Skocz do zawartości

GMC ASTRO 95 Matchbox/amt--1/25


Mark666

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze zaczekaj z tym zdejmowaniem farby, bo będzie ciężko to pomalować lepiej... Może zastanówmy się, co można zrobić... Ja w sumie nie mam zbyt wielu doświadczeń z takimi malowaniami - jedna rzecz, która kiedyś zadziałała, to warstwa lakieru bezbarwnego tak jak jest a potem delikatny szlif. A przejścia pomiędzy kolorami nawet w skali 1:1 są ciężkie, zwróć uwagę, że zwykle na granicy kolorów występuje jeszcze pasek (pinstriping) w trzecim, ciemniejszym kolorze - gdyby u ciebie zrobić coś takiego już po szlifie, to by może dało dobry efekt? A i tak może się zdarzyć, że trzeba będzie to malować jeszcze raz, koszty nauki... Życzę powodzenia i pozdrawiam

Paweł

Dzięki za poradę. Więc jak rozumiem to mam zrobić tak:

Na całą kabinę położyć warstwę bezbarwnego

Kiedy wyschnie całość przeszlifować - papier 2000, 2500, 3000, ?

Ew. pasek

I kolejna warstwa bezbarwnego , końcowa

 

Chyba dobrze myślę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tak bym to właśnie widział, ale chętnie zobaczyłbym też inne opinie, ludzi, którzy mają większe doswiadczenie z podobnymi projektami. Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to brzydko wygląda. Linie przejścia w niektórych miejscach są poszarpane, jeszcze w innych widać grubszą warstwę czerwonego.

Niebieskimi strzałkami zaznaczyłem miejsca gdzie dokładnie powinno być zamaskowane zakamarki.

 

39e5ccb426a8d3acmed.jpg

 

Ja bym na twoim miejscu zmył farbę i zaczął od nowa. Głowa do góry

 

Podpowiem ci jak dobrze zamaskować pomalować. Zwłaszcza elementy gdzie występują miejsca podobne jak zaznaczyłem strzałkami.

 

1. Jeśli chodzi o kolory maluj od jaśniejszego do ciemniejszego.

2. Kładź kilka cienkich warstw zamiast jednej grubej.

3. Pomiędzy warstwami, ja zalecam odstęp czasu 1-2 godzin. W zależności od upodobań.

4. Pomiędzy kolejnymi kolorami odczekaj przynajmniej 2 dni aby farba na pewno wyschła. Bądź cierpliwy.

5. Jeśli kładziesz drugi kolor/ciemniejszy staraj się pomalować zamaskowane fragmenty małą ilością warstw. Ciemniejszy szybciej pokryje jaśniejszy kolor. Unikniesz widocznych przejść pomiędzy kolorami.

6. Ja nie stosuję drugiego podkładu pod drugi kolor. Dlaczego?

Na rysunku 1 i 2 widać różnicę pomiędzy grubością. Przecież chcemy uniknąć widocznych przejść.

 

beztytuulgv.jpg

 

7. Do takich płynnych przejść ja polecam wszelkiej szerokości taśmy maskujące firmy tamiya.

8. Na przykładzie pokażę jak dobrze zamaskować szczeliny gdzie tobie wyszła farba. Zacznij od jednego paska taśmy.

9. Aby zapobiec oderwaniu się farby wraz z odrywaniem taśmy, taśmę 2-3 razy przyklej i odklej na czystą skórę. Straci trochę ona kleju na tyle aby nie oderwać farby ale jednocześnie będzie mocna i będzie się trzymać.

10. Wszelkie zakamarki, szczeliny ja dociskam taśmę nożykiem, które ma lekko złamane ostrze. Ewentualnie można innym płaskim narzędziem

 

83654922.jpg

 

13774093.jpg

 

37219134.jpg

 

11. Następnie doklejam kolejny pasek taśmy, tym razem z papierem który zasłoni większą nie malowaną powierzchnię. Oszczędzamy także taśmę maskującą. Doklejam mniej więcej w połowie pierwszej taśmy. Nie doklejaj tam gdzie się zaczyna pierwsza.

 

41685307.jpg

 

12. Także dociśnij szczeliny.

 

25046525.jpg

 

13. Jeśli chodzi o malowanie aero lub spejem powinno malować się pod kątem prostym do powierzchni.

14. Ale pamiętaj aby nie kierować strumienia w kierunku maskowania. Jeśli źle zabezpieczymy powierzchnię to jest mniejsza szansa na to, że farba nie wejdzie w nie pożądane miejsce. Lepiej kierować strumień farby jak na drugim zdjęciu.

NIE MALUJ POD TAŚMĘ

 

77318932.jpg

 

29121129.jpg

 

15. Dlaczego stosuję technikę 2 taśm, a nie 1 taśmy odrazu z papierem? Papier nie zawsze się dokładnie ułoży się w szczelinach i zakamarkach jak sama taśma. Taśma jest bardziej elastyczna. Może się zdarzyć że połowa taśmy nie utrzyma papieru.

 

79742465.jpg

 

96921839.jpg

 

16. W przypadku gdy mamy dużo do zamaskowania postaraj się kierować strumień farby tak aby jak najmniej był skierowany pod taśmę i maskowania.

