Skocz do zawartości

Pierwsza diorama


italerii

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

 

Krótki wstęp

 

Jestem 13 letnim pseudo modelarzem, nieudacznikiem który z najnowszej produkcji dragona potrafi

zrobić coś, co będzie wyglądało tak tragicznie, że będziecie mieli koszmary po nocach, dlatego proszę nie oczekiwać cudów..

Sam nie zdołam podwyższyć swojego niskiego poziomu w tej dziedzinie, jaką jest modelarstwo, więc trochę was pomęczę ..

 

Koncept:

imag0379.jpg

 

Model który wykorzystam (będzie to pierwszy kamuflaż robiony aerografem):

imag0380l.jpg

 

Więcej fotek:

imag0374g.jpg

 

imag0375m.jpg

 

imag0376z.jpg

 

imag0377p.jpg

 

 

I jedna fotka po pokryciu czymś co miało przypominać ziemię; mieszanka pieprzu, ziemi doniczkowej

i pigmentów:

imag0386p.jpg

 

Z efektów jestem średnio zadowolony, ale zostawię to tak jak jest, bo stanowi to jedynie podkład pod roślinność.

 

Na koniec proszę oczywiście o porady, pomoc i sugestie, przepraszam również za jakość zdjęć- są robione telefonem, jak tylko będę mógł to załatwię aparat i zmodyfikuję posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawka nie jest zła. A tak poza tym to Ci powiem, że bardzo fajnie prowadzisz relację. Mało który 13-to latek tak dobrze włada językiem ojczystym ;) Jeśli do sklejania będziesz się tak samo przykładał jak do pisania, to nie masz się o co martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłeś od podstawki, ale musisz pamiętać że czołg jest ciężki i raczej musi twardo stać na ziemi. Dlatego albo będziesz musiał dorobić coś na kształt kolein, albo zrobić ruchome zawieszenie aby czołg wpasował się w teren. Tak czy inaczej będziesz potrzebował do tego sklejonego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłeś od podstawki, ale musisz pamiętać że czołg jest ciężki i raczej musi twardo stać na ziemi. Dlatego albo będziesz musiał dorobić coś na kształt kolein, albo zrobić ruchome zawieszenie aby czołg wpasował się w teren. Tak czy inaczej będziesz potrzebował do tego sklejonego modelu.

 

Zamierzam zrobić ruchome zawieszenie(niestety dragon w tym modelu nie postarał się o możliwość wykonania wersji z takowym i będę musiał zrobić wszystko od podstaw), prace nad Panterką jeśli będę mieć trochę wolnego, zaczynam w piątek. Przewiduję też pokrycie dioramy dużą ilością roślinności, która jak wspominałem zakryje tą ziemię.

 

I małe pytanko, jak w miarę efektownie wykonać koryto rzeki?

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na przyszłość unikaj takiej BIG ramki

2. Dobra fotka do oceny i pomocy to podstawa - załatw sobie aparat do fotek - łatwiej bedzie pomóc

3. Ziema jest ok z TEGO co widać - utrwaliłeś czymś żeby się nie sypała?

4. Rzeka to nie jest prosty temat - moze lepiej sobie go odpuść i skup się na modelu i roślinach.

 

pozdr.AB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeka to nie jest prosty temat - moze lepiej sobie go odpuść i skup się na modelu i roślinach.

 

Zdaję sobie z tego doskonale sprawę, dlatego przed umieszczeniem jej na dioramie wykonam kilka prób.

