Skocz do zawartości

YUKIKAZE (Kagero class destroyer) Tamiya 1:350


sotter

Rekomendowane odpowiedzi

Po cholerę robili takie małe włazy od góry do magazynów torpedowych?

To są pokrywy zamykające skrzynie. Są małe, żeby można było unosić je bez pomocy urządzeń.

Przed załadunkiem torped do skrzyń, pokrywy były otwierane a sam załadunek odbywał się najcześciej przy pomocy dżwigu portowego od góry. Czyli torpeda była wkładana poziomo do skrzyni. Natomiast jej przeładunek do wt. odbywał się inaczej - wysuwano ją na rolkach bezpośrednio do każdej "tuby" wyrzutni torpedowej.

 

Tu od razu uwaga: źle wkleiłeś te skrzynie. One nie powinny być ustawione równolegle do osi okrętu tylko "promieniście" do osi obrotu aparatu torpedowego, czyli "skośnie" do osi wzdłużnej okrętu. Przy taki jak dziś masz ustawieniu przeładowanie torped do wt. byłoby prawie niemożliwe.

 

Pozdrawiam,

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 117
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Po cholerę robili takie małe włazy od góry do magazynów torpedowych?

To są pokrywy zamykające skrzynie. Są małe, żeby można było unosić je bez pomocy urządzeń.

Przed załadunkiem torped do skrzyń, pokrywy były otwierane a sam załadunek odbywał się najcześciej przy pomocy dżwigu portowego od góry. Czyli torpeda była wkładana poziomo do skrzyni. Natomiast jej przeładunek do wt. odbywał się inaczej - wysuwano ją na rolkach bezpośrednio do każdej "tuby" wyrzutni torpedowej.

 

Tu od razu uwaga: źle wkleiłeś te skrzynie. One nie powinny być ustawione równolegle do osi okrętu tylko "promieniście" do osi obrotu aparatu torpedowego, czyli "skośnie" do osi wzdłużnej okrętu. Przy taki jak dziś masz ustawieniu przeładowanie torped do wt. byłoby prawie niemożliwe.

 

Pozdrawiam,

Maciej

 

 

Wielkie dzięki za informacje, skrzynie na razie tylko ustawione więc wklejenie prawidłowe nie będzie problemem, a w dodatku uchroniłeś mnie przed babolem bo chciałem zaaranżować scenka wyładunku torped na morzu za pomocą dźwigu, bo takowe są przy tych skrzyniach na torpedy.

Jak rozumiem na morzu tych klap w ogóle nie otwierano tak?

 

A tory na pokładzie to na wózki torpedowe w takim przypadku?

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzutnie były w morzu ładowane właśnie tak jak opisałem.

Same pokrywy/klapy mogły być uchylane w celu inspekcji mechanizmów, konserwacji itp.

Przed samym przeładunkiem zapewne też były otwierane i dopiero wówczas torpede wysuwano do wt. - w każdym razie ja bym tak zrobił bo te cygara to drogie zawsze były..

 

Pozdrawiam,

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maciej, kombinuję dalej.

Plastikowy maszt główny nie robi na mnie dobrego wrażenia, szczególnie że jest to miękki paput i rozpięcie olinowanie byłoby według mnie niemożliwe.

 

IMG_1959.jpg

 

Dłubię maszt od podstaw wykorzystując rurkę 0,8 mm, jakieś resztki fototrawionek i elementu z zestawu. Na razie wygląda to tak:

IMG_1949.jpg

IMG_1948.jpg

a tak przymierzony do innych elementów:

IMG_1958.jpg

IMG_1957.jpg

IMG_1956.jpg

 

Niestety półtorej godziny zmagań z reją skończyło się porażką. Próbowałem dolutować małe oczka, służace do rozpinania olinowania. Jakiekolwiek doczepiania oczek do reji o średnicy 0,5 mm znacząco ją pogrubia i wygląda to kiepsko.

Jakieś pomysły jak przygotować reję do rozpięcie olinowania? Powinny być malutkie oczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że niepowinno być tych oczek.

Moim zdaniem, ale mogę się mylić, lepiej kleić olinowanie z rozciągniętych na gorąco ramek modelu.

 

Twój maszt jest znacznie lepszy od stockowego - idziesz dobrą drogą!

 

Pozdrawiam,

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Prace postępują, mam nadzieję że dzisiaj wrzucę fotki. Mam jednak wielką prośbę o dokumentację fotograficzną lub jakieś rysunki wnętrz mostków japońskich okrętów. Upadłej się żeby troszkę wnętrze wzbogacić. Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam kolegów w przedświątecznym nastroju. hohoho! Mi Mikołaj już conieco z Japonii przywiózł no ale to już zupełnie inna historia.

