Skocz do zawartości

Bedford OSBT 5-ton - EMHAR - 1:24


copycat

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Trochę "lepszych" zdjęć, czas pokój do zdjęć naprawić.

IMG_0196.JPG

IMG_0197.JPG

 

Trochę malowania. Kolor Pactra nr 47 Navy Blue. Tu trochę zbyt jasny. Maluję farbkami matowymi, ponieważ one nie niszczą detali. Na koniec i tak zamaluję to wszystko clearem.

IMG_0195.JPG

Elementy wielokolorowe malujemy najpierw kolorami jasnymi, na koniec srebrne lub metalizery bo te najlepiej kryją. Do maskowania używam taśmy Tamiya, jest najlepsza i tyle.

IMG_0199.JPG

Na powiększeniu wyszły wszystkie błędy w maskowaniu.

 

Wszelkie gumy maluję tylko i wyłącznie tymi farbkami, czarny to nie kolor gumy.

IMG_0202.JPG

 

Wnętrze wybrudziłem olejami, najpierw jaśniejszy potem ciemniejszy. Fotelom też się dostało, bez tego kontrast byłby zbyt duży. Fotele są ciemniejsze, następne zdjęcia postaram się robić z lepszym światłem.

IMG_0201.JPG

IMG_0203.JPG

Farbę rozmazuję, wklepuję miękkim pędzlem, ścieram wacikiem. Pędzel co jakiś czas wycieram z nadmiaru farby w ręcznik papierowy.

IMG_0204.JPG

IMG_0205.JPG

IMG_0206.JPG

IMG_0207.JPG

IMG_0208.JPG

Liczniki oblałem specyfikiem do kalkomani żeby zmiękły i równo się położyły. Szybki robię z lakieru humbrola, ale to za kilka dni jak oleje wyschną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jak zwykle rewelacja. Brudzenie pierwsza klasa . Dzięki twoim dokładnym warsztatom i opisom, tacy jak ja mogą się czegoś nauczyć za co dziękuje . Powodzenia w dalszych pracach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

E tam lepszy.

Trochę nakłamałem ostatnio, farbka użyta do pomalowania modelu to Pactra nr 49 Navy Blue, pisałem że to nr 47. Chyba o tym nie wspominałem, ale widać to dość dobrze na zdjęciu poniżej. Duże płaskie powierzchnie skrzyni pomalowałem mieszanką białego i Navy Blue. Rozjaśniło to je, efekt zastosowany w celu rozjaśnienia tych powierzchni. Może i nie jest to naturalne w rozmiarach oryginalnych, ale na małym modelu świetnie się sprawdza, poprawia i symuluje grę światła na takich powierzchniach.

Teraz uwaga, autor tego wątku kładzie kalki pierwszy raz w życiu i to na takiej powierzchni. Cała moja wiedza jest czysto teoretyczna. Przed położeniem kalek model pokrywamy lakierem bezbarwnym błyszczącym. Kalka musi być położona na taką powierzchnię w przeciwnym razie nie będzie równo przylegała do modelu i powietrze które zbierze się pod kalką będzie powodowało jej srebrzenie.

IMG_0286.JPG

 

Kalkę na chwilę moczymy w wodzie, tylko małe pojedyncze kawałki, nie wsadzać do wody wszystkiego co jest w pudełku. Wystarczy kilka sekund żeby namókł papier.

IMG_0289.JPG

 

Tak namoczoną kalkę kładziemy na ok. 60 sek. na bok, jak tylko kalka zacznie się przesuwać po papierze, przykładamy ją do miejsca w którym ma leżeć, przytrzymujemy palcem, pędzelkiem, wacikiem i wysuwamy spod niej papier. Nie odklejać jej w całości bo na pewno się zwinie i sklei i ją uszkodzimy.

IMG_0290.JPG

Gdyby kalka położyła się krzywo i nie chciała wyprostować, przesunąć, wystarczy nanieść odrobinę wody pędzelkiem.

