Skocz do zawartości

P-11 D jedenastka dolnopłat z chowanym podwoziem WHAT IF


spiton

Rekomendowane odpowiedzi

Ta sama wikipedia podaje, ze za F-35:

Unit cost

F-35A: US$114M (low rate initial production, full production in 2018 to be $85M, including engine)

F-35B: US$142M (low rate initial production)

F-35C: US$132M (low rate initial production)

czyli idac tym tokiem rozumowania (samolot=polowa kosztow), realny koszt jednej sztuki to 200-300M $, w zaleznosci od opcji.

Chcialbym wierzyc, ze Polske kiedys bedzie stac na takie ekstrawagancje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ta sama wikipedia podaje, ze za F-35:

Unit cost

F-35A: US$114M (low rate initial production, full production in 2018 to be $85M, including engine)

F-35B: US$142M (low rate initial production)

F-35C: US$132M (low rate initial production)

czyli idac tym tokiem rozumowania (samolot=polowa kosztow), realny koszt jednej sztuki to 200-300M $, w zaleznosci od opcji.

Chcialbym wierzyc, ze Polske kiedys bedzie stac na takie ekstrawagancje ;)

Dla Korei zostały wycenione na 170 mln USD za wszystko, łącznie z inwestycjami infrastrukturalnymi. Właśnie o tym, co wrzuciłeś, pisałem, że u Amerykanów są ogromne cyrki z określaniem kosztów pojedynczej maszyny i uważam, że nie ma sensu robić tego inaczej, niż... Ordynarnie brać znaną wartość kontraktu i dzielić przez ilość maszyn. Bo jak zaczniemy się bawić w cenę płatowca, cenę silnika, szacować cenę logistyki, inwestycji, szkolenia, uzbrojenia wreszcie, to wyjdzie ci dokładność między 150 a 300 mln USD ;)

Żydom na przykład wyszło 110 mln za sztukę w ramach drugiej transzy-tylko pytanie pozostaje: co oni tak naprawdę kupili? Płatowiec z silnikiem, a pakiet kupią osobno? Płatowiec z częścią pakietu? Co z inwestycjami w infrastrukturę? Itd, itp...

I tak naprawdę nie wiadomo, ile wyjdzie za gołą maszynę-przeważnie widziałem szacunki mówiące, że połowa kosztów jednostkowych to samolot. Tylko znowu-co to "goły samolot"?

O-z Koreą jest jeszcze ten myk, że tam są jakieś jaja z satelitami i prawdopodobnie koszty czegoś na kształt programu kosmicznego są wliczone w... Cenę F-35.

 

Z blogu florydziaka:

AviationWeek informuje o postępie prac nad F-35. Najważniejszą informacją jest podpisanie kontraktu na następną porcję F-35. Będzie ich 41 sztuk (artykuł mówi o 43, ale coś mi się dodawanie nie zgadza):

dwa F-35A dla Izraela

dwa F-35A dla Japonii

dwa F-35A dla Norwegi

dwa F-35A dla Włoch

cztery F-35B dla UK

dziewiętnaście F-35A dla USAF

sześć F-35B dla US Marine Corps

cztery F-35C dla US Navy

Cena F-35 w tym kontrakcie wyniesie $93.3M, F-35B $100.5M i F-35C $111.1M. Lockheed-Martin planuje zbicie ceny F-35A do $80M w ciągu najbliższych kilku lat, tak by samolot kosztował mniej niż jego największa konkurencja - JAS-39 Gripen NG (Gripen NG kosztuje $113M, ale to cena z silnikiem).

 

Silniki do F-35 to osobna historia - nie wiadomo dokładnie ile kosztują - kontrakt na 36 silników do poprzedniej transzy F-35 dał cenę jednostkową $18.8M, ale w tej transzy było kilka dużo droższych silników do F-35B, więc cena silnika dla F-35A jest znacznie niższa.

Jeszcze weselej. I bądź tu mądry

BTW Gripeny dla Brazylii wyszły mniej więcej tak samo, jak koreańskie F-35, przy nieporównywalnie mniejszych możliwościach-ale znowu mamy jaja z wsparciem przemysłowym i nie sposób tego przeliczyć tak po prostu.

 

 

Do sprawy naszych zakupów dodaj jeszcze wariata z BBN, który myśli, że Predator sobie poradzi nad ugrupowaniem rosyjskim (z chyba najsilniejszą OPL wojsk na Świecie...) i chce nim zastąpić Suczki (a SP chcą za Suczki tylko Lightingi i nic innego-za MiGi zresztą też).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie, ciezko jest okreslic koszt jednostkowy, jezeli ma na niego wplyw 1001 czynnikow, a nie zapominajmy, ze jakies kontrakty offsetowe tez moga zaciemnic obraz.

Ale wracajac do modelarstwa to kto wystruga "slabo wykrywalne" F-16? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Iskra idąca w kierunku "niedorobionego Frogfoota"?

Model Iskry jest, czyli materiał wyjściowy jest. Co ulepiłby z tego Spiton to już inna sprawa.

Słyszałem-ale i to wcale nie są najgorsze warunki. Są tacy, co całe połki trzymają pod chmurką

Ale my tacy nie jesteśmy. Widocznie coś u nas jest inaczej.

