Skocz do zawartości

Diorama - obelisk, pustynia, zasypane działo... (experyment)


Constructor

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda jak mech. A może własne suszony mech z lasu, czy inne kawałki runa byłyby ok..?? Polecam też suszone korzenie różnych chwastów, takie np podziemne części perzu - wyglądają bardzo dobrze w różnych skalach.

 

Pozdr.

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wygląda jak mech. A może własne suszony mech z lasu, czy inne kawałki runa byłyby ok..?? Polecam też suszone korzenie różnych chwastów, takie np podziemne części perzu - wyglądają bardzo dobrze w różnych skalach.

 

Pozdr.

Darek

Ale perz to dopiero latem :P

 

OK, obiecane foty, chwilowo trzy, ale jak dorobie chrust to się pojawia następne.

pb216886wd9.th.jpg pb216881bq2.th.jpg pb216880db4.th.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

295_rd.jpg

A jakby tego użyć jako chrust? Żeby nie było to jest fota z MojeHobby

 

nie uzywaj tego - to jest chrobotek norweski , i to jest nienaturalne do skal modelarskich. Lansowana jest ta roślina przez sklepy i producentów gadzetów dioramowych i mnóstwo się ludzi na to nabiera.

to co chcesz osiągnać (chrust) to korzenie ściętych drzew - wyjdż na łowy z piłką do drewna lub obcinakiem ogrodniczym i poodcinaj sobie z korzeni trochę części jak najbardziej paujących do skali i w domciu spokojnie pokombinuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, że znowu krytykuję.. ale to podłoże nijak nie wygląda na pustynię.. faktura, którą uzyskałeś po pomalowaniu na ciemne kolory mogła by udawać błoto, być może ziemię lub trawnik.. ale nie piasek w tej, ani w żadnej innej skali dioramowej :]

jest zbyt chropowata :]

piasek układa się jak fale, wszystkie przejścia powinny być łagodne, to coś na twojej dioramie raczej tak nie wygląda :]

 

poza tym wespe wygląda jakoś dziwnie.. jak by poziom tuż za drogą początkowo opadał.. jakimś zrządzeniem losu znalazła się tam wespe.. a potem została naniesiona półtora metrowa warstwa piachu.. ale wtedy droga z kubłami również była by niewidoczna :]

wypoziomowanie obiektów na dioramie wg. mnie pozostawia wiele do życzenia

a co do tego menhiru czy innego obelisku.. to zrób coś jeszcze z miejscem łączenia z podłożem - piasek byłby raczej równy i wychodziły by z niego ostre krawędzie.. ewentualnie na jednej ścianie piasek by się osadzał.. a u ciebie jest to z każdej strony i też rewelacyjnie to nie wygląda :P

i może przydały by się jakieś podretuszowane spękania albo wykruszenie materiału.. ślady po wyrytych znakach.. na pewno byłby to kolejny ciekawy detal..

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAZZY_bez_humoru powiem szczerze, że przeglądając zdjęcia w Internecie dostrzegłem, że piasek pustyni tak na prawdę nie ma jednolitego koloru, na różnych terenach ma on różny odcień.

 

Piasek i tak był przesiany przez drobne sitko, błędem było to, że go nie przemieliłem :( Bo miałem taki przesiany piasek, ale miałem go tylko tyle co w pudełku po kliszy fotograficznej :(

 

Co do poziomu terenu, to całkiem możliwe, ze Wespe jest 1,5 metra pod ziemią, a kubełki przejeżdżają już po "nowej drodze", w sumie tak mogło by być, bo czytałem, że wydmy na pustyniach przemieszczają się dość szybko i potrafią nanosić spore warstwy, do tego doliczamy ciężar pojazdu, więc się troszkę wrył.

 

Obelisk - miałem w planach naklejenie na niego kilku wydrukowanych obrazków z hieroglifami, jednak na tą chwile, nie mam czarnego tuszu - skomplikowana historia

 

Fazzy oczywiście twoje rady sobie zapisuje do notatnika co w przyszłości zaowocuje pewnie lepszymi dioramami, bo mam w planach 2 kolejne, ale to najpierw zrobię zarys w 3D jak dam rade lub narysuję i wszelkie potencjalne błędy będą wyeliminowane na początku:) Bo w trakcie roboty to ja już czasem sił nie mam żeby poprawiać :(

 

Fazzy - po to jest ten temat, żeby go krytykować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rollingstones kiedyś widziałem taki mech, był troszkę taki długawy, pamiętam, ze w liceum takie coś suszyliśmy, wiec może go tak na mokro powyginać, a potem ususzyć

 

W nawiązaniu do dalszych projektów:

Następne projekty, o których wspomniałem to droga ze skarpą, pojazdem no i jeszcze kilka innych bajerów, projekt generalnie to konwersja małej dioramy Matchbox'a, która sklejałem jakiś czas temu. Nie podobało mi sie w niej to, że była taka mała i mieścił się tam jeden pojazd, nie była też za dokładna, chciałbym ją troszkę rozbudować

 

