Skocz do zawartości

SUZUKI GSX1300R HAYABUSA - Tamiya 1/12


Mr. Jekyll

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

To mój pierwszy post na tym forum i od razu przejdę do rzeczy. Na warsztat biorę model "kultowego sprzęta" - Suzuki Hayabusa. Powstaje on równocześnie na innym, zaprzyjaźnionym forum.

O jakości zestawu nie będę się rozpisywał - myślę, że każdy kto już miał w rękach jakiś cywilny model Tamiya wie, czego można spodziewać się po otwarciu pudła.

 

Model zamierzam zwaloryzować nieco. Lista upgradów na dziś:

 

- zestaw blach Crazy Modeler (tarcze hamulcowe, siatki na chłodnicę, łańcuch etc.)

- metalowe wentyle

- metalowe śrubki/nakrętki wszelkiej maści - głównie z T2M

- niewielkie poprawki silnika - głównie przez dodanie brakujących przewodów, kabli, itd.

- usuniecie/wymiana/poprawienie słabych i uproszczonych elementów zestawu - to wyjdzie podczas budowy modelu

- farby Zero (o ile to "upgrade") - na dzień dzisiejszy pudełkowe malowanie

 

Pudło:

Obraz003.jpg

 

Czekam na dodatki - powinny dotrzeć lada chwila. Tymczasem ruszyłem z robotą "z kopyta".

 

Prace zacząłem od usunięcia tamiyowskiego "chromu" oraz wstępnego oczyszczenia i sklejenia plastików:

Obraz005.jpg

Obraz009-1.jpg

 

 

Silnik.

Skleiłem i wyszlifowałem miejsca łączenia połówek; przerobiłem trochę rozrusznik, gdyż ten z zestawu wyglądał kiepsko - niewielki nakład czasu i pracy, a efekt zdecydowanie lepszy:

fotki004.jpg

fotki006.jpg

fotki008.jpg

 

Poprawiłem także ten "wichajster" z tyłu głowicy; usunąłem z silnika wszystkie plastikowe łby śrub, żeby zastąpić je metalowymi:

IMG_0632.jpg

IMG_0633.jpg

IMG_0638.jpg

IMG_0644.jpg

 

Zamierzam też poprawić wygląd całego układu chłodzenia silnika. Na wszystkich "wężach" są bardzo wyraźne ślady łączenia form - ich usunięcie byłoby czasochłonne i trudne. A na 100% elementy te straciły by okrągły przekrój.

Wpadłem na pomysł, żeby zastąpić je wykonanymi od nowa z cyny i koszulek termokurczliwych (będzie można je łatwo formować do pożądanych kształtów). Na początek pompa wody:

IMG_0641.jpg

IMG_0642.jpg

 

Rama.

Po sklejeniu połówek trochę szlifowania i szpachlowania wymagała jej przednia część - okolice główki. Zeszlifowałem wszystko na płasko i od nowa dorobiłem "gniazda" łożysk główki i zbiornika paliwa:

mp2u028224-2007-suzuki-hayabusa-motorcycle-frame-6.jpg

fotki011.jpg

fotki014.jpg

fotki016.jpg

fotki017.jpg

fotki019.jpg

fotki021.jpg

 

Wahacz.

Wypełniłem kawałkami polistyrenu jego wewnętrzną stronę:

fotki022.jpg

 

Teraz szpachlowanie i szlifowanie.

 

Cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zapowiada się świetnie, profesjonalne podejście, widać doświadczenie, skorzystam z wielu informacji, świetny patent z cyną i koszulkami termo, no i cieszy , że jest to kolejny motocykl na forum , czekam na cd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem przesyłkę z farbami i blachami - mogę ruszać pełną parą.

 

fotki042.jpg

fotki044.jpg

 

Zestaw fototrawionek ma jednak dwa minusy:

- łańcuch, a w zasadzie jego zewnętrzne ogniwa przyklejane są pojedynczo - będzie to bardzo czasochłonne - wycinanie i obróbka każdego z osobna - jeszcze równo to przykleić - masakra :x

IMG-2.jpg

 

- loga "TOKICO" na zaciski, a w zasadzie ich brak (a mogło być tak pięknie):

IMG-3.jpg

 

Jednak reszta zestawu, w szczególności tarcze hamulcowe, rekompensuje powyższe "braki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjełałem w łikend:

- wahacz - usunąłem tzn. odciąłem te "kości" łączące wahacz z amortyzatorem; po pierwsze - łatwiej pracowało mi się przy wahaczu bez zagrożenia ułamania delikatnych elementów; po drugie - owe "kości" i tak mam zamiar przymocować metalowymi śrubkami do reszty zawieszenia

fotki046-1.jpg

fotki045.jpg

fotki040-1.jpg

 

Wyszpachlowany, wyszlifowany i gotowy pod podkład:

fotki056.jpg

fotki055.jpg

fotki057.jpg

fotki058.jpg

 

Aha!!! Dorobić brakujące spawy jeszcze muszę :P

 

- tylny amortyzator po niewielkich przeróbkach

fotki047.jpg

fotki049.jpg

fotki051.jpg

fotki053.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W miniony łikend maiłem więcej czasu i przysiedziałem trochę nad modelem.

