Skocz do zawartości

elementy fototrawione


Yavaine

Rekomendowane odpowiedzi

Prosiłbym o porady w zakresie przygotowania oraz montowania elementów fototrawionych.

Chciałbym kupić gotowy zestaw do okrętu.

 

Mam pytanie czy takie elementy można kleić, klejem do plastiku. Obecnie używam mr. cement limonene.

Czy taki klej będzie odpowiedni, cyz powinienem kupić jakiś inny, ewentualnie co możecie mi polecić?

 

Prosiłbym jeszcze o jakieś wskazówki dla początkującego jak elemety tego rodzaju odpowiednio przygotować przed montażem. Jakich narzędzi używacie do ich wycinania? Trudno mi je wyciąc samym skalpelem, czy są jakieś przycinarki etc. do wycinania tych elementów z ramek?

 

Będe wdzięczny za wskazówki. Mam nadzieje że nie dubluje tematu, lecz wyszukiwarka nie przyniosła mi odp. pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można ich kleić klejami do plastiku. Do klejenia blaszek używa się klejów cyjanoakrylowych, reprezentowanych przez wszelkiego rodzaju Kropelki, super gluty itp. Jeśli nie możesz wyciąć części skalpelem użyj szczypiec (np. takich: http://www.mojehobby.pl/Italeri-Sprue-C ... 49634.html)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wycinam ostrymi nożyczkami, ale do wyginania to sobie musisz zakupić zestaw szczypiec o różnym kształcie i wielkości kleszczy / np Castorama/ lub jeżeli kieszeń zasobna są specjalne wyginarki do blaszek za ok 260 PLN . Odnośnie kleju ja używam żelowego Technicola jest dość gęsty i nie ścieka tak tak np Kropelka .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delikatne elementy z blaszki fot-traw [wszelkiego rodzaju dzwignie w kabinach samolotow] mozna przyklejac lakierem bezbarwnym lub clearfix'em. Daje to mozliwosc korekty czego nie mozna powiedziec o klejach CA, dodatkowym atutem lakieru bezbarwnego jest to, ze po zaschnieciu nie zostawia grubej "spoiny" [mowa ciagle o delikatnych elementach]. Wycinanie najlepiej na czyms twardym typu plytka klinkierowa i skalpel, wieksze elementy mozna wycinac malymi nozyczkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Daje to mozliwosc korekty czego nie mozna powiedziec o klejach CA, dodatkowym atutem lakieru bezbarwnego jest to, ze po zaschnieciu nie zostawia grubej "spoiny"

Marku ja osobiście spotkałem sie z 3 rordzajami cjanoakryli, kazdy rodzaj uzalezniony od długości schnięcia, także jest mozliwosć poprawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiem krótko - ten w żelu Co do wycinania to właściwie skalpel i twarde podłoże (ostatnio używam blachy do dociążania przesyłek listowych stosowanych przez firmy windykacyjne - ta pochodzi akurat z MZK Bielsko-Biała ) gdyż w niektórych przypadkach po prostu nie idzie się dostać w niektóre miejsca przy pomocy obcinaczek (zwłaszcza w przypadku drobnicy okrętowej). Malowanie - albo aerograf w ramce (gdy wklejam już pomalowane) albo na modelu pędzelkiem ale wtedy i tak maluję w ramce podkładem. Wyginanie - co popadnie .

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.