Skocz do zawartości

Stocznia Chantiers Navals Francais 1927 - ORP Wicher


Periga

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 100
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam wszystkich spragnionych postępów stoczniowców... Niestety troszkę się rozczarujecie, ale niestety obowiązki uniemożliwiają szybszą prace (zresztą w rzeczywistości Francikom również nie było za spieszno z wybudowaniem naszego kontrtorpedowca). Gdy tylko znalazłem chwilkę dokończyłem cudowne i czasochłonne szpachlowanie. Nie powiem trzeba dużo szpachli na ten nasz polski produkt, mam tylko nadzieje ze podczas odbioru okrętu nikt nie przyjdzie z miernikiem... Ale cóż w końcu my Polacy lubujemy się w szpachli na środkach transportu

 

A oto moja szpachlowa robota głównie zalepiająca jamy oraz nierówności wynikające winy producenta jak i moich

 

 

6926a8ab13d774cemed.jpg

 

 

Wraz z całym tyłem który w 75 % składa się ze szpachli... parę godzin roboty i tył areszcie przypomina oryginalny kształt... w bonusie po lewej stronie burty dodałem nie przewidziane przez Mirage - NO WŁAŚNIE JAK TO SIĘ NAZYWA BO PRZYPUSZCZAM, IŻ SŁUŻYŁO DO ZRZUTU BOMB GŁĘBINOWYCH. Ale mogę się mylić i jeżeli ktoś wie lepiej to poprosił bym o informacje co do tego ustrojstwa.

 

 

39c971baa19c14c6med.jpg

 

 

Następnie dodałem nadlew na przód dziobu tak jak było w oryginale a służyło to do wiązania lin podczas cumowania do nabrzeża bądz innego okrętu.

 

 

0e998aa9a6cd1f19med.jpg

 

 

Nieoficjalna przymiarka wieży artylerii głównej która jest skończona w 80% jak klej zwiąże przeszlifujemy troszkę nity (nie byłem w stanie zrobić mniejszych - za grube paluchy)

 

 

9f711eddece08f55med.jpg

 

 

No i nadszedł ten czas na pierwsza poważna fotoblache i co i wielkie G..... po przymiarce wyszło niedopasowanie rzędu 0.5 mm po każdej ze stron. ehhh te spasowanie Mirage. Po chwilowej konsternacji i rozmyślaniach jak by tu to rozwiązać postanowiłem niczym polski fachowiec rozwiązać owy problem... Nic na siłę wszystko młotkiem. Po przyklejeniu, lekkim zagięciu na rogach w łapy poszedł pilnik i energicznymi ruchami powoli pozbyłem się nadmiaru blachy... Może szału nie ma ale ja innego rozwiązania nie znalazłem. Aha i jestem w szoku jak szybko klej łapie metal na metal będę musiał zastosować jaki w żelu bo ten średni nie daje nawet możliwości poprawki po sekundzie...

 

 

9708021495b658d0med.jpg

 

 

A tu po paru K.... i CH... z paroma innymi elementami (do tej ochrony przed falami dorabiane będą jeszcze żeberka jak w rzeczywistości, foto-blacha tego nie przewidziała)

 

 

da2d29b015fd33a7med.jpg

 

 

I na dzisiaj to już koniec. Wypuściłem wszystkich stoczniowców na święta do domu to i wam życzę zdrowych, smacznych i mokrych świat trzymajcie się relingów Hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by się nie rozpisywać bo nie ma o czym... krótko - nadal pracuje nad pierwszą fotoblachą

 

f0f87e121629524amed.jpg

 

 

f8e4a7069ac4bb87med.jpg

 

 

I te nieszczęsne bulaje... Ich wydobycie z blachy, obróbka i przymocowanie nie na moje nerwy (grube paluchy). Około 20 poszło w świat strzelając radośnie z pęsety tuż przed przyklejeniem.

 

 

71ccec1bf6fbad39med.jpg

 

 

No i jeszcze dolna podstawa kiosku przedniego i tylnego znalazła się na swoim miejscu wraz z drobną ilością szpachli...

