki MB?

Całość na 6

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujdzie ? Czy dać miniaturki klkikalne? Te chyba są za duże...
Koniecznie klikalne.... Za te potężne obrazki zaraz na ciebie siądzie cała ekipa...

 

To racja

 

Poprawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne wykonanie, świetny pomysł, nic tylko gratulować. Czy można zapytać czy masz pomysł na następną pracę? Pytam, bo Twoje dioramki(i nie tylko) są bardzo oryginalne i jestem ciekaw co tam się w głowie rodzi.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Kolego Dexterze

 

Zawsze byłem zwolennikiem dioramek dynamicznych. Są one zdecydowanie rzadziej spotykane niż klasyczne i nudne "warsztatówki" i "odpoczynkówki". Aż się już głowa automatycznie odwraca na widok kolejnego Tygrysa na przeglądzie, wypoczywających pod walce żołnierzy Wehrmachtu albo Shermanie, który wpadł w błoto.

 

Twoja dioramka jest pełna tego wojennego dynamizmu,którego tak często brakuje w ukazujących się wszędzie dioramach. Choć przedstawia dramatyczną, niezwykle brutalną i (dla ludzi o rozwiniętej wyobraźni) przerażającą scenę, to jest również dowodem na to, że nie trzeba kupować wielu kosztownych materiałów i budować ogromnej makiety, aby oddać grozę tamtych wydarzeń.

 

Technicznie diorama jest wykonana świetnie, chociaż trzy rzeczy mogłyby być wykonane nieco lepiej. Mianowicie:

 

1. Oczy niektórych figurek (szczególnie dwóch Niemców i jednego Polaka) - Białka są moim zbyt duże, a soczewki zbyt małe, przy czym ogólnie twarze Polaków wyglądają bardzo realistycznie i dynamicznie.

2.Siano - Wygląda trochę sztucznie. Źdźbła sprawiają wrażenie bardzo długich i masywnych. Nie tworzą delikatnej kupki, a chaotyczne gniazdko.

3. Barwa polskich mundurów - Powinna być nieco bardziej wpadająca w zieleń. Miałem okazję widzieć i mieć na sobie oryginalny mundur z Września, a jego replikę (w barwie materiału zgodnej z prawidłową) udało mi się zdobyć jakiś czas temu dzięki czemu mam porównanie. Twój khaki jest trochę zbyt brązowy.

 

Podsumowując chciałbym powiedzieć, że ogromną radość sprawiło mi oglądanie Twojej dioramy. Nie dość, że odtwarza ona dramatyczną walkę z Września '39, to jej dynamizm przypomina scenę z dobrego filmu wojennego. Kawał dobrej roboty!

 

Czas chyba pomyśleć o stanowisku ogniowym pod Wizną, kawalerzystach ostrzeliwujących niemieckie czołgi z Ura pod Mokrą, albo bohaterskich walkach KOP-u. Co Ty na to ?

 

Pozdrawiam

Kornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dzięuję za miłe słowa. Do modelarswa powróciłem po dość długiej przerwie i stanęło na figurki i dioramy. Figurki dopiero uczę się malować, nie jest to łatwe. Oczy to moją pięta Achillesowa.

 

Siano to ostrzyżony pędzel i faktycznie nie wyszło zbyt efektownie.

Mundury maluję niby dedykowanymi farbami Life Color, ale po wasach i cieniowaniu z bazowego koloru mało co zostaje.

 

Dioramka powstawała w sumie wolno bo od stycznia. OT, brak czasu.

W jej skład weszło:

Domek to MiniArt "Ukrainian Village House,

Figurki:

MB: Eastern Front series nr 2, Hand to hand fight chyba nr I, oraz German at work. Także kilka figurek przerobionych, oficer to Dragon z Jakiegoś (nie pamiętam) zestawu.

Wóz: MB Farmers Cart.

Zwierzaki: Tamka - Livestock Set

Zielenina:

Pollak - cięta mata,

Fredericus Rex - trawa zielona średnia, sucha wysoka, ciemna średnia, ciemna wysoka, kwiaty.

