Skocz do zawartości

F-14A Tomcat VF-143 "Pukin' Dogs" Academy 1/48


moralezz

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie tak, choć ten schemat pomija sloty, które na górnych powierzchniach w połowie swojej cięciwy są szare, a reszta - i cały ich spód, niemalowane.

To co podlinkowałeś to uproszczony schemat wg. którego pomalowany był Felix 103 na Tomcat Sunset. Czyli typowe retro, ale ciut "przerysowane". Linia biały-szary raczej rzadko miała tak regularną falę (patrz zdjęcie powyżej). Inna sprawa, że czasami ta granica różnie wyglądała. Nie było prawidłowości. Trzeba zawsze zdjęcia oglądać. No i dziób w latach 70ych był biały/radome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z przerwy w EURO - poprawiłem malowanie i oznaczenia na skrzydłach. Wyszło średnio.

 

Skrzyda3800x600.jpg

 

Teraz pomalutku ruszam z budową kadłuba. Oby było już bez przygód jak ze skrzydłami, chociaż nie wierzę aby coś nie wyskoczyło - już trochę nerwów mi ten model zepsuł (z mojej winy jak i ze względu na jakość wyprasek).

 

Jeszcze malutka prośba - gdyby ktoś posiadał niewykorzystane znaki przynależności państwowej US NAVY, takie jak na skrzydłach mojego Tomcata, proszę o info - chętnie odkupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Żeby nie było, że nic się nie dzieje - walczę z kadłubem (wloty powietrza, dysze, część nosowa). Generalnie - spasowanie tego modelu jest dramatyczne i kiedy już mam chwilę aby podłubać, wszelkie szpary, doły i ranty skutecznie zabijają mój zapał. Pocieszam się tym, że jak już ogarnę cały kadłub, to dalej już powinno pójść gładko.

 

Kadub2800x600.jpg

 

Aktualnie jestem na etapie budowy wnęki podwozia przedniego - składającego się z czterech osobnych ścianek, nijak do siebie i do poszycia pasujących. Jakoś staram się to wszystko dopasować.

 

I taki trochę off-top. Dwie fotki z tego co można było zobaczyć na wczorajszym pikniku lotniczym w Świdwinie na terenie tamtejszej 21 BLT.

 

Swidwin1.jpg

 

Swidwin2.jpg

 

PS: Już wiem, jaki będzie mój następny model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kadłub Tomcata pomalowany i pryśnięty sidoluxem. Wyszło średnio - jeden plus - w końcu wiem dlaczego czasami robiła mi się "kasza" na pomalowanych powierzchniach. Następny etap przy nim to zakończenie prac przy kokpicie. Ale to za jakiś czas.

 

kadub2800x600-1.jpg

 

Tymczasem wziąłem się za usterzenie. Poziome: pomalowane na biało i czeka na zabezpieczenie sido. Pionowe: pomalowane kolorami bazowymi i przygotowane do malowania granatowych elementów.

 

statecznikipionowe1800x600.jpg

 

Stwierdziłem, że kalki Academy raczej nie dadzą rady idealnie się położyć na powierzchniach stateczników pionowych, więc najlepiej będzie wszystko co granatowe prysnąć aero, tym bardziej że nie są to jakieś szczególnie trudne wzory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stateczniki pionowe gotowe. Przy okazji malowania granatowych elementów, delikatnie zmieniłem ich malowanie na takie jak na tej fotce:

 

F-14VF143USSAmerica3.jpg

 

Przed kalkami:

 

statecznikipionowe2800x600.jpg

 

I finisz:

 

statecznikipionowe3800x600.jpg

 

Teraz zabieram się za kończenie kabiny załogi, a później kalki na kadłub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby trochę urozmaicić sobie prace, zabrałem się za podwozie przednie oraz hak (jeszcze nie skończone). Coś tam dodałem od siebie, żeby choć trochę przypominało oryginał.