 

 

0774c3c2890107b7med.jpg

 

 

19df12a97a4e2b8dmed.jpg

 

 

 

Pozdrawiam i schodzę na razie schodzę na suchy ląd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeszcze nie ogarniam innych stron do wrzucania fotek... Ale bez obaw wszystko w razie czego mam na komputerze i jak coś się będzie działo to postaram się to odmienić ale to może bardziej w przyszłych modelach o ile nastąpią A i Panowie wyrażać opinie co i jak widzicie do poprawy i może gdzie jakiś błędy widzicie które przeoczyłem bo zapewne są takie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki się na fotosiku nie wyświetlają z prostego powodu: na forum są w rozmiarze oryginalnym, a sam fotosik jest jakoś tak dziwnie skonfigurowany, że kliknięcie w takie zdjęcie traktuje jak odnośnik do swojej strony głównej, zamiast do albumu Generalnie ta witryna jest o kant... kuli potłuc

 

A co do pokazanych tutaj przez Ciebie dorabianych drutów:

a_1.jpg

 

Bardzo dobrze, że je wykonałeś Są to tory będące zakończeniem zrzutni bomb głębinowych. Wicher i Burza miały je zamontowane, każda na 10 bombek, w podpokładowych tunelach. A umiejscowienie takie nietypowe wzięło się stąd, że, jak to było popularne w okresie ich projektowania, można je było również przystosować do roli szybkich stawiaczy, poprzez zamontowanie na pokładzie torów minowych na łącznie 60 śmiercionośnych, kulistych "jeżyków"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam po dłuższej przerwie wszystkich motorowodniaków. Przez prace i nadgodziny które walę niestety nie miałem ani ździebka czasu na dłubanie przy łajbie... Dopiero wczoraj przysiadłem i troszkę ruszyłem do przodu. Zastanawiałem się czy w ogóle kontynuować prace skoro nie mam aero i kompresora i jak to później pomaluje, ale chęć sklejania zwyciężyła - malowaniem będę martwił się później Co nowego? otóż nie robiłem zdjęć z każdej duperelki którą wykonałem, ale jak ktoś oglądnie z mega uwagą zdjęcia (wiem jakość powoduje krwawienie oczu) to zauważy iż zostało położone 1 i 2 piętro kiosku położonego od dziobu wraz z samym punktem dowodzenia czyt. sterówka. Ze zmian które przeprowadziłem to wymiana oszklenia a właściwie wpuszczenie troszkę światła do środka jakieś 3 godzinki roboty z moimi grubymi paluchami i jakoś się udało zrobić w miarę kwadratowe okna... W mojej ocenie ocena 4 za wykonanie tego elementu, ale i tak podoba mi się to bardziej niż wycięcie całości i wstawienie tam drabinki albo słupków - wygląda bardziej naturalnie. Zrobione poprzez wcześniejsze nawiercenie odpowiednim wiertłem a następnie ostrożna praca i dłubanina końcówką skalpela.

 

 

6d33869c067ed940med.jpg

 

 

c3675ed54971e559med.jpg

 

 

Jak widać na załączonych obrazkach doszło jeszcze zastąpienie plastikowych elementów blachą która będzie jeszcze obrabiane (kiedy klej dobrze chyci) co by idealnie pasowała no i zapewne dojdą tu i ówdzie elementy jak w oryginale a fotoblacha MIRAGE tego nie przewidziała, ale to zobaczycie jak stoczniowcy opracują jak to wykombinować...

 

No i przyszła pora, a właściwie chęć na sprawdzenie się z relingami... :o jest to niesamowicie denerwujące i wymagające niesamowitych umiejętności... Chylę głowę dla niektórych ludzi na tym forum za mistrzostwo a oni zapewne wiedzą, że to o nich mowa. I tu 2 efekty z jednego jestem mega niezadowolony i chyba będę go poprawiał - chodzi mianowicie o kawałem relingu który po prostu rozleciał mi się i zapewne go widzicie... Z jednej strony położył się i dopasował bardzo dobrze z tej natomiast tragedia. Ale za to jestem niesamowicie dumny ze swojego pierwszego dopasowywania relingów pod różne kształty chciałbym żeby reszta udała mi się tak jak te na 2 pietrze kiosku.

