Skocz do zawartości

Mi-8/Mi-17


qalimar

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wiem, że nie bardzo da się porównać W-3 z Mi-8/17, ale jednak ktoś takie próby czynił, bo jak inaczej nazwać plan wprowadzenia wersji morskiej W-3 w zamian za obecnie używane śmigłowce?

 

A żeby nie odbiegać za bardzo od tematu, czy istnieją jakieś nowe wersje morskie Mi-8/17 z prawdziwego zdarzenia (chociaż jakieś plany, prototypy)? Albo wersje rozwojowe Mi-14 lub czegoś podobnego?

 

 

Prób porównania W-3 z Mi-8/17 nikt nie czynił, gdyż zwyczajnie tego nie da się porównać. Wersja morska, to próba rzutu na taśmę- śmigłowiec istnieje tylko i wyłącznie w postaci kilku grafik komputerowych, natomiast jego skonstruowanie zajęłoby co najmniej kilka dobrych lat,a dopracowanie- kolejne 20 lat, albo i więcej. Mrzonka i bezsens tylko dla zadymy.

Jeśli chodzi o Mi-17- nie istnieją typowo wersje morskie, chodzi mi tu o ZOP. Rosjanie skupili się w tym wypadku na Kamowie.

Owszem z Mi-17 da się tylko, na teraz, zrobić wersję ratowniczą i byłby to naprawdę dobry śmigłowiec, ale zaznaczam- tylko i wyłącznie do SAR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie ma kasy na wdrożenia?...

 

Tu to mi o coś zupełnie innego chodzi, przykładowo historia z ostatniego roku, gdy do ITWL pewien pan w garniturze i pod krawatem (celowo pomijam jego stanowisko i personalia) zajechał, obejrzał opracowany tam nahełmowy system wizualizacji danych dla pilotów śmigłowców, poklepał twórców po ramionach i powiedział, że kasy na wdrożenia nie będzie. I takich sytuacji jest w Polsce wiele. Głuszec jest tu przykładem dociągnięcia do końca projektu ciągnącego się latami (toż to nic innego jak odświeżony Huzar) i to w takich iloścach, że świętowanie czegokolwiek zakrawa na śmieszność. To, że ostatecznie użytkownik i tak nie jest z niego zadowolony to dodatkowy aspekt.

 

Nie ma współpracy wojsko-przemysł, nie ma polityków z pomysłem i chęciami na poprawę sytuacji gospodarczej i obronnej właśnie poprzez zapewnianie takiej współpracy i odpowiedniego finansowania i dalej pokutuje bzdurne i krzywdzące wszystkoch rodem z PRLu przeświadczenie o "polskiej tandecie". Tak się nic nie zwojuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

http://media.wp.pl/kat,1022951,wid,16145131,wiadomosc.html

 

Przez przypadek pracownicy krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego odkryli, że mają w swoich zbiorach śmigłowiec, którym latał Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Polski. Teraz chcą przywrócić zabytkowi dawną świetność - informuje "Dziennik Polski".

 

Śmigłowiec Mi-8 z numerem bocznym 620 został przekazany do Muzeum Lotnictwa Polskiego przez siły zbrojne w 2009 roku. Dwa lata temu jeden z pracowników muzeum przeglądał zdjęcia wykonane podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Na jednym z nich zobaczył papieża stojącego przy śmigłowcu i rozpoznał w nim... maszynę, którą muzeum dostało od wojska.

Czasami naprawdę ręce opadają...

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że to głupota dziennikarza, a nie pracowników muzeum, którzy nie mają pojęcia co pokazują i co posiadają w swoich zbiorach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo to faktycznie odkrycie na miarę śladów pierwszego człowieka.

Dobrze, że są jeszcze czujni ludzie w tym kraju i dokonują tak epokowych odkryć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Trochę zdjęć z dzisiejszych ćwiczeń w Porcie Marynarki Wojennej i Formozie:

 

01.jpg

 

02.jpg

 

03.jpg

 

04.jpg

 

05.jpg

 

06.jpg

 

07.jpg

 

08.jpg

 

09.jpg

 

10.jpg

 

11.jpg

 

12.jpg

 

13.jpg

 

14.jpg

 

15.jpg

 

16.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, sprawa nietypowa. Poszukuję informacji jakimi Mi-8 latał Jan Paweł II podczas trzeciej pielgrzymki do kraju w roku 1987. Pewniaki to: 620 i 627, ale znalazłem też takie zdjęcie:

ptHAAyWT.jpg

 

Tak przy okazji, może ktoś orientuje się jakimi samolotami latał wtedy po kraju. Mi to wygląda na Jak-40. Może ktoś zna numer boczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Małe pytanko czy może orientujecie się co jest na godle w kółku, a może posiada ktoś zbliżenie będę musiał wykonać to godło ręcznie i potrzebuję ściągawki.

 

110933_zpsob6bh2sf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, jak zwykle w takich sytuacjach pomoc kolegów z forum nie oceniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Poszukuję zdjęć śmigłowców Mi-8 stacjonujących w 103 Pułk Lotniczy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie na Bemowie w latach 1994-2000
Polecam album W.Hołysia "Polskie skrzydła"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Mam kolejne pytanie dotyczące Mi-8.

 

Właśnie pracuje nad tym konkretnym egzemplarzem z nr 656

 

70781_zpsuyjy8uxh.jpg

 

Według mojego programu kolorystycznego wykończenie powłoki to Gloss (połysk) faktycznie ze zdjęcia powyżej tak wychodzi jednak chciałbym się upewnić czy aby na pewno tak było?

Fotki często przekłamują a i można znaleźć w necie różne fotki i nie zawsze wygląda to na połysk.

 

Może ktoś z was kiedyś miał okazję widzieć na żywo Mi-8 w tym kamuflażu i pamięta czy jak to mówią był błyszczący czy nie koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ps. 1:35? To, mam nadzieję, zrobisz wypukłe nity. ;)

 

i właściwe dla Mi-8 gondole silników TW2-117, które są zupełnie inne niż w Mi-17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie dotyczące Mi-8.

 

Właśnie pracuje nad tym konkretnym egzemplarzem z nr 656

 

Według mojego programu kolorystycznego wykończenie powłoki to Gloss (połysk) faktycznie ze zdjęcia powyżej tak wychodzi jednak chciałbym się upewnić czy aby na pewno tak było?

Fotki często przekłamują a i można znaleźć w necie różne fotki i nie zawsze wygląda to na połysk.

 

Może ktoś z was kiedyś miał okazję widzieć na żywo Mi-8 w tym kamuflażu i pamięta czy jak to mówią był błyszczący czy nie koniecznie.

 

Potwierdzam. Połysk. W trakcie eksploatacji, stopniowo połysk ulegał destrukcji. Zdjęcia tego egzemplarza wykonałem zaraz po wykonanym remoncie głównym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.