Skocz do zawartości

F-14A Tomcat VF-143 "Pukin' Dogs" Academy 1/48


moralezz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w moim pierwszym warsztacie na Forum. Głównym bohaterem będzie znana chyba wszystkim ikona US Navy - F-14 Tomcat. Będzie to mój trzeci model w "karierze", z zestawu Academy, bez dodatków, prosto z pudła. Wszelkie przeróbki będę starał się robić we własnym zakresie. Samolot będzie w malowaniu jednostki VF-143 "Pukin' Dogs" z lotniskowca USS America (rok 1977). Wiem, że na Forum jest wielu Kolegów znających doskonale ten temat, więc po cichu liczę na pomoc.

 

Pudełko:

Pudeko.jpg

 

Malowanie:

F-14VF143USSAmerica1.jpg

 

Na pierwszy ogień poszły fotele wyrzucane (zestawowe):

GRU-7budowa1800x600-1.jpg

 

GRU-7budowa2800x600.jpg

 

GRU-7budowa3800x600.jpg

 

Aktualnie jestem na etapie wykonania pasów bezpieczeństwa, dźwigni katapulty oraz wszelkich przewodów i wężyków będących na wyposażeniu foteli.

 

PS: Mam nadzieję, że jakość zdjęć nie jest najgorsza - następne postaram się zrobić lepsze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie Ci pomogę na miarę swojej wiedzy.

 

Ale na początek muszę Cię zmartwić, bo wybrałeś bardzo niefortunny zestaw by zbudować miniaturę F-14. Academy ma bardzo poważnie spaczony kształt przedniej części kadłuba, co w mojej opinii dyskwalifikuje ten zestaw.

Wklejam Ci przykładowe zdjęcie modelu F-14 z tego zestawu. Nie wygląda za ciekawie:

photos_1223352611.jpg

 

Jeśli masz możliwość, to wymień choćby na Italerii, który nie "bije po kieszeni", a przynajmniej ma w miarę poprawną bryłę. Ideałem byłaby Hasegawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie Ci pomogę na miarę swojej wiedzy.

 

Ale na początek muszę Cię zmartwić, bo wybrałeś bardzo niefortunny zestaw by zbudować miniaturę F-14. Academy ma bardzo poważnie spaczony kształt przedniej części kadłuba, co w mojej opinii dyskwalifikuje ten zestaw.

 

Dzięki Marcinie. Nie wiedziałem, że to tak kiepsko wygląda Być może zdecyduję się na opcję z otwartą osłoną radaru i nie będzie tego aż tak widać. Nie będę ukrywał, że w kolejce czeka już drugi "Kocur" - właśnie z Italeri, o którym czytałem dużo pozytywnych opinii.

 

Mogę prosić o fotki kalkomanii ?

 

Proszę bardzo:

 

Kalki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Będę często zaglądał. Ekspert od F-14 (Marcin) zadeklarował już swoją pomoc, więc będzie ciekawie.

Jeżeli Academy daje cały czas te same kalki (nie najlepsze), to zastanów się nad kupnem jakiegoś zestawu.

A tak poza tym to CZACHY RZĄDZĄ !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Academy daje cały czas te same kalki (nie najlepsze), to zastanów się nad kupnem jakiegoś zestawu.

 

Nie miałem do czynienia jeszcze z kalkami Academy, więc nie wiem. Stateczniki pionowe będę się starał w większości malować, podobnie jak wszelkie pasy. Mam nadzieję, że całą resztę kalek uda się przyzwoicie położyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja - fotele praktycznie gotowe. Nie jestem z nich jakoś szczególnie zadowolony: pasy mnie trochę przerosły i mam problemy z malowaniem cieniutkich linii. Jest jednak jakiś pozytyw - żona się nabrała że to prawdziwe GRU-7

 

GRU-7budowa3800x600-1.jpg

 

GRU-7budowa4800x600.jpg

 

Pomalutku rozpoczynam walkę z kokpitem. Zestawowy nawet przypomina ten z oryginału (można by się przyczepić co do rozmieszczenia co niektórych przyrządów pokładowych):

 

Kokpit1.jpg

 

Ale żeby nie było za pięknie, to spasowanie "wanny" kokpitu i tablic przyrządów do reszty kadłuba to już jakaś masakra (przynajmniej na sucho). Na razie kombinuje jak to wszystko w miarę rozsądnie ze sobą złożyć i dopasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małymi kroczkami do przodu. Cały czas dłubię przy kabinie załogi. Cała wanna jest, a właściwie była za wąska w granicach od 1 do 4mm w stosunku do kadłuba. Widać na zdjęciu ile musiałem "dosztukować" na szerokości:

 

Kokpit2800x600.jpg

 

Teraz jakoś to wygląda, przynajmniej nie ma szpar:

 

Kokpit3800x600.jpg

 

Ogólnie - już widzę, że czeka mnie żmudna praca przy tym Kocie... Sporo szpachli do nałożenia i duuużo szlifowania.