 

 

ac8b61a50668850amed.jpg

 

 

No i na koniec takie zdjęcie porównawcze modelu z "pudła" i ...

 

 

fd0089af8da91eb4med.jpg

 

 

Do zobaczenia Marynarze trzymajcie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam... Od razu przejdę do weryfikacji kolegi Ganjavir i potwierdzę po przestudiowaniu kniżek i innych źródeł tematycznych owy element faktycznie był lekko wysunięty i został naprawiony.

 

 

3b5b8a745824a888med.jpg

 

 

Przy okazji dorobiłem do fotoblach przetłoczenia z plastiku tam gdzie powinny być według zdjęć oraz trafiła dodatkowa fotoblacha w miejscu tych "krążków" na liny, a właściwie pod nie...

 

 

a9cac0f7a245a67dmed.jpg

 

 

Doszły poza tym inne duperele przewidziane z blaszek MIRAGE... Wiadomo, że to niezbyt wiele ale więcej pomiędzy pracą a domem nie u dziergam

 

 

0184f57763a03ee1med.jpg

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Kopę lat marynarze Tak to on żyje choć model i stoczniowcy przechodzili trudne chwile tak jak to przystało na flotę RP... dużo by tu opowiadać ale w dużym skrócie Wicherek wpadł w ręce Juniora i doznał wielu uszczerbków no cóż tak to już bywa. Po wielu godzinach poszukiwań i odnalezieniu około 80% zagubionych fotoblach postanowiłem troszkę podzióbać przy tym co się ostało i przy okazji postanowiłem troszkę pozmieniać i tak 1 piętro przedniej artylerii zostało przebudowane zgodnie z realizmem zamykając osłony wind na pociski jak i same windy zostały zrobione od zera... Na razie nie ma co zbytnio pokazać, ale obiecuje sobie że wicher zostanie w końcu zwodowany poza tym powoli wicher dostaje drobne detale typu rury, bosaki czy ożebrowania

 

3dc07d8115e33362med.jpg

 

423b6d7991fe8e52med.jpg

 

Pozdrawiam i trzymta się na krótsze odcinki czasowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nastał kolejny spokojny wieczorek gdzie stoczniowcy mogą przystąpić do pracy (cichej i bezszelestnej co by nikogo nie zbudzić ale zawsze to jakiś postęp ;)) a więc doszły takie szczegóły jak podstawy lunet na górnym kiosku, rozbudowałem ożebrowania pomostów, zerwałem podpory sponsonów wcześniejsze były za grube do tej skali...

 

5012c0e4f3c620e0med.jpg

 

d8722ddd1ba96fb8med.jpg

 

No i najważniejsza dzisiejsza czynność - druga strona osłony windy amunicyjnej wraz z wymienioną windą. Moim zdaniem prezentuje się to znacznie lepiej od podstawowej wersji no i oczywiście bardziej oddające rzeczywistość...

 

a22d22730f629b78med.jpg

 

Tak jak zwykle Trzymta się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam szanownych Państwa po przerwie. Nastał czas urlopowy i tak się jakość mało chciało grzebać przy okrętach w suchym doku ponieważ wolało się w prawdziwej wodzie poleżeć no ale jak tylko zelżało nasze słoneczko i żonka wraz z juniorem pojechali do dziadków to Muaa postanowił to wykorzystać i strzepnąć ten kurz z Wichra, który się tam osadził przez ten czas. Nie robiłem zdjęć z każdego etapu budowy z dwóch powodów, Po pierwsze primo ultimo brak odpowiedniego sprzętu foto rejestrującego, a po drugie primo ultimo nie chciało mi się . Mówiąc od początku - przy Wicherku zmieniam praktycznie wszystko i teraz do mnie dochodzi jak ubogi jest ten model miraga... :o wliczając w to nawet fotoblachy jest bardzo biednie i jeżeli chce się bawić w "realizm" w modelu trzeba się namęczyć przeokropnie szczególnie gdy nie ma się doświadczenia i umiejętności czyt - Ja... W skrócie mówiąc przeszedłem w świat cyjanoakrylu pełną gębą - mało już w tym moim modelu plastiku a więcej elementów z fotoblachy i im pochodnych. I tak oto wygląda moja deseczka do kleju i nakładki do tegoż spoiwa (wykałaczki) :P

