Jump to content

Revell SA365 Dauphin VH-PVG


kret69
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

za namową kolegi Maksa, i biorąc pod uwagę, że UH-60A już niemal skończyłem (i ładnie nie wyjdzie raczej), biorę się za kolejny warsztat. Tym razem coś prostego, bo chcę sobie w końcu poradzić z malowaniem całości maszyny na równy kolor i bez niszczenia szyb.

 

Nie znam zasad dołączania się do cudzych warsztatów, dlatego bardzo proszę Moderatora o ustalenie, czy to ma być grupowe czy osobne. Ja nie mam nic przeciwko dołączeniu do warsztatu kolegi Maksa.

 

SA365 jest używany w policji australijskiego stanu (dystryktu?) Victoria od 1975 roku. Szczególnie ciekawa jest maszyna o numerze rejestracyjnym VH-PVG, ponieważ jest to ambulans w służbie policji. Ewakuacja aeromedyczna HEMS jest organizacyjnie (przede wszystkim od strony finansowania) rozwiązywana na różne sposoby - od podlegania pod Ministerstwo Zdrowia jak w Polsce przez kombinowanie usług straży pożarnej i ambulansów jak w niektórych stanach i hrabstwach USA, aż po działalność charytatywną (jak OSP tylko jeszcze biedniej) jak w Anglii (East Anglia chociażby, których MB117 czeka zresztą w kolejce). Australijska jednostka jest pierwszą mi znaną, która podlega pod policję.

 

Kalki firmy Model Alliance do tej wersji malowania zdobyłem przypadkiem na ebay'u. Jeszcze większym przypadkiem (wyskoczenie przy szukaniu prawdziwego sprzętu medycznego) było znalezienie wnętrza żywicznego firmy Whirlybits Accessories, pozwalającego odtworzyć Dauphin'a w wersji ambulans. Ponieważ nie zamierzam dokładnie odwzorowywać wnętrza modelu (bo starałem się w UH-60A i nie starczyło mi sił i cierpliwości na zewnętrze), od siebie w środku dodam niewiele. Zajmę się za to próbą pomalowania go ładnie i zrobienia w miarę czysto.

 

Kilka zdjęć oryginału - pierwszy to wersja robiona przeze mnie, ten czerwony to chyba nowsza wersja malowania tej maszyny:

 

Victoria_Police-Ambulance_Dauphin_SA365_N2_-_Flickr_-_Highway_Patrol_Images.jpg

Victoria_Police-Ambulance_Victoria_%28Lloyd_Off-Shore_Helicopters%29_Eurocopter_AS-365N-3_Dauphin_2_Vabre.jpg

 

I taka ciekawostka, która może dostarczy mi kolorystycznych wskazówek - zdjęcia z folderu reklamującego wersję sanitarną Dauphin'a:

 

q.JPG

2.JPG

3.JPG

 

 

Mój Dauphin na stole:

 

IMAG0348.jpg

IMAG0349.jpg

IMAG0350.jpg

IMAG0351.jpg

 

Jak widać, żywica tyłów nie urywa. W większości to lekka przeróbka istniejących części, pewnie samemu poradziłbym sobie z tematem podobnie. Gdyby ktoś miał na zbyciu elementy do zrobienia karetki z EC-135 Revella, to chętnie przyjme - tamtejsze nosze główne mogłyby tu pasować.

Link to comment
Share on other sites

Tak. Zarówno model (Trumpeter Nr. 02801 - HH-65A i Nr. 02816 - SA365N Dapuhin2 i kilka innych Trumpków) jak i kalkomanie do tej wersji (Hawkeye Models - Nr. HD-38) są dostępne w skali 1:48. Heller wypuścił ten model w skali 1:50. Trumpeter zrobił też wersję w 1:35, ale nie widzę do niej zbyt wiele dodatków (choć w tej skali to już robienie samemu to frajda, a od kalkomanii na forum są magicy lepsi niż zachodni).

 

Do wersji 1:48, jeśli ktoś chce robić w barwach USCG, Cobra Company wydała żywiczny zestaw wnętrza (Nr. 48056). Na pewno lepszy niż mój Whirlybits, sądząc po fotkach. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Postęp prac powolny, i nie zrobię tak ładnie jak Maks Benson, ale coś tam ruszyło. Maks, zazdroszczę Ci rycia linii - ja na razie walczę ze szpachlówką.

 

IMAG0567.jpg

IMAG0568.jpg

 

Zdjęcia marnej jakości - ciągle (i jeszcze długo) komórka.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma czego zazdrościć, nerwicy się można nabawić przy tych liniach. Co przykładam igłę/nożyk do modelu ręce mi się trzęsą i tak zlany potem szukam co by tu zrobić aby linii nie robić . I tak stoję w miejscu i czekam na przypływ odwagi.

Się skończy tak, że przy piątku przy dobrej wódki butelce wyrzeźbię wszystko na co odwagi nie miałem dotychczas. .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Po bardzo długiej przerwie z powrotem usiadłem do modelu. Przypomnę, założenie tego konkretnego warsztatu to praktyka malowania modelu. Dlatego z bólem ograniczam się ze staraniami w kwestii scratchbuildu wnętrza.

 

Pomalowałem i położyłem część kalek, kiedy spoglądając na schemat zorientowałem się, że zamalowałem dolne szybki w drzwiach pilotów. Co prawda mam drugi taki model, więc pewnie spróbuję wymienić, ale "niesmak pozostał".

 

P2081911.JPG

 

Poza tym, jak widać, nie udało mi się zaszpachlować tych szpar w poszczególnych drzwiach. W ogóle ten model ma tak eksponowane wnętrze kabiny jak żaden, a ja - dysponując zdjęciami sugerującymi, że najlepiej by było go w ogóle otworzyć całkowicie - koniecznie chcę zrobić go w zamkniętej bryle. Bo jest po prostu ładny.

P2081912.JPG

 

 

P2081915.JPG

I pomalowane szkła:

P2081918.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Odkurzając bardzo leciwy mój warsztat (ale niezakończony) ze smutkiem stwierdzam, że niektóre rzeczy zawaliłem. Przede wszystkim drzwi przednie, ale te to sobie wymienię. gorzej z tymi tylnymi, które mają uświnioną szparę czymś jakby pseudowash:

 

20150627_093817.jpg

 

Niektóre kalki też widać mimo użycia specyfików i lakierów.

 

Nie wiem, jak ten model teraz odkurzyć więc powoli go będę doprowadzał do stanu.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Grzesiu, ale Twojego poziomu i tak nie osiągnę.

 

Chodzi mi po głowie odlanie tych szybek w przezroczystej żywicy.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Grzesiu, ale Twojego poziomu i tak nie osiągnę.

 

Chodzi mi po głowie odlanie tych szybek w przezroczystej żywicy.

 

Nie ma możliwości wypolerowania? Matchbox robił zwykle grube szkiełka, jest duużo materiału do bezpiecznego polerowania.

Link to comment
Share on other sites

Podziałam w przyszłym tygodniu. Szkoda mi tego modelu wywalać (rzadkie kalki), spróbuję go doprowadzić do jako-takiego wyglądu. Może wykonanie otwartych drzwi da trochę lepszy efekt?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.