 

Nieistniejącego jako produkcja seryjna?

Tym mniej realne jest dla mnie pojawienie się ich w naszych zasobach

 

Ale wracajac do modelarstwa to kto wystruga "slabo wykrywalne" F-16? ;)

No i ciekawa sprawa bo wydaje mi się, że współczesne samoloty takie jak F-16 ciężko byłoby tak "modernizować" jak robi to spiton. Są bardzo optymalne i uniwersalne pod wieloma względami. To nie kwestia zmiany silnika bo F-16 szybszy już być nie musi, lepszego uzbrojenia mu się nie zamontuje. Chyba, że kwestia zmniejszenia odbicia radarowego zsotanie potraktowana jako kwestia farby bo ciężko zaingerować tu jakoś w bryłę.

 

 

 

btw. czekam na Łosia rozpoznawczo obserwacyjnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Iskry jest, czyli materiał wyjściowy jest. Co ulepiłby z tego Spiton to już inna sprawa.

Mam pewną wizję... Tylko niezupełnie umiem ją przelać na cokolwiek

Z nowszych można by przerobić to: http://www.mojehobby.pl/products/MIG-37B-Ferret-E.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_S-54

http://en.wikipedia.org/wiki/Mikoyan_LMFS

http://pl.wikipedia.org/wiki/Boeing_X-32

http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_ATD-X

http://en.wikipedia.org/wiki/TAI_TFX

http://en.wikipedia.org/wiki/Sixth-generation_jet_fighter

To tak w ramach inspiracji Sam mam S-37/Su-47 w malowaniu jak PZL P-11c z Września i w kalkach dla MiG-29

Tym mniej realne jest dla mnie pojawienie się ich w naszych zasobach

Za to mamy bajki z BBN

 

 

A dla wytrwałych: http://forum.militarium.net/viewtopic.php?f=2&t=952

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wracając do modelarstwa to kto wystruga "slabo wykrywalne" F-16? ;)

No i ciekawa sprawa bo wydaje mi się, że współczesne samoloty takie jak F-16 ciężko byłoby tak "modernizować" jak robi to spiton. Są bardzo optymalne i uniwersalne pod wieloma względami.

Dokładnie. To jak poprawianie Mony Lizy ,-)).

W planach mam porobienie podstawek pod kilka modeli, żeby je zawieźć do Bytomia ,-)) a jak czasu nie braknie, to muszę skończyć wrak krążownika Tone. I może jeszcze Bronco i Grace. A własnie rozgrzebałem Mustanga i obklejam go folia....,-)))).I prawie tak, zupełnie przypadkiem zacząłem przerabiać Typhoona na Tornado ,-)))) Modelarstwo w moim wydaniu do żywioł i burdel ,-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wracając do modelarstwa to kto wystruga "slabo wykrywalne" F-16? ;)

Dokładnie. To jak poprawianie Mony Lizy ,-)).

 

pierwsze próby już w każdym razie były

 

lockheed_F-16DSI_divertless_supersonic_inlet_3.jpg

 

a tutaj w wersji obrazkowo-rozwojowej

 

f-16ST%20-%20JASDF.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu jak Mieszko I buntowniczo przyjął chrzest od Czechów zamiast opowiedzieć się po wschodniej lub zachodniej stronie robimy za strefę buforową między wschodem i zachodem.

Ciekawe jak długo jeszcze będą u nas pokutować mity o Mieszku, Czechach i Niemcach? Mieszko przeciwko niczemu się nie buntował, przyjmując chrzest w obrządku katolickim wszedł właśnie do zachodniego kręgu kulturowego. Być może jeszcze przed chrztem został lennikiem Ottona I (podobnie jak książę czeski). Chrzcili nas i tak prawdopodobnie niemieccy duchowni (Kościół czeski nie cierpiał pewnie na nadwyżki kadr, żeby je wysyłać do Polski, a i sam był wtedy podporządkowany biskupstwu w Ratyzbonie). A Ruś Kijowska przyjęła chrzest 22 lata po nas.

No nie ukrywam pierwsza część mojej wypowiedzi to tak nie do końca serio, ale z tego co kojarzę to chrzest Kijowa to taka umowna data ostateczna, chrystianizacja zaczęła się deczko wcześniej w tamtym rejonie. Co do drugiej części, zgadzasz się?

 

U nas też zaczęło się trochę wcześniej niż umowna data 966 r. Na terenie współczesnej Polski chrześcijaństwo pojawiło się już w czasach państwa wielkomorawskiego. A co do strefy buforowej to dość szerokie zagadnienie i łatwo o uproszczenia, bo w to wchodzi kultura, gospodarka i polityka, różne ramy czasowe. Ale coś w tym jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach szerokiego offtopu można dodać, że wśród teorii na tzw. reakcję pogańską po upadku Mieszka II, jest i taka, że to wcale nie poganie się zbuntowali, lecz chrześcijanie obrządku słowiańskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja proponuję w ramach "wygładzania" sylwetki zbiorniki konforemne i jakieś komory uzbrojenia (raczej niewielkie) na wzór Silent Eagle'a. Plus głowicę WRE pod nosem, jak na F-35... I z życzeń to chyba tyle, więcej się z "16" nie wyciśnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.