Skocz do zawartości

ORP Metalowiec, SBS 1:72


Jan Szpargatoł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegow w moim skromnym watku.

Jako, ze jest to moj pierwszy post na forum, krotko sie przedstawie. Naprawde mam na imie Adam, lat 33, pochodze z Podlasia, obecnie chwilowo na Wyspie Brytyjskiej - z gory przepraszam za brak polskich znakow diakrytycznych, ale jestem antytalentem komputerowym, i nie wiem jak to zainstalowac w windowsie.

Modelarstwem zajmuje sie circa 20 lat, z dluga przerwa na studia itp pierdoly, ostatnio jednak cierpie na ostry nawrot choroby.

Imam sie roznych kategorii modelarskich w celach treningowych, sa to jednak znane i ograne na wszystkich forach zestawy. Moja prawdziwa miloscia sa zas okrety, traktowane wszedzie po macoszemu. Zachecony wynikami kolegi Piotra80 z konkurencyjnego forum w technice spienionego PCV, ruszam z moja budowa. Na pierwszy ogien wybralem sowiecki typ Molnia, ze wzgledu na rozmiary w jedynie slusznej skali 1:72 oraz te urocza nazwe, nadana niestety wbrew tradycjom PMW. Model docelowo ma byc full rc, oczywiscie

Budowe traktuje eksperymentalnie, przed rozpoczeciem bardziej chwalebnych jednostek. Acha...jeszcze tradycyjny tekst: "poniewaz jestem tu nowy, prosze o jak najsurowsza krytyke"

Oto zdjecia:

dsc00315bj.jpg

dsc00322bg.jpg

dsc00320ex.jpg

dsc00316dt.jpg

dsc00321an.jpg

Plany pochodza z wycinanki GPM ORP Gornik 1:100. Materialem na wregi jest 5mm spienione PCV. Poszycie i poklad z 1.5mm polistyrenu. Ten park jurajski w czesci dziobowej to kawalki korka z butelek po winie, zalane takim angielskim specyfikiem o nazwie "serious stuff" . Szpachla juz do mnie jedzie (niech sie tylko ten snieg roztopi), wiec nastepnym razem bedzie to lepiej wygladac.

Na koniec prosba, czy ktos z kolegow zaposiada moze zdjecia tego typu w poczatkowym okresie sluzby w Polsce, czyli pozny PRL, poczatki III RP? Przeszukuje internet usilnie i nie moge znalezc.

I ostatnie pytanie, jaka to bandera?:

tarantul11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jest to MW Indii, proporzec na dziobie aż nazbyt wymowny

Zacny temat obrałeś, będę śledził z ciekawością, rzadko spotykany Co prawda trochę nie mój okres, ale biało - czerwona bandera zobowiązuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, mogę ci mówić Adam??

Podaj jeszcze wymiary jednostki bo nie każdemu chce sie szukać i przeliczasz

A tak będziemy widzieli wielkość tego pływadła

 

Zapowiada się konkurencja dla barki kolegi Balroga. Podglądam.

 

 

Nie ta skala i nie ten okres

pod względem uzbrojenia też nie mam szans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę zdjęć zrobionych w oksywskim porcie, ale z ostatnich lat, więc pewnie kolegi nie urządzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się konkurencja dla barki kolegi Balroga. Podglądam.

Ale gdziezbym smial...To moj pierwszy skraczyk w tej technice wiec prosze nie oczekiwac cudow.

Adam, mogę ci mówić Adam??

Jasne ze tak, Pawel.

 

Wymiary tego szkraba to: dlugosc - 79cm, szerokosc - 14cm, zanurzenie..hmm..teoretycznie powinno byc 30.5mm, a praktyce to sie okaze, bo cos czuje ze bedzie raczej wiecej.

 

W ogole to dzieki dla wszyskich za odzew. Czuje sie o wiele razniej.

A zdjecia jak najbardziej, biore wszystko na pniu.

Dzisiejsze postepy:

dsc00329cq.jpg

dsc00331ab.jpg

dsc00330k.jpg

Ogolnie materialy te sa bardzo przyjemne w obrobce. Polecam kazdemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanurzenie..hmm..teoretycznie powinno byc 30.5mm, a praktyce to sie okaze, bo cos czuje ze bedzie raczej wiecej.