 

A jak te fotele pasują w wannie kokpitu? Bo wydaje mi się, że o mniej więcej 1/3 mają za długie siedziska. Nie wchodzą pod tablice przyrządów?

 

Jest dokładnie tak jak piszesz - wcześniej nie zwróciłem na to uwagi. W kabinie pilota jeszcze w miarę to wygląda, ale na miejscu RIO to już jest bardzo ciasno, co zresztą widać na zdjęciu. Generalnie - "strzelanie się" z tego konkretnego egzemplarza nie należałoby do najbardziej udanych

 

Kokpit5800x600.jpg

 

Czyli czekają mnie kolejne poprawki. Tak na marginesie - ciekawe jak Academy wyobrażało sobie zmieszczenie w takiej konfiguracji figurek załogi dołączonych do zestawu...

Mam jeszcze jedno pytanie - jakim kolorem bazowym malowano wnętrza Tomcatów? Znalazłem w sieci, że było to kilka odcieni szarego: FS36440, FS36375, FS36320, FS36231, FS36237. Ja użyłem FS36270 (zdjęcie powyżej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak postępy ? Nie rozgraniczyłeś poduch foteli od reszty konstrukcji i machnąłeś wszystko na zielono, od takie moje małe zboczenie . Tomcat Academy ma problem z bryłą górnej powierzchni , jest za bardzo "garbata" A szyba czołowa wiatrochronu jest 2x taka co w Hase ot bolączki zestawu, kleiłem ten model, zresztą pierwszy mój model F-14 ;)

Czekam na dalsze prace ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokpit nareszcie skończony. Pierwszy raz zastosowałem suchy pędzel - podoba mi się ta technika, ale jeszcze muszę poćwiczyć bo do końca nie jestem zadowolony z efektu. Tym bardziej w makro aparatu. Na żywo nie wygląda tak tragicznie.

 

Kokpitgotowy800x600.jpg

 

Nie rozgraniczyłeś poduch foteli od reszty konstrukcji i machnąłeś wszystko na zielono, od takie moje małe zboczenie . Tomcat Academy ma problem z bryłą górnej powierzchni , jest za bardzo "garbata" A szyba czołowa wiatrochronu jest 2x taka co w Hase ot bolączki zestawu, kleiłem ten model, zresztą pierwszy mój model F-14 ;)

Czekam na dalsze prace ;)

 

To też mój pierwszy Tomcat - jak już pisałem czeka na swoją kolej ten z Italeri. Z fotelami już nic nie robiłem, i tak namęczyłem się kokpitem żeby to wszystko w miarę sensownie wyglądało. Następny będzie lepszy, tym bardziej że z tego co piszecie i co do tej pory sam już zdążyłem zauważyć, "koreański F-14" do najlepszych nie należy.

 

Tymczasem zabrałem się za skrzydła - sklejone, przygotowane do malowania.

 

Skrzyda1800x600.jpg

 

I tu kolejne pytanie - schemat kolorów do tego konkretnego egzemplarza. Instrukcję mam po koreańsku czy innym chińskim i z krzaczków niczego się nie dowiem. Próbowałem coś znaleźć w sieci, ale też na próżno. Chodzi mi konkretnie o kolor górnej powierzchni płatowca i osłony radaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kokpitem poradziłeś sobie całkiem dobrze. Nie jest to może tak szczegółowa i dokładna kopia, jak te żywiczne, ale na w miarę przyzwoitym poziomie. Jeśli ten przewód na zagłówkach foteli zrobiłeś z żyłki (tak mi to wygląda), to przemaluj go na szary.

 

Jeśli chodzi o malowanie, to F-14 nosiły wtedy standardowe barwy US NAVY, czyli FS16440 na górze i biały - taż połysk, na dole. Kolor osłony radaru, to FS33613 "radome tan".

 

Mam pytanie o te skrzydła. Czy to wada obiektywu Twojego aparatu, czy krawędź natarcia jest jakaś półokrągła? Wygląda nieco jakby skrzydło było "napompowane".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcinie za te kolory - odpowiednie farby już zakupione, skrzydła pryśnięte podkładem i jak dzieciaki pozwolą to jutro malowanie.

Jeżeli chodzi o krawędź natarcia skrzydeł - tak jak piszesz - to tylko wina obiektywu. Wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozolnie do przodu - skrzydła gotowe. Skutecznie przeszkadza EURO 2012 - w chwilach kiedy można spokojnie coś zrobić, trwają mecze

 

Skrzyda2800x600.jpg

 

Uprzedzając pytania - tak, na jednym ze skrzydeł znaki przynależności są obrócone o 180 stopni. Niestety, tak się "gapiłem" na instrukcję, że gafę zauważyłem w momencie kiedy już się nie dało nic zrobić.