 

Podwozie1800x600.jpg

 

Podwozie2800x600.jpg

 

Pomalutku również zacząłem kłaść kalki na kadłub oraz dokończyłem kokpit. W najbliższych planach chcę pomalować owiewkę - wtedy wrzucę zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stateczniki pionowe gotowe. Przy okazji malowania granatowych elementów, delikatnie zmieniłem ich malowanie na takie jak na tej fotce:

 

F-14VF143USSAmerica3.jpg

 

 

na zdjęciu, które zamieściłeś wyraźnie widać inny kolor na krawędziach natarcia stateczników pionowych. Na twoich kolor jak na całości statecznika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Tempem wakacyjnym - małe postępy:

Goleń podwozia przedniego i hak zrobione

 

Podwozie3800x600.jpg

 

Kokpit już praktycznie dopieszczony

 

kokpitwkadubie.jpg

 

Poza tym: kalki położone, robi się podwozie główne oraz drobnica kadłubowa, a także zbiorniki i uzbrojenie podwieszane (AIM-7 i AIM-9)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała podpowiedź, czerwień na klapie podwozia głównego jak najbardziej, ale tylko na krawędziach nie na wewnętrznej stronie. Tam powinien byc biały, ot tak wg standardów US. NAVY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek - sugerowałem się tym zdjęciem, aczkolwiek na większości innych jest tak jak piszesz, tylko na krawędziach. Ale spoko - poprawimy

 

IMG_2616.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, no... Chyba zbyt daleko posunięty wniosek

Akurat ten samolot - jeśli dobrze rozpoznaję, to "demo bird" z VF-143. Do muzeum zajechał na kołach, ale wcześniej latał w tym malowaniu przez jakiś czas. Ten błąd w malowaniu pokrywy siłownika wydaje się być marginalny. Zwłaszcza, że jej krawędzie są niemal tak grube jak jej szerokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, egzemplarz budowany był samolotem liniowym nie demo, malowanie posiada z USS America !!!,

Poza tym już różne cuda widziałem, w tym inwencje twórczą restauratorów, dlatego tu sie nie zgodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie muzealnicy w USA dużo mogą, skoro ze swoją, jak napisałeś, inwencją twórczą posunęli się aż tak daleko by przemalowywać samoloty w jednostkach liniowych.

F-14_NoseLG-red003.jpg

F-14_NoseLG-red002.jpg

F-14_NoseLG-red001.jpg

 

Nie napisałem, że moralezz robi model dokładnie tego samolotu, którego zdjęcie podlinkował. Tak się złożyło, że akurat chodzi o tą samą jednostkę i malowanie sprzed lat.

 

Wracając do tej wąskiej pokrywy, to dodam też, że były przypadki, gdzie wcale nie było tam czerwonego koloru, a tylko biały.

Reasumując: robiąc model, bez zdjęcia konkretnego egzemplarza, można tą pokrywę pomalować na przynajmniej trzy sposoby i każdy będzie dobry. Choć najbardziej prawdopodobny, to biały z czerwonymi krawędziami. W modelu nie ma więc błędu, tylko rzadziej spotykana odmiana malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróbelek i sajdłajnder, czyli Kocurek dostał pazurki

 

Uzbrojenie800x600.jpg

 

Już widać światełko w tunelu - jest duża szansa, że skończę Tomcata w tym tygodniu. Zostały do przytwierdzenia: osłony wnęk podwozia, pylony z uzbrojeniem podskrzydłowym, owiewka kabiny załogi, zbiorniki podkadłubowe i wszelkiej maści anteny, rurki Pitota czy inne odbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki kąta natarcia, rurki Pitota oraz anteny: IFF, radiostacji oraz systemu ostrzegania, to ostatnie detale, które wymagają umieszczenia na kadłubie, a co za tym idzie kończą bądź co bądź fajną przygodę z F-14 ze stajni Academy (tak poza tym to chciałem mieć chociaż jedno zdjęcie z jednogroszówką ).

 

drobnica800x600.jpg

 

Na koniec pozostanie tylko położenie lakieru matowego i sesja do galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.