Skocz do zawartości

Schreck FBA 17 HMT-2 - Choroszy Modelbud 1/72


hadzi

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie otrzymałem do recenzji od Pana Choroszego model Schrecka FBA 17 HTM-2 nr katalogowy A217 - serdecznie dziękuję Panie Tomaszu

i Panie Arkadiuszu!

b95d4b9ceeedd3c1.jpg

Model jest bardzo czysto odlany i prezentuje wyższy poziom od ostatnio opisywanego w dziale warsztatowym Lublina R.X.

Model składa się z ok. 5o części żywicznych oraz kawałka folii do wypełnienia ram wiatrochronu. Zapakowany jest tradycyjnie w kartonowe pudełko a części dodatkowo zabezpieczono w woreczkach foliowych. Instrukcja składa się z 3 stron A4 i jest czytelna.

f44ebbc457469b85.jpg

W zestawie znajdziemy kalkomanie dla wszystkich proponowanych przez producenta modelu wersji więc wspomnianej FBA 17 HMT-2 oraz HE-2 lotnictwa polskiego oraz lotnictwa francuskiego jak i egzemplarza cywilnego z napisem L.O.P.P..

863b1f51f33109d0.jpg

W moim zestawie nie stwierdziłem żadnych deformacji oraz tak częstych w modelach żywicznych pęcherzyków powietrza. Bardzo ładnie prezentuje się struktura na burtach kabiny pilotów oraz silnik.

87b86be1aca5a7ba.jpg

Model zdecydowanie przewyższa jakością swojego poprzednika z lat 90-tych model short run nieistniejącej już niestety firmy Hit Kit.

Jedyna przewaga modelu HT była blaszka z tablica przyrządów oraz trochę bogatszy zestaw kalkomanii, w modelu Choroszy Modelbud brakuje mi malowania z eskadry szkolnej z godłem „?” nad falami. Polecam ten model wszystkim miłośnikom polskich skrzydeł, szczególnie że cena jest bardzo atrakcyjna ok. 80 złoty!

Relacja z budowy znajdzie się w jednym z tegorocznych numerów Lotnictwa z szachownicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Rzeczywiście-80 zł za spory samolot 1:72 to nie tak dużo, skoro chodzi o żywicę. Nie ma aż tak wielkiego, jak normalnie przebicia w stosunku do plastiku-a model najwyraźniej dość ładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny model, podoba mi się wnętrze, powierzchnie nośne, z precyzją odtwarzające poszycie płócienne płatowca, Fajne są też zróżnicowane zastrzały i drobne elementy, także kalki może z wyjątkiem zbyt cienkich obramowań szachownic steru kierunku. Szkoda, że nie ma blaszek jak w Caudron C.III, ale to by zapewne podniosło cenę do ok. 100 zł. Do swojego FBA -17 HE mam blaszki i kalki z HitKIta, a wyciągnięcie ich z modelu FBA -17 HMT-2, zbudowanego ok. 15 lat temu też nie powinno stanowić problemu..., o ile się na zdecyduję, zresztą bez żalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

 

Do mnie też już dotarł Wygląda bardzo fajnie! Szkoda, że mam tyle tematów rozgrzebanych obecnie, bo wziąłbym go na warsztat od razu.

 

Tymczasem zapraszam do mojej recenzji:

 

http://zszachownica.blogspot.com/2014/06/recenzja-zestawu-9-schreck-fba-17-hmt-2.html

 

Pozdrowienia

 

Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parę dni temu miałem okazję wziąć do łapków i pooglądać - i szybko zdecydować się na zakup fakt - blaszka jak w HitKit by sporo pomogła.

Podział technologiczny na pierwszy rzut oka jednoznacznie skojarzył mi Krakmodelem, ale jednak nie całkowicie (choć instrukcja składania jest żywcem wzięta z Krakmodelu - wystarczy spojrzeć na gondolę silnika inną w instr niż w częściach modelu, ale to pikuś).

Nie tak dawno skończyłem dla znajomego Schrecka w 48 - właśnie Krakmodel, teraz czas na 72 tym razem na swoją półkę, a że temat oswojony to powinno pójść łatwiej

pozdrawiam!

 

defdb07e-5921-4892-be01-42b48bcbef81.jpg

703414ef-308e-4f9a-b4f7-e3d7042f8c7d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda pięknie wygląda, to jest jeden z tych modeli, które chcielibyśmy mieć na ekspozycji w Helu.

Tutaj moje trzy grosze na temat Schrecka w 1/72:

http://www.modelarstwo.koszalin.pl/sokol/modelarstwo.koszalin.pl/index.php/recenzje-mainmenu-3/samoloty-mainmenu-17/304-schrecka-fba-17-hmt-2-macchi-m-9

jako bonus Macchi M-9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

jeszcze raz przyponmę temat Schrecka,

jak by ktoś potrzebował blaszkę HitKitu na wzór do skraczowania:

Schreck_HitKit_PE_1.jpg

 

Schreck_HitKit_PE_2.jpg

 

skanowałem dla siebie bo model już do mnie idzie, a miałem możliwość wypożyczyć te detale na skan do własnego skrobania.

jak by co to skany w większym rozmiarze mogę podesłać na maila.

pozdrawiam!

ww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.