Jadar - bluszcz, słoneczniki.

Suszki - kwiaty inne.

listki - Plus Model - zielone, suche.

Sprzęt polski - MModel (2 zestawy),

Płot i drabina oraz stół z ławami - MiniArt,

Stół z bali - wypraski,

Gruzy - płyta karton-gips,

Podstawa: Ramka 30x40 cm,

Grunt - piach, ziemia ogrodowa, korzonki, kamyczki, patyczki, farba, washe i pigmenty Vallejo (kilka różnych sztuk),

Drzewo - patyki, patyczki, sęki, masa papierowa i liście Plus Model, malowanie - Vallejo,

Główki - Hornet (u kilku Polaków),

Posążek Jezuska pod drzewem - zapałka

Woda - Vallejo,

Rozpryski wody pod butami biegnących - Vallejo.

i to com tam znalazł (kiełbaska, patelnia, patyczki, patyki, suszki).

I wiadro wikolu.

 

Pomysłów jest sporo. Wizna także będzie ale to na jesień.

 

Teraz na warsztacie będzie mały epizod z bitwy pod Mławą, gdzie na jednym odcinku walk kilku kawalerzystów z niedobitkami piechoty przejęła armatę której obsługa zginęła. Obniżyli lufę i otworzyli ogień do przeciwnika z bardzo małej odległości "na wprost". Jako wsparcie mieli KM piechoty. Celny ognień zmiótł pierwsze szeregi niemców, którzy nie mogli flankować z racji ognia z KM. Ta obrona trwałą zaledwie moment. Polskie działo uciszyła eksplozja zabijając całą obsługę poza KMistą.

Jednak dzięki temu ostrzałowi polskiego działa spora część oddziału zdołałą się bezpiecznie wycofać a niemieckie natarcie w tym miejscu tylko zostało powstrzymane na kilkadziesąt cennych minut.

 

Muszę dowiedzieć się kilku detali z tej walki i mam zamiar przedstawić to na dioramce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dexter - popełniłeś jeden błąd merytoryczny, mianowicie wewnątrz chaty umieściłeś MG42, który we wrześniu 1939 r. nie był jeszcze używany przez Niemców, powinien być raczej MG34. Moja uwaga nie jest krytyką twojej pracy ani czepialstwem tylko uważam, że skoro w dioramkę włożyłeś tyle pracy i wszystko jest dopracowane w 100% to warto byłoby zmienic ten detal.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do tych, co chwalą. Fajna dioramka. Jednak oprócz podmianki karabinu maszynowego, o którym pisał Cesarz, zabrałbym z niej również lornetę nożycową. Nie pasuje tam, gdzie stoi. Używano ich w ukryciach, np. w okopach, za murkami, za gęstymi krzewami itp. Wszystko po to, by podgladaczy snajperzy drużyny przeciwnej nie powystrzelali. Tu przykładowe umiejscowienia:

 

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_2-941.jpg&imgrefurl=http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/2676/&usg=__VVBIn04_UB9QWBcZwQdbvSdqbEY=&h=583&w=800&sz=64&hl=pl&start=17&itbs=1&tbnid=Gqi8AdRuKNRbEM:&tbnh=104&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3Dlorneta%2Bnozycowa%26hl%3Dpl%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1

 

http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/4254/h:436/

 

Jeżeli już jesteś tak mocno przywiązany do tej lornety, to zmieniłbym jej miejsce pobytu na stanowisko przy okienku tego rozwalonego, w części, budynku.

 

Tutaj możesz podpatrzeć o co mi chodzi:

 

http://panzerlehr.mojeforum.net/temat-vt1248.html

 

Nawiasem mówiąc, jest tam jeszcze masa innych usytuowań nożycówki. Warto poogladać - fajne fotki...

 

Pozdrawiam, czekając na coś następnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wczoraj dotarły brakujące elementy dioramki. Dojdzie przewracające się wiadro, grabie, worek z jabłkami, worki z ziemniakami, kosz marchwi i kot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.