Mniej więcej miałoby to tak wyglądać:

dioramaprojekt1sb8.th.jpg

 

Nie chciało mi się dorabiać w 3D kilku obiektów, ale na dioramie wprowadzę kilka zmian Ten samochód to tak dla bajeru, bo nie mam czołgu w 3D

dioramaprojekt2od4.th.jpg

 

No dobra, ale to tak w skrócie, żeby od tematu nie odbiegać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy relacji

 

Kubełki mają już nałożone kalkomanie. Nałożyłem na lakier, chwilowo błyszczący bo nie miałem nic innego pod ręką, ale zobaczymy jak to wyjdzie po nałożeniu matowego, czy uda się to o czym myślę i przekonam się na własnej skórze

W każdym razie diorama też dostała lakier, Wespe ma piasek w "kabinie" no i czas pomyśleć o ramce:)

 

Zdjęcia jak zwykle z opóźnieniem

 

W ogóle następną relację przeprowadzę w troszkę inny sposób

 

W zasadzie chyba powinienem zmienić temat bo wiele rzeczy robię pierwszy raz w modelarstwie I chyba tak zrobię

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie prawy, bo z tego lewego od biedy można zrobić nasyp kolejowy ;-)

 

Tak na serio spłaszcz je nieco, bo tak jak prawi Jakub W., bo denaturalnie wyglądają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w AutoCAD 2000 Wiem bo te wzgórza sa z 3 segmentów, nie chciało mi sie więcej tam w nich majstrować, bo makietka 3D miała być tylko taka poglądowa

 

Głównie prawy, bo z tego lewego od biedy można zrobić nasyp kolejowy ;-)

 

Tak na serio spłaszcz je nieco, bo tak jak prawi Jakub W., bo denaturalnie wyglądają.

No niby tak, ale to miało być tylko tak do pokazania pomysłu Niech już tak zostanie, nad następna popracuję W sumie to w projekcie mają być takie skarpy troszkę wysokie, z tego względu, ze na filmach z Louisem de Funesem można było przy drogach takie skarpy zaobserwować

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy relacji

  1. Kubełki pomalowane lakierem. Tak jak wspomniałem już wcześniej, pomalowałem lakierem bezbarwnym, ale połyskowym, pod kalkomanie, teraz będzie malowanie lakierem matowym o ile taki dostanę w sklepie.
    Zauważyłem też jedną prawidłowość, gdy nałożyłem suche pastele, a dokładniej napyliłem je na karoserię Kubelwagenów, to po nałożeniu lakieru tak jakby "zmoczyły się" i nie były już tak ładnie napylone - jakby ktoś znał jakieś rozwiązanie tego problemu byłbym wdzięczny
    pb246912di1.th.jpg pb246911mq8.th.jpg
     
  2. Na zdjęciach diorama (fotki troszkę nieaktualne, ale będzie suplement) z jeszcze nie ukończonym malowaniem, bo w dwóch miejscach są niedomalowane "wysepki". Obecnie na tą chwilę diorama jest już cała pokryta farbą i lakierem i tez czeka na malowanie matowym. Wespe ma już zasypaną kabinę i pomalowany piasek.
    pb246909ix4.th.jpg pb246908cj8.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. wrak czołgu wygląda na posolony (?)

a serio domyslam się, że to piasek - jednak w tej skali i zdjeciu

wygląda na sól.

To piasek jest, ale w sumie cały projekt to eksperyment, bo tak jak już kiedyś wspomniałem - odświeżam sobie pamięć modelarską Jeszcze dojdzie barwienie i lakier, może to coś uratuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrak czołgu

 

no litości :] forum modelarskie, a po raz kolejny w ciągu 2 dni ktoś nie wie jak wygląda czołg :]

 

Construktor rozumiem, że zdjęcia podstawki i pojazdów są oddzielne bo sam doszedłeś do wniosku iż zbyt ciasno im tam?

 

jakoś dziwnie wygląda granica między drogą a luźnym piaskiem..

zdjęcia takie ciemne czy ogólnie piasek taki ciemny?

wespe to by sie przydało zwashować :P i jakoś obetrzeć :P bo piasek szorstki wielce i farba szybko by się starła :]

i może jakoś zdetalować menhira? jakiś rysunek? coś wyryć? szkielet wielbłąda przywiązać? :P

 

i czekam na zakończenie prac przy kubłach bo mnie ciekawi jak wyjdą :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAZZY_bez_humoru no tak jak dojdą tam jeszcze żołnierze to będzie ciasno, ale w sumie takie miałem założenie od początku, wzorowałem się na tych ciasnych dioramkach Matchbox'a.

 

Zdjęcia sa chyba troszkę ciemnawe, ale tak jak wspominałem, piasek na pustyni ma różne odcienie.

