Skocz do zawartości

Aufklärungspanzer 38(t) / Gerät 564 UM 1:72


Sandman

Rekomendowane odpowiedzi

I znowu warsztat. Tym razem padło na pojazd rozpoznawczy Aufklärungspanzer 38(t). W 1945 roku powstał 1 egzemplarz. Pojazd oparty był o podzespoły Hetzera, uzbrojony w krótką lufę kal. 75mm. Załoga to 3 osoby. Poniżej zdjęcie in-boxa. Malowanie będzie jednolite - dunkelgelb. Koniecznych będzie kilka poprawek i zmian. Jako, że przedział bojowy jest otwarty chciałbym dorobić szczegóły wnętrza, jeżeli ktoś dysponuje ikonografią tego pojazdu niech wrzuca, bo ja za dużo nie znalazłem. Chciałbym też dokupić zestaw anten, w szczególności sterantenne i płytkę ryflowaną na podłogę. Moglibyście poradzić mi gdzie tanio można dostać te elementy? Może sami macie coś na zbyciu?

Jak zwykle liczę na Wasze celne rady i pomoc.

 

in-box

http://www.mojehobby.pl/products/Reconnaissance-Tank-Hetzer.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki, też trafiłem na to na allegro, trochę drogo. Myślałem, że coś tańszego jest dlatego pytam. Co do anteny chyba będę musiał sam zrobić bo nigdzie nie widzę w takiej skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety post pod postem, mam nadzieję że nie dostanę po uszach od modów. Troszkę polepiłem. Wanna schnie, poprawiłem krzywo spasowane elementy widoczne na zdjęciach i powinno grać. Pozbyłem się śladów po wypychaczach, skleiłem koła napędowe i napinające. Jeżeli widzicie jakieś babole to za w czasu piszcie.

 

p6060201.jpg

p6060202.jpg

p6060203m.jpg

p6060204.jpg

p6060205.jpg

p6060206.jpg

p6060207.jpg

p6060208.jpg

p6060209.jpg

p6060210.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze zdjęcia

Nie widze baboli ale jak zdejmiesz gumi to pokaż foty (może coś się znajdzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz doklej wózki, załóż "na sucho" koła jezdne i wio z gąsienicami. Zacznij klejenie łuków na kołach napinających i napędzających, potem łuki połącz dolnym biegiem gąsienicy. Górny sklejony zostaw oddzielnie. Potem to delikatnie rozłóż, pomaluj w stanie rozłożonym i po wyschnięciu złóż. Z resztą, co ja będę Ci tłumaczył, sam przecież wiesz...

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, i tak zawsze korzystam z Twojego poradnika jak kleić gąski.Zastanawiam się tylko czy pomalować i obsypać pigmentami podwozie już teraz czy po skleceniu gąsek. Jak radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

tak jeszcze na temat blachy ryflowanej.

Najprostrzy i najtanszy sposob to folia papierowo-aluminiowa ktora znajdziesz w kazdym opakowaniu papierosow.

Bede kibicowal, sam mam kilka z tej serii zaczetych

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podwozie maluj teraz...pacykowanie - do wyboru.

Tak, podwozie trzeba pomalować teraz. Wszystkie koła też - teraz będziesz miał największą swobodę w operowaniu nimi, co pozwoli dokładnie i wszędzie je pomalować, a jeśli chodzi o koła jezdne - równo pomalować bandaże. Jeśli chodzi o, jak nazwał to kolega plastikk, pacykowanie - oczywiście burty kadłuba możesz wybrudzić już teraz, bo nie będą Ci przeszkadzały koła. Kołami zajmiesz się wtedy, kiedy będzie zmontowany cały układ jezdny.

 

Witam

tak jeszcze na temat blachy ryflowanej.

Najprostrzy i najtanszy sposob to folia papierowo-aluminiowa ktora znajdziesz w kazdym opakowaniu papierosow.

Jeśli nie palisz - kup sobie kilka bombonierek . W niektórych cukierki pakowane są właśnie w taki papier, przypominający fakturą folię z opakowania papierosów.

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam bardzo za podpowiedzi i rady nie wpadłbym na pomysł, żeby wykorzystać folię z papierosów. Dorwałem w pracy palacza (co nie było trudne) i zdobyłem co trzeba. Co do postępu prac, idzie powoli, ale to chyba dobrze. Koła są pomalowane, dodałem też ślady zużycia bandaży gumowych (nie wiem czy to widać) i pomalowałem podkładem wannę, koła napędowe i napinające. Niestety zgubił mi się jeden wózek, więc musiałem kombinować i rozbebeszyłem starego Hetzera z Italeri - skalpel, pilnik, klej CA i udało mi się wyjść z opresji. Na dzisiaj basta.