 

Prace na Yukim powolutku postępują. Analiza kilku dostępnych zdjęć wskazuje, że dziobowa nadbudówka była nieźle opleciona, poniżej pancernych płyt różnymi kablami i jakimiś grubymi przewodami. Poza tym kombinowałem nieco z wnętrzem mostka, zegary po wymalowaniu będą odrobinę widoczne.

Praca z blaszkami Liona nie jest tak satysfakcjonująca jak z zestawem Flyhawka. Blaszki są nieco za miękkie i niestety wymagają nieco korekt. Nadbudówka wymaga jeszcze doklejenia na płytach pancernych pasywnych radarów (zdaje się).

IMG_1986.jpg

IMG_1982.jpg

IMG_1977.jpg

IMG_1967.jpg

IMG_1963.jpg

IMG_1969.jpg

 

 

Nadbudówka rufowa wymagała całkowitej lobotomii. Została tylko ogólna bryła, a i to nie do końca. Oblepiłem ją blaszkami. Wklejanie klap na rufowym magazynie torped nie było miłe. Musiałem podklejać od spodu folię i do niej kleić klapy, żeby wyszło w miarę równo.

 

IMG_1960.jpg

IMG_1971.jpg

IMG_1975.jpg

IMG_1976.jpg

 

 

Udało mi się też za trzecim podejściem złapać odpowiednie kąty masztu rufowego lutowanego z pręcików, co pozwoli na rozpięcie olinowania.

 

IMG_1989.jpg

IMG_1990.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nadbudówki dziobowej , to stanowisko dowodzenia miało dodatkowy pancerz z płyt zachodzących na siebie ( na zakładkę) , i chyba tu Lion walnął babola albo ...

 

Jak najbardziej słuszna uwaga. Plastikowe odwzorowania było nawet z nitami. Ponieważ jesdnak tym razem chce popróbować z dynamiczną dioramką zależy mi przede wszystkim na uplastycznieniu modelu. Z tego względu zdecydowałem się na blaszki.

 

Sotter - masz zamiar coś zrobić z tymi nadmiarami cyny po lutowaniu elementów fototrawionych?

Częściowo tak, częściowo już poszlifowane. Nie mam tylko pojęcia co zrobić z paskudnymi kropelkami w wewnętrznych kątach osłon platform. Jedyne co mi przychodzi do głowy to przesłonić te babole skrzynkami z amunicją.

 

Czy ktoś z was próbował jako materiał na "wodę" takie miękkie "gąbki" jakich używa się w kwiaciarni do wtykania kwiatków etc. Materiał jest bardzo fajny, boję się tylko że trudno będzie zlikwidować strukturę drobnej gąbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę nowy temacik kolega założył. Bardzo ciekawy model no i wykonanie także mi się podoba. Ilość dodatków do tak małego modelu powala mnie. Niedługo modele będziemy robić z samych blaszek i nie będzie już mowy o plastiku.

Oby tak dalej

Pozdrawiam

Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sotter - masz zamiar coś zrobić z tymi nadmiarami cyny po lutowaniu elementów fototrawionych?

Częściowo tak, częściowo już poszlifowane. Nie mam tylko pojęcia co zrobić z paskudnymi kropelkami w wewnętrznych kątach osłon platform. Jedyne co mi przychodzi do głowy to przesłonić te babole skrzynkami z amunicją.

Jeżeli mógłbym coś doradzić to może w newralgicznych miejscach, gdzie trudno potem usunąć nadmiar cyny warto użyć poczciwego CA... Nadmiar łatwo usunąć igłą z wacikiem z kropelką debondera

 

 

 

Powodzonka

Kami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mógłbym coś doradzić to może w newralgicznych miejscach, gdzie trudno potem usunąć nadmiar cyny warto użyć poczciwego CA... Nadmiar łatwo usunąć igłą z wacikiem z kropelką debondera

 

Moja wina, nie trzeba było pchać tyle masy lutowniczej. no ale z żywymi naprzód trzeba iść..

Prace postępują, niezadługo sprawa dojrzeje do malowania. Tym razem postanowiłem uprościć pracę i czeka mnie właściwie jedno główne malowanie. Mam tylko nadzieję, że wszystko uda się wymalować i farba dosięgnie zakamarków.

