Skocz do zawartości

konserwacja i czyszczenie pędzli


Gość tomsoul

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki mały problem z pędzlami. Otóż w jaki sposób dbacie i czyscicie pędzle(chocby retuszerskie, bo większość i tak pewnie używa aerografu)?? Pytam się bo wywaliłem już ze 3 pędzle, gdyż się skleiły. Ja czyszcze w ten sposób, że pędzel z farbą zanurzam na kilka chwil w buteleczce z rozcieńczalnikiem, merdam pędzel aby oderwała się farba a potem myje pędzel w ciepłej wodzie aby "oderwał się" od pędzla rozcieńczalnik. A mimo to po kilku malowaniach pędzel skleja się i nie nadaje się do użytku. Jak wy dbacie pędzle?? Jakie macie sposoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakimi farbami malujesz ale ja maluje akrylami i odrazu po użytku czyszcze je w wodzie... Czyli zanużam w wodzie i wycieram o papier.. Ale jak nie zadbałem o to to używam rozpuszczalnika../rozcienczalnika, jak napisałeś..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja parę lat temu odkryłem super sposób, mianowicie do słoika powiedzmy po koncentracie pomidorowym wlewam tak 1/5 słoika rozpuszczalnika nitro. Po użyciu pędzla zanurzam go na chwilkę w słoiku i merdam nim po ściankach aż cała farba spłynie po ściankach. Potem oczywiście można jeszcze przemyć woda z mydłem oraz na samym końcu zrobić czubek z mydła. Dzięki temu pędzle starczają mi na lata a i oszczędność rozpuszczalnika. Metoda nadaje się do akryli, olejnych i artystycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po akrylach najlepiej od razu pod wodę - jednak nie zawsze się uda całkowicie usunąć resztki farby. Po olejnych myję w rozpuszczalniku lakowym. A jak już pędzle dłużej postały bez mycia (bo zazwyczaj nie chcę mi się ich myć zaraz po malowaniu) to używam nitro. Chwilkę płuczę włosie pędzle w nakrętce z nitro, potem DOKŁADNIE płuczę je kilkakrotnie w ciepłej wodzie z mydłem. Potem wycieram i przy pomocy mydełka formuję włosie pędzla, aby się nie rozchodziło. Potem zostawiam do wyschnięcia. Dzięki takim zabiegom pędzle są zdatne do użytku bardzo długo.

A jakby się jakiś włos czy dwa się rozejdą w nieodpowiednią stronę - wystarczy je wyciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre! Bede musial sprobowac. Rozumiem, ze chcac przystapic do malowania, wystarczy paznokciem zsunac kawalek mydla z koncowki pedzla? Naprawde pomyslowe.

Przecież nie nakładasz na pędzel całego mydła, tylko zwilżonymi palcami dotykasz mydełko a potem formujesz czubek. Przed malowaniem wystarczy strzepać sama końcówkę i niema śladu po mydle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuje myć pędzelki terpentyną ale to też niewiele pomaga...

Chyba będe musiał przerzucić się na akryl...

Spróbuj z nitro i zastosuj się do naszych rad, a gwarantuję Ci, że pędzelki długo będą wyglądać jak nowe (no przynajmniej ich włosie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje pędzle myję w benzynie lakowej lub terpentynie, wtedy gdy maluję emaliami. Po akrylach, zmywacz Wamodu i woda z mydłem, dokładne płukanie wodą. Zmywacz Wamodu zmywa z włosia także emalie. Nitro i aceton również idą czasami w ruch. Po myciu konieczna osłonka na włosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady .Przerzuce się na akryle i tam zastosuje te wszystkie rady.Dla początkującego powinno być wtedy łatwiej.Mam nadzieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.