 

Wespe, ma niby zabrudzenia, ale planuję go jeszcze troszkę przybrudzić i to jeszcze dziś, bo piasek wewnątrz działa tez muszę troszkę napylić pastelą

 

Co do menhiru to mam nowiuśką drukareczkę, tak więc dziś doklejam hieroglify Właśnie szukam na Google jakiś ciekawych wzorków w sumie to już znalazłem

Dziś wezmę wymiary tego obelisku, przeskaluje obrazki i ponaklejam je

 

Wespe jeszcze dziś szczoteczką przetrę co by te ostające drobinki piasku oderwać.

 

FAZZY_bez_humoru następnym razem użyję piasku dla szynszyli, znalazłem to u mnie w wiosce i jest po 6zł za opakowanie wielkości opakowania soli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Constructor, piasek, ktorym posypales to wszystko jest zdecydowanie za gruby i nie trzyma skali. Na fotkach, dzialo wyglada, jakby bylo mchem obrosniete. Poza tym wydma bardzo nienaturalnie sie ulozyla zarowno na Wespe, jak i na drodze. Mam pewien patent dla Ciebie. Wiem, ze bedzie kosztowac Cie jeszcze troche pracy, ale moze wart jest sprobowania. Nasyp na to wszystko jeszcze troche maki (ta w skali powinna dac wrazenie piasku). Nasyp ta make w jednym miejscu i potrzasajac cala podstawka rosprowadz ja rownomiernie po calej jej powierzchni. Chodzi o to, zeby material rozszedl sie samoistnie, a nie byl rozprowadzony mechanicznie. Wiesz, o co mi chodz? Jak juz bedziesz mial wydme wygladajaca jako tako, trysnij na to z gory powiedzmy lakier do wlosow, zeby to wszysto jakos ze soba zespolic. Prawdopodobnie bedziesz to musial robic na kilka etapow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tryśnięcie lakierem do włosów nawet z góry spowoduje rozdmuchanie mąki :]

będzie to pikuś w porównaniu z praco i czasochłonnym sprzątaniem po ww. operacji :]

może lepiej potraktować podłoże rozrzedzonym wikolem.. i na to sypać mąkę.. (może lepiej sodę?) istnieje ryzyko, że mąka + wikol+farby stworzą w końcu ciasto, które zupełnie nie będzie miało ziarnistej struktury :P

 

co do malowania wespe to zaryzykował bym nawet obtarcia żółtej farby do 50% lub więcej.. bo jeżeli teraz są jakieś to wogóle ich nie widać :]

 

a co do menhiru.. nawet się go nie waż profanować naklejając jakieś rysunki :] weź cienki ołówek.. patrząc na rysunek naszkicuj jego zarys na menhirze..

a potem igłą, rysikiem, nóżką cyrkla, żyletką, wykałaczką.. czymkolwiek wyryj to :P

będzie wyglądało o niebo lepiej niż doklejony nadruk :]

skoro masz dostęp do piasku dla szynszyli to może zamiast majkowej mąki albo fazzowej sody wykorzystasz te wulkaniczne szynszyle

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majek no właśnie o tym myślę, dziś dostanę piasek dla szynszyli i zobaczę co lepsze mąka czy piasek. W sumie to już mi się nie chce całego podłoża poprawiać znaczy się kształtu, zastanawiam sie nad zmianą tylko tej faktury.

 

W następnej dioramie uniknę pewnych błędów i będę tez miał już jakiś zapas posypek i innych materiałów. Z resztą będę starał się na bieżąco relacjonować to co robię, a zanim coś zrobię to napiszę to i dam do skrytykowania innym i do wyrażenia sugestii.

 

:):)

 

Oczywiście dziękuję wszystkim pojawiającym się w tym temacie za pomoc, za uwagi, marudzenie, krytykanctwo i wszelakie inne formy pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to już mi się nie chce całego podłoża poprawiać znaczy się kształtu, zastanawiam sie nad zmianą tylko tej faktury.
No wlasnie o to chodzi... Jak posypiesz to wszystko czyms drobniejszym, istnieje duze prawdopodobienstwo, ze sie ladnie i naturalnie "rozleje" a bryle, ktora juz masz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy relacji

  1. Po zakupieniu piasku dla szynszyli, obsypałem nim dioramę, faktura nabrała całkiem innego wyrazu i teraz bardziej przypomina piasek pustyni.
    Co do barwy piasku to już kwestia gustu, bo tak jak wspominałem, piasek na pustyni ma różne odcienie.
  2. Obelisk doczekał sie hieroglifów. Wydrukowałem je i przykleiłem.
  3. Zmieniłem tez rozstawienie Kubełków.

Czeka mnie jeszcze:

  1. pomalowanie żołnierzy
  2. pomalowanie dioramy lakierem matowym
  3. zrobienie obramowania dioramy
  4. lekkie zacienienia na dioramie.

 

Zdjęcia wkrótce! (wkurza mnie to, ze nie zawsze mogę na czas zamieścić zdjęcia!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ciąg dalszy relacji

Prace postępują dość wolno, ale to ze względu na remont mieszkania.

Niedługo koniec to nadrobię zaległości

 

Obecnie było lakierowanie. Brudzenie. Malowanie żołnierzy i szukanie różnych emblematów czy tez flag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.