Skocz do zawartości

Kolory Pe-2FT LLP


Kukuruźnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Poszukuję schematów malowania Petlakowa Pe-2FT z polskiego pułku bombowego po wojnie. Czy istniały schematy dwukolorowe na górnych powierzchniach (zielony/brązowy)?

 

Dziękuję i pozdrawiam

 

Nie spotkałem się z kamuflażem na polskich Pe-2. Tak jak pisze Grzes, zielony od góry jasno niebieski od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem, ale mój spokój zburzył malunek na okładce nr 26 "Lotnictwa z szachownicą". Przedstawiony na nim Pe-2FT z szachownicami ma wyraźnie widoczne plamy brązowego kamuflażu. Podejrzewam, że może to maszyna nosząca jeszcze malowanie sowieckie a szachownica na stateczniku naniesiona wprost na zamalowaną gwiazdę? Fikcyjna wizja artysty czy grafika poparta materiałem zdjęciowym? Ciekawe, może ktoś zna odpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając Wojtka Senkowskiego lipy nie odstawia- on to bowiem malował i musiał się wzorować na zdjęciu wydłubanym licho wie skąd. Na pewno fikcja to nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jak dotąd, zdjęcia czy też schematy malowań samolotów Pe 2 są w zasadzie jednokolorowe. Jak mi się wydaje są zgodne z instrukcją malowania obowiązującą w naszym lotnictwie zaraz po wojnie. Natomiast mało kto bierze pod uwagę fakt iż, samoloty te w zdecydowanej większości były produkcji wojennej i posiadały kamuflaż tak jak to obowiązywało w lotnictwie radzieckim. Teraz tylko trzeba poszukać zdjęć konkretnej maszyny ale czy się znajdą?? Wojtek Senkowski jest za poważnym gościem aby puszczał informacje niesprawdzone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpis do rysunku brzmi:

Bombowiec nurkujący Pe-2FT stanowił podstawowe wyposażenie jedynego polskiego pułku bombowego do początku lat 50tych ub. wieku.

 

Tak jak było już wspomniane, tuż po wojnie w naszych jednostkach latały samoloty "wojenne" malowane w plamy. Dopiero po wojnie wprowadzano stopniowo malowanie jednolite na górnych powierzchniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Nie wiem czy ten wątek jest jeszcze aktywny , ale chciałem wtrącić swoje trzy grosze .

Mam książkę Izydora Kolińskiego pt. "Lotnictwo Polski Ludowej 1944-47 ". Tam między stronami 320 i 321 jest wkładka ze zdjęciami . Na jednym z nich widnieje Pe-2 w pięknym czterobarwnym

(trzy z góry + błękit z dołu) kamuflażu . Warto mieć stare książki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ten wątek jest jeszcze aktywny , ale chciałem wtrącić swoje trzy grosze .

Mam książkę Izydora Kolińskiego pt. "Lotnictwo Polski Ludowej 1944-47 ". Tam między stronami 320 i 321 jest wkładka ze zdjęciami . Na jednym z nich widnieje Pe-2 w pięknym czterobarwnym

(trzy z góry + błękit z dołu) kamuflażu . Warto mieć stare książki

 

To jest typowy frontowy kamuflaż wprowadzony w 1943 roku dla Pe-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

A numer burtowy? Cenzor usunął? Powinien być na wewnętrznej stronie stateczników pionowych zdaje się.

 

edit:

 

Jako że temat również dla mnie jest interesujący więc zmarnowałem popołudnie na podszukiwaniu schematu malowań, który przypominał by ten z zacytowanego przez Jarka zdjęcia.

analityczna029_zpsoadeufjz.jpg

 

I trafiłem na coś takiego:

schematy_malowan_2a_zpsqpk2hmck.jpg

 

Kolory w legendzie to od góry: Zielony, Jasno-brązowy, który jednak jak wrzucić go w cyrilicy w google daje też i takie rezultaty, ciemno-szary i niebieski. Biorąc pod uwagę duży kontrast kolory z prawej strony belki ogonowej i na lewym stateczniku poziomym myślę, że można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że taki schemat jest poprawny dla całego samolotu. Choćby dlatego, że sowieci uwielbiali mieć wszystko sklasyfikowane na papierze, ale już z zastosowaniem tego w praktyce bywało różnie, to nie apteka Ja tam sobie schemat już na dysku zapisałem ;)

 

Z resztą, schemat tego typu znajduje się w modelu Zvezdy w 1:48, co w zasadzie potwierdza "regulaminowość" malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.