Skocz do zawartości

Eta-2 Kenobiego 1:55 Revell


Archelaos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Przedstawiam model statku ze świata Gwiezdnych Wojen - myśliwca Eta-2 Obi-Wana Kenobiego z "Zemsty Sithów".

Jest to model z Revella z serii easykit poket (modeli przeznaczonych do składania bez kleju i wstępnie pomalowanych, wszystkie w serii mają ok 100 mm długosci).

Jest on w skali ok 1:55 (nie podana, wyliczyłem ją w oparciu o oficjalne dane pojazdów z GW) i tu wychodzi pierwszy problem - figurka dołączona do zestawu jest w skali ok 1:64! W efekcie niezwykle trudno dopasować ją do kabiny, gdyż dłonie nie sięgają nawet w okolice przyrządów sterowniczych. Do pewnego stopnia udało mi się to poprawić - odpiłowałem je na wysokości ramienia i łokcia, wyprostowałem na ile się dało i wypełniłem szpary Green Stuffem.

Sam model jest dość ubogi w detale, nawet w porównaniu do drugiej, podobnej serii Revella - easykits. Najgorszą wadą, do tego bardzo trudną do poprawy są zdecydowanie za grube płaty. Brakuje mu też wielu detali malowania - napisów pod kabiną i oznaczeń zestrzeleń. Być może spróbuję jeszcze je namalować, podobnie jak godło Republiki. Oczywiście nie ma mowy o żadnych kalkomaniach...

Oprócz figurki poprawiłem też parę detali zewnętrznych. Wyciąłem otwory w krawędziach natarcia płatów, o których też producent zapomniał. Poza tym spróbowałem odtworzyć fakturę radiatorów - użyłem fototrawionej płyty podłogowej przeznaczonej do niemieckich pojazdów (w skali 1:35). Efekt uważam za całkiem niezły, jednak gdybym robił to jeszcze raz, zeszlifowałbym granice tych paneli, przykleił kratkę na całość i na to nakleił strukturę.

 

Model był klejony, szpachlowany i w całości malowany farbami Vallejo.

 

eta2kenobi1.jpg

 

eta2kenobi2.th.jpg eta2kenobi3.th.jpg eta2kenobi4.th.jpg eta2kenobi5.th.jpg

eta2kenobi6.th.jpg eta2kenobi7.th.jpg eta2kenobi8.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no całkiem fajnie to wyszło, podobają mi się te obdarcia, ubrudzenia. Szkoda że nie pokusiłeś się o zrobienie podwozia, chyba lepiej by się prezentował stojąc na własnych nogach mimo wszystko cieszy oko, no i się nieźle czasowo wstrzeliłeś, akurat puszczają Star Wars w TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zemsty Sithów" jeszcze nie było. Fajny model, szkoda, że Revell nie robi tego w jakiejś normalnej skali. Ten model, to prawie połowa drogi między 1/72 i 1/48

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mu też wielu detali malowania - napisów pod kabiną i oznaczeń zestrzeleń. Być może spróbuję jeszcze je namalować, podobnie jak godło Republiki. Oczywiście nie ma mowy o żadnych kalkomaniach...

Mam przygotowane rysunki w Corelu zarówno oznaczeń republiki jak i napisów. Co prawda do wersji większej czyli Easy kita ale nie powinno być problemu z przeskalowaniem i wydrukowaniem kalek. Jakby co to daj znać na PW, podeślę na maila .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze!

 

Szkoda że nie pokusiłeś się o zrobienie podwozia, chyba lepiej by się prezentował stojąc na własnych nogach

 

Tyle, że Eta-2 nie miała podwozia, lądowała wyłącznie na repulsorach. Jest w RotS scena (kiedy Kenobi szykuje się do lotu na Utapau) gdzie dokładnie to widać. Statek na miejscu trzymają ramiona z chwytakami zaczepione od dołu w przedniej części płatów.

Poza tym mam w planach podstawkę, myślę o dorzuceniu jednego lub dwóch Vulture droidów, choć oczywiście musiałbym je zrobić od podstaw, bo nie ma ich w pasującej skali.

 

"Zemsty Sithów" jeszcze nie było. Fajny model, szkoda, że Revell nie robi tego w jakiejś normalnej skali. Ten model, to prawie połowa drogi między 1/72 i 1/48 Smile

 

Też się zastanawiam, dlaczego Revell projektując modele z SW cofnął się do czasów dalekiej prehistorii modelarstwa, kiedy robiło się modele na wymiar pudełka Tym bardziej, że puścili dwie linie (easykits pocket i easykits) - pocket mogłaby swobodnie zostać taka jaka jest, w teorii "dla dzieciaków", a easykits, przy zachowaniu składania bez kleju i malowania mógłby być konkretnym produktem modelarskim.

Nie sądzę, by cokolwiek na tym stracili, no ale cóż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że Eta-2 nie miała podwozia

 

Tadaaaam, a właśnie że miała ;)

http://images.wikia.com/starwars/images/5/5a/Eta2_ICS.jpg

 

No i jeszcze wersja Hasbro:

http://farm4.static.flickr.com/3049/3035451790_cde44cf3c8_b.jpg

 

Co do samego Revella to niestety wszystko jak zawsze rozbija się o pieniądze i licencje.

Revell dostał pozwolenie na zrobienie modeli ale z nastawieniem na młodszych odbiorców. Dlatego nie mogli zrobić drugiego finemoldsa bo to już by wzburzyło wodę w wielkiej szklance licencji Lucasfilm. Revell wysyłał próbki modeli do Lucasfilm a oni odsyłali z informacją, że musi być bardziej dziecięcy etc...Z tego tez powodu powstały już umalowane modeliki i wszystkie (przynajmniej pockety) mają 10 cm długości.

 

...choć oczywiście musiałbym je zrobić od podstaw, bo nie ma ich w pasującej skali.

 

Kiedyś myślałem o takiej podstawce i nie wiem przypadkiem czy te Vultury z Ertla nie pasowałyby do małych Eta-2 z Revella. Kiedyś przymierzałem i były mniej więcej takich samych rozmiarów. Koszt to ok, 40 pln za 3 sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam, i gratuluje pieknego modelu.

 

est on w skali ok 1:55 (nie podana, wyliczyłem ją w oparciu o oficjalne dane pojazdów z GW) i tu wychodzi pierwszy problem - figurka dołączona do zestawu jest w skali ok 1:64!

 

Jestem tu nowy i glownie czytam i ogladam, ale nie wytrzymam i Cie pociesze - problemy ze skala w modelach ze swiata Gwiezdnych Wojen znikaja dopiero u takich producentow jak Fine Molds (z wyjatkami). Kupilem Revell'owski zestaw 3 kultowych mysliwcow z pierwszej czesci (twj prawdziwej pierwszej - z 1977 roku ;) ) i kazdy z nich jest w innej skali.

 

Ostatnio trafila mi w rece diorama hangaru na Hoth firmy MPC ("Imperium Kontratakuje") i tam dopiero miala miejsce skalowa masakra - na jednej dioramie zmieszczone sa modele i figurki lacznie w przynajmniej 5 (pieciu) skalach! Pisze "miala" bo zestaw juz nie jest produkowany.

 

Takze wyrazy uznania za posiedzenie nad tym pilotem.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.