 

80877389.jpg

 

 

 

Taki mały tutorial jeśli chodzi o malowanie i maskowanie kliku kolorów. Jest to sprawdzony sposób i na pewno duża część modelarzy wie co i z czym "to się je". Mam nadzieję, że to tobie pomoże i innym początkującym.

 

Przepraszam za błędy, pisałem i robiłem zdjęcia na szybko. Ufff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mzmichal--- pomogłeś i to bardzo. Taśma to była Tamiya, narządko do przyciskania taśmy też niczego sobie ( z zestawu stomatologicznego) ale jak widać coś po prostu spieprzyłem.

 

No to w takim razie idę szukać dużego słoja i zasuwam po DOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mzmichal--- pomogłeś i to bardzo.

 

Po to jest forum aby pomagać

 

[narządko do przyciskania taśmy też niczego sobie ( z zestawu stomatologicznego) ale jak widać coś po prostu spieprzyłem.

 

Jeśli farba wyschła, taśma straci klej poprzez przyklejanie do skóry to nie masz czego się obawiać dociskając ją do modelu jakimś narzędziem.

 

Aha jeszcze jedna ważna sprawa, odklejaj taśmę dopiero gdy farba wyschnie. Odrywaj taśmę powoli. Ja odrywam taśmę ciągnąc ją w kierunku papieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Keniu zastosowałem troszkę inną technikę. Po pomalowaniu zauważyłem zacieki zielonej farbki i żmudną pracą zamaskowałem je (w moim przypadku) żółtą farbką. Po całkowitym wyschnięciu farby delikatnie przeszlifowałem papierem żeby zniwelować próg pomiędzy kolorami i na to nałożyłem bezbarwny.

 

Ps Ja oczywiście popełniłem błąd i na pactre nałożyłem od razu za dużo lakieru bezbarwnego i w niektórych miejscach wyskoczyły babole.

 

viewtopic.php?t=22335

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm kolega ładnie tu opisał nam technike malowania. co do twojego modelu to szkoda byłoby od nowa zaczynac.Moze sprobuj gdzieniegdzie pedzelkiem domalowac dany kolor i jak wyschnie to wez papier 1200 albo 1500 wodny i przejedz tu gdzie malowałes, nie bedzie widac ze domalowane. Wszędzie gdzie masz jakies schody itp jak wodnym przelecisz to sie nic nie stanie.Mysle ze w jakis sposób sie to wyrówna.a poteb tylko bezbarwny albo sido jak kto woli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest o wiele lepiej Chociaż nie jest jeszcze w 100% perfekcyjnie. Nie widać już tych przejść, zamalowane zostały zacieki.

 

Ja też lubię siedzieć po nocach, ale zdjęcia lepiej wychodzą na naturalnym tle przy naturalnym oświetleniu ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Tak myślałem, że z tego jeszcze da się coś zrobić - usuwanie farby i robienie tego od nowa to by była masa roboty... Teraz przydało by się troszkę cieniowania, żeby model nie wyglądał aż tak plastikowo. Powodzenia i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie plastikowy wygląd to jedyne co można zarzucić Twojej pracy. A cieniowanie, trochę brudu w zakamarkach uwypukli krawędzie i nada pracy autentyczności. Widać na zdjęciu puszkę farby, nie wiem czy nie kryje zbyt grubo, rama wyglądała jak oblana farbą. Brakuje mi trochę ostrych krawędzi. Ale fajnie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jonnym - sposobów jest cała masa, podstawa to nie wpaść w przesadę. Do dyspozycji są takie opcje jak: wash ciemnym kolorem (trzeba uważać z czarnym), delikatny suchy pędzel, bezbarwne lakiery półmatowy i matowy, a także malowane cienkim pędzlem cienie ew. delikatne odpryski farby. Jeszcze można pomyśleć o pigmentach i zastosować miękki ołówek do podkreślenia niektórych rzeczy. Wszystko zależy od iwencji artystycznej twórcy. Jeszcze raz należy podkreślić rolę UMIARU w dobrym efekcie końcowym. I trzeba dużo patrzeć na zdjęcia oryginału, albo podobnych samochodów. Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczy już mnie to Astro, za co się nie zabrać albo nie pasuje albo trzeba mocno strugać. Kabina ma już założone szyby, ale zanim środek trafił na swoje miejsce musiałem go 5x wyjmować i na powrót wkładać bo jak się okazało przymiarki na sucho nijak się miały do tego co wyszło po zmontowaniu całości. Do pasji doprowadzają mnie te uszczelki. Muszę coś wymyślić żeby tego nie malować. Może jakiś cienki igielit, tylko jak taką rurkę równo przeciąć ?

 

eb496dc849dac1ddmed.jpg c38193e0324c055amed.jpg 9ce262afb0d3f714med.jpg 5153c7e770012e61med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to wszystko wyglada- a wygladało nieciekawie z tymi poszarpanymi liniami przejscia.Teraz ja jestem na tym etapie i męcze sie z tym.Mam nadzieje ze mi tez tak wyjdzie jak tobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Wyszło na to, że dobrze, że nie malowałeś go jeszcze raz. Wygląda dobrze! Mógłbyś wyjaśnić o co Ci chodzi z tymi reflektorami? Życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś wyjaśnić o co Ci chodzi z tymi reflektorami?

 

Poprosiłem Mark666 aby wytłumaczył dokładniej bo kolega i ja zbytnio nie zrozumieliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.