IMG_0291.JPG

IMG_0293.JPG

 

Przy pomocy wacika usuwamy nadmiar wody.

IMG_0287.JPG

 

Na tak nierównych powierzchniach, posiłkujemy się płynem na klaki, rozmiękcza je dzięki czemu ciągną się jak guma i rozpływają po nierównej powierzchni. Całość dociskamy np. wacikiem, w szczelinach użyłem zaostrzonej jak śrubokręt wykałaczki- drewno jest na tyle miękkie, że nie powinno zniszczyć kalki.

IMG_0288.JPG

 

Tu efekt.

IMG_0292.JPG

 

W przypadku tego modelu, potrzebny jest jakiś plan kładzenia kalek tak żeby się zgrywały. Jak już dobrze zaschną, ciężko będzie je ruszyć. Tutaj zacząłem od dolnej linii obramówki.

IMG_0295.JPG

Boki.

IMG_0296.JPG

Na końcu góra.

Tutaj jest około 100 kalek, więc każdej powierzchni opisywał nie będę, to co najtrudniejsze pokazałem. Duże kalki na równych powierzchniach to pikuś. Kalki zabezpieczamy lakierem bezbarwnym błyszczącym. Gdyby brzegi kalki tworzyły wyraźną górkę po pokryciu lakierem, kant ten można zeszlifować papierem ściernym, a następnie znowu pokryć lakierem.

 

Spód skrzyni postanowiłem wyeksploatować, jest metalowa, więc ślady zdartej farby zrobiłem metodą suchego pędzla. Najpierw farba Gum metal, potem srebrna.

IMG_0301.JPG

IMG_0302.JPG

 

Taśmą zabezpieczyłem część drewnianą i znowu suchy pędzel i farba srebrna na elementach metalowych.

IMG_0303.JPG

IMG_0304.JPG

IMG_0305.JPG

 

Na koniec znane już farby olejne, w kolorze ziemi i znowu tarcie pędzelkiem. W przestrzenie pomiędzy deskami zapuściłem washa. Farba olejna mocno rozcieńczona i małym pędzelkiem dotykamy szparki. W cienkie szparki taka wodnista ciecz wcieknie i wypełni całą jej długość.

IMG_0307.JPG

IMG_0308.JPG

IMG_0309.JPG

IMG_0310.JPG

 

Wydech dawno temu pomalowany metalizerem Model Master Aluminium. Ale że taka jednorodna aluminiowa powierzchnia, źle wygląda. końcówki i zagłębienia przyczerniłem czarną olejną, lekkie ślady rdzewienia farba olejna i suchy pędzel.

IMG_0312.JPG

 

Tu już widać posklejana rama z silnikiem i skrzynią, kabina założona na sucho. Rama dostała filtr z farbki olejnej kolor jasna ziemia. Filtr to mocno rozcieńczona farbka, nakładałem ją pędzelkiem, gdzieniegdzie w większych ilościach. Rainsy ślady spływającego brudu, dla kontrastu to mieszanka ciemnego brązu i jasnej ziemi, rozcierane od góry małym pędzelkiem.

IMG_0314.JPG

 

Na zdjęciu clear wygląda dobrze w rzeczywistości czeka mnie sporo pracy. Ta ilość kalek i brak możliwość cofnięcia się i położenia farby od nowa przerażał mnie. Chyba nie jestem jeszcze gotowy na ten model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie skrzyni prezentuje się świetnie. Widać kalki również nie sprawiły większych problemów. Pytanie: Kabinkę zużywasz, bo na razie mocno kontrastuję z tylną częścią ciężarówki. Zastanawiam się jak "postarza" się tak gładki i świecący lakier, żeby efekt końcowy był wiarygodny.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabina dopiero co pomalowana clearem. Teraz muszę zeszlifować wszystkie gródki i polerka. Do takiej błyszczącej powierzchni przyklei się tylko farba olejna, na akryle nie ma co liczyć. W sumie to też się zastanawiam jak się postarza takie błyszczące powierzchnie, ja naprawdę mam małe doświadczenie w tym. Ogranicza mnie też konkurs, wiele technik jest zabronionych, nie wiem czy już nie wyszedłem poza ramy z pudła. Myślę, że po położeniu farby olejnej, lekko się zmatowi i nie będzie tego kontrastu, z drugiej strony:

285097465_b8e17880f6_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym zdjęciu zwracam honor - kontrasty tego typu występują jak widać w naturze:) Z drugiej strony, liczę, że czymś zaskoczysz. Widzę, że dobrym łącznikiem pomiędzy światami brudu i czystości pozostają oponki:D

 

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Kładzenie kalek nie jest też takie trudne ani łatwe. Ja jak kładłem kalki to bałem się, że położę je nie równo albo niesymetrycznie. Wg. mnie zrobiłeś to bardzo dobrze. Ten preparat do kalek jest świetną sprawą.

Proponuję aby Twój post z opisujący kładzenie kalek znalazł się w poradniku modelarskim.

Brudzenie jak zwykle na medal

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Taki trochę nadmiarowy odcinek, nie powinno go być ze względu na konkurs, ale że element jest domontowalny to tu mogę pokazać. W galerii pokaże się dopiero po 31 marca.

Ładunek, firma zajmuje się przewozem piachu, kamieni, żwiru, więc postanowiłem wypełnić skrzynię czymś co będzie przypominało tłuczony szary kamień.

Najpierw lekki wypełniacz.

IMG_0317.JPG

Acetonem wypaliłem dołki. Można skrobać, ale śmieci będzie dużo.

IMG_0318.JPG

Wikol.

IMG_0319.JPG

Ręcznik.

IMG_0320.JPG

Badziewny ten styropian, nierówno się wypalił, miał jakieś dziury, więc wyrównałem to tynkiem.

IMG_0321.JPG

Tu nie mam kilku zdjęć.

Wikol.

Kasza jęczmienna.

Znowu kasza zalana sidoluksem, który skleił ją.

Czarna farba- środek już na próbę pocieniowany.

IMG_0326.JPG

Suchy pędzel kolor ciemno szary.

IMG_0329.JPG

Suchy pędzel kolor szary.

IMG_0330.JPG

Suchy pędzel kolor biały.

IMG_0331.JPG

IMG_0332.JPG

Jeszcze tylko dopasować lepiej do skrzyni bo tył się nie domyka.

IMG_0333.JPG

IMG_0334.JPG

Nie wiem czy nie przesadziłem z rozmiarem, ale może takie ok 5-7cm kamienie do czegoś są potrzebne. Na czarno świetnie przypomina węgiel.

 

Następnym razem opony, jak tylko felgi pobrudzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się przymierzałem do żwirku, ale -700C mnie zatrzymało w domu, a że miałem wenę na ładunek to zrobiłem tym co miałem. Kasza wygląda naprawdę dobrze, sam jestem zaskoczony z efektu.

Miałem malować kabinę, jeszcze tylko z 2-3 warstwy clearu, polerka i już. MartiniOCP nie wywieraj na mnie presji, malowanie na błysk to moja pięta achillesowa. Sam się boję co z tego wyjdzie, tył kabiny wygląda tak sobie. Staram się malować cienkimi warstwami, nie chcę stracić szczegółów, ale myślę że kolejne warstwy clearu wyrównają, do tego polerka. W porównaniu do mojego pierwszego malowania na błysk, jest nieźle i da się coś z tego zrobić. Zresztą teraz muszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale to lata 50, nie wiedziałem jak wtedy ładowali. Zaryzykowałem, środek jest bardziej wystający, ale uklepany i z niewielkimi górkami gdzieniegdzie.

Edit

Spójrz na Macka kilka zdjęć wcześniej, jest tak jak u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.