Skocz do zawartości

Szachownice wracają na górę skrzydeł!


Jarekk

Rekomendowane odpowiedzi

To dobra wiadomość. Jednak, jak ktoś słusznie wpisał pod artykułem, przy powołaniu się na tradycję powinno się powrócić do prawidłowego układu barw na szachownicy.

Teraz przypomina mi to czasy, kiedy po zmianie ustroju w Polsce, wielu użytkowników samochodów zmieniało literki PL na RP. Tak im przeszkadzało PL ( w domyśle chyba Polska Ludowa?) że wozili się z oznaczeniem Filipin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba ta "panterka" na Cas'ie. Świetnie by też wyglądały Hecules'y z taką "panterką" i tymi godłami (kobra,czesio), ale w kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szach12_casa.jpg

 

To mnie zaciekawiło:

MON powołuje się także na tradycje: „w okresie Drugiej Rzeczypospolitej biało-czerwona szachownica umieszczana była na wojskowych statkach powietrznych w trzech płaszczyznach” – przypomina. Biorąc to pod uwagę, Departament Wychowania i Promocji Obronności – inicjator nowego sposobu umieszczania szachownic – „przeprowadził analizę oznakowania statków powietrznych państw NATO i innych państw europejskich”.
Ciekawe ile czasu im zajęła ta analiza i ile kosztowała.

 

Powtarzając za poprzednikami: wielkie słowo "tradycja", tylko gdzie ono było gdy w latach 90tych zmieniano barwy szachownicy...

Co jak co, ale poszanowania tradycji nie uświadczysz u dowództwa SP RP, wystarczy spojrzeć co wyprawiają w pseudo-muzeum w Dęblinie, ot choćby taki "libijski ślad w naszych siłach powietrznych": http://www.airplane-pictures.net/photo/189306/6265-poland-air-force-sukhoi-su-20/

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychodzi mi do głowy tylko jedno

 

Tam gdzie kończy się sens i logika tam zaczyna się wojsko

Święte słowa . Grześ popraw linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzcie mi tylko na jedno pytanie: jakie jest prawidłowe położenie naszych szachownic - to znaczy, po której stronie znaku ma być tak, że biały kwadrat jest nad czerwonym?

Czyli tak:

szachownica.jpeg

czy może tak:

szachownica90.jpeg

 

I czy strona lewa lub prawa statku powietrznego ma też znaczenie (biały na górze patrząc od przodu samolotu)?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z modelarskiego punktu widzenia - dobrze jest tak, jak na samolocie/śmigłowcu, którego model robimy. Przy czym należy obejrzeć po kolei wszystkie szachownice na oryginale w okresie, który nas interesuje. I żadne tradycje czy ustawy nam nie zagwarantują, że pomijając ten krok nie natniemy się na jakąś nieprawidłowość.
Tyż prawda czasami więcej zależało od inwencji twórczej malującego niż od przepisów.
Naturalnie, jednakże zastanawiałem się właśnie nad tym, jak powinno być w rzeczywistości (zgodnie z ustawą).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi w tym jedno: dlaczego dowalili się do szachownicy a na sprzęcie SG układ barw pozostał bez zmian.

 

PS. Upssssss..... niepotrzebnie się odzywałem. Jeszcze ktoś się doczyta i tam też zmienią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wystarczy spojrzeć co wyprawiają w pseudo-muzeum w Dęblinie, ot choćby taki "libijski ślad w naszych siłach powietrznych": http://www.airplane-pictures.net/photo/ ... hoi-su-20/

 

Grzesiu, a zwróciłeś może uwagę na oryginalne barwy?

 

http://www.airplane-pictures.net/photo/ ... hoi-su-20/

http://www.airplane-pictures.net/photo/ ... hoi-su-20/

 

 

Ogólna intencja była słuszna, zapomniano tylko o zieleni.

 

Jeśli chodzi o szachownice, ciekawe jak rozwiązano ten problem na śmigłowcach?

Jak u Niemców? Czy w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Grzesiu, a zwróciłeś może uwagę na oryginalne barwy?

(...)

Ogólna intencja była słuszna, zapomniano tylko o zieleni.

Zwróciłem uwagę i właśnie o owe "tylko" się rozchodzi...

To podobnie jak z odnawianiem szachownic na samolotach powojennych w tym muzeum, ogólna intencja słuszna, tylko końcowy efekt nie taki jak w rzeczywistości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

No to się zaczęło:

341363de3d4bf9616f1c238a35ef8821.jpg ab0e617e7293a1c31712a505464dcd81.jpg

 

Zwróćcie uwagę, że oprócz wciśnięcia szachownic na górę skrzydeł, upchali szachownicę z numerami na ogonie...

Może być nieestetycznie, byle regulaminowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach uzupełnienia się dorzucę. BCI mają w tym samym miejscu szachownice też na spodzie skrzydeł. Szare Iskry też już dostały szachownice na wierzch, do tego na niektórych belkach są widoczne plamy po zamalowaniu szachownic, bo się odcień farby trochę nie zgadzał. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam badziewnie, Robert. Kwestia przyzwyczajenia. Badziewnie to musi wyglądać to o czym Drzemi tu pisze. Zapodaj no jakie foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzemi zastanawiałem się o jakich Ty belkach piszesz... Już myślałem, że o belkach na uzbrojenie, a tu proszę, zwyczajnie o kadłub Ci chodziło. To, że w Iskrze ma on nieco zwężony kształt, to nic- nadal jest to kadłub. Na pewno belka ogonowa toto nie jest, to domena śmigłowców. Dobra, ale do rzeczy: chłopaki czynili podmalówki podczas obsługiwania rocznego tym, co mieli pod ręką, to i tak wyszło. Zawsze tak było. A artystów dbających o odcień, nie uświadczysz ani na wschodzie, ani na zachodzie. Na powyższej Iskrze podmalowano nie tylko szachownicę- przednia osłona i dół kadłuba też noszą oznaki szerokiego strumienia pistoletu. Tragedii nie ma. Już lepszy taki artyzm, bo ktoś tam o samolot na swój sposób dba, niż np taki:

 

http://www.airplane-pictures.net/photo/205144/83-russia-air-force-mil-mi-8/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pomyłka z belką, tak z przyzwyczajenia jakoś mówię (piszę). ;)

 

Jedno wygląda jak sprane z kolorów, a drugie jak ochlapane. Na szczęście na niektórych Iskrach praktycznie tych łat nie widać i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.