 

bbab7e256e88e57fmed.jpg

 

Tak oto w ten sposób do modelu doszły kolejne elementy typu bele do nawijania lin 3 sztuki wraz z matą antypoślizgową zrobioną własnoręcznie poprzez przyklejeni kalki do plastiku i odpowiednie wycięcie, oszlifowanie papierem ściernym wraz z osadzoną na niej więżą artylerii głównej powstał taki oto efekt:

 

6d4d1b56bfe70c8emed.jpg

 

ff5a07989fdf6464med.jpg

 

035fe63afd49e1efmed.jpg

 

o jednym z relingów nie będę pisał bo to po prostu zwykły reling z podporą pod jedną ze stron skrzydła kiosku z tym że oczywiście jakoś dziwnym trafem za krótki - dziękuje mirage.

 

 

Idąc dalej wzdłuż kadłuba widzimy dalszą część ożebrowania... odwlekałem to jak najdłużej i nic dziwnego zajęło mi to ponad 6 h. siedziałem i po kolei przyklejałem kolejne kawałeczki poprawiając je aby pasowało w pionie i poziomie oczywiście trzymając się przy tym sztywnych ram oryginału. Doszły również 2 rury komunikacyjne z górnego kiosku a przynajmniej tak mi się wydaje że do tego służyły te rurki. Jeżeli ktoś ma inną wiedzę do czego to służyło to chętnie się dowiem

 

1d180b080f79c4abmed.jpg

 

Ponownie idąc dalej jak widzicie powstał "górny" kiosk z fotoblachy który trzeba było bardzo przerobić - kształt, ożebrowanie, tylna ściana która występowała w oryginale plus przedłużenie tylnej ścianki wraz z dwoma filarami to te dwa białe elementy... no i oczywiście reflektor który ze starego odpowiednika otrzymał "klosz"?? nie wiem jak to nazwać reszta wzorowana na kształtach jak najbardziej związanych z planami i zdjęciami oraz moimi umiejętnościami. Jak widać powsał także dalmież artyleri głownej z "urządzeniem" znajdującym się miedzy nim a stanowiskiem reflektora - było w planach modelarskich oraz na zdjęciach więc nie mogło go zabraknąć i przy moim projekcie. No i pierwsze w moim życiu schody stworzone z fotoblachy - wyszło znośnie.

 

db8345d9412c0f66med.jpg

 

Na konieć zdjęcie z w porannym słońcu po całonocnym klejeniu...

 

b20d183959f8b639med.jpg

 

Pozdrawiam i trzymta się

P.S klejem się nie przejmujcie później zamierzam powalczyć z debonderem do malowania do którego nie wiem czy w ogóle kiedykolwiek dojdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 11 months later...

Oficjalnie ogłaszam, iż strajk fachowców w stoczni we Francji został zakończony i obiecali wrócić do pracy. Po roku przerwy w suchym doku czas wyliczyć straty... na Wichrze przez ten czas znikneła wieża artyleri głównej (zagineła bez śladu) oraz relingi na najwyższej kondygnacji. Oprócz tego niezdarnym Francuzom udało się zgubić końcówkę od sprzętu do nawiercania więc sprzęt jest teraz bezużyteczny :(... Na stan dzisiejszy okręt wygląda tak (po lewej stronie okręt w powiększeniu 1:200)

 

DSC_1116_zpsi7dwnx02.jpg

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt taka kolekcja naszych swojaków nawodnych wraz z podwodniakami robiła by robote... Ehh tylko ten czas... Planuje stworzyć mini kolekcje Polaków bo niestety w ofercie z plaZtyku mamy jedynie Miraga, a i to dobrze bo by nic nie było gdyby nie oni. No i największa szkoda bo o ile można dyskutować o spasowaniu eementów miraga czy też ich jakości to niestety praktycznie całkowity brak fototraw do naszych pływadeł strasznie marnuje potencjał taniego M-H. A dzierganie wszystkiego samemu oznacza masę czasu którego nikt z nas nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.