Generalnie prace są już odrobinę bardziej zaawansowane niż na poniższych zdjęciach, lecz nie miałem czasu żeby to wszystko ogarnąć za jednym zamachem, toteż kolejne aktualizacje niebawem.

 

Ok, do konkretów. Główne elementy silnika w podkładzie. Usunąłem wszystkie (prawie wszystkie - możliwe, że coś przeoczyłem) imitacje śrub, nawierciłem miejsca po nich - "wkręcę" tam metalowe śruby T2M.

fotki028.jpg

fotki030.jpg

fotki031.jpg

fotki032.jpg

 

Psiknąłem czarny jako podkład pod Alclada.

fotki033.jpg

 

Koła. Pozbawione szwów po łączeniach form, usunięte oryginalne wentyle i nawiercone otwory pod metalowe.

Obraz013-2.jpg

Obraz015-1.jpg

 

Rama po podkładzie.

fotki027.jpg

Obraz011-1.jpg

 

Poskładałem również tarcze hamulcowe. Po sklejeniu dwóch głównych elementów umocowałem je na tamiyowskiej "wiertarce" i dotarłem nieco ;o) Tak na marginesie - bardzo fajnym dodatkiem są te metalowe maski/szablony do ich malowania. Znacznie ułatwiają prace.

Obraz017-1.jpg

Obraz024-2.jpg

Obraz022.jpg

Obraz031-2.jpg

 

Cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że powstaje druga Hayabusa w podobnym stylu do mojej - może spotkają się na jakiejś wystawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że powstaje druga Hayabusa w podobnym stylu do mojej - może spotkają się na jakiejś wystawie?

 

Mam taką nadzieję.

 

A tak BTW, dysponujesz może zdjęciami wlotów/kanałów wlotowych do airboxa? W modelu ich brakuje - chciałbym spróbować je dorobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zabrałem się za koła...

 

Obraz065-1.jpg

Obraz068-1.jpg

Obraz072-1.jpg

 

Koła malowane czarną Gaia Pure Black, na to trzy warstwy bezbarwnego Gaia. Efekt moim zdaniem ok.

Opony psiknięte Clear Grey Tone z Gunze, lecz chyba je potraktuję jeszcze pigmentem "soot" z zestawu Tamiya Weathering.

 

fotki077.jpg

fotki079.jpg

fotki078.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej będziesz szalał to ja ze swoją Hayabusą nie mam co pokazywać się na jakichkolwiek konkursach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastiki.

 

Malowane w następujący sposób:

- podkład (surfacer 1000 lub 1200 dokładnie nie pamiętam)

- czarny połysk Gaia

- srebrny z dedykowanego zestawu Zero - 2 warstwy

- niebieski również z zestawu Zero

- lakier połysk Gaia - "średnio mokra" warstwa

 

Obraz077.jpg

Obraz079.jpg

 

Jak już wszytko miałem psiknięte na srebrno, to nie mogłem się powstrzymać, żeby nie pomalować i zobaczyć jak wygląda ten niebieski Wyszedł ekstra (moim zdaniem). Zrobiłem to tylko na błotniku i "zadupku", gdyż są to elementy, które nie będą maskowane i malowane drugim kolorem.

Lakier natomiast naniosłem po to, żeby mieć gładszą, bardziej przyczepną powierzchnie pod maski (i kalkomanie).

 

A tak BTW, naszła mnie dziś wizja zrobienia oświetlenia w tym modelu. Przeglądałem w łikend taką relację z jego budowy na AF. Chodzą mi po głowie jeszcze świecące (migające) kierunkowskazy 8-) Domyślam się, że z przednim reflektorem i tylną lampą nie będzie wielkiego problemu - po prostu zamontować można diody, na ale kierunki to już nie taka pojedyncza sprawa... diody tam nie zmieszczę... może światłowody ???

 

Jutro postaram się zgłębić temat oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wychodzę z założenia że to już jest robienie zabawki z modelu gdy wszystko w nim mruga i świeci.

Zgodzę się.

Mi się to też raczej nie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.