Druga sprawa, która wyszła podczas wash'a - za dużo warstw białej farby i niestety nie rozlał się po wszystkich liniach. Malowałem białą Pactrą, która bardzo słabo kryje o czym wiedziałem. Specjalnie wcześniej kupiłem białą Vallejo Air, ale jak się okazało - nie potrafię farbami tej firmy malować. Po prostu zatyka mi aero, nawet po delikatnym rozcieńczeniu. Nie pomogła również zmiana dysz. Nie wiem w czym problem. Dlatego zostałem przy Pactrach, z którymi nie mam problemu, ale niestety - białej trzeba położyć kilka warstw.

 

Jako ciekawostkę daję zdjęcie Tomcata z "MiGiem-28" na plecach

 

Kadub1800x600.jpg

 

PS: CR7 w końcu odpalił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello, rozpedziłeś sie tez z krawedziami natarcia skrzydeł co ? Sloty są tylko kawałek w kolorze duraluminium a nie całe ;) to można jeszcze poprawić ;) znaki przynależności równiez bo szkoda aby szpeciły model który zresztą zapowiada się całkiem fajnie ;)

 

A dokładniej chodzi mi o to ;)

 

Kadub1800x600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello, rozpedziłeś sie tez z krawedziami natarcia skrzydeł co ? Sloty są tylko kawałek w kolorze duraluminium a nie całe ;) to można jeszcze poprawić ;)

 

Skrzydła malowałem zgodnie z instrukcją Academy (nie wiem na ile ona jest zgodna z oryginałem) - nigdzie nie znalazłem zdjęć F-14 z tej jednostki i z tego okresu, na których byłoby widać coś więcej. Mam tylko ogólny schemat malowania Tomcatów high-visibilty. Jeszcze jeżeli chodzi o schemat Academy - zauważyłem że liczba oznaczeń NO STEP, a faktyczna ich liczba do naniesienia na samolot różni się i to bardzo. Będzie brakować przynajmniej 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat malowania w podstawowych kolorach z tamtych lat był taki sam niezależnie od dywizjonu, chińczycy zrobili babola, zresztą nie pierwszy i nie ostatni raz. Schematy malowania sekcji osłony radaru mogły sie różnić dla konkretnych dywizjonów. Muszę przegrzebać swoje foty jak znajde to podeslę, ale to dopiero jutro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam, że nieco większy błąd udało Ci się popełnić na spodzie skrzydeł. Tam nie ma szarego koloru. Pomalowałeś na szaro panele dostępu do napędu slotów i same sloty. Przemaluj panele na biało, a sloty tak jak Blady pisze, na duraluminium.

 

Przy okazji fotka, która może Ci pomóc, choć akurat niekoniecznie w kwestii skrzydeł.

458783241_2BVJp-L.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie. Powiem krótko: KUR..A. Cały czas mi nie pasowało to malowanie zestawowe, przeglądałem dużo zdjęć Tomcatów w malowaniach z lat 70-tych i wydawało mi się, że schemat high-vis różnił się drobnymi szczegółami dla poszczególnych jednostek - stąd mój babol i podpieranie się instrukcją. Marcinie - fotki z CLOUD9 widziałem.

Prosiłbym teraz o podpowiedź jak to naprawić - skrzydła są już po sido. Jak to teraz w miarę sensownie zamalować? Jak nie, to zostanie opcja najbardziej drastyczna - skrzydła do kreta, nowe kalki i inne malowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego kreta ;), sido co prawda ściemnia kolor ale zakładam że górna powierzchnię bedziesz różnicował barwą ;), więc sloty dociągnij od góry kolorem właściwym , ogólnie mówiąc szarym, końcówki skrzydeł również, spód dociągnij białym, zamaskuj tak jak zaznaczyłem na fotkach i malnij duraluminium, póżniej mgiełka z sido i nie powinno być dużej różnicy, oczywiście maluj na odkurz, broń boże nie maskuj pomalowanej juz cześci skrzydła bo Ci schodek w kolorach wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno niewielkie sprostowanie. Na końcówkach skrzydeł Przemek nieco błędnie Ci zaznaczył co zamalować. Zasada malowania była wtedy taka, że powierzchnie ruchome, czyli w przypadku F-14 klapy i spoilery są białe. Więc końcówki skrzydeł maluj całe na szaro. Od góry oczywiście. Więc ten wąski biały pasek wzdłuż linii podziału też zamaluj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.