Póki co musiałem troszkę czasu poświęcić bazie dioramy. Ramka z "liroja", w środek napchałem kostki do układania kompozycji kwiatowych - warning - te kostki tną się same ale przy jakimkolwiek szlifowaniu w powietrze leci tona drobnego pyłu. Docięta kostka - podstawa została obłożona folią aluminiową, na tak zwany wierzch poszła niebieska podkładka i folia. Oczywiście nijak się to ma do efektu końcowego.

 

Kompozycja dioramy nieprzypadkowa - planuję by na froncie się troszkę "zadziało". Czy wyjdzie zobaczymy.

IMG_1999.jpg

IMG_1998.jpg

IMG_1997.jpg

IMG_1993.jpg

IMG_1995.jpg

IMG_1994.jpg

IMG_2000-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawa została obłożona folią aluminiową, na tak zwany wierzch poszła niebieska podkładka i folia.
Niby proste a jednak nie zahaczyłem O co chodzi z tą niebieską podkładką? Na wierzchu folia przeźroczysta?

 

 

eee.. moja się czasami nieporadnie wysławia.

Juz tłumaczę: podstawka to swoista kanapka, spód to płytka poliestrowa, na to gruba gąbka florystytczna (żebym mógł wydłubać dziurę na kadłub Yukiego), potem folia auminiowa żeby gąbka się nie "siepała", kartonowa podkładka z bazowym kolorem niebieskim i na wierzchu falowana folia

Przede mną kombinowanie ze zróżnocowanym kolorem bazowym, odkosy dziobowe, kliwater, fale etc. no i widoczna salwa torpedowa czyli torpedki widocznie nieco pod wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do mojej relacji z budowy Rybitwy. Do cieniowania zastosuj raczej kolory transparentne.

No to żeś pojechał z oczywistą oczywistością Prace nad dioramką ZACZĄŁEM od dokładnego przestudiowania twojej relacji Według mnie woda jak i sam model wyszły Ci rewelacyjnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się cieszę, że się to na coś przydało. Tylko Tobie bardziej przydadzą się kolorki transparentne, ja najpierw używałem zwykłych akryli, a potem o ile pamiętam, robiłem mikstury barwiąc sidolux na różne kolory - odcienie zielonego i niebeiskiego. Nie pamiętam w tej chwili, czy robiłem to przy Rybitwie, czy gdzie indziej, ale na pewno stosowałem gdzieś te patenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zawsze coś się musi sypnąć. Tym razem zgubiłem zadaszenie mostka część C13 zdaje się. Zlituje się ktoś i wrzuci zdjęcia tego elementu z wypusty Tamiyi? Będę musiał dorobić więc przydałoby się zobaczyć na fotach jak ten element wygląda, bo dostepne materiały źródłowe nie powalają.

Z góry dziekuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rhayader ---------------> wielkie dzięki, daszek wyfasowałem posiłkując się Profilami Morskimi, teraz pozostaje obklejenie go blaszkami

IMG_2020.jpg

 

Powoli zbliżam się do końca fazy klejenia:

IMG_2013.jpg

IMG_2002.jpg

IMG_2005.jpg

IMG_2007.jpg

IMG_2006.jpg

IMG_2013.jpg

IMG_2015.jpg

IMG_2014.jpg

IMG_2024.jpg

IMG_2023.jpg

 

jakieś blaszki czekają na swoją kolej montażu. część skrzyń amunicyjnych 25 mm wykonam jako otwarte:

IMG_2021.jpg

IMG_2026.jpg

 

jako że diorama prezentować będzie moment oddania salwy torpedowej musiałem troszkę podorabiać torped:

IMG_2017.jpg

 

 

na tym etapie mam dwie uwagi:

1. klejenie drobiazgu na modelu i operowanie nim w tym stanie to masakra. Przy Kongo pracowałem raczej nad poszczególnymi modułami. Nawet nie chce mi się wyliczać co niszczę przez swoją niezdarność na Yukim.

 

2. Zastanawiam się nad malowaniem. Ostatnie modyfikacje w czasie wojny Yuki przechodził zdaje się w Kure, w związku z tym to raczej ten kolor by pasował, choć w instrukcji zalecają Sasebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci idzie

Polecam przytwierdzenie modelu do jakiejkolwiek podstawki (choćby tymczasowej). Ułatwi to Tobie manewrowanie modelem a i prawdopodobieństwo uszkodzenia czegoś się zmniejszy, bo będziesz dotykał praktycznie tylko podstawki

 

 

 

Pozdrawiam

Kami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.