 

p6080202.jpg

p6080203.jpg

p6080204.jpg

p6080206.jpg

p6080207.jpg

p6080208.jpg

p6080209.jpg

p6080210.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąski zrobione. Jest kilka krzywizn no i koniecznie muszę poprawić górny bieg z lewej strony, jeżeli nie uda się to zostawię jak jest i zasłonię to osłonami bocznymi. Poza tym wydaje mi się nie wyszło najgorzej.

p6100201.jpg

p6100202.jpg

p6100204.jpg

p6100205.jpg

p6100206l.jpg

p6100207.jpg

p6100208.jpg

p6100209w.jpg

 

UPDATE: POPRAWIONA GĄSKA

a5kcjp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąsienice wyszły dobrze. Niepotrzebnie, według mnie, pomalowałeś na tym etapie budowy kadłub. Będziesz przyklejał górę, a to wypłynie na farbę trochę kleju, a to trzeba będzie coś zeszlifować (bo szpachlować to tam raczej nie ma co, wystarczy wziąć mały nadmiar kleju i dać mu spokojnie wyschnąć).

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę znowu podłubałem. Dorobiłem uchwyty na kadłubie i zaczynam bawić się z wnętrzem. Na razie złożone na sucho. Wewnątrz znajdzie się jeszcze system radiowy, podstawowe okablowanie, przekładnia i może kilka pocisków. Nie ma zdjęć wnętrza tego konkretnego prototypu, więc kombinuję.

 

p6110201.jpg

p6110202.jpg

p6110203.jpg

p6110204.jpg

 

Co do płyty ryflowanej to Hetzery (z tego co widziałem na zdjęciach) jej nie posiadały na podłodze, jeszcze nie wiem czy zostawię tak jak jest czy odwrócę na gładką stronę.

 

W płytę oddzielającą przedział silnikowy od bojowego muszę wmontować radiostację (patrz zdjęcie). Ogólnie jeszcze sporo dorabiania części przede mną, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

b36q.jpg (zdjęcie pochodzi z http://www.militarymodelling.com/forums/postings.asp?th=54255&p=1)

int1y.jpg

int2n.jpg

(rysunki z książki V. Francev, M. Bily - Jagdpanzer 38 Hetzer, Praga 2006)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie potrzebnie dajesz ten czarny podkład. Po co Tobie to? Nie możesz trysnąć na niego surfacerem?

Zgadzam się. Albo pociągnąć Humbrolem 84...

 

Nie wiem, czy potrzebnie "spinasz" się i próbujesz robić imitację układu napędowego. Po pierwsze - wszystko i tak zakryje płyta podłogowa 48E (oznaczenie według instrukcji), po drugie - po zamontowaniu wszystkiego, czyli wszelakich osłon i uzbrojenia i tak niewiele z tego wnętrza widać. Ale - może masz inną wizję modelu...

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podkładu wykombinuję coś innego. Co do płyty podłogowej, to kombinuję po swojemu. Nie będę montował tej zestawowej tylko zostawię własną, dlatego właśnie dorabiam części. Układ krzesełek, radiostacji itd. odwzoruję (na tyle ile się da) z rysunków, bo to co proponuje UM nie do końca mi odpowiada. Jeżeli mi się nie uda i będzie wyglądało źle, to zakryję wszystko plandeką i już

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie do końca się zrozumieliśmy. Mam nadzieję, że mój wywód nie zostanie potraktowany jak brednie, więc wywodzę... Nie znalazłem żadnego zdjęcia dokumentującego ten pojazd (co nie znaczy, że ich nie ma, ja tylko nie potrafię znaleźć) a na zdjęciach konstrukcyjnie podobnego 15cm sig auf Jagdpanzer 38(t) praktycznie nic nie widać, zatem jak było w rzeczywistości możemy się tylko domyślać. Ponieważ kadłub tych pojazdów był poprzez dodatkowe opancerzenie znacznie wyższy od kadłuba Hetzera, być może była montowana dodatkowa płyta podłogowa, aby załoga nie musiała stawać na palcach. Taka dodatkowa płyta podłogowa, jaką w zestawach umieścił UM. A skoro płyta była montowana nad układem przeniesienia napędu, to pewno w jakimś stopniu go zakrywała. I to mniej więcej chciałem wyartykułować w poprzednim poście .

 

pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.