 

Niestety będzie ciężko

 

Przy tej wielkości zastosuj tylko jedną śrubę i jeden silnik

ewentualnie jeden silnik z przekładnią na 3 śruby

 

Musisz uważać na wagę bo łatwo przesadzić a model masz mały

dojdzie masa szpachli wyposażenia, nadbudówek i aparatury RC i obawiam sie ze model głęboko usiądzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubieglym tygodniu mialem 3 dni zaleglego urlopu do wykorzystania, dlatego prawie skonczylem poszycie

dsc00332om.jpg

Zostaly juz tylko 4 elementy (z 47). Dwa zblizenia:

dsc00333hq.jpg

dsc00334gk.jpg

Tempo jak na moje standardy jest olimpjskie. Niestety od teraz bedzie wolniej. Na razie szpachla schnie na dziobie. Zaczalem tez maszynke sterowa:

dsc00335by.jpg

Wesolego jajka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kolega Darek z MW dał mi kilka zdjęć ze strzelania rakietowego oraz Rolnika i Metalowca "z morza".

 

013.jpg

 

016.jpg

 

017.jpg

 

018.jpg

 

Jeżeli ktoś chce odrobinkę więcej, to na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

witam

będzie bardzo fajny modelik po wykończeniu.Ja mam zrobionego ORP GÓRNIK 1:75 z dwoma silnkami i pływa świetnie

Jak chcesz to popatrz tu jest relacja z budowy

http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=521&t=20229

pozdrawiam

sławek

ps a tu model z wycinanki

http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=524&t=7373

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Sławku, jasne że widziałem Pana relację

U mnie jednak silnik będzie jeden, za to mocniejszy. Świetnie się skłąda, że mogę Pana spytać o stery. Robił Pan zgodnie ze skalą, czy powiększone? Czytałem gdzieś, że oryginał dość trudno się prowadzi przy małych prędkościach.

 

Jeśli chodzi o mój model to dłubię bardzo powoli, niestety czasu ostatnio jak na lekarstwo. Mamy "busy time" w pracy. Ale żeby nie było, że nic nie robię, tak to wygląda na dzień dzisiejszy:

dsc00356lp.jpg

Postanowiłem burty i pokład okleić blaszkami, żeby zaznaczyć choć część spawów i linii podziału blach.

dsc00571y.jpg

to czerwone to akrylowa szpachla wykończeniowa 3M Glazing Putty, kapitalna rzecz. Rufa:

dsc00570t.jpg

Dopiero teraz zaczynam zdawać sobie sprawę, jaki jeszcze kawał pracy przede mną. Polutowałem obudowy wałów:

dsc00574co.jpg

Jak widać nie wygląda do super profesjonalnie, ale jakoś trzyma. Gdyby ktoś mógł mi doradzić dobrą pastę, to byłbym bardzo wdzięczny. Na razie kupiłem coś takiego:

19407869.jpg

i albo nie umiem tego użyć, albo jest to zwykły szajs. Tyle na razie. Pozdrawiam.

 

PS byłbym zapomniał, miesiąc temu nadarzyła się okazja do zwiedzenia krążownika HMS Belfast. Zrobiłem ok 160 zdjęć walkaroundu, gdyby ktoś potrzebował, to służę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stery są powiększone bo dopuszczają na to przepisy Naviga

co do lutowania to wygląda że lutownica ma za małą temperature (jest za słaba)i nie jest w stanie nagrzać rurek

nie rozumie po co Ci jeden silnik ale mocniejszy a masz zaczęte dwa wały.Ja mam wstawione dwie 400 z przekładniami i pływam tylko na 50% ustawionym gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to swoje zalety:

1. |Gdyby zdarzyło się, że wały mają róźne opory ( a buduję je sam i to po raz pierwszy) nie będzie problemu z zachowaniem kierunku

2. Ewentualna wymiana silnika będzie prostsza

 

Co do lutownicy to całkiem możliwe. Używam gazowego dremelka na połowę przepustnicy. Potestuję teraz na blaszkach fototrawionych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.