Nie będę starał się wykonywać fal na rzece, bo pewnie nie dałbym rady, w moim zamyśle

będzie to raczej sadzawka niż woda która się porusza- takie coś ułatwia sprawę (tak przynajmniej mi się wydaję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrobić taką płytką rzeczkę z żywicy przeźroczystej. Wylanie jednej warstwy nie powinno sprawić Ci kłopotu. Wcześniej jednak musisz zabezpieczyć koryto, żeby żywica nie wsiąkała w głąb podłoża. Polecany rodzaj żywicy znajdziesz na forum, tylko musisz poszukać, ja nie pamiętam. Przemyśl dokładnie kiedy będziesz zalewał podstawkę wodą, bo jak zaschnie to już nic z tym nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja już napisano, wstrzymaj się na razie z podstawką, aż nie będziesz miał gotowego podwozia czołgu, żeby dobrze Panterę wpasować i uniknąć "lewitowania". Na tym etapie łatwo Ci będzie odjąć albo dosypać ziemi, żeby wyglądało to w miarę realistycznie.

Na temat koloru podstawki. Moim zdaniem masz dobrą bazę, do dalszych działań. Teraz pooglądaj sobie zdjęcia, wyjdź na dwór i zacznij eksperymentować z różnymi kolorami pigmentów i farb.

Co do wody to możesz też zrobić coś w stylu wysychającej rzeki i zrobić mały strumyk, lub mniejsze i większe kałuże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokusiłem się jednak na poprawę podłoża i oto co mi wyszło:

 

imag0390q.jpg

 

imag0391b.jpg

 

URL=http://imageshack.us/photo/my-images/818/imag0394t.jpg/]imag0394t.jpg[/url]

 

imag0392e.jpg

 

imag0393d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Może się namyśli i wstawi jakichś żołnierzy. Przecież to dopiero początek, więc nic do końca nie wiadomo. Może też okazać się że "sadzawki " nie będzie.

PS

co do "sadzawki", to zamiast niej możesz zrobić z niej okop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić że dopiero ten okop kopią, a pantera będzie szukać dogodnego miejsca. Gdzieś kiedyś widziałem takie figurki ale nie jestem pewien.No ale decyzja należy do ciebie

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie namotam ci przy pracy.

Dla mnie te koryto oraz spękana ziemia wygląda bardzo naturalnie, właśnie tak wygląda błoto ch ociażby w górskich strumieniach, po opadnięciu wylewu.

Zrobić im bliżej tym ciemniejsze błoto i bardziej swiecące, w strumień wrzucić nieco głazów większych, piachu ,kamieni..i masz kolego świetną bazę.

Co do wody, do tej głębokości śmiało możesz wykorzystać żel vallejo, po czym dolać gdzie niegdzie still water także vallejo - schnie cholernie długo więc trzeba cierpliwości.

Najważniejsze, byś nie chciał spełnić czyichś ambicji - te natomiast ujawniają się najczęściej w czyichś pracach, nie własnych ;) - staraj się włożyć sporo serca w pracę i nie zakładaj ni porażki ni zwycięstwa.Używaj wyobraźni, kładź kolory w myślach później docelowo.

 

Czołg stojący obok, czy przecinający strumień jest pomysłem dobrym i to bardzo.

W modelu możesz zrobić zawieszenie pracujące, nie chodzi by non stop chodziło - sklejasz je i dopasujesz do podłoża podczas klejenia. Delikatne zrównanie styku gąsienicy podlepisz błotkiem, które wykonaj dopiero po sklejeniu podwozia.

Z modelu ta właśnie część jest najważniejsza przy dioramie.

 

W skrócie

wanna plus zawieszenie z kołami, nie wklejaj kół na osie, sklej na nich gąsienice - później zsuniesz całość do malowania.

wykonaj nieco nowego błota ,daj na scenkę pod panterę tak by gąsienice się nieco zapadły w nie, a w miejscach za czołgiem z gąsek zapasowych zrób stempel i nimi odgnieć ślad po przejechaniu czołgu.

 

Pomyśl także o jakichś krzakach - zerknij chociażby na zdjęcia Wisły, jak teraz wygląda jej dziki brzeg.

 

I powtórka, nie spełniaj czyichś ambicji - diorame robisz dla siebie.

Rady - wcielaj w życie tylko te, z którymi sobie poradzisz( moich także się to tyczy)

 

Już nie mieszam i 3mam kciuki.

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rady - wcielaj w życie tylko te, z którymi sobie poradzisz( moich także się to tyczy)

Rafał

Ale co się tyczy jego rad to warto nad nimi pomysleć, bo gość wie co mówi (poptrz tylko na jego prace).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dosyć długo nic nie robiłem, niestety mam teraz mało czasu na swoje hobby i nic nie wskazuje na to, że się w najbliższym czasie to zmieni... Ale przejdźmy już do rzeczy, podłoże pokryłem krzaczkami polaka i rozpocząłem prace nad podwoziem(początkowo chciałem zrobić w pełni ruchome zawieszenie, nie udało mi się, dlatego skleję je w pozycji

widocznej na zdjęciach).

imag0474c.jpg

 

imag0475g.jpg

 

imag0476v.jpg

 

imag0477i.jpg

 

imag0478x.jpg

 

imag0479g.jpg

 

imag0480nd.jpg

 

imag0481m.jpg

 

imag0488u.jpg

 

imag0489.jpg

 

imag0487.jpg

 

imag0486n.jpg

 

imag0485g.jpg

 

Liczę na uwagi. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzaki jakby trochę monotonne. Chodzi mi o to że jakby jeden rodzaj tylko. Może dałoby się coś jeszcze posadzić? Czołg wygląda ok, ale sugerowałbym ustawić go lekko pod kątem ( przód bardziej w kierunku strumyk) będzie lepiej wizualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do krzaków to zgadzam się z Krzyśkiem. Wydaje mi się, ze lepszy efekt uzyskasz dając czołg przejeżdżający przez ten strumyk - ale to już od Ciebie zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzaki jakby trochę monotonne. Chodzi mi o to że jakby jeden rodzaj tylko. Może dałoby się coś jeszcze posadzić? Czołg wygląda ok, ale sugerowałbym ustawić go lekko pod kątem ( przód bardziej w kierunku strumyk) będzie lepiej wizualnie.

 

Już na początku wspominałem, że teren będzie gęsto pokryty różną roślinnością, krzaczki będą oczywiście

bardziej urozmaicone tylko chwilowo słabo u mnie z funduszami :/.

Co do ustawienia- w każdej chwili można je zmienić, zdaję sobie sprawę, że obecnie nie za fajnie to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Czołem Italerii

Moje doświadczenie jest takie jak twoje więc niebede sie wypowiadał na temat modelu bo idzie to super .Ziemia też znakomita tylko rzeka ja też mam problem na makiecie z nią i nic niepozostaje jak kupic plyn vallejo i zrobic ją pożądnie ja też będe wymieniał bo próbowałem klejem i jest jak jest .Więcej żwirku ,kamyczków i troszeczke trawki najlepiej wyschniętej Miłej pracy i owocnych wyników

Pozdrawiam M.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zróżnicowania krzaków nietylko kupno wchodzi w grę.

Idż narwij uschłych chwastów, zerknij na korzenie - z nich także coś wydłubiesz - tylko skalowo się nie pogub żeby las trolli nie wyszedł.

Ważne, by ziemia im bliżej wody tym ciemniejsza była(i tę mokrość było widać na styku gleby z wodą).

A czym ja sie tak podniecałem aprobując co powstało...ano np. tym:

http://wd1.photoblog.pl/p1/33/4B/29526970.jpg

I m/w takie cosik sobie wyobrażałem finalnie;)

http://glasser.net.pl/foto_in/in14/IMG_6081.jpg

 

W sieci są pierdyliardy przykładów, dla Ciebie wzorów co i jak możnaby.

 

Co do still water, to uważaj bo po odparowaniu zapada się - lepiej kładź warstw kilkanaście - przy jednej, głębszej, powstanie ci wgłębienie na środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.